Društvo
NA TEŠKIM MUKAMA ZBOG CIJENA Drvoprerađivači u strahu čekaju odluku Vlade Srpske!

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić rekao je da razumije situaciju u drvopreradi, da postoji značajan pad drvoprerađivačkih kapaciteta, ali da je povećanje cijena drvno-šumskih sortimenata neophodno.
– Riječ je o usklađivanju cijena sa cijenama u okruženju i o tržišnoj ekonomiji – rekao je Minić.
Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori Republike Srpske Igor Andrić kaže da drvoprerađivači razumiju situaciju u “Šumama RS” navodeći da svi statistički podaci ukazuju na to da je ova grana industrije u veoma lošem stanju.
– Prošla godina je bila katastrofalna, drvoprerada je imala veliki minus u odnosu na 2023. godinu, a u padu je i izvoz. Uz takve pokazatelje i ostala poskupljenja, počevši od električne energije i rasta minimalca, više cijene sirovine će produbiti probleme drvoprerađivača – priča Andrić.
On tvrdi da na Zapadu, na koji je domaća privreda naslonjena i izvozno orijentisana nema nikakvih pozitivnih naznaka o povećanju potražnje.
– Konstantan je pritisak zapadnih kupaca da naši drvoprerađivači snize cijene. Naše kompanije koje su stranim kupcima slale ponudu sa višim cijenama su dobile odgovor da će u tom slučaju saradnja biti automatski prekinuta. Toliko je situacija loša – naglasio je Andrić.
Predsjednik Izvršnog odbora Udruženja drvoprerađivača RS Darko Partalo za “Glas” je rekao da je drvoprerada lani imala minus u proizvodnji od 39,7 odsto, istakavši da bi proizvođači eventualno mogli prihvatiti poskupljenje od šest do osam odsto.
– To izjednačavanje sa regionom je samo na papiru, jer je u FBiH klasiranje dosta oštrije pa se dobije bolji kvalitet za isti novac. Njihove pilane su konkurentnije i iz razloga što kod nas dinamika isporuke sirovine nije odgovarajuća. Umjesto da se bukva isporučuje u hladnijem periodu, bude u toplijem, kada se brzo kvari, ne može se prodati pa pilane zbog toga imaju velike gubitke. Nekoliko njih je ugasilo proizvodnju – kazao je Partalo.
On je istakao da je na sceni kolektivni brodolom drvne industrije, ali da će svaka kompanija samostalno krojiti planove da bi se iščupale iz problema.
– Oni koji imaju mogućnost kupovaće u FBiH ili Hrvatskoj, a oni koji budu mogli pozitivno poslovati, kupovaće sirovinu od “Šuma RS”. Međutim brojne kolege koje su u ovom poslu već 30 godina žale se da su im ugovori za ovu godinu negativni i da ne znaju šta da rade. Najveći dio firmi će nastaviti da se bori, ali da će svi preživjeti zasigurno neće. Osnova za optimizam nemamo, tinja samo nada – navodi Partalo.
Ogrev
Potpredsjednik Udruženja drvoprerađivača drvnih sortimenata niže vrijednosti RS Đorđe Brkić nada se da će drvo namijenjeno za ogrev biti izuzeto iz odluke o poskupljenju.
– Imamo neka obećanja da ogrev neće poskupljivati, odnosno da će doći do rasta cijena samo za šumske sortimente koji su namijenjeni tehničkoj preradi. Ogrev je i sada izuzetno skup, kubik plaćamo 90 KM, dok je ranije bio 78 KM. Mi smo se čak nadali da će nam Vlada RS vratiti tu cijenu. Ako sirovina poskupi i za nas, to će biti katastrofalno. U tom slučaju morali bismo korigovati svoje cjenovnike, što je praktično nemoguće. Paleta cijepanog drveta sada košta između 220 i 230 KM i potražnja je loša – uvjerava Brkić.
Društvo
POSKUPLJUJU I CIGARETE! Cijene rastu iz dana u dan, svaki dan novi proizvodi!

Cigarete brendova Camel, Winston, LD i Sobranie kompanije Nelt d.o.o. Sarajevo od danas su skuplje za 20 feninga.
Podsjećamo, od februara su u BiH poskupjele i cigarete druge dvije kompanije, a cijene su veće za 10 do 30 feninga.
Kako su tada istakli iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH za “Nezavisne novine”, tada su u pitanju bile kompanije TDR d.o.o. Sarajevo i Philip Morris BH d.o.o. Sarajevo.
Društvo
CEH U KAFANAMA SVE VEĆI! Ugostitelji najavljuju novi talas poskupljenja!

