Connect with us

Hronika

Mamić priznao da je predsjedniku Suda BiH dao sat, od “KRAMARA” DOBIO AUTOMOBIL!

Održava se ročište za produženje pritvora suspendovanom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem šefu OSA-e Osmanu Mehmedagiću.

“Ranko Debevec bio je skroman pa je izabrao auto koje vrijedi ‘15.500’ KM da ne bi upadao u oči”, rekla je danas tužiteljica Bojana Jolović na ročištu bivšem predsjednik Suda BiH, prenosi Raport.ba.

Kako je navela, “riječ je o automobilu marke “polo” crne boje koji je Debevec registrovao na ime svoje svastike, sestre svoje supruge Eldine Jašarbašić kako bi time prikrio tragove ovog krivičnog djela”.

Pojasanila je da je “protiv autokuće ‘Kramar’ tom je trenutku bio uključen u više od 700 upravnih postupaka pred sudom pa se očekivalo da će u zamjenu za ovaj skromi poklon predsjednik Suda BiH Debevec izvršiti uticaj na druge službenike suda da pogoduju ‘Kramaru’ u ovim procesima”.

Zanimljivo je da je Jašarbašić priznala da je Debevec od nje tražio da sporno auto registruje na sebe, te je potvrdila da ona nije davala nikakav novac za njega. U isto vrijeme u salonu “Kramar” se pojavljuje očito falsifikovan nalog po kojem je Jašarbašić izvršila uplatu, što je ona negirala.

U međuvremenu, nakon hapšenja Debevca, automobil misteriozno nestaje i trag je vodio do Sokoca. Međutim, detaljnom istragom, automobil je pronađen.

To je samo jedan od detalja koji je Tužilaštvo BiH predstavilo na današnjem ročištu, obrazlažući razloge zbog koji bi Debevec ali i Osmica trebali ostati iza rešetaka i u narednih 30 dana.

Kada je riječ o “Osmici”, veoma je zanimljivo je da je tužiteljica spomenula i ime Denisa Stojnića, dobitnika počasne iskaznice OBA-e.

Kako je Jolović objasnila, Stojnić je kao zahvalnost za dobivanje iskaznice dobivao od bivšeg šefa OBA-e upute i naloge o premlaćivanju ljudi, paljenju vozila i slično. U detaljnom iskazu Stojnić je tužiteljima objasnio šta je sve od njega tražio Mehmedagić.

Tužiteljica je naglasila da je Tužilaštvo BiH i došlo do saznanja kako su Mehmedagić i Debevec bili obavještavani o tome ko od svjedoka i kada dolazi u zgradu Tužilaštva BiH, nakon čega su na njih vršili pritisak. Iskaz je dao i suprug jedne od uposlenica Suda BiH kojoj je Debevec naredio da službene sudske akte prvo prebaci u svoju kuću a potom ih i uništi.

“Uposlenica Suda BiH uništavala je dokumente, bila je u strahu pa je time i sama ulazila u krivično djelo”, rekla je Jolović.

Epizoda sa Kramarom nije jedina za koju Tužilaštvo dodatno tereti Debevce za zloupotrebu položaja, primanja dara i trgovinu uticajem.

Naime, Jolović je potvrdila ono što se u javnosti već pojavilo, a to su veze Debevca i Zdravka Mamića, bjegunca od hrvatskog pravosuđa.

Ona je otkrila da se Debevec u blizini Gruda u jednoj konobi sastao sa Mamićem, a da je kao posrednik djelovao Ljiljanko Palac. Taj se susret desio u toku ekstradicionog postupka po zahtjevu hrvatskog pravosuđa da osuđeni Mamić bude isporučen Hrvatskoj.

“Odlučio sam da počastim predsjednika Suda BiH zbog predmeta u bh. pravosuđu jer znam da je dobro imati prijatelja ako bude nekih problema”, citirala je Jolović dio Mamićevog iskaza na okolnosti da je ovaj fudbalski moćnik Debevcu poklonio sat vrijedan oko 15.000 evra.

I u ovom slučaju Tužilaštvo smatra da je riječ o primanju mita i trgovini uticajem bez obzira na to da li je Debevec na kraju zaista i vršio uticaj prema uposlenicima Suda u postupcima koji se vode vezano za Mamića.

Zanimljivo je da je prema tvrdnjama Jolović, Palac upozoravao i Debeveca i Mamića da bi se taj poklon mogao smatrati neprimjerenim, odnosno nezakonitim, ali da je na kraju Debevec ipak primio taj sat koji mu je Palac dostavio u Sarajevo.

Tužilaštvo nastoji utvrditi kada se susret u blizini Gruda između Debevca i Mamića tačno desio, ali još uvijek nije dobilo svu dokumentaciju vezano za putne i radne naloge koje im je trebala dostaviti Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, s obzirom na to da je Debevec većinu svojih službenih putovanja označio kao povjerljive.

