Connect with us

Banjaluka

NA PODIJUMU ZASIJALO 7 MEDALJA: Članice banjalučkog plesnog kluba “Blok” najbolje u regionu

Zavidno umijeće majstora podijuma obilježilo je minulog vikenda međunarodno takmičenje “Summer Dance Open” u Rijeci, gdje su djevojčice iz banjalučkog plesnog kluba “Blok” zasijale, osvojivši čak sedam medalja i specijalne nagrade.

Sa više od 5.000 takmičara, iz različitih disciplina i starosnih kategorija, ovo takmičenje je bilo pravo polje za pokazivanje umijeća u hip-hopu, modernom baletu i šou densu. U kategoriji hip-hopa ekipa “Bloka” postigla je izvanredne rezultate sa pet pobjeda i to u grupama za djecu, juniore i solo juniore.
– U kategoriji solo juniori, srebro je osvojila takmičarka Elena Tica, dok je Milica Ritan ponijela bronzu – naveli su iz ovog kluba.

U kategoriji solo djeca, srebro je osvojila Irina Obradović, a bronzu Nika Nišić, takođe, polaznice “Bloka”. Sjajan rezultat postigla je i hip-hop formacija “Gangsters”, osvojivši srebro i ostavivši ispred sebe samo plesače iz Slovenije, a sve koreografije hip-hopa treniraju ih Svetlana Vidić i Aleksandra Pilipović.

Kada je u pitanju ekipa modernog baleta, PK “Blok” je osvojio dva zlata i to za grupe moderni balet i šou dens, a pobjedničke koreografije modernog baleta potpisuje balerina Neda Uletilović.

– Djevojčice su u žestokoj konkurenciji ostavile iza sebe klubove iz cijelog regiona te još jednom pokazale da predan rad, trud i vježba donose rezultate – kazali su iz ovog kluba.

Nakon zvaničnog proglašenja, dodijeljena je i specijalna nagrada koju su osvojile Petra Čajić i Isidora Bulatović sa svojim solo izvedbama, a dodatno nagradu za najbolju i najtalentovaniju plesačicu na cijelom takmičenju osvojila je takođe Petra Čajić.

– Sada kada su se malo slegli utisci i kada svi prepričavamo lijepe događaje sa takmičenja, mogu samo da zahvalim na divnom iskustvu i fenomenalnom danu kojeg još nisam svjesna – rekla je Čajićeva.
Kako kaže, u svim plesnim tačkama davala se cijela, igrala je svim srcem i trudila se da bude sve bolja i bolja, što se na kraju isplatilo.

– Od malih nogu sam voljela muziku i pokrete. Plesom sam počela da se bavim sa osam godina i kada sam vidjela kako izgleda trening plesa, bila je to ljubav na prvi pogled – pojasnila je Čajićeva.
Ona ističe kako voli muziku, note, igru, ples te je tražila način da ispolji svoju kreativnu stranu i da zadovolji svoju potrebu za fizičkom aktivnošću, tako da je sve to pronašla u hip-hopu.

– Od mog prvog treninga do sada hip-hop je sastavni dio mog dana. Ples me opušta i čini me srećnom – rekla je ona.
Balerina Ana Đudurović, koja je sa svojim drugaricama osvojila zlato, opisala je svoje prvo takmičenje i kao čarobno iskustvo.

– Idem redovno na treninge, na kojim stalno ponavljamo i vježbamo koreografije. Nastupale smo nekoliko puta zajedno i svaki put smo bile još bolje, jer se trudimo i dajemo sve od sebe – rekla je Đudurovićeva.

Predsjednica PK “Blok” Jelena Stojaković izrazila je veliku zahvalnost trenerima i koreografima koji su izgradili ovaj pobjednički tim te kazala kako vjeruje da će pobjede nastaviti da se nižu.

– Ovo je veliki uspjeh za cijeli klub i našu djecu, ali i njihove roditelje, koji su nas bodrili sa tribina i navijali svim srcem – kazala je ona.

Već sljedećeg vikenda ekipa ovog plesnog kluba se takmiči na turniru LDF open u Vitezu, nastavljajući svoj put ka novim plesnim izazovima.

Timski duh

Ana Đudurović je rekla da je timski rad vrlo bitan.

– Potrebno je da svi članovi grupe budu ujednačeni i da se cijeli tim gleda kao cjelina. Da biste uspjeli u tome, svi članovi grupe moraju dati sve od sebe, a to podrazumijeva milion ponavljanja, vraćanja i vježbanja koji su sastavni dio dobre koreografije koja nam donosi pobjedu. Mi uvijek gledamo jedna u drugu kada imamo nastup. Ako neko ne zna, vidjeće od drugarica i plesati tako. Zato smo kao grupa super i pomažemo jedne drugima, da što bolje uradimo koreografiju – kazala je Đudurovićeva.

Banjaluka

TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.

Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.

Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.

Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala  je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.

– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:

S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.

-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.

– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.

– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.

Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.

– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.

Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.

Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ NAKON SJEDNICE KOLEGIJUMA: Počela sanacija kula na tvrđavi Kastel

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je redovnu sjednicu kolegijuma sa načelnicima i šefovima odsjeka, te je poručio kako Banja Luka nastavlja da se razvija i da ide naprijed.

-Razgovarali smo o ključnim projektima za naš grad. Naime, počela je sanacija dvije kule na tvrđavi Kastel. Naredne sedmice, ukoliko vremenski uslovi dozvole, počinje izgradnja amfiteatra na otvorenom kod Pravnog fakulteta. Radovi na izgradnji i uređenju staza na Trešnjiku teku dobrom dinamikom – rekao je on.

Istakao je i to kako je počeo je drugi krug košenja javnih zelenih površina, te da je u toku sanacija saobraćajnica po unaprijed utvrđenom rasporedu.

-Na Centralnom spomen-obilježju u petak počinju radovi na parternom uređenju – postavljanju granita. Aktivno radimo na izradi strategije za povećanje prihoda Grada. Projekat rekonstrukcije vodovoda Tunjice 1 i 2 je spreman i čeka podršku odbornika. Nastavljamo dalje još snažnije, za Banju Luku koja se gradi, napreduje i ide naprijed – kazao je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno