Connect with us

Društvo

MRTVO SLOVO NA PAPIRU: U planu 8.300 besplatnih testova za trudnice, ALI REALIZACIJE NI NA VIDIKU

Kada će buduće majke imati pravo na ovu besplatnu analizu još nije poznato.

Fond zdravstvenog osiguranja RS donio je pravilnik neinvazivnog prenatalnog testiranja (NIPT) iz krvi trudnice za narednu godinu, prema kojem će, procjenjuju na osnovu broja poroda iz prethodnih godina, biti potrebno oko 8.300 testova.

Kada će buduće majke imati pravo na ovu besplatnu analizu još nije poznato.

Kako je pojašnjeno u pravilniku, koji je objavljen u Službenom glasniku RS, dijagnostička procedura NIPT jeste metod određivanja rizika za česte poremećaje hromozoma kod fetusa, odnosno za otkrivanje Daunovog sindroma, Patau ili Edvards sindroma.

– Pravo na NIPT imaće sve trudnice, izuzev onih kod kojih ovaj test nije izvodljiv, na primjer kada je riječ o višeplodnoj trudnoći, kao i trudnoći sa doniranom jajnom ćelijom – istakli su u Fondu.

Oni su podsjetili da je Upravni odbor ove ustanove novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju bio dužan da do 31. jula tekuće godine donese program kojim se utvrđuju indikacije i način ostvarivanja prava na neinvazivni prenatalni test iz krvi trudnice za narednu godinu.

– Međutim, budući da potrebne analize krvi ne rade naše zdravstvene ustanove Univerzitetski klinički centar RS treba da potpiše ugovor sa klinikom u koju će se slati uzorci na analizu – kazali su u Fondu.

Predviđeno je da trudnice krv daju u bolnicama koje će, kako su naglasili u Fondu, uzorke dostavljati UKC-u RS, a UKC će ih dalje na analizu prosljeđivati u ustanovu sa kojom zaključe ugovor.

– Trenutno ne raspolažemo informacijom kada će tačno FZO početi finansirati pomenutu uslugu. Onog momenta kada UKC RS bude spreman da prima uzorke pravo na NIPT će početi da se primjenjuje. Do tada nisu predviđene refundacije troškova za NIPT – rekli su u Fondu.

Na pitanje kada će otpočeti besplatno prenatalno testiranje u UKC RS odgovorili su da je radna verzija tenderske dokumentacije na razmatranju.

Predsjednica trebinjskog Udruženja porodica sa problemom steriliteta “Bebe” Snježana Misita kaže da će besplatni prenatalni testovi sigurno podstaći majke da se lakše odluče na još jednu trudnoću, zbog čega sa tom pričom nadležna zdravstvena ustanova treba da počne što prije.

– Svakodnevno mi se obraćaju žene sa pitanjima o besplatnim prenatalnim testovima. Više ne znam šta da im kažem. Informacija da nosite zdravo dijete i imate urednu trudnoću nema cijenu. S druge strane, 800 evra nije lako obezbijediti, posebno porodicama koje se bore sa sterilitetom, jer su one već zadužene za liječenje. Mnogi koji se odlučuje na prenatalno testiranje to plaćaju u ratama – kazala je Misita.

Zakon o zdravstvenom osiguranju koji predviđa besplatne prenatalne testove usvojen je u septembru prošle godine, a prema posljednjim izmjenama pravilnika ovi testovi trebalo je da budu besplatni za sve trudnice u Srpskoj od 1. jula. Odlukom Vlade Srpske predviđeno je da se finansiranje ove usluge obezbjeđuje iz budžeta RS, a za 2023. godinu procijenjen je iznos od tri miliona maraka, piše Glas Srpske.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Čeka nas tmurna nedjelja

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se prije podne na sjeveru i zapadu očekuje oblačno vrijeme, povremeno sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, a u drugom dijelu dana će se razvedriti.

Pljuskovi će ponegdje biti jači uz jak vetar, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na jugu i istoku biće sunčano u prvom dijelu dana, ali se poslije podne očekuje premještanje padavina na istok.
Jutarnja temperatura vazduha od tri do 10, u višim predjelima od nula, a maksimalna dnevna od 18 do 24, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Duvaće umjeren zapadni i jugozapadni vjetar, pri pljuskovima povremeno jak.

Nastavi čitati

Društvo

POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi

Dječak Seudin Husić ima četiri tumora na mozgu i jedan na obrvi, sakuplja se pomoć za liječenje

Udruženje građana “Humanitas” provodi humanitarnu akciju za liječenje Seudina Husića (11) iz Kalesije, dječaka koji se suočava s teškom dijagnozom četiri tumora na mozgu i jednim na obrvi.

