Connect with us

Politika

Na sceni sistemsko zatiranje Srba u Sarajevu

Inicijativa sarajevskog gradonačelnika Benjamine Karić o podizanju spomenika kralju Stefanu Tvrtku Prvom Kotromaniću ispred Parlamentarne skupštine BiH nije ništa drugo nego dio sistemskog plana zatiranja Srba u Sarajevu, upozorava za Srnu istoričar Svjetlana Samardžija.

“Da smo u nekom drugom vremenu gdje se vrednuju istorijska tačnost i izvori prvog reda, gdje nema politizacije istorijskih činjenica, krađe i falsifikovanja tuđe prošlosti, prekrajanja istorijskih granica u svrhu stvaranja u srednjem vijeku nepostojećeg naroda – sve zarad hvatanja za slamku i dokazivanja dugog istorijskog trajanja, prijedlog Karićeve bio bi prihvaćen sa oduševljenjem u BiH”, kaže Samardžija.

Šta više, kaže ona, bio bi to akt prihvatanja činjeničnog stanja i odlikovanja srpske istorije ali, ovako, idemo iz zablude u zabludu.

Samardžija podsjeća da u Mostaru postoji veoma lijep spomenik kraljici Katarini Kosači, gdje ona među hrvatskim narodom važi za “njihovu kraljicu koja je Bosnu ostavila na upravu franjevcima”.

Prema njenim riječima, čak i danas kruži falsifikovani Katarinin testament koji govori o tom činu.

“Da li to ima istorijske tačnosti? Apsolutno, ne! Ali, mi smo narodi koji vole da žive prvrženi mitomaniji, okovani legendama, pri tome, u svojoj istorijskoj smislenosti ne idemo dalje od devetnaestog vijeka, pa očima savremenika posmatramo i srednji vijek”, pojašnjava Samardžija, istoričar iz Istočnog Sarajeva.

Ko je zapravo kralj tvrtko?
Odgovarajući na pitanje ko je zapravo kralj Tvrtko Prvi, ona poziva na istorijske procese našeg srednjovjekovlja i djelo Konstantina Sedmog Porfirogenita koji na ovim prostorima poznaje samo Srbe i Hrvate.

“Jovan Kinam, vizantijski istoričar druge polovine 12. vijeka koji je u pratnji cara Manojla Komnina obišao naše krajeve napominje da rijeka Drina odvaja Bosnu od ostale Srbije. Veliki car griješi i sigurno je prekrajao tadašnju istoriju da bi išla u korist srpskog naroda”, navodi Samardžija.

Tužno je, ističe ona, što danas raslojenost BiH ide toliko daleko da se paralelno stvaraju tri različite istoriografije, pa je Tvrko za Hrvate – ban Stjepan Tvrtko Prvi Kotromanić, za Srbe – ban i kralj Stefan Tvrtko, dok se za bošnjačku istoriografiju ne znam tačno šta žele da bude.

Ko su “Dobri Bošnjani”?

“Ono što se danas posebno ističe jeste pojam ždobrih Bošnjanaž koji žive u zemlji Bosni i njihova paralela sa današnjim Bošnjacima i šta više, njihov identitetski kontinuitet. Dalje, pojam Slovena, Južnih Slovena… Mislim da je vrijeme da se oslobodimo austrougraskih tvorevina, kao i onih savremenih”, poručuje Srnin sagovornik.

Samardžija naglašava da činjenica da je Tvrtko nosio Nemanjićko titularno ime Stefan nakon krunisanja na Mitrovdan 1377. godine mnogo govori.

Ona smatra da djeluju pomalo i smiješne tvrdnje da je to ime uzeto jer je on vladao dijelom teritorija koje su nekada pripadale Nemanjićima, dok je mnogo vjerovatnije da je to uradio jer je kognatski pripadao dinastiji Nemanjić, jer mu je baka Jelisaveta bila kćerka kralja Stefana Dragutina, a svih njegovih osam nasljednika dodavali si sebi ime Stefan, baš kao što je to bio slučaj i u Raškoj.

Prema njenim riječima, u osnivačkoj povelji Grada Novog koja se čuva u Dubrovačkom arhivu navodi se da je Novi osnovan u ime Svetoga Stefana, čime je Herceg Novi jedini grad u Crnoj Gori sa osnivačkom poveljom.

