Svijet
NAJNOVIJI IZVJEŠTAJ: Broj migranata na Balkanu raste, jedino u BiH opada
Bosna i Hercegovina je bila jedina zemlja na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti koja je u avgustu zabilježila smanjenje broja registrovanih migranata, saopšteno je u najnovijem izvještaju Međunarodne organizacije za migracije za avgust, objavljenom prošle sedmice.
Prema ovim podacima, u BiH je zabilježeno 2.783 migranata, ili čak 10 odsto manje u odnosu na prethodni mjesec. U svim drugim zemljama regiona brojevi su rasli. Tako je, na primjer, u Srbiji registrovano 1.879 migranata ili 14 odsto više, u Crnoj Gori 247 ili 24 odsto više, na Kosovu 114 ili 34 odsto više, u Sjevernoj Makedoniji 400 ili 26 odsto više, dok je u Albaniji zabilježeno 150 migranata u dolasku, ili 38 odsto više.
Iz ovih podataka se vidi da je po apsolutnim brojevima BiH i dalje na vrhu liste, ali OIM ističe da u bh. prihvatnim centrima postoji 4.959 raspoloživih mjesta, od čega je tek 1.970 popunjeno. Prihvatni centri se nalaze u Sarajevu, Bihaću i Mostaru i oko njih, a regionalne kancelarije se nalaze u Sarajevu, Bihaću i Banjaluci.
Bezbjednosne agencije u BiH nedavno su primijetile i novi fenomen u kojem grupe naoružanih migranata, uglavnom iz Avganistana, operišu na teritoriji između BiH, Srbije i Crne Gore, hvatajući migrante i tražeći odštetu od njihovih porodica. Kako smo saznali iz policijskih struktura, otmičari vežu zarobljene migrante i zlostavljaju ih, često koristeći i noževe. Onda uzimaju telefone od zarobljenih i šalju poruke porodicama s fotografijama njihovih osakaćenih i raskrvavljenih rođaka. Traže da im se isplati novac na račune u za njih sigurnim zemljama, van domašaja zapadnih bezbjednosnih i policijskih agencija. Kako bi sakrili tragove, koriste telefon od jednog zarobljenog i šalju poruke drugom zarobljenom, i obrnuto. Time pokušavaju zbuniti istražne organe, jer porodice šalju broj telefona i fotografije ljudi za koje misle da su otmičari, a u stvari su žrtve, kao i oni. Policijski službenici koji suzbijaju ovu pojavu su nam rekli da čine sve što mogu da oslobode te ljude, ali da je to jako teško zbog nepristupačnog terena na kojem kriminalci operišu. Ipak, jedna takva grupa je nedavno uhvaćena u blizini Bihaća, a kod njih je pronađen novac i drugi dokazi o mučenju migranata.
Prema najnovijim podacima OIM-a, mjesec s najvećim brojem novih dolazaka je bio avgust, a već u septembru broj je ponovo polako opao, vjerovatno usljed nadolazećih hladnijih mjeseci. Slično je bilo i prethodne godine, kada su brojevi počeli rasti u aprilu, a ponovo padati u septembru. Mjeseci s minimalnom aktivnosti migranata prošle godine bili su januar i februar. Podaci OIM-a pokazuju da je prošle godine, ukupno gledano, pritisak ilegalnih migranata bio znatno veći. Ilustracije radi, ovog avgusta ukupno su na zapadnom Balkanu registrovana 5.572 dolaska, a prošlog avgusta gotovo 24.000.
U BiH je u avgustu bilo najviše migranata iz Sirije, Avganistana i Maroka, s tim da je iz Avganistana bilo dva odsto migranata manje u odnosu na prethodni mjesec.
Istovremeno, iz BiH je vraćen najveći broj migranata u odnosu na sve ostale zemlje regiona. Prema podacima OIM-a, do sada je od početka godine vraćeno 117 migranata, a na drugom mjestu je Srbija, iz koje ih je vraćeno 68. Na dobrovoljan odlazak pristao je 381 migrant iz BiH, dok je taj broj u Srbiji 89.
Svijet
PUTIN “BRIKS ne radi ni protiv koga i NE PREDSTAVLJA INSTRUMENT protiv Zapada”
BRIKS ne radi ni protiv koga i ne predstavlja instrument protiv Zapada, izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin.
“BRIKS nije sredstvo za suprotstavljanje Zapadu, mi ne radimo ni protiv koga, radimo za svoje interese, za interese članica ove organizacije. Ne gradimo nikakvu agendu konfrontacije u okviru BRIKS-a”, rekao je Putin na godišnjoj konferenciji za novinare.
On je dodao da se mnogo zemalja zanima za razvoj BRIKS-a, jer se sve odluke ove organizacije donose konsenzusom.
Putin je rekao da za sada nema planova za formiranje sjedišta BRIKS-a.
