Connect with us

Hronika

NADMUDRILI SISTEM: Ovo su najpoznatiji bjegunci iz BiH

Godinama su obavljali odgovorne funkcije u BiH. Kada su se našli na meti istražilaca, izgubio im se svaki trag.

Većina ih je, ili se zna ili se pretpostavlja, u nekoj od zemalja regiona. Oni su najpoznatiji bjegunci iz BiH.

“Nezavisne novine” objavljuju imena bh. državljana koji su proteklih godina uspjeli nadmudriti kompletan policijsko-pravosudni aparat u BiH.

U mnogim od tih slučajeva na vidjelo su isplivale sve slabosti sistema, a u nekim se ispostavilo i da unutar institucija postoje i takozvane krtice.

Takav je primjer Zorana Galića, nekad prvog čovjeka u Graničnoj policiji BiH, a sada drugog čovjeka u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), koji se nedavno pridružio pozamašnom spisku ljudi  iz javnog života koji imaju status “pobjegao”.

Galić je, podsjetimo, obuhvaćen istragom u akciji “Kings”, koja je usmjerena na šverc cigareta i akcizne robe, ali je, prema dostupnim saznanjima, nakon dojave o istrazi ilegalno prešao granicu te pobjegao u Hrvatsku.

Iako njegova advokatica tvrdi da on nije u bjekstvu nego na liječenju, Tužilaštvo BiH je potpuno drugačijeg stava.

“Sumnja se da je za sada nepoznato lice iz institucija koje su uključene u istragu Galiću dostavilo informaciju o istrazi i planiranim mjerama i radnjama protiv njega. Osumnjičeni Galić je, nakon dobijenih informacija, 8. jula u popodnevnim satima ilegalno prešao granicu BiH te pobjegao u Hrvatsku”, kažu iz Tužilaštva BiH.

U iščekivanju šta će se desiti sa slučajem “Galić”, navršavaju se dvije godine kako je Sakib Mahmuljin, nekadašnji komandant Trećeg korpusa Armije RBiH, koji je pravosnažno osuđen zbog ratnih zločina nad Srbima na području Ozrena i Vozuće, navodno otputovao na liječenje u Tursku, od kada mu se gube i trag i glas.

Naime, u avgustu 2022. godine su iz Suda BiH rekli da Mahmuljin nije upućen na izdržavanje kazne s obzirom na to da se, prema obavještenju koje je dostavio njegov advokat, nalazi na liječenju u Turskoj.

Iz Ministarstva pravde BiH, koje je podnijelo molbu za izručenje, ranije su izjavili da su od relevantnih tijela u Turskoj dobili informaciju kako tamošnja nadležna tijela nisu locirala Mahmuljina. Prethodno je i Sud BiH izdao naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice (Interpol) za Mahmuljinom.

Sud BiH donio je 10. avgusta 2021. naredbu i o raspisivanju međunarodne potjernice za Milomirom Savčićem, nekadašnjim predsjednikom Boračke organizacije Republike Srpske.

Podsjetimo, sudski policajci su “poljubili vrata” Milomira Savčića, a Tužilaštvo BiH i Sud BiH potom su otpočeli pravi tihi rat saopštenjima, u kojima su jedni drugima prebacivali krivicu za to što se optuženi general našao na slobodi umjesto u pritvoru.

Sud BiH je, naime, ukinuo mjere zabrane te usvojio prijedlog Tužilaštva BiH za određivanje pritvora, ali generala nije zadržao tih nekoliko sati, koliko je proteklo između ročišta i odluke o tome da ga pošalje iza brave. U međuvremenu, Savčić je nestao i još se ne zna gdje je.

Pritom, 2014. je, podsjetimo, general Novak Đukić, koji je osuđen na 20  godina zatvora za ratni zločin na Tuzlanskoj kapiji, napustio BiH. Sud BiH raspisao je 2014. godine međunarodnu potjernicu za Đukićem, ali to nije dalo rezultate.

Na popisu bjegunaca je i Ante Jelavić, bivši predsjednik HDZ BiH i član Predsjedništva BiH, koji je u Hrvatsku pobjegao 2005. godine. Njega je Sud BiH te godine prvostepeno osudio na zatvor zbog kriminala u Hercegovačkoj banci. U trenutku izricanja presude Jelavić više nije bio u BiH.

Status odbjegle donedavno je nosila i bivša sutkinja Opštinskog suda u Sarajevu Lejla Fazlagić Pašić, koja se godinama skrivala u Hrvatskoj kako bi izbjegla hapšenje po optužnici koja je tereti za zloupotrebu službenog položaja i ovlaštenja, ali se nedavno odlučila vratiti u BiH i pred sudom izložiti svoju obranu.

Prema nedavno objavljenim saznanjima, Kantonalni sud u Sarajevu prihvatio je zamolbu bivše sutkinje da se povuče crvena potjernica, koja je za njom raspisana još prije osam godina, a ona će se vratiti iz Hrvatske u BiH i suočiti se s optužnicom.

Hronika

DRAMA U PRIJEDORU! Nastavljen pretres za pronevjeru u rukometnom klubu

Saslušanjem trojice svjedoka danas je u Osnovnom sudu u Prijedoru nastavljen glavni pretres u postupku protiv Elvisa Marčetića i Darka Gligorevića optuženih za pronevjeru oko 850.000 KM u Rukometnom klubu /RK/ “Veterani” Prijedor.

Svjedok Nikola Hinić rekao je da je jedan osnivača RK “Veterani”, koji je registrovan u banjalučkom sudu u aprilu 2005. godine, kao i da je obavljao funkciju predsjednika Upravnog odbora sa kojem je smijenjen nakon dva mjeseca, te izbačen iz Kluba.

