Connect with us

Politika

Na sceni sistemsko zatiranje Srba u Sarajevu

Inicijativa sarajevskog gradonačelnika Benjamine Karić o podizanju spomenika kralju Stefanu Tvrtku Prvom Kotromaniću ispred Parlamentarne skupštine BiH nije ništa drugo nego dio sistemskog plana zatiranja Srba u Sarajevu, upozorava za Srnu istoričar Svjetlana Samardžija.

“Da smo u nekom drugom vremenu gdje se vrednuju istorijska tačnost i izvori prvog reda, gdje nema politizacije istorijskih činjenica, krađe i falsifikovanja tuđe prošlosti, prekrajanja istorijskih granica u svrhu stvaranja u srednjem vijeku nepostojećeg naroda – sve zarad hvatanja za slamku i dokazivanja dugog istorijskog trajanja, prijedlog Karićeve bio bi prihvaćen sa oduševljenjem u BiH”, kaže Samardžija.

Šta više, kaže ona, bio bi to akt prihvatanja činjeničnog stanja i odlikovanja srpske istorije ali, ovako, idemo iz zablude u zabludu.

Samardžija podsjeća da u Mostaru postoji veoma lijep spomenik kraljici Katarini Kosači, gdje ona među hrvatskim narodom važi za “njihovu kraljicu koja je Bosnu ostavila na upravu franjevcima”.

Prema njenim riječima, čak i danas kruži falsifikovani Katarinin testament koji govori o tom činu.

“Da li to ima istorijske tačnosti? Apsolutno, ne! Ali, mi smo narodi koji vole da žive prvrženi mitomaniji, okovani legendama, pri tome, u svojoj istorijskoj smislenosti ne idemo dalje od devetnaestog vijeka, pa očima savremenika posmatramo i srednji vijek”, pojašnjava Samardžija, istoričar iz Istočnog Sarajeva.

Ko je zapravo kralj tvrtko?
Odgovarajući na pitanje ko je zapravo kralj Tvrtko Prvi, ona poziva na istorijske procese našeg srednjovjekovlja i djelo Konstantina Sedmog Porfirogenita koji na ovim prostorima poznaje samo Srbe i Hrvate.

“Jovan Kinam, vizantijski istoričar druge polovine 12. vijeka koji je u pratnji cara Manojla Komnina obišao naše krajeve napominje da rijeka Drina odvaja Bosnu od ostale Srbije. Veliki car griješi i sigurno je prekrajao tadašnju istoriju da bi išla u korist srpskog naroda”, navodi Samardžija.

Tužno je, ističe ona, što danas raslojenost BiH ide toliko daleko da se paralelno stvaraju tri različite istoriografije, pa je Tvrko za Hrvate – ban Stjepan Tvrtko Prvi Kotromanić, za Srbe – ban i kralj Stefan Tvrtko, dok se za bošnjačku istoriografiju ne znam tačno šta žele da bude.

Ko su “Dobri Bošnjani”?

“Ono što se danas posebno ističe jeste pojam ždobrih Bošnjanaž koji žive u zemlji Bosni i njihova paralela sa današnjim Bošnjacima i šta više, njihov identitetski kontinuitet. Dalje, pojam Slovena, Južnih Slovena… Mislim da je vrijeme da se oslobodimo austrougraskih tvorevina, kao i onih savremenih”, poručuje Srnin sagovornik.

Samardžija naglašava da činjenica da je Tvrtko nosio Nemanjićko titularno ime Stefan nakon krunisanja na Mitrovdan 1377. godine mnogo govori.

Ona smatra da djeluju pomalo i smiješne tvrdnje da je to ime uzeto jer je on vladao dijelom teritorija koje su nekada pripadale Nemanjićima, dok je mnogo vjerovatnije da je to uradio jer je kognatski pripadao dinastiji Nemanjić, jer mu je baka Jelisaveta bila kćerka kralja Stefana Dragutina, a svih njegovih osam nasljednika dodavali si sebi ime Stefan, baš kao što je to bio slučaj i u Raškoj.

Prema njenim riječima, u osnivačkoj povelji Grada Novog koja se čuva u Dubrovačkom arhivu navodi se da je Novi osnovan u ime Svetoga Stefana, čime je Herceg Novi jedini grad u Crnoj Gori sa osnivačkom poveljom.

“Kult Svetoga Stefana bio je veoma važan i rasprostranjen u zemlji Nemanjića, a Stefan Tvrtko postaje baštinik duhovne tradicije svetorodne dinastije. Sam je pisao kako je sebe smatrao Nemanjićem”, navodi Samardžija.