“Kult Svetoga Stefana bio je veoma važan i rasprostranjen u zemlji Nemanjića, a Stefan Tvrtko postaje baštinik duhovne tradicije svetorodne dinastije. Sam je pisao kako je sebe smatrao Nemanjićem”, navodi Samardžija.

Ona veoma važnim smatra i to da je njegovanje svetosavskog kulta utemeljeno u 13. vijeku, pa je sasvim prirodno njegovo krunisanje u Mileševi u kojoj su do spaljivanja bile mošti Svetog Save, pri čemu ne treba zaboraviti i to da je na grobu Svetog Save titulu herceg uzeo i Stefan Vukčić Kosača čija je kćerka upravo kraljica Katarina.

“Neću reći posljednja kraljica, kako se misli, jer je posljednja kraljica bila Jelisaveta Branković supruga Stefana Tomaševića, najstarijeg sina Stefana Tomaša”, pojašnjava Samardžija.

Ako se već gradi spomenična kultura kralja Stefana Tvrtka, ističe ona, onda svakako treba da piše i njegova puna titula koju je on jasno isticao – Stefan, Božijom milošću, kralj Srba, Bosne, Primorja, i Zapadnih strana.

Sarajevo nije ni postojalo u srednjem vijeku?!

Ona prihvata oštu svijest, prema kojoj je danas mnogo šta dopušteno, kao i da je istorija postala metod političkog djelovanja, ali ne vidi veliku povezanost kralja Tvrtka sa Sarajevom koje nije ni postojalo u srednjem vijeku, osim utvrđenja Hodiđed koji se nalazio istočno od današnjeg Sarajeva.

“Ako se već želi dati značaj srednjem vijeku i predstaviti to u Sarajevu trebalo bi razmisliti o spomeničkoj skulpturi Pavla Radenovića i vlastelinskoj porodici Pavlović koja je imala utvrđenja i upravljala istočnim dijelovima BiH. Govorim to, jer spomeničkih skluptura Stefana Tvrtka imamo u BiH, postavlja se pitanje zašto baš sada? Zašto Sarajevo? Odgovor i sami znamo, a povezan je sa sistematskim zatiranjem Srba”, ističe Samardžija.

Politika

DA LI JE VLADA SRPSKE odustala od gradnje aerodroma u TREBINJU?

Vlada Srpske nije odustala od gradnje aerodroma u Trebinju, zemljište na kojem će biti izgrađen je deminirano, a u toku je izrada glavnog projekta za građevinsku dozvolu.

Poručeno je to iz Ministarstva saobraćaja i veza RS u odgovoru na poslaničko pitanje Đorđa Vučinića iz Liste za pravdu i red koji je tražio odgovore kada će konačno početi gradnja trebinjskog aerodroma.

Iz resornog ministra su prvo podsjetili da je još u septembru 2021. godine odlukom Vlade pravo i odgovornost za izgradnju i upravljanje aerodromom u Trebinju preneseno na privredno društvo “Aerodrom Trebinje”, čiji je osnivač preduzeće “Aerodromi Srbije” iz Niša.

– Netačni su navodi da se, nakon najave ovog projekta, nije odmaklo dalje od mrtve tačke. Naprotiv, mnogo je urađeno, a između ostalog izrađena je sva neophodna planska dokumentacija, usvojen Zoning plan područja posebne namjene “Aerodrom Trebinje”, ali i izdati lokacijski uslovi za izgradnju – poručili su iz Ministarstva saobraćaja.

Naglasili su da su završeni i istražnogeološki radovi na terenu u Taleži, a zatim i laboratorijska ispitivanja zemljišta i odgovarajući elaborati neophodni za izradu glavnog projekta za građevinsku dozvolu i studijske dokumentacije.

– Izrađena je i odobrena aeronautička studija kojom je verifikovana odabrana lokacija aerodroma i potvrđeno da se sa nje može obavljati komercijalni avio-prevoz na način kojim se ne remeti postojeća organizacija domaćeg vazdušnog prostora, niti vazdušnog prostora u susjedstvu – navode u resoru kojim upravlja Nedeljko Čubrilović.

Naglašavaju i da su identifikovani nedostaci u postojećem Zakonu o Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH, koji onemogućavaju uspostavljanje saobraćaja na bilo kojem novom aerodromu u državi pa i budućem aerodromu u Trebinju. Zbog toga su, navode, pripremljene i izmjene toga zakona.