“Pojedini ljudi nisu bili zadovoljni mojim radom”, rekao je Hinić i dodao da u to vrijeme nije bilo ugovora o sponzorstvima i da se Klub finansirao članarinama i manjim donacijama u iznosima od 50, 100 ili 200 KM.

Svjedok Mario Davidović rekao je da je bio član Kluba i igrač, a nikad u organima upravljanja, da su se odluke donosile na neformalnim sastancima nakon treninga ili rekreacija u Sportskoj dvorani “Mladost” i u njegovom ugostiteljskom objektu.

On je naveo da nije imao uvid u račun Kluba, ali da je čuo da je novac sa računa prebacivan na račun RK “Prijedor”, jer je njihov bio blokiran, kao i da je iz budžeta grada na ovaj način isplaćivan novac za RK “Prijedor”.

Za ugovore o sponzorstvima ovaj svjedok je ranije u fazi istrage u policiji rekao da je čuo kako je optuženi Gligorević rekao da je od “Drina osiguranja” Klub dobio 1.000 KM, te da smatra da su optuženi “više pomogli RK `Prijedor` nego sebi”.

Svjedok Aleksandar Milješić potvrdio je da su tačni navodi iz zapisnika o iskazu koji je dao u Policijskoj upravi Prijedor u oktobru 2019. godine da su ovlaštenje za raspolaganje računom RK “Veterani” imali Marčetić, Gligorević i Milan Tubin, te da je kod Marčetića bio pečat, jer je kod njega ovjeravao neke svoje zahtjeve za donacije.

Na današnjem ročištu pročitan je iskaz jednog od osnivača i prvog sekretara Kluba pokojnog Zorana Kaurina, koji je dat u Policijskoj upravi Prijedor, po kojem je smijenjenog Hinića na mjestu predsjednika Upravnog odbora naslijedio Aleksandar Miljuš i po kojem su 2008. godine deponovane potpise za raspolaganje računom Kluba dobili Marčetić, Gligorević i Tubin.

Za svjedoka Milana Tubina, koji je takođe trebalo da bude saslušan danas, sud je izdao naredbu za dovođenje na naredni pretres budući da je dostava poziva bila neuredna, odnosno da u dva navrata nije zatečen na adresi.

Naredno ročište zakazano je za 1. septembar i za tada je, osim Tubina, predviđeno saslušanje i svjedoka Mladenka Pećanca, Danka Jelića, Milorada Šućura i Duška Gavranovića.

Marčetić je optužen da je, kao predsjednik Skupštine Kluba, od 2009. do 23. januara 2018. godine, protivpravno prisvojio 763.985 KM sa žiro računa Kluba tako što je, pored svog potpisa, potpisivao i dva lica koja su bila ovlaštena za raspolaganje novcem, ovjeravao pečatom Kluba naloge za isplatu, podizao novac sa računa i nije evidentirao niti opravdao svrhe trošenja novca, već ga je zadržao.

Gligorević je, kao jedno od lica ovlaštenih za raspolaganje novcem sa klupskog žiro računa, optužen da je od 2010. do 2016. godine protivpravno prisvojio 80.470 KM sa žiro računa Kluba tako što je, pored svog potpisa, potpisivao još dva lica koja su takođe bila ovlaštena za raspolaganje novcem, a nije evidentirao niti opravdao svrhe u koje je novac potrošen, već ga je zadržao.

Nastavi čitati

Hronika

Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice

Predsjednik FK Borac iz Maglajana Živko Dragičević, njegov sin Dragan, Saša Radetić i Živko Milunović, svi iz Laktaša, uhapšeni su zbog napada na glavnog sudiju Gorana Nježića nakon utakmica Područne lige Gradiška.
Utakmica 22. kola Područne lige Gradiška između Borca i Torpeda, odigrana je juče u Maglajanima, a završena je pobjedom gostujuće ekipe rezultatom 2:4.

U PU Banjaluka ranije su naveli da je četvorka uhapšena zbog počinjenog prekršaja zakona o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama Republike Srpske.
-Navedeni su juče oko 19.50 nakon završene fudbalske utakmice Područne lige Gradiška koja se igrala u Maglajanima fizički napali glavnog sudiju, koji je tom prilikom zadobio tjelesne povrede – saopšteno je iz PU Banjaluka.

Uhapšeni će danas uz izvještaj o počinjenom prekršaju biti sprovedeni u Osnovni sud Banjaluka – Odjeljenje za prekršaje, radi sprovođenja postupka.

Kako pišu brojni mediji, osumnjičeni su, navodno, provalili u sudijske prostorije nakon utakmice, te su fizički napali glavnog sudiju.

Nastavi čitati

Hronika

HOROR! Darko pretukao suprugu, pa je bacio sa terase visoke četiri metra

Policija u Arilju uhapsila je Darka N. (34) poslije drame koju je napravio kada je nakon svađe i tuče bivšu suprugu K. N. (27) bacio sa terase koja je visoka čak četiri metra.

Nesrećnoj ženi tada je prišla komšinica G. G. (56) kako bi joj pružila pomoć. Nasilnik je nasrnuo i na ženu, a zatim izvadio dva noža i rekao da će se ubiti.

“Kako bi ga od vratili od sulude namjere pozvani su pregovarači. Oni su uspjeli da ga odgovore od sulude namjere. Policija je kod Darka našla dva noža”, kaže izvor blizak slučaju. Nesrećna žena K. N. primljena je u bolnicu sa povredama rebara, prenosi Mondo.

Nastavi čitati

Aktuelno