Ona veoma važnim smatra i to da je njegovanje svetosavskog kulta utemeljeno u 13. vijeku, pa je sasvim prirodno njegovo krunisanje u Mileševi u kojoj su do spaljivanja bile mošti Svetog Save, pri čemu ne treba zaboraviti i to da je na grobu Svetog Save titulu herceg uzeo i Stefan Vukčić Kosača čija je kćerka upravo kraljica Katarina.

“Neću reći posljednja kraljica, kako se misli, jer je posljednja kraljica bila Jelisaveta Branković supruga Stefana Tomaševića, najstarijeg sina Stefana Tomaša”, pojašnjava Samardžija.

Ako se već gradi spomenična kultura kralja Stefana Tvrtka, ističe ona, onda svakako treba da piše i njegova puna titula koju je on jasno isticao – Stefan, Božijom milošću, kralj Srba, Bosne, Primorja, i Zapadnih strana.

Sarajevo nije ni postojalo u srednjem vijeku?!

Ona prihvata oštu svijest, prema kojoj je danas mnogo šta dopušteno, kao i da je istorija postala metod političkog djelovanja, ali ne vidi veliku povezanost kralja Tvrtka sa Sarajevom koje nije ni postojalo u srednjem vijeku, osim utvrđenja Hodiđed koji se nalazio istočno od današnjeg Sarajeva.

“Ako se već želi dati značaj srednjem vijeku i predstaviti to u Sarajevu trebalo bi razmisliti o spomeničkoj skulpturi Pavla Radenovića i vlastelinskoj porodici Pavlović koja je imala utvrđenja i upravljala istočnim dijelovima BiH. Govorim to, jer spomeničkih skluptura Stefana Tvrtka imamo u BiH, postavlja se pitanje zašto baš sada? Zašto Sarajevo? Odgovor i sami znamo, a povezan je sa sistematskim zatiranjem Srba”, ističe Samardžija.

Politika

VLADA TREBA DA DONESE ODLUKU! Hoće li doći do povećanja minimalca u Srpskoj?

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je da će Vlada Srpske donijeti konačnu odluku o iznosu najniže plate za ovu godinu ukoliko ne bude postignut dogovor na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta koja bi trebalo da bude održana ove sedmice.

Uinteresu, prije svega radnika, ali i očuvanja privrednog sektora, Vlada Republike Srpske će donijeti najbolju moguću odluku u datom momentu – istakao je Egić.

Egić je naveo da je cilj suzbiti “sivu zonu” prilikom isplate jer nije realno da istu najnižu platu primaju zaposleni koji obavljaju najjednostavnije poslove i radnici koji su raspoređeni na složenije radne zadatke.

– To bi trebalo utvrditi kroz platne razrede, čime bi se po mjesečnoj zaradi razdvojili zaposleni prema stručnim spremama i složenošću poslova koje obavljaju – ocijenio je Egić.

On je rekao da bi ovo bilo jedino kvalitetno rješenje u ovom momentu, ali istovremeno i rješenje koje bi bilo podložno promjenama, jer će se nakon toga nastaviti da prati stanje u privredi, tržištu rada, globalna kretanja na koja se pozivaju poslodavci, padu izvozne moći zbog krize na evropskom tržištu.

– Sve su to parametri koji utiču na određene odluke, a nama je interes da, kada budu donesene, te odluke pokažu konkretne rezultate – istakao je Egić.

On je rekao da je u proteklom periodu održano nekoliko sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske na kojima, nažalost, socijalni partneri nisu postigli dogovor o iznosu najniže plate.

– Nisam zadovoljan ovim načinom pregovaranja i odnosima u Ekonomsko-socijalnom savjetu, jer imajte u vidu da tu sjede ljudi koji su najpozvaniji da sagledaju stanje i donesu jednu tako odgovornu odluku – naglasio je Egić.

Iz Unije poslodavaca Republike Srpske smatraju da najniža platu u Srpskoj za narednu godinu treba ostati 900 KM, dok iz Saveza sindikata Republike Srpske traže povećanje na 1.050 KM, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Politika

SUD ODBIO TUŽILAŠTVO Nema mjera zabrane za Ljubišu Petrovića

Odbijen je prijedlog Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini da se Ljubiši Petroviću, gradonačelniku Bijeljine, odrede mjere zabrane, potvrđeno je “Nezavisnim novinama”

– Okružni sud u Bijeljini donio je rješenje kojim se odbija prijedlog Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini da se prema osumnjičenom LJ.P. izreknu mjere zabrane”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Okružnog suda u Bijeljini.

