Connect with us

Politika

MINISTAR BEZBJEDNOSTI “Još nema zvanične informacije o ulasku Glavaša u BiH”

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić izjavio je da još nema zvaničnu informaciju da li je u BiH ušao Branimir Glavaš, kojeg je nedavno zagrebački Županijski sud nepravosnažno osudio na sedam godina zatvora zbog ratnih zločina nad srpskim civilima.
“Poslao sam Graničnoj policiji BiH zahtjev da me obavijeste o eventualnom ulasku Glavaša u BiH, a nakon toga ćemo preduzeti aktivnosti u vezi s tim”, rekao je Nešić novinarima u Banjaluci.

On je ponovio da zvaničnu potvrdu nema, ali da vjeruje da je Glavaš ušao u BiH.

“Vjerovatno nije imao nikakvu zakonsku prepreku da uđe u BiH, ali s obzirom na to o kojem je licu riječ, tražiću dodatne informacije od naših policijskih agencija”, rekao je Nešić.

Iz Granične policije BiH naveli su da nisu u mogućnosti da daju informacije o ulasku Glavaša u BiH “radi zaštite ličnih podataka”.

“Naime, u skladu sa odredbama Zakona o graničnoj kontroli i Zakona o zaštiti ličnih podataka, lični podaci o prelasku granice mogu se dostaviti samo tijelima nadležnim za sprečavanje i otkrivanje krivičnih djela i prekršaja i opasnosti po javnu bezbjednost i pravni poredak”, naveli su iz Granične policije u pisanom odgovoru Srni.

Ratni komandant hrvatskih snaga u Osijeku Branimir Glavaš, koga je nedavno zagrebački Županijski sud nepravosnažno osudio na sedam godina zatvora zbog ratnih zločina nad srpskim civilima, objavio je na svom “Fejsbuk” nalogu da se preselio u BiH i da se nalazi u mjestu Drinovci, u opštini Grude.

Vezane vijesti:
Napustio Hrvatsku, došao u BiH: Glavaš poručio da ni dan neće provesti u zatvoru FOTO
Županijski sud u Zagrebu je na ponovljenom suđenju u slučajevima “Selotejp” i “Garaža” 27. oktobra nepravosnažno osudio Glavaša na sedam godina zatvora za ratne zločine nad Srbima u tom gradu 1991. godine. Glavašu tada nije određen istražni zatvor zbog odluke Ustavnog suda iz 2015. godine, prema kojoj je već odslužio dio kazne.

Politika

MMF poručio vlastima u SRPSKOJ: Ako hoćete kredit, morate provesti fiskalnu konsolidaciju

Oba BH entiteta imaju potrebu za zaduživanjem na međunarodnom tržištu, zaključeno je u izvještaju MMF-a nakon analize i razgovora sa predstavnicima vlasti u BiH. Da li ćemo posegnuti za kreditom MMF-a, za koji je neophodno ispuniti određene zahtjeve i provesti reforme, ili ćemo se zadužiti na stranim berzama i kod komercijalnih banaka stavljajući pod hipoteku prirodne resurse i javna preduzeća?

Ako hoćete kredit morate provesti fiskalnu konsolidaciju, odnosno povećati budžetske prihode a smanjiti rashode, jasno je poručeno iz MMF-a.

,,Oni predlažu da se racionalnije izdvajaju sredstava za plate budžetskih korisnika, odnosno da se taj iznos smanji. Da se provode ciljane socijalne politike. Da se povede računa o javnim investicijama i projektima koji se finsiraju”, pojašnjava profesor ekonomisije Milenko Stanić i dodaje da MMF smatra da u BiH postoji rizik od rasta cijena, prije svega hrane i energetike.

On predviđa da bi moglo doći dio smanjenja doznaka iz inostranstva što će uticati na smanjenje potrošnje i smanjenje privrednih aktivnosti.

MMF zahtjeva i da se održi nezavisnost Centralne banke BiH, da se stabilizuju poltičke prilike u zemlji te da se ozbiljnije krene sa borbom protiv korupcije.

,,Ako smanjimo nivo korupcije možemo da ušdedimo nekoliko stotina hiljada, po nekim proračunima čak i milijardu maraka, kroz sredstava koja trošimo za javne nabavke i usluge”, smatra profesor ekonomije Predrag Mlinarević.

