Društvo
MAJČINSKA KARTA ZA RANIJU PENZIJU: Koliko žena u Srpskoj je to iskoristilo
Više od 500 majki iz Republike Srpske iskoristilo je priliku da se u toku ove godine penzionišu ranije, odnosno da odu u penziju za godinu ranije po svakom rođenom djetetu.
Naime, ova mogućnost, koja je uvedena kao dio napora da se podrže porodice i poboljša kvalitet života majki, a omogućava ženama da se povuku iz radnog procesa i uživaju u penzionerskim danima.
Prema podacima Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske, u toku 2024. godine pravo na penziju primjenom instituta žena-majka ostvarilo je 549 osiguranika, odnosno žena-majki.
Takođe, prema njihovim podacima, prošle godine je raniju penziju po osnovu djece ostvarilo čak 930 osiguranika, odnosno žena-majki.
“Tu povlasticu ženama je donio novi Zakon o radu koji je usvojen još 2016. godine, a kojim je propisano da žena stiče pravo na penziju za jednu godinu manje staža za svako rođeno dijete u odnosu na uslove za sticanje penzije propisane Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju”, navode iz Fonda, dodajući da postoji nekoliko uslova za ostvarivanje ovog prava.
“Uslove za ostvarenje tog prava predočavamo u nastavku važećim Zakonom o radu u članu 107. t. 4. propisano je da žena-majka stiče pravo na penziju za jednu godinu manje staža osiguranja za svako rođeno dijete u odnosu na uslove za sticanje prava na penziju propisane Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju”, navode iz Fonda za “Nezavisne novine”.
Kako dodaju, navedenom zakonskom odredbom snižava se granica u pogledu godina ukupnog penzijskog staža kao uslova za ostvarivanje prava na penziju za ženu-majku.
“Ako je uslov za ostvarivanje prava za ženu navršenih 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja onda žena-majka sa dvoje rođene djece može ostvariti pravo sa 13 godina staža osiguranja, umjesto 15, koliko je propisano Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju”, kazali su iz Fonda.
Kako dodaju, prema drugom uslovu za ostvarivanje prava, koji važi i za muškarca i za ženu, a predstavlja navršenih 60 godina života i 40 godina penzijskog staža, onda se za ženu osiguranika, na primjer sa troje djece, granica sa navršenih 40 godina penzijskog staža snižava na 37 godina penzijskog staža.
“Prema trećem uslovu, za ostvarivanje prava na penziju za ženu sa navršenih 58 godina života i 35 godina staža osiguranja sa, na primjer, troje rođene djece, pravo na penziju u pogledu navršenih godina staža osiguranja može se ostvariti sa 32 godine staža osiguranja, umjesto 35 godina staža osiguranja, koliko je propisano Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju”, navode iz Fonda.
Kako ističu, proizlazi da se od Zakonom o penzijsko-invalidskom osiguranju propisanih godina staža osiguranja ili penzijskog staža granica penzijskog staža primjenom odredaba člana 107. Zakona o radu snižava za onoliko godina koliko žena podnosilac zahtjeva ima rođene djece.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno sunčano vrijeme
U većini krajeva u Bosni i Hercegovini se očekuje pretežno sunčano vrijeme.
Tokom jutra i dijela prijepodneva biće umjereno do pretežno oblačno, na jugu sunčanije. Uz rijeke i po kotlinama moguća je magla i niska oblačnost, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U nastavku dana biće sve sunčanije i toplije, ponegdje će se magla duže zadržati uz hladnije vrijeme u tim mjestima. Uveče se očekuje postepeno naoblačenje sa sjevera, koje će se u narednoj noći širiti ka svim krajevima, bez padavina.
Duvaće slab vjetar, uveče u višim predjelima u Krajini i umjeren i promjenljiv ili južnih smjerova.
Minimalna temperatura vazduha biće od jedan do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus dva stepena, dok će maksimalna dnevna biti od 11 do 16, u mjestima s maglom od sedam stepeni Celzijusovih.
Društvo
JOŠ NEMA ZIME? Meteorolozi u ovim danima najavljuju ČAK 17 stepeni!
Prave zime neće biti zasigurno ni u narednim danima decembra, jer prema najavama meteorologa, naredni dani donijeće neočekivano toplo vrijeme, pa će živa u termometrima ići i do 17 stepeni.
Poznati meteorolog Nedim Sladić napisao je na svom Facebook profilu da “o vremenu nema ništa previše da se kaže”.
“Prave zime nema do polovine decembra. I to najmanje”, rekao je on.
Ponedjeljak
Iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda navode da se danas, u ponedjeljak, očekuje tokom dana postepeno razvedravanje uz sunčane periode.
“Na jugu sunčano i najtoplije. Uveče umjereno do pretežno oblačno, na jugu vedro. Vjetar slab i promjenljiv, u Hercegovini slaba do umjerena bura. Maksimalna temperatura vazduha od osam do 12, na jugu do 16, u mjestima sa maglom od četiri stepena”, naveli su oni.