Inflacija u Srpskoj nije zaobišla ni ugostiteljski sektor, pokazuju zvanični podaci, a predstavnici ove branše najavljuju da će vjerovatno doći do novog rasta cijena.
To će se, po svemu sudeći, dogoditi početkom predstojeće ljetne sezone, kada naša radna snaga iz ugostiteljstva masovno sezonski prelazi u druge zemlje, najčešće na primorje.
Prema Informaciji o makroekonomskim pokazateljima Republike Srpske, dokumentu Ministarstva finansija RS, može se zaključiti da je ceh u kafanama za godinu dana povećan za deset odsto.
“Najveći rast cijena, na godišnjem nivou, januar 2025. godine u odnosu na januar 2024. godine, zabilježen je u odjeljku restorani i hoteli (9,3 odsto) usljed povećanja cijena u grupama restorani, kafići, barovi od 10 odsto i usluge smještaja od 7,3 odsto”, navedeno je u ovoj informaciji.
Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, procjenjuje da je rast cijena u ugostiteljstvu u proteklih godinu dana vjerovatno bio i veći nego što su to predočile institucije.
“Mislim da su svi artikli cjenovno rasli više od deset odsto”, rekao je Kurtinović za “Nezavisne novine”.
Na pitanje da li se, pošto stiže sezona, što donosi i manjak radnika u ovoj branši, očekuje novo povećanje cijena, on odgovara – vjerovatno.
“Vjerovatno ćemo opet morati obećavati nemoguće uslove da bismo zadržali radnike, a to se već odavno ne može isplaćivati iz dobiti poslodavaca, već se to mora učiniti kroz povećanje cijena”, najavljuje Kurtinović.
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor, kaže da je u pitanju loša vijest za potrošače.
“Nedostatak radne snage neće se riješiti povećanjem cijena. O tome se trebalo razmišljati prije par godina. Cijena kafe je i danas prilično povisoka za ova primanja koja imamo. Mislim da će sve manji broj ljudi biti u kafanama budu li nametnute još veće cijene”, rekla je Marićeva.
Prama njenim riječima, ugostitelji sve manje mogu računati i na ljude iz dijaspore tokom sezone.
“Naša dijaspora, a to se vidjelo prošle i pretprošle godine, radije sada ode negdje na odmor van naše zemlje. Naravno, veći gradovi kao što je Banjaluka mogu očekivati dolaske i da se nešto dešava, ali sva manja mjesta su toga uskraćena”, poručuje Marićeva u izjavi za “Nezavisne novine”.
Prema podacima Ministarstva finansija Republike Srpske, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u januaru 2025. godine, u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku su više za 1,6 odsto, dok su u odnosu na januar prethodne godine više za 3,2 odsto.
“Od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga, na mjesečnom nivou, više cijene zabilježene su u deset odjeljaka, niže cijene u jednom odjeljku, te su u jednom odjeljku cijene ostale na istom nivou”, navodi se u najnovijoj informaciji o makroekonomskim pokazateljima Republike Srpske.
Društvo
ŠUME TONU I SVE NAŠ VIŠE KOŠTAJU! Vlada Srpske dala saglasnot za kredit od 15 miliona maraka za preduzeće “Šume RS”

Vlada Srpske dala je saglasnost javnom preduzeću „Šume Republike Srpske“ za kreditno zaduženje od 15 miliona maraka.
U posljednjem broju Službenog glasnika RS objavljeno je da Vlada Srpske bezuslovno garantuje plaćanje dospjelih, a neplaćenih obaveza prema ugovoru koji će se zaključiti između „Šuma RS“ i poslovnih banaka Nova banka i Atos banka.
U Službenom glasniku je objavljeno i pod kojim uslovima će se zaključiti ugovor o kreditnom zaduženju.
– Iznos kredita 15 miliona KM, period otplate 60 mjeseci, grejs period šest mjeseci, otplata u jednakim mjesečnim anuitetima, fiksna kamatna stopa od sedam odsto godišnje i troškovi obrade kredita 0,5 odsto ili 75.000 KM – glase uslovi kredita.
Dalje se kaže da je namjena kreditnog zaduženja finansiranje prenesenih obaveza iz prethodnog perioda, kao i da će „u slučaju dospjelog, a neplaćenog anuiteta od strane Šuma RS, Republika Srpska izvršiti plaćanje svih dospjelih, a neplaćenih obaveza izu budžeta Srpske“.
Za sprovođenje ove odluke zaduženi su Ministarstvo finansija i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a resorni ministri su zaduženi da potpišu garanciju Republike Srpske za kredit i ugovor o regulisanju međusobnih obaveza, navodi Capital.
-
Politika3 dana ago
Der Standard “EUFOR spreman pomoći SIPA-i u PRIVOĐENJU Milorada Dodika”
-
Politika3 dana ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Rekao sam Dodiku da mora stati, PREŠAO JE CRVENU LINIJU”
-
Politika3 dana ago
NIKO NE ZNA ODGOVOR! Čija vojska patrolira ulicama Banjaluke?
-
Politika2 dana ago
“DODIK JE U ĆORSOKAKU” Kristijan Šmit poželio predsjedniku Srpske sretan put, gdje god išao
-
Region3 dana ago
VUČIĆ “Tolerisali smo, trpeli, puštali sve, a neki su valjda mislili da je moguće da protivpravno, nepravno stanje MOŽE DA TRAJE DOVEKA”
-
Politika19 sati ago
SVE ZA “SRPSKU”! Dodik nudi Trampu MINERALNA BOGATSVA VRIJEDNA MILIJARDU, u zamjenu za…
-
Politika3 dana ago
IZDAT NALOG ZA PRIVOĐENJE! Sud BiH odredio pritvor Dodiku, Viškoviću i Stevandiću
-
Politika3 dana ago
DRINIĆ “SNSD otkriva TOPLU VODU, mi smo Banjaluku predložili za GLAVNI GRAD”