Jolović je tu činjenicu komentarisala riječima da se je na osnovu dokaza sasvim jasno zašto je predsjednik Suda stavljao znak povjerljivosti na svoja službena putovanja.

Tužilaštvo je u zahtjev za pritvor i proširenje istrage protiv Debevca obrazložilo u tri tačke. Prve dvije samo naveli, a treća je ostala misteriozna za javnost, s obzirom na to da je zbog zaštite identiteta oštećenih, sudija Davor Jukić isključio javnost tokom obrazlaganja ove tačke. Rečeno je samo da se Debevec u ovom slučaju sumnjiči, između ostalog, i za kršenje zakona o ravnopravnosti spolova. Prema nezvaničnim informacijama “Raporta”, radi se o seksualnom uznemiravaju jedne uposlenice i njenom uhođenju koje je za Debevca radio Milisav Pijuk, službenik Suda BiH.

Isključenje javnosti tražila je i nova advokatica Debevca, Mirna Avdibegović, ali sud to nije prihvatio. Debeveca je na ovom ročištu predstavljao i još jedan novi advokat – Dragiša Jokić.

Opisujući sklonosti Debevca za radnje suprotne zakonu, tužiteljka je navela i dva, po svemu neprimjerena sastanka, koje je suspendirani predsjednik Suda BiH imao u proteklom periodu. Jolović je tako navela da se Debevec sastao sa Đorđem Ždralom (osuđen i odležao kaznu za ubistvo Ljubiše Savića Mauzera), koji je izjavio da je Debeveca ugostio u svojoj porodičnoj kući, a da je sastanku prisustvovala i njegova advokatica.

Takođe, prema riječima tužiteljice, Debevec se sastao i sa Mladenom Lučićem, bratom optuženog za zloupotrebu položaja Miloša Lučića, bivšeg ministra za ljudska prava BiH. Jolović je naglasila da se njihov susret desio u Španiji, odnosno da se Debevec susreo sa osobom koja je interesno vezana za jedan od predmeta koji se vodi pred Sudom BiH.

(MONDO)

Hronika

UŽAS! Težak udes u Bijeljini, povrijeđen maloljetni vozač mopeda

Maloljetni vozač mopeda jamaha povrijeđen je večeras u Bijeljini prilikom sudara sa automobilom i zadržan je na liječenju, saopšteno je iz bijeljinske Policijske uprave.

Saobraćajna nezgoda dogodila se oko 20.00 časova na raskrsnici ulica Miloša Obilića, Boška Buhe i Vase Todorovića.

Automobilom škoda upravljalo je lice čiji su inicijali N.J.

Iz policije navode da se dežurni ljekar nije izjasnio o stepenu povreda maloljetnika i on je zadržan u zdravstvenoj ustanovi u Bijeljini na daljem liječenju.

Uviđaj su izvršili policijski službenici, a o svemu je obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini.

(InfoBijeljina)

Nastavi čitati

Hronika

Potvrđena optužnica za pokušaj ubistva: Muškarca posjekao po vratu, ženu pokušao udaviti!

Kantonalni sud u Novom Travniku potvrdio je optužnicu protiv Stjepana Ljolje za pokušaj ubistva Irhada Fazlibašića i za nasilnično ponašanje prema S. M. u jednom ugostiteljskom objektu na području Kreševa u martu 2023. godine.

U optužnici se navodi da Ljoljo Irhada Fazlibašića pokušao ubiti porezavši ga čakijom u predjelu vrata, a S. M. zaposlenicu ugostiteljskog objekta je pokušao udaviti rukama nakon što je prethodno verbalno vrijeđao.

U optužnici Kantonalno tužilaštvo Srednjobosanskog kantona navodi se da je Ljoljo optužen da je ova krivična djela počinio 20. marta 2023. godine oko 21:30 sati u mjestu Resnik u ugostiteljskom objektu caffe bar „Protect- Prom“ u sklopu benzinske pumpe „Protect- Prom II“.

Kantonalno tužilaštvo Srednjobosanskog kantona tereti Ljolju da je verbalno vrijeđao oštećenu S.M. riječima „što se šepuriš majku ti jebem kurvo, nećeš se glave nanosati“, pa kada je pored njegovog stola prolazio oštećeni I. F., obratio mu se riječima, „evo balije“, što je ponovio više puta, da bi u jednom trenutku prišao oštećenoj S.M, snažno je objema rukama stisnuo oko vrata te je bacio na pod, držeći istovremeno u ruci čakiju na preklop obraćajući joj se riječima „sad ću ti ja presuditi ili ću te udaviti ili zaklati“, usljed čega je oštećena S.M. zadobila lake tjelesne povrede u predjelu obe strane vrata.

U optužnici se dodaje da je S.M. je pozvala u pomoć I. F. koji joj je i pritekao u pomoć tako što je krenuo prema Stjepanu Ljolji sa barskom visokom stolicom u rukama u namjeri da ga spriječi da povrijedi oštećenu S.M., u šta su se uključili i drugi gosti u objektu.