Utorak
Pretežno sunčano i toplije, pogotovo na jugu i planinama očekuje se i u utorak.
“Oko rijeka i po kotlinama na sjeveru i istoku česta magla koja će se ponegdje zadržavati tokom cijelog dana uz hladnije vrijeme. Minimalna temperatura vazduha od jedan do šest stepeni, u višim predjelima od minus dva. Maksimalna temperatura vazduha od devet do 16, u mjestima sa maglom od četiri stepena Celzijusova”, stoji u prognozi.
Srijeda
Pretežno sunčano uz malu do umjerenu oblačnost i toplije pogotovo na jugu i planinama biće u srijedu.
“Oko rijeka i po kotlinama na sjeveru i istoku česta magla koja će se ponegdje zadržavati tokom cijelog dana uz hladnije vrijeme. Minimalna temperatura vazduha od nula do pet, na jugu do osam. Maksimalna temperatura vazduha od devet do 17, u mjestima sa maglom od četiri”, kažu meteorolozi.
Četvrtak
Na sjeveru i istoku, pogotovo oko rijeka i po kotlinama česta magla i niska oblačnost uz hladnije vrijeme.
“U ostalim predjelima sunčanije i toplo. Minimalna temperatura vazduha od minus jedan do četiri, na jugu do osam. Maksimalna temperatura vazduha od devet do 17, u mjestima sa maglom od tri stepena”, ističu mteorolozi.
Društvo
PONOVO VAN POGONA! TE Ugljevik ponovo nije na mreži
Termoelektrana Ugljevik od sinoć, 7. decembra, je van pogona, a prema informacijama koje su objavljene u medijima, do izlaska van mreže je došlo zbog ponovnog nedostatka uglja.
Ova informacija potvrđena je ATV-u.
Kako piše ovaj medij, Termoelektrana Ugljevik je van mreže od sinoć u 23.57 časova.
Podsjećamo, ovo nije prvi put da je Termoelektrana Ugljevik u ovoj godini van mreže.
Tada je smijenjena i kompletna uprava RiTE Ugljevik.
Gubitak
Podsjećamo, Rudnik i Termoelektrana Ugljevik (RiTE) na kraju septembra 2025. godine imali su poslovni gubitak od 22.571.502 KM.
Međutim, rukovodstvo ugljevičkog preduzeća, iako je jasno da se radi o enormnom gubitku, uspjelo je da za godinu dana smanji ukupni dug za više od sedam miliona maraka, jer je 30. septembra 2024. godine minus iznosio 29,9 miliona KM, govore zvanični podaci.
Povezane vijesti:
Žarko Novaković novi direktor RiTE Ugljevik, smijenjena kompletna uprava
Termoelektrana Ugljevik van pogona, šta je razlog
“Uz racionalno poslovanje, naravno da se trudimo da smanjimo troškove”, rekao je tadašnji vršilac dužnosti direktora RiTE Ugljevik Diko Cvijetinović.
Gubitak od 22,5 miliona KM samo je slijed onoga sa čime se unazad godinama suočava ovo javno preduzeće.
Milionski sporovi sa Slovencima zbog kojih će do kraja rada morati trećinu proizvedene električne energije slati u tu državu, protesti radnika, a onda i neuspješan povratak koncesije od strane “Comsar Energy Group Limited”, gurnuli su ovo preduzeće u ambis iz koga se svim silama pokušavaju izvući.
-
Politika3 sata agoDODIK POBJESNIO NAKON PORAZA U PRIJEDORU, razbio telefon o zid pa poručio “JE*AĆU IM MAMICU”
-
Zanimljivosti3 dana agoLUKAS O DODIKOVIM PRIJETNJAMA: “Kaže mi da ne idem predaleko, KO JE KOGA PRVI NAPAO?”
-
Svijet2 dana agoFON DER LAJEN: Sastanak o korištenju ruske imovine završen bez rezultata
-
Društvo1 dan agoŠTA KAŽU GRAĐANI? U potrazi za zlatom u Jezeru buše tokom noći i pod reflektorima
-
Svijet2 dana agoŽESTOKA OSVETA RUSIJE: Izvedeni SNAŽNI UDARI, odjekuju eksplozije, ljudi se kriju
-
Politika3 sata agoMINIĆ “PITAJTE ĐOKIĆA”, ĐOKIĆ “PITAJTE PETROVIĆA”, Petrović “Samo da nam je izgurati do 1. APRILA”?
-
Banjaluka2 dana agoSTANIVUKOVIĆ POZIRAO SA LEPOM BRENOM NAKON SPEKTAKLA: “Banjaluka zaslužuje da se ovo veče ponovi”
-
Svijet2 dana agoVIDEO ZA KOJI JE TEŠKO POVJEROVATI DA JE PRAVI: U Rumuniji snimljen “prvi leteći automobil”
