Connect with us

Društvo

NAGLA PROMJENA VREMENA! Sutra pljuskovi i olujni vjetar na cijeloj teritoriji Srpske

U Republici Srpskoj sutra se očekuje nagla promjena vremena uz pljuskove sa grmljavinom, jak do olujni južni vjetar i obilnije padavine ponegdje, upozorili su iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Moguće su i lokalne nepogode uz jače pljuskove sa grmljavinom i pojava grada.

Prva kišna zona će rano ujutru donijeti jače padavine u Hercegovinu i na krajnji sjeverozapad, a tokom popodneva će se premještati od zapada ka istoku.

Obilnije padavine očekuju se u Hercegovini i to 40 do 80 litara kiše po metru kvadratnom, kao i na sjeverozapadu od 20 do 40 litara po metru kvadratnom.

U ostalim predjelima padavina će biti znatno manje, a najmanje kiše će pasti u Semberiji.

Duvaće jak do olujni jugo. Udari vjetra biće od 50 do 70 kilometara na čas, na planinama na zapadu ponegdje jači od 80 kilometara na čas, a na krajnjem sjeveru duž rijeke Save slabiji oko 40-50 kilometara na čas.

Društvo

STANIVUKOVIĆ U OBILASKU MANASTIRA U DALMACIJI “Imamo obavezu da se naše svetinje ne samo obnove, već i ožive!” (FOTO)

Gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PDP-a Draško Stanivuković obilazeći Dalmaciju posjetio je srpske svetinje na ovom području.

-Ostao sam zadivljen ljepotom pravoslavnih manastira i crkava, kao i samog krajolika, obilazeći prelijepu Dalmaciju. Ljepota ovih svetinja oduzima dah. Malo gdje možete vidjeti ovoliki broj srpskih svetinja kao što možete u Dalmaciji. Od Krke i Krupe, do Crkve Svetog Petra i manastira Dragović, svako mjesto govori o vjekovnom prisustvu, istrajnosti i snazi našeg naroda-istakao je Stanivuković.

Ipak, navodi nije sve tako blistavo kao što se čini.

-Pored svetinja koje plijene svojom duhovnom i istorijskom vrijednošću, sreo sam i ono što boli, razrušeni domovi, zapuštene crkve, i tragovi stradanja koje je naš narod ovdje proživio. Upravo zbog toga, sa sveštenicima i narodom sam razgovarao o obnovi, kako lično, tako i institucionalno, pružićemo podršku da se svako naše svetište podigne i obnovi. Najviše me raduje to što se ljudi vraćaju. Iako su bili progonjeni i preživjeli golgotu, obilaze svoja ognjišta, vraćaju se u svoje manastire, svoje korijene. Iako korijeni moje porodice nisu iz ovih krajeva, duboko osjećam snagu korijena našeg naroda ovdje. I zato ova posjeta Lici i Dalmaciji zauzima posebno mjesto u mom srcu – kazao je on i poručio:

-Imamo obavezu, kao narod i kao institucije, da ne dozvolimo da ovi hramovi tišine ostanu sami. Da glas zvona ponovo odjekuje ovim krajevima. Da se naše svetinje ne samo obnove, već i ožive. Dalmacija nije samo prostor, ona je dio identiteta našeg naroda.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Umjereno oblačno uz moguće lokalne pljuskove

Prema najavama meteorologa se u većem dijelu Bosne očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz postepeno smanjenje oblačnosti u poslijepodnevnim satima. U Hercegovini će preovladavati sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost.

Tokom dana mogući su rijetki i slabi lokalni pljuskovi, posebno u centralnim, istočnim i jugozapadnim krajevima Bosne.

Vjetar će biti slab: u Bosni će duvati iz smjera sjevera i sjeveroistoka, dok će u Hercegovini, tokom većeg dijela dana, preovladavati zapadni i jugozapadni vjetar.

Jutarnje temperature kretat će se između 7 i 13 stepeni Celzijusa, na jugu do 15 °C. Najviše dnevne temperature bit će između 15 i 21 °C, a na jugu zemlje do 25 °C.

Stanovnicima se preporučuje slojevito odijevanje, s obzirom na svježija jutra i moguće kratkotrajne pljuskove tokom dana.

Nastavi čitati

Društvo

DOŠLO JE 5 DO 12! U nedjelju protest nezadovoljnih roditelja djece sa invaliditetom, žele da ISPRAVE NEPRAVDU!

Udruženje roditelja “Glas tišine” iz Banjaluke i Udruženje MNRL Laktaši najavili su mirno okupljanje građana koje će se održati 11. maja na Trgu Krajine s početkom u 11:55 časova.

Cilj protesta je iskazivanje nezadovoljstva zbog ukidanja naknade za roditelje-njegovatelje nakon navršeih 30 godina djeteta, te poziv na izmjene i dopune Zakona o dječjoj zaštiti Republike Srpske.

-Ne možemo više dopustiti nepravdu i diskriminaciju nad nama i našom bolesnom djecom koju nam Republika Srpska radi godinama. U Federaciji BiH je taj isti zakon potpuno drugačiji. Zato vas pozivam, da nam se pridružite, da nas podržite, da budete glas onih koji ne mogu pričati, da budete borci za one koji to ne mogu samostalno uraditi. Treba nam pomoć svih vas – poručila je je članica UG “Glas Tišine” Bobana Miljević,

Ona je pozvala i zvaničnike od lokalnih do republičkih vlasti da se pridruže.

– Posebno pozivam ministra Šeranića da nam se pridružite na Trgu i poručujem vam da odustati nećemo. Pokažite nam da nismo sami! – poručila je ona.

Nastavi čitati

Aktuelno