Kada je ekološka dokumentacija u pitanju urađena je strateška i prethodna procjena uticaja na životnu sredinu, za šta je bilo potrebno sprovesti pored domaće i međunarodnu proceduru u skladu sa Konvencijom iz Kijeva (2003) i Espo konvencijom.

– Prekogranična procedura sa Crnom Gorom i Hrvatskom se sprovodi i u vezi sa studijom uticaja na životnu sredinu koja je takođe izrađena za projekat izgradnje i rada “Aerodroma Trebinje”, a javni uvid je u toku – stoji u odgovoru Čubrilovićevog resora.

Navode i da su sa područja na kome će se nalaziti aerodrom i teren u njegovoj okolini uklonjena sva zaostala minsko-eksplozivna sredstva, nakon čega su izdate i odgovarajuće potvrde i uvjerenja bez kojih se bilo kakvi radovi ne bi ni mogli obavljati.

– U postupku je izrada glavnog projekta za građevinsku dozvolu “Aerodroma Trebinje”. Taj posao biće završen u narednih nekoliko mjeseci – stoji u odgovoru Ministarstva saobraćaja.

Naglašavaju i da su na samom početku rada na realizaciji projekta izgradnje aerodroma u Trebinju bili zadati ambicioznim rokovi izgradnje i otvaranja aerodroma za civilni saobraćaj.

– Republika Srbija kao investitor i Srpska, kao partner na ovom projektu, su od samog početka bili opredijeljeni da u potpunosti poštuju sve zakonske procedure, što znači da radovi na izgradnji aerodroma ne mogu početi prije izdavanja građevinske dozvole koja se očekuje u ovoj godini. Projekat izgradnje aerodroma značajan je ne samo za razvoj istočne Hercegovine i Srpske već i za čitav region – zaključili su u Ministarstvu saobraćaja.

Novac
Prema dogovorima koji su postigli predstavnici Srpske i Srbije, institucije Republike Srpske će obezbijediti pristupnu infrastrukturu, odnosno novu saobraćajnicu između magistralnog puta za Dubrovnik i lokacije aerodroma u Taleži, te infrastrukturu za elektroenergetsko snabdijevanje aerodromskog kompleksa, ali i sve neophodne poslove za priključak na vodovodnu i kanalizacionu mrežu.

– Ukupan iznos novca koji će Srpska uložiti znaće se nakon što nadležna preduzeća i institucije završe projektno-tehničku dokumentaciju – poručili su iz Ministarstva saobraćaja.

Nastavi čitati

Politika

SINIŠA KARAN “O sistemu “Amber alert” na narednoj sjednici Vlade”

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je da će se na sljedećoj sjednici Vlade Srpske ići sa formiranjem rane grupe, multidisciplinarnog karaktera koja će se isključivo baviti uvođenjem sistema “Amber alert”.

– Ići ćemo sa izmjenom i dopunom zakona o Ministarstvu unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske da stvorimo i čiste zakonske osnove za uvođenje `Amber alerta` – `Pronađi me` – rekao je Karan na konferenciji za novinare u Foči.

On je dodao da će bez obzira na to MUP Srpske krenuti 20. maja sa kampanjom da se u praksi obuče, prije svega, roditelji, kao najvažnija i prva karika, da se upute na to kako da reaguju u slučaju nestanka djeteta, a zatim i policija i ostali organi, prenosi Srna.

Srna

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ NA STARČEVICI! “Još jedna u nizu potvrda da je GrO PDP Banjaluka NAJSNAŽNIJA POLITIČKA ORGANIZACIJA u cijeloj Republici Srpskoj”

Potpredsjednik PDP-a Draško Stanivuković, koji je kandidat ove stranke za novi mandazu trci za gradonačelnika Banjaluke dobio je večeras podršku MO Starčevica.

-Snažnu stranku čine ljudi, a večerašnji sastanak MO Starčevica samo je još jedna u nizu potvrda da je GrO PDP Banjaluka najsnažnija politička organizacija u cijeloj Republici Srpskoj. Asfaltiranje ulica, obnova pasarele, izgradnja vodovodne i kanalizacione mreže, dječijih igrališta i brojne mjere koje su našim sugrađanima obezbijedile brojne uštede doprinijele su tome da dobijem jednoglasnu podršku MO Starčevica za novi mandat gradonačelnika i nove pobjede u Banjaluc- poručio je Staanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno