Društvo
MILIONER IZ MODRIČE! Evo kako se ovaj čovjek obogatio

Pala je konačna odluka, Marko Pipunić sa svojom Žito grupom izlazi na berzu. Najavljeno je pokretanje procesa inicijalne javne ponude dionica (IPO), a cilj je uvrštenje na uređeno tržište Zagrebačke berze.
Zašto bi neko dao novac privatnoj firmi, objasnio je sam Marko Pipunić.
Ovaj rođeni Modričanin u preduzetništvo se otisnuo prije 35 godina s puncem. Karijeru je Marko Pipunić, kako sam zna reći, gradio na istoj lokaciji, ali u nekoliko država, od Jugoslavije i BiH do Hrvatske i sada Evrope. S diplomom Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku osnovao je privatnu firmu koja se u početku bavila trgovinom ratarskim kulturama i repromaterijalom.
Tada sam vidio priliku da sve ono što se radilo u društvenim preduzećima, kako su se tada zvala, prenesem u firmu koja će se kasnije zvati Agroposavina. U tim prvim godinama tranzicije iz jednog društvenog sistema u drugi, iz dogovorene ekonomije u tržišnu, trgovina je bila prvi kapital, svojevrsni status s kojim smo svi znali raditi. Proveo sam dvije godine u bivšoj državi, zatim je došao rat, morali smo otići, a logika je nalagala povratak u Osijek. Taj grad sam poznavao, osjećao sam se kao domaći jer sam ovdje studirao i dugo živio. Osijek mi je, stoga, bio prirodan izbor za ulazak u agrobiznis”, otkrio je svoje početke Pipunić, osnivač i većinski vlasnik Žito grupe, u emisiji HRT-a ‘Druga strana’, prenio je tportal.
Tržište bivše države brojilo je 22 miliona ljudi i smatrao ga je velikim, ali na njemu je bilo malo privatnih firmi, a kako kaže u šali, ‘novca je bilo na lopate’, samo ga je trebalo znati uzeti.
Ovaj 64-godišnji preduzetnik 2017. godine okitio se nagradom Ernst&Young (EY) Preduzetnik godine za 2016., što ga je odvelo do Monaka, na takmičenje za titulu EY Svjetskog preduzetnika godine. A da pri tome nije znao govoriti ni engleski, njemački ili neki drugi strani jezik. Pobjedu je odnio Kanađanin.
“Onda sam prvi put shvatio da ne treba imati komplekse”, rekao je, a na pitanje voditelja je li sada industrija hrane hit u svijetu odgovorio:
“Možda sada jest, ali prije su bili zanimljivi moda, hoteli, turizam. Ovo što mi radimo, svinje, mlijeko, jaja, krave, poljoprivreda, oranje, kopanje, to nije baš zanimljivo široj populaciji. To je čak prilika da se nekada sakrijete ispod radara i uspijete. Dobro je što ne rastemo eksponencijalno brzo, ali rastemo po uobičajenoj stopi, 10, 20 posto godišnje”, kazao je.
Kako je nastala Žito grupa
Žito grupa stasala je na temeljima nekadašnjeg IPK Osijek, PPK Valpovo, Đakovštine, firmi kupljenih u stečajevima i predstečajevima. Sam Pipunić je i član Udruženja Prsten, a koji važe, kako govore, za najmoćnije lobiste u Hrvatskoj.
“Rekao bih da su te firme nastale u vrijeme socijalizma i nisu se uspjele na vrijeme prilagoditi novim okolnostima dok su privatne kompanije bile u stanju brže reagirati. Tu sam prepoznao priliku, tim više što u Slavoniji gotovo i nije bilo konkurencije, to područje tada mnogima jednostavno nije bilo zanimljivo. Sam sebi sam tada rekao: ako su te firme stare i po 50 godina, vrijedi ih detaljno analizirati. Ušao sam dubinski i shvatio da je glavni problem bio u neorganizovanosti, bez praćenja tržišne konkurencije, i neracionalnim troškovima”, objasnio je svoje poteze ovaj preduzetnik.
Na pitanje je li mu ‘na ruku išla politika’, kaže: ‘Ne mogu mi ići na ruku jer mi isključivo radimo na tržištu. Ako nama krajnji kupac neće kupiti proizvod, tu vam ne može pomoći nijedna vlast – i da hoće. S druge strane, ako se pomaže nešto što nije u skladu sa zakonima, onda ćete dovesti u problem i sebe i druge.’
Smatra da si u 35 godina nisu imali potrebe ni pomagati, a ni odmagati.
“Politika nam daje platformu, poligon, a naši menadžeri su ti koji trebaju stvarati novu vrijednost”, kaže Pipunić koji trenutno zapošljava ukupno 1600 ljudi, a njegova Žito grupa obrađuje oko 80.000 hektara zemlje.
Objašnjava da je Žito grupa vertikalno integrisana poljoprivredno-prehrambena kompanija koja može pratiti svoj proizvod od njive do stola. U jajima, pršutu, mesnim proizvodima, svinjama, mlijeku koje ne pakuju, ali ga prodaju hrvatskim kompanijama, u prednosti su u odnosu na druge jer, kako objašnjava Pipunić, u vrijeme krize lakše je balansirati.
“Imamo zaokružen ciklus, prvi smo u proizvodnji jaja, drugi u svinjama, treći u mlijeku. Niti smijem, niti želim uvjeravati nekoga da se priključi u IPO, pozivamo ljude da budu naši partneri u daljnjem širenju i razvoju”, kaže.
Ogromne investicije
U posljednjih devet godina Žito grupa investirala je više od 200 miliona evra, a u novom ciklusu planira uložiti dodatnih 105 miliona evra. Pipunić vidi priliku u svinjogojstvu, ‘tamo gdje smo nedostatni i gdje možemo biti konkurentni evropskim proizvođačima’.
“U svinjogojstvu imamo znanje, dobar know how. Idemo tome što dobro radimo uduplati kapacitete, povećati proizvodnju pršuta jer sa sadašnjih 160 hiljada imamo potražnju veću za 20, 30 posto nego što ih možemo isporučiti. Tu smo odlučili povećati kapacitet za 50 posto. To je ono što možemo u kratkom roku. Energija je danas svima u svijetu zanimljiva, bojimo se hoćemo ili nećemo imati struje, a mi smo samodostatni, onoliko koliko je potrošimo, toliko i proizvedemo”, objašnjava on.
Fudbalskim rječnikom opisao je kako je završio u zdravstvu i turizmu.
“Postoje skauti koji obilaze Brazil tražeći male Mesije i dovode ih u Barselonu. Na sličan način i ja sam imao privilegiju poznavati ljude koji su, premda rodom iz BiH, u Njemačkoj izgradili velike svjetske karijere. Zamolio sam ih da svoje znanje i iskustvo vrate u regiju iz koje su potekli. I uspio sam – uspio sam vratiti doktore iz Njemačke. Danas imamo pacijente iz Kazahstana, Dubaija, Saudijske Arabije, svi oni dolaze u Čepin”, kaže, napominjući da je sve to ‘dodana vrijednost’ kraju iz kojega dolazi.
Istovremeno hotel u Čepinu, sagrađen, kako kaže, na njivi, nigdje ničega, od Bukinga je dobio plaketu da je s ocjenom 9,9 najbolje ocijenjen hotel s preko 500 recenzija u Evropi, prenosi Biznisinfo.
Društvo
UKRAJINSKA JAJA PREPLAVILA HRVATSKU Domaći uzgajivači na ivici kolapsa: “Uništavaju nas!”

Uvoz jaja iz Ukrajine u Hrvatsku ove je godine doživio nagli skok, a brojke već sada premašuju cijeli prošlogodišnji iznos.
Podaci govore da čak 90 odsto uvezenih jaja dolazi upravo iz Ukrajine, što je izazvalo snažan talas nezadovoljstva među domaćim proizvođačima koji tvrde da je hrvatska proizvodnja ozbiljno ugrožena.
“Sistemski se od ulaska u EU radi na tome da se domaća proizvodnja uništi, da se očiste prostori za uvozni lobi da bi mogao uvoziti jaja”, izjavio je za Dnevnik Nove TV Marijan Lukač, vlasnik kompanije specijalizovane za uzgoj koka nosilica.
I dok domaći uzgajivači upozoravaju na ekonomski pritisak i moguće posljedice po održivost domaće proizvodnje, iz Ministarstva poljoprivrede stiže drugačija poruka.
Oni tvrde da većina jaja iz Ukrajine ne ostaje u Hrvatskoj, nego se koristi za preradu i potom izvozi dalje u zemlje EU.
“Kontrole se provode redovno, a za njih je zadužen Državni inspektorat”, poručuju iz Ministarstva.
Dodaju i da je riječ o poslovnim praksama koje su u skladu s evropskim pravilima o slobodnom kretanju robe.
Međutim, domaći proizvođači nisu uvjereni u dobre namjere sistema. Tvrde da je tržište preplavljeno uvoznim jajima koja snižavaju cijene, a potrošači često nisu ni svjesni odakle jaja na policama dolaze.
“Mi jednostavno ne možemo konkurisati takvim cijenama. Ako se ovako nastavi, mnogi će proizvođači zatvoriti farme”, upozoravaju iz sektora.
Kako prepoznati porijeklo jaja?
Na ljusci svakog jaja nalazi se oznaka koja otkriva zemlju podrijetla. Naprimjer, jaje iz Hrvatske ima oznaku HR, dok jaja iz Ukrajine imaju oznaku UA.
Ali, potrošači često ne obraćaju pažnju na oznake, ili su one nečitljive.
Društvo
SVI IZLAZE IZ BIH! Na graničnim prelazima u Gradišci i Gradini duge kolone vozila

Na graničnim prelazima Gradiška i Gradina duga je kolona vozila na izlazu iz BiH.
Na ostalim graničnim prelazima, povremeno se pojačava frekvencija saobraćaja, ali putnička vozila, za sada ne čekaju duže od 30 minuta na prelazak granice.
S obzirom na promjenljivo stanje na graničnim prelazima, vozačima se savjetuje da se prije polaska na put informišu putem kamera na sajtu Auto moto saveza Republika Srpska.
Granični prelaz Brčko je otvoren za putnička vozila do 3,5 tona.
Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila preko pet tona najveće dozvoljene mase. Teretna vozila preko pet tona preusmjeravaju se na novi most Bratoljub u Bratuncu i na GP Rača.
Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati na GP Šepak od 09-13 i od 22-06 časova. Vikendom mogu prelaziti samo u noćnom terminu, prenosi RTRS.
Društvo
SEKS-AFERA TRESE NJEMAČKU! Influenserka iz BiH u vezi sa OŽENJENIM FUDBALEROM, sve otkrili snimci i minđuše!

Tanja Makarić (28), poznata njemačka infulenserka porijeklom iz Bosne i Hercegovine, našla se u centru skandala jer je imala aferu sa oženjenim fudbalerom, prenose njemački mediji.
Naime, ona je bivša djevojka Julijana Klasena, ali navodno tu nije kraj njenim interesovanju za fudbalere.
Ona je nedavno na svom Instagram profile objavila da trenutno prolazi jedan od najtežih perioda u svom životu, a sve zbog sajber maltretiranja.
Međutim, najnovije informacije njemačkih medija možda bi mogle biti razjašnjenje te njene poruke. Ona je navodno imala aferu sa bivšim igračem Leverkuzena Leonom Bejlijem (27), prenosi njemački Tag24.
Navodno su takve spekulacije pokrenuli privatni video snimci i poruke koje su se iznenada pojavile na društvenim mrežama. U jednom od video snimaka, fanovi tvrde da su prepoznali 28-godišnjakinju po glasu, mladežima i minđušama.
Čak se pričalo da je viđena sa nepoznatim muškarcem na aerodromu. Prema indicijama, ovaj muškarac je očigledno Bejli.
Da stvar bude zanimljivija, Tanja je nedavno u svom podkastu više puta zauzela snažan stav protiv afera sa zauzetim muškarcima, navodeći da je to apsolutno zabranjeno.
Za sada, ni sama Tanja Makarić ni fudbaler Leon Bejli nisu komentarisali glasine. U prošlosti se takođe pričalo da je Tanja Makarić imala aferu sa Stefanom Zarelom (34) – ali veza nikada nije zvanično potvrđena.
Inače, Tanja Makarić je u Njemačkoj poznata kao profesionalna plivačica, koja je osvojila nekoliko medalja kako u Evropi, tako i na njemačkim šampionatima. Rođena je u Vupertalu, ali je porijeklom iz Bosne i Hercegovine.
U žiži njemačke javnosti je od maja, 2022. godine, i od tada konstantno širi bazu svojih pratilaca.
-
Život i stil2 dana ago
SAVRŠEN DORUČAK ZA PRAVE GURMANE! Jaja, slanina i još ponešto
-
Horoskop9 sati ago
SVI ZNAMO OVAKVE LJUDE! Horoskopski znakovi koji se ne znaju OBRADOVATI TUĐOJ SREĆI
-
Politika2 dana ago
SKANDAL! Đajić i Ljubo pretvorili karneval i Dan Čelinca u cirkus!
-
Hronika3 dana ago
STRAVIČNA TRAGEDIJA! Oca i majku “progutala” rijeka dok su spasavali svoju kćerku
-
Hronika3 dana ago
ŠOK Djevojčica iz Nikšića će biti sahranjena PORED OCA KOJI JU JE UBIO?
-
Region2 dana ago
“GDJE GOD SE POJAVE, MORAJU DA SRBUJU”: Zbog ovog snimka sa crnogorske plaže BUKTI RAT na društvenim mrežama
-
Politika3 dana ago
PDP uzvraća UDARAC! “Selak kao “moralni kompas”, a poznat po TRGOVINI grobnim MJESTIMA”
-
Politika2 dana ago
KUMOVSKA PLJAČKA DECENIJE? Ne stišava se bura oko kupovine zgrade Dodikovog kuma za 100 miliona KN