Društvo
MALVERZACIJE ZBOG POVEĆANJA MINIMALCA! Pojedini poslodavci ne isplaćuju topli obrok radnicima

Nakon što je minimalna plata u Federaciji BiH povećana na 1.000 KM, sve je više slučajeva da su poslodavci prestali s isplatom toplih obroka tamo gdje to nije definisano kolektivnim ugovorom.
Zbog toga je sve više primjedbi na društvenim mrežama, a do ovih informacija je došao i predsjednik Saveza samostalnog sindikata (SSS) BiH Selvedin Šatorović.
Samim time ono što dobiju radnici neće biti nikakvo značajno povećanje plata.
Rukovodilac Porezne uprave FBiH po ovlaštenju Vlade FBiH Admir Omerbašić je pojasnio za „Dnevni avaz“ da oni nemaju podatke o isplati toplih obroka i da to nije kažnjivo.
– Ono što mi možemo uraditi jeste obratiti dodatnu pažnju, pogotovo ako imamo prijavu koji su to porezni obveznici, možemo to provjeriti. Porezni obveznici su dužni samo da šalju mjesečni izvještaj, gdje mi vidimo koja je bruto i neto plata, koliko je poreza plaćeno – kazao je Omerbašić.
Pojašnjava da je topli obrok vid neoporezivog prihoda i da oni mogu tretirati to samo ako je topli obrok isplaćen u iznosu višem od dozvoljenog.
– Ako je neko do sada prikazivao topli obrok, a sada to prikazuje kao minimalac tu stavlja sumnju da je i do sada isplaćivao platu, a prikazivao kao topli obrok koji je neoporeziv što predstavlja potencijalno krivično djelo poreske utaje.
Ako obveznik koji je plaćao 700 platu uz 300 toplog obroka, a isplati sada 1000 + 0 ostavlja se sumnja da je prije tih 300 bila plata što je oporezivo.
PU će vršiti kontrole kako redovne tako i po prijavama koje nam pristižu te nećemo dopustiti zloupotrebu poreznih propisa – poručio je Omerbašić.
Predsjednik SSSBiH Selvedin Šatorović kazao je da ovo otvara priču o iskrenosti poslodavaca kada kažu da su oni spremni isplaćivati i višu plaću od 1.000 KM.
Minuli rad
– To je rasvijetlilo cijelu priču negodovanja o minimalnoj plaći, jer sada radnici mogu shvatiti da, u slučaju da nije donesena odluka o minimalnoj plati, oni nikada ne bi doživjeli da dobiju platu od 1.000 KM. Važno je potcrtati da iznos minimalne plaće od 1.000 predviđa samo osnovnu plaću, tu se ne uvrštavaju minuli rad, noćni rad, rad u otežanim uslovima, a samim tim ni topli obrok i prijevoz – kaže Šatorović za „Avaz“.
Ističe da je topli obrok neoporezovan do 14 KM dnevno i da ne vidi niti jedan razlog zašto se on prestao isplaćivati.
Inspekcijski nadzor
Šatorović je poručio da se radnici trebaju obratiti SSSBiH s informacijama o kojim kompanijama je riječ i da će oni poslati inspekcijske nadzore te tražiti objašnjenje zašto poslodavci koji su ranije isplaćivali topli obrok, to više ne čine.
– Pored svih uredbi koje su išle naruku poslodavcima u smislu subvencija i refundacija novih dopirnosa i mogućnosti da povećaju plaće do 450 KM neoporezovano, kao odgovor imamo ovu priču – rekao je Šatorović.
Namjera Uredbe o minimalnoj plati je bila da ona iznosi 1.000 KM, a da to s doprinosima bude 1.200 ili 1.300 KM, kaže Šatorović.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pred nama je prevrtljiv dan

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti promjenljivo oblačno i sunčano, a ponegdje će padati kiša.
Ujutru će biti pretežno vedro, tokom dana u većini predjela mogući su lokalni razvoji oblačnosti uz prolaznu kišu ili pljusak, a uveče se očekuje prestanak padavina i postepeno razvedravanje.
Vjetar će biti slab do umjeren, u Krajini ujutru pojačan uz jake udare, južnih smjerova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 14, a najviša dnevna od 16 do 22 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
IDE VASKRS, A SVE JE PRESKUPO! “Tanka” prodaja na banjalučkoj Tržnici

