Connect with us

Gradovi

Misteriozna šljiva u BiH izazvala regionalnu polemiku (VIDEO)

U polju, poviš džamije u rogatičkom selu Žepa, nalazi se misteriozno stablo šljive.

Koja je vrsta, niko ne zna, tvrdi vlasnik Esed Omanović, na čijem imanju rađa već decenijama.

Stablo je debelo 73 centimetra i prilično visoko u poređenju sa drugim šljivama.

Ovaj domaćin zagazio je u devetu deceniju, a kaže od kad zna za sebe, zna i za šljivu i “ona je uvijek ovolika bila”.

Čačanska rana, šumadinka, rutgešteter, požegača…

Ali vlasnik kaže: “Nije nijedna.”

Dolazili su baštovani i voćari i znatiželjno zagledali u stablo i listove, ali odgovor još niko nije dao.

“Niko ne zna ni ko je nju posadio, ja sam je upamtio ovaku kakva je. Ona je malo sitnija od požegače i ranije prispije”, kaže Omanović za “Agroklub”.

Dodaje kako ni njegov otac nije znao kako je ona tu ponikla.

Priča da je nekada dobro rađala, ali zadnjih godina slabo, kao i sve druge vrste. Njegov voćnjak je na drugoj lokaciji, a na ovom imanju koje je nedaleko od njegove kuće je tek par stabala.

“Prije sam znao skinuti 350 kilograma šljive s ovog stabla”, prisjeća se.

Dodaje da u ovom kraju posljednjih godina samo jabuke dobro rađaju, pa od njih uglavnom pravi pekmez, a nekad zna upeći i od šljive.

Plod nepoznate šljive je sitan i ukusan, više sladak nego kiseo, a Esed kaže nikada ga ne prodaje, nego pusti narod da pobere.

“Narod bere, ko nema dođe sa strane, ja im dam nek’ beru, nose”, priča ovaj domaćin.

Regionalna polemika

Velika polemika se povela i na Facebook stranici Žepa, gdje je objavljen video Eseda i njegove šljive, a jedan od prijedloga je i da joj da novo ime – žepka.

Ispod videa, koji je snimio prijatelj ovog Žepljaka, nanizalo se stotine komentara. Mnogi nagađaju da je riječ i o nekoj od starih sorti, pa tako pojedini kažu da je turgulja, debelica, prckulja ili trnovača, piskuša, italijanka…

“Garantovano kod mene u Valjevskom kraju to je Piskor, gledajući po kori ima bijeli i boje šljive, sladak je, ukusan i baca dobru rakiju. Piskor se ne kalemi, ali ima da se nađe sadnica”, navedeno je u jednom od komentara.

“Ovo triba čuvati ka oči u glavi. Vi niste svjesni koliko je to bogastvo. Kalemite, ne dozvolite da izumre”, napisao je jedan Zadranin.

(Nezavisne novine)

Gradovi

BUDUĆNOST OBEĆAVA U Trebinju sve više prvačića

Na području Trebinja u novu školsku godinu kreće veći broj prvačića nego prethodnih godina, a prema najavama iz gradskih vrtića i predškolskih ustanova, ta brojka će biti veća i u narednim godinama.

Ovo je zaključeno na sastanku gradonačelnika Trebinja Mirka Ćurića sa direktorima osnovnih škola u ovom gradu, organizovanom u Gradskoj upravi povodom početka školske godine, gdje je zauzet jedinstven stav da se i u budućem vremenu taj trend treba zadržati pružanjem različitih benefita projektima školstva i porodice.

“U Osnovnu školu ‘Sveti Vasilije Ostroški i Tvrdoški’ kreće 70 prvačića, ali imaju u najavi i još nekoliko učenika – povratnika iz inostranstva, u školu ‘Jovan Jovanović Zmaj’ kreće 122 prvačića u centralnu i još 12 učenika u područna odjeljenja, a u ‘Vuk Karadžić’ kreće 88 učenika u centralnu i pet novih malih đaka u područno odjeljenje”, pojašnjava Milorad Nadaždin, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola istočne Hercegovine.