Seudinova majka Amira Mujdanović je zatražila pomoć jer je jedina nada za ozdravljenje liječenje u Turskoj.

Zahvaljujući saradnji UG Humanitas i turskih ljekara, utvrđeno je da je za prvu fazu liječenja potrebno prikupiti 126.457,75 KM. Taj iznos pokriva troškove liječenja, bolničkog smještaja, avionskih karata, putnih isprava i osnovnih potreba za dječaka i njegovu majku.

Svi koji žele pomoći, mogu to učiniti na sljedeće načine:

Pozivom na humanitarni broj 17150 donirate dvije KM (dostupno za korisnike Mtel, BH Telecom i HT Eronet), prenosi Klix.

Uplatom na račun UG Humanitas: 5551000062303262 “Nova Banka” a.d. Banja Luka

Putem PayPal aplikacije: paypal@humanitas.ba

Nastavi čitati

Društvo

Naftaši se “OPEKLI”, pa sad rade kako treba: Benzinske pumpe u Srpskoj POBOLJŠALE KVALITET GORIVA

Paprene kazne, koje su vlasnici benzinskih pumpi u Srpskoj proteklih godina plaćali zbog napravljenih propusta, osvijestile su naftaše, kod kojih ove godine, za razliku od lani, kada su platili ceh od 675.000 KM, nisu utvrđena odstupanja u kvalitetu goriva.

URepubličkoj upravi za inspekcijske poslove, koja je lani uradila 2.299 laboratorijskih analiza i u 27 slučajeva utvrdila nepravilnosti, rekli su da su za četiri mjeseca ove godine, kada je prvi put u Srpskoj na provjeri bio i tečni naftni gas, uzeta 564 uzorka, od kojih su svi bili uredni.

– Svih 27 neusaglašenih uzoraka goriva po BAS standardima lani se odnosilo na dizel goriva – istakli su u Inspektoratu Republike Srpske.

Podsjetili su da se u slučajevima kada je analizom dokazano odstupanje u kvalitetu goriva izriču novčane kazne koje iznose 20.000 KM za pravno lice i 5.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu.

– Lani su po tom osnovu izrečene kazne u iznosu od 675.000 KM. Broj neusaglašenih uzoraka u prošloj godini u skladu je sa višegodišnjim prosjekom – kazali su u Inspektoratu RS.

U praksi se pokazalo da se, kako su naveli, odstupanja najčešće odnose na sniženu tačku paljenja, do čega dolazi usljed miješanja malih količina benzina sa dizelom pri istakanju goriva na benzinskim pumpnim stanicama. Usljed nepažnje zaostali benzin u ispusnom cjevovodu cisterne i u seperatoru može da snizi tačku paljenja dizel goriva, piše Glas Srpske.

Kontrolu kvaliteta goriva koja se prometuju na benzinskim pumpnim stanicama vrši tehnička inspekcija u skladu sa Programom utvrđivanja usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva. Kontrola usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva vrši se za dva perioda, ljetni i zimski – objasnili su u Inspektoratu.

Kontinuiran rad tehničke inspekcije rezultirao je time da su broj neurednih uzoraka i utvrđena odstupanja od propisanih graničnih vrijednosti simbolični i da je gorivo na pumpama u Srpskoj, tvrde u Inspektoratu, u skladu sa važećim propisima.

Predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori RS Đorđe Savić kazao je da kvalitet na pumpama nikad nije ni bio sporan, te da su zbog sitnih odstupanja, koja ne mogu da nanesu štetu nijednom motoru, plaćali veliki ceh.

– Problem je u tome što su se ranije uglavnom u istoj cisterni prevozile velike količine kako benzina, tako i dizela. Ukoliko se desi da je prilikom prevoza veće količine dizela ostalo nekoliko litara benzina na stijenkama cisterne, koja je prethodno prevozila taj naftni derivat, doći će do narušavanja tačke paljenja – rekao je Savić.

Dodao je da je visina kazni, koje su trgovci naftom plaćali prethodnih godina, dovela do toga da budu oprezniji i od prevoznika traže da svaka cisterna vozi posebno gorivo.

Edukacija
S ciljem daljeg eliminisanja odstupanja na koja analize ukazuju, najveću ulogu, kako su istakli u Inspektoratu, imaju sami dobavljači.

– Edukacijom svojih radnika koji vrše prevoz i istakanje tečnih naftnih goriva, oni će i sebe zaštititi od potencijalnih kazni koje u ovim slučajevima nisu male – rekli su u Inspektoratu.

Nastavi čitati

Aktuelno