Ljubiša Petrović je, podsjetimo, uhapšen u petak, a potom je predat bijeljinskom tužilaštvu. Ovo tužilaštvo je odlučilo da ne zatraži pritvor za Petrovića, već da predloži mjere zabrane, ali je sud odlučio da ni njih ne odredi.

Nastavi čitati

Politika

NISMO OPTIMISTIČNI DA ĆE VLADA IŠTA UČINITI! Kresojević: Materinski dodatak MORA biti u iznosu minimalne plate!

Materinski dodatak za nezaposlene porodilje u Republici Srpskoj iznosi 405 KM i taj iznos se nije mijenjao od 2018. godine kada je uveden, a poslanici PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske najavili da će podnijeti inicijativu kako bi se taj iznos povećao.

Gost jutarnjeg programa BHT bio je poslanik PDP u NSRS Bojan Kresojević koji je i inicijator ove ideje.

-Ovo je jedna važna tema za nezaposlene majke, kojima je 2017. godine kada je stigla najava iz Vlade da će biti uveden ovaj dodatak, rečeno da je smisao ovog materinskog dodatka da izjednači status nezaposlenih porodilja i zaposlenih i da će na taj način materijski dodatak biti utvrđen u iznosu minimalne plate – rekao je Kresojević i dodao je tako i bilo kada je uveden 2018. godine, ali da se do tada taj iznos nije mijenjao, te da sada iznosi 45% minimalne plate.

Kresojević ističe da je to premalen iznos da bi mogao da pokrije bilo koji dio egzistencijalnih troškova.

-Mi prvo pozivamo Vladu Republike Srpske da za ovu godinu utvrdi iznos materinkog dodatka, pošto on za prvih 20 dana još uvijek nije utvrđen i naša ideja je da nakon što Vlada utvrdi iznos za ovu godinu zvanačno predamo inicijativu – kazao je Kresojević i dodao da se nada da će to biti ove sedmice te da bi najsrećniji bili kada bi Vlada za ovu godinu utvrdila materinski dodatak u iznosu minimalne plate.

On ističe da se ovdje radi o jako važnoj pronatalitetnoj mjeri.

-Ona je nekada tako i bila zamišljena ali to danas ne funkcioniše i stoga ćemo mi biti istrajni da i ova inicijatia urodi plodom kao što j i inicijativa za povrat PDV-a na prvu stambenu jedinici ili izmjena pododičnog zakona koja je takođe došla ispred klupa PDP. Uvjeren sam i optimističan da ćemo uspjeti u svojoj namjeri da povećamo materinski dodatak na iznos minimalne plate.

Kresojević ističe da je prvi korak da se utvrdi taj iznos, a drugi korak je izmjena Zakona o dječijoj zaštiti kako bi po automatizmu bilo predviđeno da materinski dodatak u svakoj narednoj godini iznosi visinu minimalne plate.

-Tek na taj način ćemo povećati stepen pravne sigurnosti roditelja i  svih oni koji planiraju to da postanu, jer kakva pravna sigurnost postoji kada vi već dobijete dijete, a tek onda očekujete na koji načini, u kojoj visini će vlada Republike Srpske utvrditi iznos materijskog dodatka. Prava demografska politika i pravna sigurnost jeste kada za nekoliko godina unaprijed znate kako će nešto izgledati i za to nam je zaista neophodno da se u zakonu definiše da taj iznos materinskog dodatka uvijek odgovara minimalnoj plati za tekuću godinu – istakao je Kresojević.

On ističe da postojeće pronatalitetne mjere nisu dale pozitivne efekte.

– Sama činjenica da je BiH na 180. mjestu prema podacima Svjetske banke po fertilitetu i da on iznosi 1,2 odsto, pokazuje da postojeće pronatalitetne mjere nisu dale rezultate, a kada se postavi pitanje zašto je to tako, sigurno da osnovni razlog leži u činjenici da su sve pronatalitetne i demografske mjere u stvari realizovane kao socijalne mjere i ni na koji način nemaju taj efekat posticanja, s obzirom da uvijek postoje neki imovinjski cenzusi, da uvijek postoji neka široka primjena bez socijalne karte, stoga potrebno je definisati vrlo precizno svaku mjeru i tek na taj način mi možemo očekivati u narednim godinama poboljšanje fertiliteta, a samim tim i nataliteta – zaključio je Kresojević.

BLink

Nastavi čitati

Aktuelno