On dodaje da MMF zahtjeva borbu protiv korupcije kako bi Bih bila sposobna da vraća kredit a mi trevbali da budemo zaintersovani jer bi na taj način ušdejeli toliko novca da možda ne bi smo imali potrebu za stalnim dizanjem kredita.

– Nažalost oba entiteta moraju da dižu kredite ako žele da prežive i održe kakav takav socijalni mir u zemlji. To je jasno naznačeno i u izvještaju MMF-a.

 

Nastavi čitati

Politika

Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu

Uprkos osporavanju njegovog legitimiteta, te izjavama ministra finansija BiH Srđana Amidžića da Šmitova odluka predstavlja “udar na svakog građanina Republike Srpske”, jer “želi da platama i penzijama naših građana isplati arbitražni spor s Viaductom”, odluka OHR-a odmah je ispoštovana i od strane ovog Ministarstva, koje je od CBBiH tražilo transfer sredstava za izmirenje troškova arbitražnog spora.

Dan nakon odluke Kristijana Šmita, kojom je definisan način isplate duga iz arbitražnog spora “Viaduct protiv BiH”, Centralna banka BiH izvršila je transfer potrebnih sredstava, potvrđeno je Avazu iz Centralne banke BiH.

– Centralna banka Bosne i Hercegovine je postupila u skladu s Odlukom Visokog predstavnika od 17. jula 2025. godine i na zahtjev Ministarstva finansija i trezora BiH 18. jula 2025. godine izvršila otvaranje računa i prenos sredstava na isti u svrhu realizacije predmetne odluke Visokog predstavnika – navode iz CBBiH na upit “Avaza”.

Podsjetimo da je nedavno Šmit naložio da 120 miliona KM za potraživanja “Viaducta” bude izdvojeno iz prihoda ostvarenih po osnovu putarina, koji od 2018. godine čekaju dogovor o raspodjeli između entiteta. Taj iznos će biti uskraćen Republici Srpskoj koja je odgovorna za nastali dug.

Izvršenjem arbitražne odluke i isplatom duga prestaće opasnost po imovinu CBBiH, koja se našla pod prijetnjom pljenidbe, pa će iz dobiti Centralne banke 112,5 miliona KM biti izdvojeno i za troškove nabavke izbornih tehnologija.

– Shodno stavu 3, nakon izvršenja uputa iz stava 7 i stava 8 Odluke Visokog predstavnika, razlozi za obustavu prenosa dobiti više neće postojati, te će se dobit CBBiH odlukom Upravnog vijeća CBBiH raspodijeliti. Time će biti ispunjena obaveza Centralne banke BiH, a daljnje raspolaganje sredstvima i njihova distribucija prema krajnjim korisnicima će biti u nadležnosti Ministarstva finansija i trezora BiH, uz ispunjenje uslova propisanih odlukom – kazali su u CBBiH.

Uprkos osporavanju njegovog legitimiteta, te izjavama ministra finansija BiH Srđana Amidžića da Šmitova odluka predstavlja “udar na svakog građanina Republike Srpske”, jer “želi da platama i penzijama naših građana isplati arbitražni spor s Viaductom”, odluka OHR-a odmah je ispoštovana i od strane ovog Ministarstva, koje je od CBBiH tražilo transfer sredstava za izmirenje troškova arbitražnog spora.

Nastavi čitati

Politika

DODIK OŠTRO UDARIO PO ŠMITU “Ne postoji za mene, napravio je brljotine, proganjaćemo ga dok je živ!”

Normalizacija stanja u BiH je moguća samo ako se povuku odluke nelegitimnog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Nije trebalo da dođe, neka ide kad god hoće. Što se mene tiče i ne postoji. Јa vjerujem da ćemo mi sve “brljotine” koje je napravio eliminisati – poručio je Dodik.

Predsjednik Srpske naveo je da je Šmit kroz svoje odluke Republici Srpskoj samo prošli petak oteo 200 miliona KM.

– Šmit kroz svoje odluke i kroz odluke Evropske unije samo “trenira strogoću” – kaže Dodik.

Poručuje da nijedna strana do sada nije intervenisala u finansijski sistem Republike Srpske.

– Na ovaj način on je napravio direktnu štetu. Mi tražimo načine kako da ga tužimo i proganjaćemo ga dok god bude živ – zaključio je Dodik.

Nastavi čitati

Aktuelno