Connect with us

Politika

MEDICINARI OGROČENI NA DODIKA! Njemu 77 MILION, a nas “ko šiša”! EVO ŠTA SE SPREMA

Zdravstveni radnici u Srpskoj ne mire se sa tim da nema para za povećanje plata medicinskim sestrama i doktorima u narednoj godini, te upozoravaju da neće sjediti skrštenih ruku.

Poručuju da, bez povećanja primanja medicinarima, vlast mora da bude spremna ne samo na to da će javno izraziti svoje nezadovoljstvo, nego i na još masovnijoh odlazak stručnjaka iz Srpske. To će, upozoravaju, dodatno srozati kvalitet zdravstvene zaštite, odnosno direktno pogoditi narod koji, naglašavaju, veoma brzo bukvalno neće imati ko da liječi.

Iz sindikata se ptaju – kako to da za predsjednika Srpske ima dodatnih 20 miliona KM, a da ne mogu da se nađu 44 miliona KM za povećanje primanja sestrama i doktorima.

Kako kažu u Strukovnom sindikatu doktora medicine Srpske, radnici u zdravstvu su sa velikim nezadovoljstvom dočekali vijest da od povećanja njihovih plata neće biti ništa ni u 2025.  Zbog toga će dodatno ispaštati i građani Srpske koje, upozorava, uskoro neće imati kod da liječi.

Podsjetimo, predstavnici ovog sindikata su, zajedno sa kolegama iz sindikata koji okupljaju medicinske sestre i nemedicinski kadar, nedavno imali sastanak sa resornim ministrom, čijim ishodom nikako nisu zadovoljni.

– Vijest da za povećanje plata medicirima nema para, bila je veliki udarac za nas. Sad je na nama hoćemo li okrenuti drugi obraz ili ćemo da reagujemo. Imaćemo sastanke narednih dana, sigurno je da nećemo sjediti skrštenih ruku – kaže za Srpskainfo predsjednik ovog sindikata Jovica Mišić.

Pita se, ako u budžetu ima dodatnih 20 miliona KM za predsjednika Srpske, zašto se nije moglo naći i 44 miliona KM za povećanje plata zdravstvenim radnicima.

– Među zdravstvenim radnicima širom Srpske vlada veliko nezadovoljstvo. Ono što možemo da očekujemo, jeste da će trend odlaska zdravstvenih biti nastavljen. Jer, ako im plate ne budu povećane, ljudi će sasvim sigurno tražiti gdje im je bolje i odlaziti, to je zakon tržišta – upozorava Mišić.

Podsjeća da zdravu državu grade zdravi ljudi.

– Ako nas neće imati ko da liječi, nećemo imati ni zdravog naroda – poručuje Mišić koji je ranije naglasio da plate u zdravstvu nisu povećavane skoro dvije i po godine, zbog čega ne čudi što medicinari iz srpske sve više odlaze.

Veliko nezadovoljstvo vlada i među medicinskim sestrama i tehničarima. Iz strukovnog sindikata koji okuplja ovaj kadar upozoravaju da su radnici u bolnicama i domovima zdravlja u Srpskoj toliko ogorčeni, da su spremni i na proteste.

– Sestre i tehničari vrše pritisak da što prije krenemo sa organizacijom okupljanja radnika, kako bismo javno izrazili svoje nezadovoljstvo. Ništa čudno, s obzirom na maćehinski odnos države prema svojim zdravstvenim radnicima koji će, sasvim sigurno, ubrzati odlazak stručnog kadra sa ovih prostora. Pitam se, ko će u budućnosti liječiti naš narod – političari ili zdravstveni radnici – poručuje za Srpskainfo predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Mirko Šerbedžija, naglasivši da će sindikati na sastancima koji slijede precizirati dalje korake u borbi za zaštitu prava zdravstvenih radnika.

Pomenuta dva sindikata su stava da bi bilo realno da plate u zdravstvu budu povećane za oko 450-500 KM.

Sa ministrom zdravlja Alenom Šeranićem sastančili su i predstavnici Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Srpske, sa zahtjevom da cijena rada bude povećana na 200 KM.

– Nakon saznanja da novca nema, razočarani smo. Vlada mora pronaći novac da se plate povećaju. Svaka čast za nove bolnice, ali u njima neće imati ko da radi. Radnici u zdravstvu su postali deficitarna roba – upozorili su iz ovog sindikata.

Uprkos nezadovoljstvu medicinara koje, čini se, nikad nije bilo veće, stav Vlade je takav da za povećanje cijene rada, jednostavno, nema para.