Prodavci voća, povrća, mesa i jaja na banjalučkoj Tržnici ovih dana imaju više posla nego obično, a sve zbog priprema za Vaskršnje praznike. Gužve ima, ali oni koji od ranog jutra stoje za tezgama za BL portal kažu da baš i nisu prezadovoljni, a ujedno priznaju da cijene jesu povisoke.
“Generalno je tanka prodaja, ali kao i pred svake praznike ove nedjelje narod kupuje sve vrste povrća. Očekujemo još posla ovih dana”, kaže za BL portal jedan od prodavaca.
Police sa povrćem su pune raznolikih i svježih plodova, a ekipa BL portala provjerila je njihove cijene, pa evo šta vas očekuje u vaskršnjoj kupovini.
Cijena krompira varira u odnosu na vrstu, pa glamočki krompir po kilogramu košta dvije marke, dok je mladi skuplji i potrebno je izdvojiti 3,5 KM po kilogramu. Vreća glamočkog krompira košta 10 maraka, dok vreća kvalitetnijeg krompira košta 13 maraka.
Luk takođe zavisi od kvaliteta i vrste, pa tako cijene idu od 1,5 KM do 3 marke po kilogramu. Za kilogram mrkve je takođe potrebno izdvojiti tri marke.
Cijena kupusa se takođe razlikuje u odnosu na kvalitet, pa tako kilogram ovog povrća košta od 3 do 4 marke.
Nešto skuplje su tikvice, krastavci i paradajz koji koštaju po sedam maraka za kilogram.
Najskuplje su paprike, zelene i crvene, a njihova cijena po kilogramu je osam maraka. Pasulj se takođe razlikuje po vrsti i kvaliteti pa je za kilogram potrebno izdvojiti od 7 do 10 maraka. Kilogram svježih šampinjona košta deset maraka.
Pored povrća, građani ovih dana više nego obično kupuju i meso. Ovo potvrđuju i prodavci u jednoj od mesara na Tržnici.
“Najviše se kupuje svježa i mlada prasetina, mljeveno meso za sarmu i teletina”, kaže u razgovoru za BL portal jedan od prodavaca mesa.
Tako kilogram svježe, mlade prasetine u zavisnosti od dijela košta od 12 do 16 maraka, a za kilogram pečene prasetine trebaće vam 30 maraka.
Kilogram svježe junetine košta od 18 do 22 marke, u zavisnosti koji komad birate. Najskuplja je, kao i uvijek, teletina koja košta od 28 do 35 maraka po kilogramu.
Kao i pred svaki Vaskrs najtraženija su jaja, a njihova cijena po komadu počinje od 35 feninga pa do pola marke, u zavisnosti od veličine, dok su domaća nešto skuplja.
Za one koji ne preskaču ni voće, kilogram jabuka, banana, narandži i jagoda košta između dvije i tri marke.
Srđan Banović, BL portal
Društvo
PRED NAMA SU PRAZNICI! Ovo su neradni dani u Srpskoj

U Republici Srpskoj neradni dani biće 18. april, kada pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak, kao i 20. i 21. april, kada se slavi Vaskrs i Vaskršnji ponedjeljak, saopšteno je iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske.
Iz Ministarstva je navedeno da su ovo neradni dani za vjernike pravoslavne vjeroispovijesti u skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske.
– Vjernici pravoslavne vjeroispovijesti imaju pravo na plaćeni izostanak sa radnog mjesta u te dane – naveli su iz Ministarstva.
Kada je riječ o neradnim danima povodom Međunarodnog praznika rada, to su 1. i 2. maj, dok se 9. maja obilježava republički praznik – Dan pobjede nad fašizmom.
U dane praznika ne rade republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.
Načelnici opština, odnosno gradonačelnici će odrediti koja su preduzeća, ustanove i druge organizacije sa područja jedinica lokalne samouprave dužni da rade i u dane republičkog praznika i u kojem obimu, radi zadovoljenja neophodnih potreba građana.
-
Region3 dana ago
DA NE BI OMETALI VOĐENJE POSTUPKA! Tačiju i Veseljiju produžen pritvor
-
Svijet2 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Hronika2 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu
-
Politika2 dana ago
“PODRŠKA” ZA POŽELJETI! Tramp zatvara konzulate u Banjaluci i Mostaru?
-
Svijet3 dana ago
TRAMP MIJENJA PRIČU “Sukob Ukrajine i Rusije je BAJDENOV RAT, a ne moj”
-
Politika2 dana ago
TOLIKO O TOME: Kristijan Šmit u Srpskoj, čuva ga i policija Srpske
-
Svijet2 dana ago
TRAMP IGRA OPASNU IGRU “Teheran mora da odustane od nuklearnog oružja”
-
Politika2 dana ago
AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”