Uncategorized
MLJEKARI UPOZORILI MINISTARKU KUZMIĆ: Hitno isplatite dugovanja i izdvojite 2 miliona KM za mljekaru u Prnjavoru
Mljekari od Vlade Republike Srpske traže da se hitno odobre dodatna sredstva u iznosu od 2 miliona KM za izgradnju mljekare u Prnjavoru, kako bi je što prije pustili u rad i minimalizovali potencijalne krize u budućnosti slične trenutnoj krizi u ovoj oblasti.
o je jedan od zaključaka koje je Udruženje poljoprivrednih proizvođača mljekara Republike Srpske uputilo Anđelki Kuzmić, ministarki poljoprivrede Srpske, nakon redovne godišnje skupštine Udruženja, održane 4. marta.
Osim toga, mljekari traže i hitnu isplatu svih zaostalih dugovanja. Upoznali su Kuzmićevu da su zaključili da sačekaju 10 dana da se uplate dugovanja za prošlu godinu i podsjetili je da je pred brojnim gostima i članovima Udruženja rekla da će isplate krenuti od ponedjeljka.
– Do dana današnjeg nije bilo nikakve uplate za mljekare. Treba naglasiti da je na sastanku sa predsjednikom Vlade Republike Srpske Savom Minićem, 27. januara, dogovoreno da se novembarska premija uplati 15. februara, a decembarska do 25. februara. Nijedna još nije izmirena. Ističemo da je zaista teška situacija. Rastu cijene goriva, đubriva i svih inputa, a već je došlo i do rasta cijena usluga. Nama su, s druge strane, značajno smanjeni prihodi, odnosno otkupne količine i cijene mlijeka, i do 25 odsto na nekim gazdinstvima – naveli su mljekari.
Oni su ministarki iznijeli i prijedlog mjera za očuvanje života na selu, navodeći da Austrija svakom registrovanom gazdinstvu isplaćuje 1.700 evra mjesečno, uz obavezu da proizvodi i prodaje na tržištu.
– Naš prijedlog je da u Republici Srpskoj to bude pola od iznosa u Austriji, odnosno 1.700 KM mjesečno, uz očuvanje ostalih mjera podsticaja koje sada postoje i njihov rast u skladu sa trendovima na tržištu i u okruženju. Očekujemo da bi nekih 8.000 do 10.000 gazdinstava moglo biti korisnik ove mjere, od ukupno 18.500 aktivnih gazdinstava u 2025. godini. Prijedlog je da korisnici mogu biti samo ona gazdinstva čiji članovi uže porodice nisu zaposleni u državnim ili opštinskim organima i preduzećima, a koji mogu dokazati da prodaju svoje poljoprivredno-prehrambene proizvode na tržištu ili na gazdinstvu. Dodajmo i da je do prije samo desetak godina bilo 13.000 proizvođača mlijeka u Srpskoj, dok danas ukupno aktivnih poljoprivrednih gazdinstava ima 18.500 – naveli su iz Udruženja.
Opravdanost ove mjere potkrijepili su podacima Saveza sindikata da u sindikalnoj potrošačkoj korpi hrana učestvuje sa 45 odsto u mjesečnim troškovima domaćinstva, odnosno sa 1.298,95 KM, što ukupno iznosi 519.580.000 KM.
– Na godišnjem nivou to iznosi 6.234.960.000 KM na oko 400.000 domaćinstava (popis iz 2013. godine). Samo iznos PDV-a u okviru ovog iznosa je 935.244.000 KM. To je bez stvaranja dodatne vrijednosti, ulaganja poljoprivrednika, njihovih troškova i poreza, što ukupno iznosi blizu dvije milijarde KM. Kada bi svih 18.500 aktivnih gazdinstava dobilo ova sredstva, to bi iznosilo 377.400.000 KM, što je nešto manje od jedne trećine samo naplaćenog PDV-a – navodi se u objašnjenju.
– Mjera bi stimulisala veliki broj stanovnika naših sela da ostanu tu i dugoročno smanjila odliv ljudi sa sela, te pomogla u njegovom očuvanju. Vjerovatno bi se otvorila i nova radna mjesta na selu, a povećali bi se i prihodi u posebno izrazito nerazvijenim opštinama u Srpskoj – istakli su iz Udruženja.