– Važno je održati dostignuta prava radnika, kao i tekuće izmirivanje obaveza koje imaju javne zdravstvene ustanove – poručili su nedavno iz resornog ministarstva.

Politika

MILIONI ZA LOBISTE, A GRAĐANI BEZ LIJEKOVA! Ko puni džepove preko okeana i ZBOG ČEGA?!

Dok se Republika Srpska suočava sa velikim finansijskim deficitima po raznim osnovama, ali i sa najkompleksnijom političkom krizom od Dejtona, nastavlja se praksa plaćanja lobista u svijetu koji bi trebali da poprave ugled Srpske.
Ovaj put, prema pisanju medija, resorno ministarstvo će izdvojiti dodatnih 43 miliona maraka za lobiranje u Americi.

Dodatni novac je predviđen rebalansom budžeta koji je 3. jula ove godine usvojila Narodna skupština.

Tako je, umjesto dosadašnjih 11,6 miliona KM, kako je prvobitno bilo određeno, ministarstvo dobilo 54,9 miliona KM, što je uvećanje za oko 43 miliona maraka.

Iz ministarstva za evropske integracije i međunarodnu saradnju kažu da stavke na koje će se najviše novca potrošiti su predstavništva Srpske u inostranstvu i plaćanje stručnih usluga.

“Povećanje izdvajanja za predstavništva Republike Srpske u inostranstvu djelimično prati promjenu pristupa prema saradnji sa SAD ali je namijenjen i za finansiranje drugih, nepovezanih, aktivnosti koje imaju za cilj jačanje privredne saradnje, saradnje sa dijasporom, te podrške organizaciji i učešću na privrednim forumima u zemljama sjedišta”, saopšteno je iz resornog ministarstva.

Ponovo su sve oči uprte u američku administraciju i Donalda Trampa koji je sankcije mogao skinuti i 2017.godine kada je prvi put postao predsjednik, ali nije.

Ipak, mnogi smatraju da je povećanje novca za lobiranje još jedan pokušaj da se neka imena izbrišu sa famozna crne liste.

Da se ide u tom smjeru, može se naslutiti kroz posjete bivših ili trenutnih saradnika američkog predsjednika. Prvi u nizu bio je nekadašnji gradonačelnik Njujorka Rudolf Đulijani koji je bio u Banjaluci dva dana pred izricanje presude Miloradu Dodiku.

Ne zna se koliko je plaćen njegov dolazak ali je činjenica da će svaka marka poreskih obveznika biti upotrijebljena za skidanje sankcija, smatra politički analitičar Tanja Topić.

„Pored toga vidimo i između redova još jedan dodatni ali prioritetni cilj zašto se ulažu ta sredstva da se kod nove administracije Donalda Trampa nastoji izdejstvovati jedna vrsta, ako ne ukidanja kancelarije visokog predstavnika, onda smjena Šmita u vrsti prelaznog perioda, a to bi za sobom povlačilo ukidanje svih odluka koje je ovaj visoki predstavnik donio što otvara politički prostor za dalje političko djelovanje onih koji su usljed istih odluka sankcionisani“, kaže Tanja Topić, politički analitičar.

Nakon Đulijana, u Banjaluku je krajem juna stigao i bivši guverner Ilinoisa i bivši osuđenik zbog korupcije Rod Blagojević.

Očigledno je i on bio tu da bi možda utvrdio nove dodatne uslove preko svoje lobističke kuće RBB strategies, koja je sa Vladom Srpske krajem marta potpisala ugovor o lobiranju u SAD-u.

Ipak, da posjeta ima efekata govori i nova kolumna Blagojevića objavljena za Vašington tajms gdje je između ostalog rečeno da je u toku progon na Milorada Dodika.

Na bespotrebno trošenje novca za lobiranje upozorava se godinama i u Parlamentu Srpske.

Igor Crnadak kaže da i nije toliki problem što se daje novac nego što se ne zna šta su efekti lobiranja.

„Ovde se ostvaruju samo efekti za ličnu korist. Treba dobro pregledati sve ugovore i ko je imao korist finansijsku i pokušavaju se neke stvari ostvariti vezano za sankcije pojedinaca ali je problem kad pogledate šta je efekat za srpski narod i za RS ništa.

Evo bili su delegacija amerikanaca je bila tu prije neki dan, sve je isto neće dozvoliti nezavisnu Srpsku ni bilo kakve promjene u smislu vraćanja nadležnosti koje su otišle na bh nivo“, smatra Igor Crnadak, šef kluba poslanika PDP u NS RS.