“Odmaknuo se od oštećene S. M., uzeo stolicu i fizički nasrnuo na oštećenog I. F. koji je prilazio, nakon čega je došlo do udarca stolicom u stolicu i njihovog ispadanja iz ruku, kada se Stjepan Ljoljo prilikom povlačenja unazad spotakao i pao na pod, dok je I. F. istom prišao i sageo se u namjeri da ga savlada i rukama uhvati za prsa da ga zadrži na podu, u kom trenutku je Stjepan Ljoljo držeći u ruci čakiju sa oštricom dužine oko 9 cm, zamahnuo u pravcu desne strane vrata oštećenog Irhada Fazlibašića i oštećenom nanio laku tjelesnu povredu u vidu rezne rane na desnoj strani vrata”, navodi se u optužnici.

Dodaje se da je u daljem nanošenju povreda spriječen tako što su ih ostali prisutni gosti fizički razdvojili.

Kantonalno tužilaštvo u Travniku je u optužnici predložilo da se privremeno oduzeta čakija – preklopni nož, kao sredstvo izvršenja krivičnog djela trajno oduzme od optuženog, te da se optuženi obveže na snošenje troškova krivičnog postupka.

Nastavi čitati

Hronika

Poznati forenzičar iz Srbije tvrdi da je UBICA BIO U AUTU: Ovo je prvi komentar Republičkog tužilaštva nakon 3D rekonstrukcije TEŠKOG UBISTVA Krunića i Pavlovića

Poznati forenzičar iz Srbije Nenad Šipka otkrio je nakon 3D rekonstrukcije teškog ubistva Slaviše Krunića i Pavlovića da je na Krunića pucano u džipu “tojota land kruzer”, te da je žrtva vidjela napadača i pokušala se zaštititi od njega.

Šipka je u banjalučkom Okružnom sudu precizirao da je na vozilo pucano nakon ubistva, te da materijalni tragovi ne potkrepljuju izjavu krunskog svjedoka Gorana Ilića i ujedno vozača “tojote land kruzer”.

Nakon informacija koje je pred sudom saopštio forenzičar Šipka, obratili smo se Posebnom odjeljenju Republičkog javnog tužilaštva sa pitanjem da li će i koje korake preduzeti u narednom periodu, a ovo je njihov odgovor.

– U vezi sa Vašim dopisom, obavještavamo Vas da, s obzirom da se predmet nalazi u fazi suđenja pred Okružnim sudom u Banjaluci, u ovom trenutku Vam ne možemo dati više informacija– odgovorili su iz RJT

Forenzičar Šipka izjavio je da nije mogao da uradi rekonstrukciju ubistva napadača Željka Kovačevića jer se Ilićeva priča ni u ovom dijelu ne slaže sa tragovima na mjestu zločina.

Sudija Branimir Jukić ga je zatim pitao zašto nije uzeo u obzir položaj čaura i druge tragove, a Šipka je odgovorio da su čaure nepouzdane.

Podsjetimo, Vrhovni sud Republike Srpske ukinuo je prvostepenu presudu kojom su optuženi Benedi Đukanović i Rodoljub Gajić bili osuđeni na 40, odnosno 20 godina zatvora. Istovremeno optuženi Emilio Baldo oslobođen je krivice usljed nedostatka dokaza.

FOTO: MUP RS/RAS SRBIJA
FOTO: MUP RS/RAS SRBIJA

Pored već naređene 3D rekonstrukcije ubistva, te dovođenja u sumnju izjave krunskog svjedoka i neprirodnog položaja tijela ubijenog Željka Kovačevića koje je pronađeno na mjestu sačekuše, Vrhovni sud RS je istakao i ozbiljne propust učinjene tokom istrage.

Vrhovni sud RS je u obrazloženju ukinute presude konstatovao da su prema nalazu i mišljenju MUP Srpske obje puške koje su dostavljene na vještačenje bile u položaju R- rafalna paljba, dok vještak balističke struke konstatuje da iz fotodokumentacije proizilazi da je jedna puška bila na regulatoru zakočeno.

– Isto tako je taj vještak naveo da su učinjeni i brojni propusti i pogreške prilikom identifikacije automatskih pušaka iz kojih su ispaljena pojedina zrna i fragmenti zrna, pa da ni metoda dokazivanja tragova pucanja, prema urađenom vještačenju, sa stajališta struke i propisane standardne operativne procedure za dokazivanje tragova pucanja u Evropskoj Uniji, koja je korišćena u konkretnom krivičnom predmetu tzv. „Gonzalesov test“ nema dokaznu vrijednost, jer ukoliko su korišćenim testom dokazane čestice sa karakterističnim plavim obojenjem, to nikako i nije dokaz da se radi o česticama baruta, već da to u najboljem slučaju može biti samo indicija da se radi o tim česticama- zaključuje Vrhovni sud RS.

Nastavi čitati

Aktuelno