Connect with us

Banjaluka

NAJBITNIJE JE PRANJE (PARA) I PEGLANJE (RAČUNA)! Spustio cijenu pranja veša i izmijenio USLOVE TENDERA

Univerzitetski klinički centar (UKC) Republike Srpske pokušaće iz četvrtog puta da izabere firmu koja će u naredne četiri godine biti zadužena za pranje, sušenje i peglanje veša u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

U odnosu na posljednji poništeni tender UKC je sada za 1,9 miliona KM smanjio cifru koju je spreman da plati za ovaj posao, a izmijenjen je i dio uslova postavljenih u tenderskoj dokumentaciji.

Procijenjena vrijednost tendera koji je UKC raspisao prije dva dana iznosi 9,76 miliona KM bez PDV-a, odnosno 11,4 miliona sa PDV-om, dok je na posljednjem tenderu koji je poništen iznosila 13,3 miliona KM sa PDV-om.

Izmijenjen je i jedan od ključnih uslova zbog kojih je prethodna nabavka poništena, a koji se odnosi na to da se od ponuđača tražilo iskustvo u realizaciji sličnog posla vrijednog najmanje 1,8 miliona KM.

Sada se od ponuđača traži samo pozitivno poslovanje u prethodnoj godini.

Kriterijum za dodjelu ugovora je najniža cijena, a zainteresovane firme ponude mogu da dostavljaju do 19. decembra.

Podsjećamo, tender UKC RS za pranje, sušenje i peglanje veša već tri puta „obara“ firma “Perfect clean” iz Prijedora koja tvrdi da se on namješta firmi koja ovaj posao već radi za UKC.

Inače, poslove pranja i peglanja godinama unazad za UKC radi hemijska čistionica “AD” iz Banjaluke.

Kancelarija za razmatranje žalbi (KRŽ) BiH je početkom avgusta, nakon žalbe „Perfect clean” poništila posljednji tender za pranje, sušenje i peglanje bolničkog veša UKC-a jer je direktor Vlado Đajić gušio konkurenciju.

Oni su u žalbi naveli da se postupak zloupotrebljava, a da se tender namješta kroz davanje nezakonitih pogodnosti i propisivanje uslova za tehničku i profesionalnu sposobnost koju može ispuniti samo jedan preferirani ponuđač u cijeloj zemlji i regionu.

Između ostalog, naveli su, da je UKC tražio ponuđača koji je ranije radio slične ili iste poslove u vrijednosti od 1,8 miliona maraka, što kako su istražili, ispunjava samo firma koja odranije sarađuje sa UKC-om, a što je KRŽ prihvatila te tende poništila.

CAPITAL

Banjaluka

BANJALUKA JE PORODICA! Stanivuković: Ovo nije trošak, ovo je najbolja moguća investicija

Prvi rođendan, prvi korak u životu, ali i prvi znak da Banja Luka brine i podržava život od samog početka. Uz svečani prijem za porodice čiji mališani slave prve rođendane, isplaćujemo novčanu podršku, a od uvođenja ove mjere isplatili smo više od 4 miliona КM za 7089 porodilja.

Ovo je izjavio gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

“Ovo nije trošak, ovo je najbolja moguća investicija: u život, u porodicu i u budućnost našeg grada i Republike Srpske, poručio je Stanivuković.

Кako je istakao, pitanje nataliteta ne rješava se prozivkama i osudama, već podrškom i razumijevanjem.

“Zato u Banjaluci idemo korak po korak, od novčane podrške pri rođenju djeteta, podrške za vantjelesnu oplodnju, besplatnog prevoza i vrtića pa do besplatnih udžbenika i još mnogo toga. Banja Luka je porodica”, zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Banjaluka

TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.

Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.

Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.

Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala  je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.

– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:

S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.

-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.

– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.

– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.

Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.

– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.

Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.

Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.

Nastavi čitati

Aktuelno