Dodali su da bi ova mjera zasigurno motivisala i veliki broj zaposlenih u državnom sektoru da daju otkaz i pokrenu vlastiti biznis na selu, rasteretila bi državni aparat, smanjila pritisak na budžet, pomogla u stvaranju nove vrijednosti i povećala investicije i inovativnost kod stanovništva, kao i prihode Republike.
– Mjera bi pomogla povećanju investicija u selo, povećala vrijednost imovine na selu i pomogla da se u veliki broj naših sela koja su zarasla vrati život. Porast broja investicija znači i povećanje prihoda Republike, što otvara prostor za podršku novim investicijama i razvoju realnog sektora – naveli su iz Udruženja mljekara Srpske.
Uncategorized
POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV ĐOKE EKVATORA: Godinama uzimao novac, a zgrade ostale nedovršene
Sudija za prethodno saslušanje Osnovnog suda u Banjaluci potvrdio je optužnicu protiv Đorđa Davidovića, vlasnika kompanije „Ekvator“ i njegove supruge Snježane Račić.
Optužnica je potvrđena nakon što su probijeni svi zakonski rokovi i šest mjeseci nakon što ju je podiglo Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci.
Prema optužnici Davidović se tereti da je kao direktor preduzeća „Ekvator“ organizovao prodaju stanova u kompleksu “Novi Borik” koje nikada nije završio.
Od 2016. do 2024. godine je doveo u zabludu veliki broj kupaca, lažno im prikazujući da će nekretnine biti izgrađene u ugovorenim rokovima.
Kupci su novac uglavnom davali u gotovini na blagajni preduzeća „Ekvator“, ali te uplate, kao ni sami kupci, nisu evidentirani u poslovnim knjigama.
Davidović je izbjegavao sklapanje ugovora u obaveznoj notarskoj formi kako bi prikrio tragove novca, kojim je potom raspolagao u gotovini za neutvrđene namjene.
„Optuženi je svjesno prikrivao činjenicu da „Ekvator“ nema građevinske dozvole za određene lamele i da joj je bankovni račun blokiran od 2020. godine zbog nagomilanih dugova“, navodi se u optužnici.
Kako piše Capital, mnoge stanove i poslovne prostore je davao u kompenzaciju za različite robe i usluge, uključujući beton, isporuku mesa, restoranske usluge, pa čak i umjetničke slike.
Kada bi kupci tražili povrat novca zbog probijanja rokova, Davidović ih je iznova obmanjivao nudeći im zamjenske stanove u drugim zgradama koje takođe nisu bile završene.
Jedan od najzanimljivijih detalja iz optužnice je to da je Đorđe Davidović mnoge već prodate i naplaćene stanove, bez saglasnosti kupaca, ponovo prometovao preko firme svoga zeta.
Zbog nagomilanih dugova i neizmirenja obaveza prema povjeriocima, nad preduzećem Ekvator je u oktobru 2024. godine otvoren stečajni postupak.
Većina prevarenih kupaca bila je primorana da u tom stečajnom postupku preuzme nezavršene nekretnine kako bi ih sami pokušali dovršiti.
Snježana Račić, supruga Đorđa Davidovića, tereti se da je kao direktorica i vlasnica preduzeća „BL Dom“ učestvovala u ovim nezakonitim radnjama.
Njih dvoje se sumnjiče da su lažno priznali nepostojeće potraživanje i upisali hipoteku kako bi Snježana Račić postala prioritetni povjerilac i time spriječili stvarne povjerioce da naplate svoje dugove.
Pored prevara, Đorđe Davidović se tereti i za krivično djelo povrede obaveze vođenja poslovnih knjiga, jer je godinama prikrivao i uništavao blagajničke dnevnike.
Podsjećamo, Okružni privredni sud u Banjaluci je u krajem oktobra 2024. godine otvorio stečaj u Davidovićevom preduzeću „Ekvator“ koje se bavilo izgradnjom stanova.
Prijedlog je podnijelo preduzeće „Standard Prva“ iz Bijeljine, a koje je od Investiciono – razvojne banke Republike Srpske otkupilo potraživanja „Ekvatora“, odnosno dug koji vlasnik preduzeća nije vratio.