Pobjeda Donalda Trampa donijela je čini se neki novi dašak vjetra u Republiku Srpsku da će se popraviti narušeni imidž i ukinuti sankcije rukovodstvu Srpske.

Tako je brže bolje pokrenut sveobuhvatni plan lobiranja, potpisani su novi ugovori sa pet lobističkih kuća.

I možda bi smo i oprostili tolike milione iz naših džepova kada bi nam samo neko od nadležnih objasnio koji su efekti i da li će možda ikada građani imati koristi od potrošenih naših para.
BN

Nastavi čitati

Politika

DODIK: Muslimani prikrivaju priču o ZLOČINIMA NAD SRBIMA i forsiraju svoju laž

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da muslimanska strana pokušava da sakrije priču o zločinima nad Srbima u Podrinju tokom proteklog rata, a forsira lažnu priču o tome šta se desilo u Srebrenici u julu 1995. godine.

Dodik je istakao da laži nesumnjivo obilježavaju čitavu priču muslimanske strane u vezi sa Srebrenicom, te ukazao da su brojni stručnjaci utvrdili da se u tom mjestu nije dogodio genocid.

Sa druge strane, kaže, Zalazje danas pokazuje šta se odvijalo na tom prostoru prije 33 godine, da su tamo ubijeni srpski civili, njih 3.267 na području Podrinja tokom 3,5 godine rata od naoružanih hordi predvođenih Naserom Orićem.

Podsjetio je da su na Petrovdan prije 33 godine u selo Zalazje upale Orićeve jedinice i pobile nedužno srpsko stanovništvo, odnosno 69 civila koji su se spremali da proslave jedan je najvećih pravoslavnih praznika.

– Među ubijenim je i Slobodan Ilić, srebrenički sudija. Naser Orić je, prema navodima u knjizi Ibrana Mustafića, rekao: “Kada je počelo klanje, zaskočio sam ga i sjeo mu na prsa, izvodio bajonet, zario ga u jedno oko i zavrtio. Nije rekao nijednu riječ, nije ništa reagovao, a onda sam to učinio i sa drugim okom. Prepao sam se kad sam vidio da ne reaguje i odmah sam ga zaklao” – podsjetio je Dodik.

Predsjednik Srpske pita da li postoji direktnije priznanje za ubistvo i ratni zločin od tih riječi Nasera Orića?

– Kao što je zaklao Slobodana Ilića, tako je klao i druge, ali nije uspio da se pohvali. Ali u svakom slučaju, to govori da se pokušava sakriti ta priča o zločinu nad Srbima, a samo jedna stvar forsirati – naglasio je Dodik.

Dodik je napomenuo da je ovih dana moglo da se vidi kako Orić slavodobitno predvodi neke motoriste koji dolaze u Srebrenicu.

– To je samo jedna od farsi i nepravdi koju možemo da zabilježimo, laži koji nesumnjivo obilježavaju čitav priču oko Srebrenice sa muslimanske strane -rekao je Dodik.

On je podsjetio na izjavu izraelskog istoričara i stručnjaka za istraživanje Holokausta Gideona Grajfa, koji je rekao da se u Srebrenici nije desio genocid i da to shvata sve više ljudi u naučnoj zajednici širom svijeta.

On je napomenuo da je i direktor Centra “Simon Vizental” iz Јerusalima Efraim Zurof, koji predstavlja jednog vodećih teoretičara i naučnika u oblasti istraživanja Holokausta, rekao da se u Srebrenici nije desio genocid, da je to smiješno i da je to bilo samo zato što je tadašnja američka administracija Bila Klintona i kasnije Baraka Obame i DŽozefa Bajdena, željela da se dodvori muslimanima u BiH, a i dio EU.

“To su direktne riječi gospodina Zurofa, koji je nesumnjivo danas jedan od najvećih živih autoriteta u pogledu izučavanja Holokausta i genocida. On kaže da je to smiješno, on kaže da to ni na šta ne liči i da ne može biti održivo – istakao je Dodik.

Dodik je napomenuo da broj sahranjenih na groblju u Potočarima nikada nije došao do 8.000 ljudi, dodajući da je tamo sahranjeno nekoliko hiljada ljudi manje uz stalne pokušaje da se taj broj dostigne, a što ukazuje na još jednu laž.

– Nikada nijedna zvanična institucija nije utvrdila da se radi o 8.000. To je izmišljotina Pedija Ešdauna koji onako ofrlje rekao 8.000, pokušavajući da se dodvori muslimanima – rekao je Dodik.