To je, prema statistici, jedno novo odjeljenje u sve tri trebinjske osnovne škole, što nije zanemariv broj, pogotovo kada se zna da su povećanja evidentirana i u seoskim školama, na šta uveliko utiču i benefiti koje pruža lokalna zajednica za ovu djecu.

“Osim benefita koje lokalna zajednica pruža djeci iz ruralnih sredina, konstantno se poboljšavaju uslovi i u gradskim školama, pa je prošle godine u Osnovnoj školi ‘Sveti Vasilije Ostroški i Tvrdoški’ preko gradskog projekta otvorena stomatološka ambulanta u saradnji sa Ambasadom Poljske, a u najavi je izgradnja lifta u školi ‘Vuk Karadžić’, dok u infrastrukturnom smislu nije izostala ni škola ‘Jovan Jovanović Zmaj’ gdje su ranije realizovani mnogi projekti na poboljšanju uslova rada”, kazao je Nadaždin, napominjući da se susreo i sa predstavnicima Policijske uprave Trebinje, čiji će pripadnici voditi računa o dodatnoj bezbjednosti djece u školama.

Ćurić je još jednom ponovio da u gradu nema učenika koji će krenuti u novu školsku godinu a da mu neće biti obezbijeđen kompletan školski i udžbenički pribor.

Nastavi čitati

Gradovi

NEVRIJEME U MOSTARU NAPRAVILO HAOS: Grom udario u kuću, oborena stabla i grane

Tokom olujnog nevremena u Mostaru grom je udario u porodičnu kuću u mjestu Polog i izazvao požar u kojem nije bilo povrijeđenih, rekli su Srni iz mostarske Profesionalne vatrogasne jedinice koja je nakon nevremena imala devet intervencija.

“Oko 20.00 časova grom je udario u porodičnu kuću u Pologu kod Mostara, nije bilo povrijeđenih, a požar smo stavili pod kontrolu”, naveli su iz Vatrogasne jedinice.

Ostale intervencije bile u vezi sa oborenim stablima i granama koje su na određenim dionicama blokirale puteve. Posljednja intervencija bila je noćas oko 2.00 časa na uklanjanju oborenih stabala u blizini pravoslavne crkve.

Iz Vatrogasne jedinice su naveli da tokom dana očekuju nove prijave o šteti nastaloj usljed nevremena.

Olujno nevrijeme praćeno grmljavinom sinoć je oko 20.00 časova zahvatilo područje Mostara, ali i veći dio Hercegovine. U Mostaru je u kratkom periodu pala velika količina kiše, a zabilježen je i veliki broj udara gromova.

(Srna)

Nastavi čitati

Gradovi

Šteta od olujnog nevremena u Bijeljini gotovo dva miliona KM

Foto: InfoBijeljina

Šteta koju su poljoprivrednici u Semberiji pretrpjeli u olujnom nevremenu u julu procijenjena je na gotovo dva miliona KM, saopšteno je iz Gradske uprave Bijeljina.

Od toga je 1,8 miliona KM štete na plastenicima, a preostalih 200.000 KM na voćnjacima i kukuruzu.

Sreten Vučković iz gradskog Odjeljenja za poljoprivredu kaže da je podneseno 580 zahtjeva za procjenu i nadoknadu štete, od toga se 502 prijave odnose na oštećene plastenike, 56 na olujom oštećena polja kukuruza i 22 na voćnjake.

Nakon što je 19. jula Bijeljinu pogodilo olujno nevrijeme sa udarima vjetra koji su prelazili 100 kilometara na čas, proglašeno je stanje elementarne nepogode i formirane četiri komisije koje su obišle sve lokacije na kojima je prijavljena šteta na poljoprivrednim površinama.

Još tri komisije za procjenu štete na više od 260 prijavljenih individualnih i kolektivnih objekata sutra završavaju svoj posao.

NEZAVISNE

Nastavi čitati

Aktuelno