Uncategorized
BRUTALAN UDAR NA ZELENILO U ROGATICI! Komunalci posjekli 30 stabala voća koje su stanari sami sadili i pazili!
Pojedini stanari stambene zgrade u Rogatici su u njenom dvorištu prije sedam godina posadili oko 30 voćaka. Ovih dana komunalci su posjekli sva stabla voćaka do korijena. Stanari su se pobunili ali još se ne zna pravi nalogodavac.
Domaćini po selima su oduvijek pričali da je veliki grijeh posjeći stablo voćke koja već donosi rod. A koji li je to naredio da se u dvorištu zgrade za izbjeglice „Anđelina“ u Rogatici posječe i ukloni 30 šljiva, jabuka, krušaka i trešanja.
Pojedni stabla bila su zasađena uz samu ogradu dvorišta i nisu nikome smetala.

„Sadnice sam lično kupio i platio svojim novcem. Sedam godina stabla nikome nisu smetala, opštinske vlasti su se mijenjale i svi su pozdravljali ovaj moj potez. Djeca su brala plodove i lično sam ih nosio u gajbicama na vrata stanova. Sad odjednom zasmeta. Nema naznaka da je neko planirao ovdje nešto da gradi”, kaže stanar Dragan Pejdaović.
Njegov komšija iz zgrade Aleksandar Rosić veli da se još ne zna ko stoji iza naredbe uništavanja voća.
“Ove vovćke su se nalazile na parceli koja pripadala ovoj zgradi a postoje i dokumenta u katastru o tome. Mislim da je tiječ o počinjenom krivičnom djelu po KZ Republike Srpske član 427, uništavanje zasada”, dodaje Rosić.

O ovom neobičnom dogadaju bruji se na ulicama grada na Rakitnici. Nisu imune ni opozicione stranke.
“Neshvatljivo je da se danas može nešto ovako uraditi i da dodje naredba iz opštine da se posjeku voćke. I da je bilo potrebno morao se stanarima dati nalog da se ukone stabla jednostavno i bez ikakvog povoda i obavlještenja“, kaže Goran Cvijetić, član Pokreta sigurna Srpska.
Rješenje zagonetke pokušali smo da saznamo od načelnika opštine Ninoslava Prelića.
Sekretarica nam je rekla da nije u opštinskoj zgradi. Ipak istina i razlog uništavanja voćaka i ko je to naredio će se kad tad saznati .
(BN) Foto: BN
Uncategorized
NINA BADRIĆ POVRIJEĐENA U BANJALUCI: Pjevačica povrijedila nogu tokom nastupa
Regionalna zvijezda Nina Badrić nastupila je sinoć, 12. juna u Banjaluci na tvrđavi Kastel, a tom prilikom povrijedila je i nogu.
“Koncert u Banjaluci bio je toliko dobar da je publika ostala bez glasa, a ja bez zgloba. Hvala vam na ljubavi, savršenom pjevanju, a sljedeći put dolazim s novim hitovima i rezervnim dijelovima”, napisala je pjevačica na Fejsbuk profilu.
Ona je objavila i fotografiju na kojoj se vidi povrijeđena noga.
Podsjećamo, Badrićeva je nastupila u okviru trećeg “Banja Luka Coffee Festa” koji se održava na Kastelu, pišu Nezavisne.
-
Politika20 sati agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika3 dana ago“ZABORAVLJUJU ŠTA SU OSTAVILI IZA SEBE”! Drinić optužio SNSD za svjesno širenje netačnih informacija
-
Politika2 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Društvo3 dana agoLOŠE VIJESTI ZA RADNIKE U NJEMAČKOJ! Vlasti spremaju novi zakon, u penziju će se ići znatno kasnije!
-
Hronika3 dana agoHOROR NA RADNOM MJESTU! Poštara izujedao pas, hitno prevezen u bolnicu
-
Društvo2 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika3 dana agoSNAŽNO I ODLUČNO! Stanivuković okupio ključne ljude iz izbornih jedinica 7 i 8 – spremni za važne korake!
-
Politika3 dana agoMALO LI JE? U Vladi RS angažovana 54 pomoćnika ministara