On je dodao da Haški tribunal govorio maksimalno o nekih 4.300, dok je Nezavisna komisija utvrdila da je riječ o oko 3.500 stradalih muslimana i to za tri godine rata.

Predsjednik Srpske naglasio je da je Nezavisna komisija koja je formirana od državnih organa Republike Srpske utvrdila da se u Srebrenici radilo o ratnom zločinu, a ne genocidu.

– Utvrdili su da se radi o oko 3.500 ubijenih tokom čitavog perioda sukoba, a ne kako oni žele da još jednom lažima to da potkrijpe, samo u jednoj sedmici. Oni su na groblju u Potočarima sahranjivali sve što je izginulo u okolini, ne samo tog dana kada se dešila ta operacija u Srebrenici – rekao je Dodik.

Vrhunac svega je, kaže Dodik, činjenica da je bosansko muslimansko rukovodstvo, kršići zakon i Ustav BiH, prihvatilo farsu i navodno u ime BiH, lažno se prestavljajući, učestvovalo u farsi o rezoluciji o Srebrenici u Savjetu bezbjednosti UN.

– Čak i kod glasanja se vidjelo da je to laž. Laž ne može da bude ni naučna istina, ne može da bude ni politika. Sve to što su radili govori o tome da su prekršili Ustav BiH – naveo je Dodik.

On je dodao da ambasador BiH pri UN Sven Alkalaj, bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, ni ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković nisu imali stav BiH da u Njujorku daju glas u ime BiH.

– Taj glas je lažan. On nije istinit, on je neodrživ. On predstavlja pravo stanje BiH u kojoj se muslimani pokušavaju izdignuti kao jedini da u ime nje govore – istakao je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

DUPLO VEĆI GUBICI U „ŠUMAMA SRPSKE“: Vukomanović poručila – „Nestajale i šume i novac, kao da je upravljao mađioničar!“

Jedini veći mađioničarski trik od toga bio bi da nestane i odgovornost, koja je ovdje više nego očigledna – kazala je Vukomanović.

Prema dostupnim podacima preduzeće “Šume Republike Srpske“ završilo je prvo polugodište 2025. godine sa gubitkom od šest miliona maraka, što je duplo više nego u istom periodu prošle godine.

Rekla je ovo poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović, dodajući da činjenica da direktor nije mogao da demantuje ove navode pokazuje da, uprkos obećanim promjenama, „banda“ i dalje radi po svom.

– Ovo nije samo finansijski gubitak. Ovo je direktan rezultat načina na koji se upravlja javnim resursima i pokazatelj da najavljene promjene, kontrole i smjene, za sada, nisu dale nikakve stvarne rezultate – ističe Vukomanović.

Ona podsjeća da su najviši zvaničnici Republike Srpske već javno ukazivali na duboke probleme u ovom sistemu, od izjava predsjednika da u „Šumama“ rade „organizovane bande“, preko tvrdnji premijera o fiktivno zaposlenim radnicima, do obećanja direktora da će „Šume“ do Nove godine procvjetati.

– Desilo se upravo suprotno, gubitak je duplo veći, a niko nije odgovarao. Gdje su sankcije? Gdje je konačna crta između prazne političke retorike i stvarne odgovornosti? – pita Vukomanović.

Prema njenim riječima, realno je očekivati da jedno ovakvo preduzeće ne može biti reformisano za godinu dana, ali je takođe realno i da se politička i upravljačka odgovornost mogla utvrditi mnogo ranije.

– Bez odgovornosti nema ni oporavka. Dok god se ozbiljni finansijski gubici tretiraju kao tehničke greške, a ne kao posljedica lošeg i neodgovornog upravljanja, dok vlast izbjegava tematske sjednice na ovu temu, nema povjerenja ni u nove zakone, ni u nove ljude, ni u priče o reformama – poručila je Vukomanović.

Ona podsjeća da iako „Šume Republike Srpske“ upravljaju sa više od 1,3 miliona hektara šume, ovo javno preduzeće je kraj 2024. godine dočekalo sa gubitkom od 14 miliona KM, kratkoročnim obavezama od 100 miliona KM i dugovima prema dobavljačima od 27 miliona KM.

-Sudeći po rezultatima, izgleda da je „Šumama Srpske“ upravljao mađioničar, jer su nestajale i šume i novac. Jedini veći mađioničarski trik od toga bio bi da nestane i odgovornost, koja je ovdje više nego očigledna – zaključuje Vukomanović.

Nastavi čitati

Aktuelno