Svijet
IZGLEDA BAR 10 GODINA STARIJE! Tramp šokirao promjenom imidža (VIDEO)
Novoizabrani američki predsjednik SAD Donald Tramp „užario“ je društvene mreže, nakon što se na susretu s fanovima u golf klubu na Floridi pojavio sa novom frizurom.
Naime, u utorak je imao kratku zalizanu firizuru. Novi izgled bio je popriličan kontrast u odnosu na frizuru koju ima već godinama.
Nije jasno je li Tramp trajno promijenio imidž ili je samo odabrao opušteniju frizuru dok je provodio vrijeme u klubu. Bez obzira na to, korisnici društvenih mreža bili su šokirani promjenom. Jedan se korisnik čak našalio da će požuriti u salon i „tražiti izgled Trampa 2025”, prenosi Avaz.
Kratki video od 21 sekunde, podijeljen na platformi X, pokazao je trenutak kada je Tramp u utorak predstavio novi izgled.
Novoizabrani predsjednik nosio je odjeću za golf, uključujući polo majicu, a u ruci je držao crvenu kapu. Tramp je, ispraćen aplauzom, upitao okupljene:
„Zabavljaju li se svi?”
Pitanje je dočekano burnim klicanjem.
Svijet
POTPUNO OČEKIVANO! Vlasnik TEMU najbogatiji čovjek u Kini
Ko je vlasnik trenutno najpopularnije stranice na svijetu “Temua”?
Ime Kolina Huang ili naziv kompanije PDD Holdings ne znači mnogo građanima Srbije, a nije preterano poznato ni u svijetu. Međutim, platforma za internet kupovinu Temu je globalno poznata, a i u Srbiji u velikoj mjeri osvaja tržište internet kupovine.
Ko Lin Huang, osnivač kineske grupe PDD Holdings, koja je vlasnik popularne diskonte platforme za e-trgovinu Temu, najbogatija je osoba u Kini po rangu listi milijardera koju je objavila agencija Blumberg.
PDD Holdings je osnovao firmu “Pinduoduo” koja je 2015. godine započela prodaju u Kini sa konceptom velikog asortimana izuzetno jeftinih proizvoda.
Za međunarodnu trgovinu grupa ima zasebnu aplikaciju Temu koja je veoma uspešna, ali je na nišanu nekoliko država zbog nepropisne trgovinske prakse. Bogatstvo Kolina Huana (44) procenjeno je na 48,6 milijardi dolara (44,5 milijardi evra), prema Blumbergovoj rangi listi.
On je najbogatija osoba u Kini i zauzima 25. mjesto u svijetu. Huang, nekada zaposlen u Guglu, sada je ispred kralja mineralne vode Žonga Šanšana, koji je 2021. godine postao najbogatija osoba u Kini, zahvaljujući svom sve prisutnom brendu “Nongfu Spring”.
Šef giganta internet i video igara Tencenta, Ma Huateng, na trećem je mjestu sa 42,4 milijarde dolara (38,8 milijardi evra). Za njim je sa 42,2 milijarde dolara osnivač BiteDancea Žang Iiming koji se upravo povlači iz grupe koja ima popularnu aplikaciju TikTok.
Firma Pinduoduo uživa sve veći uspeh u svojoj zemlji dok Kinezi smanjuju potrošnju i okreću se jeftinim proizvodima zbog usporavanja privrede i visoke nezaposlenosti među mladima.
Međunarodna verzija te firme, aplikacija Temu, brzo jača u Evropi, gdje je udruženja optužuju za manipulaciju korisnicima interneta i kršenje propisa. Od maja, Temu je pod pojačanom kontrolom Evropske unije.
-
Politika3 dana ago
DRAGOJEVIĆ STOJIĆ ĐAJIĆU “Gdje ste Vi vidjeli ljekara na birou, i KOLIKO POSLASTIČARA RADI NA UKC-u”
-
Banjaluka2 dana ago
BANJALUCI SE SPREMA SCENARIO IZ PAKLA! SNSD najavljuje oduzimanje nadležnosti Skupštini i GRADONAČELNIKU!(VIDEO)
-
Politika3 dana ago
MIRNA SAVIĆ BANJAC “Plata prodavačice u tržnom centru u Doboju 1800 KM, a MEDICINSKE SESTRE 1300 KM”
-
Politika2 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika3 dana ago
DODIKOVA ODBRANA IMA PLAN! Traže odgodu suđenja od 3 mjeseca
-
Politika2 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
SKUPŠTINA počela i ZAVRŠILA! LUKAČ i bivši GRADONAČELNIK među odbornicima
-
Banjaluka2 dana ago
DOKTOR SELAK BEZ BLAMA “Sve protiv Stanivukovića, A STRUJA MOŽE DA POSKUPI”