Connect with us

Društvo

NAJPOZNATIJI BIH METEOROLOG! Nedim Sladić dao vremensku prognozu za predstojeću zimu

Poznati meteorolog Nedim Sladić oglasio se na svom Fejsbuk profilu objavom koju prenosimo u cijelosti.
– Uopšte neću žuriti sa zimskom prognozom prije novembra te ću ista pitanja ubuduće ignorisati budući da imamo dosta faktora koje otprilike sada znamo relativno rezonovati, ali istovremeno i onih koje (u potpunosti) ne znamo u ovom trenutku. Od onih relativno poznatijih: Relativno znamo da El Ninjo kroz prošlost je imao više lica te se svaka faza reflektovala drugačije, kao i to da je utjecaj ENSO oscilacije na Europu relativno malen, ali ne i zanemariv.

Slabije faze El Ninjo oscilacije su kroz prošlost imale najviše vjerovatnoće za slabiji polarni vrtlog, kao i povoljnu okolnost za naglo zagrijavanje stratosfere (SSW), odnosno povećavale su vjerovatnoću hladnijih valova.
Energetski trgovci i meteorolozi koji se bave energentima uočili su da jače faze El Ninja, kao i tzv. super faze u prošlosti znale su imati implikaciju da su potrebe gasa bile manje za oko 10 do 15 % u odnosu na uobičajene godine u Europi (primjer sa zimom 2015/2016 koja je bila obilježena sa NAO+ oscilacijom, odnosno vrlo izraženim zapadnim visinskim tokom). Trenutno, prema NOAA-inom briefingu, 95 % su vjerovatnoće za umjeren do jak El Nino tokom zimske sezone 2023/2024. godine, te trenutne površinske temperature mora odgovaraju El Ninjo obrascu. Međutim, MEI obrazac, ili multivarirajuća faza ENSO-a, koja uzima u razmatranje morske i atmosferske varijable, pokazuje zakašnjelu reakciju, te je prema posljednjim podacima i dalje unutar ENSO neutralne kategorije (0.4 °C). Ovo može značiti da, iako površinske temperature mora pokazuju obrazac El Ninja, atmosferski faktori još ne idu u tom smjeru.

Indijski dipol (IOD) je pozitivan, i u sličnoj je teritoriji kao 2019. godine kada je bio jedan od najjačih zabilježenih u novijoj historiji. Takođe, pozitivna faza IOD-a je posljedica toplijih površinskih temperatura mora zapadnog dijela Indijskog okeana gdje dolazi do pojačane konvekcije i čestih pljuskovitih padavina, dok je istočni dio prema Indoneziji i hladniji, a samim tim i sušniji zahvaljujući supresivnom faktoru.

El Ninjo i IOD+ u kombinaciji kroz prošlost Australiji su donosili rekordno vrela i suha ljeta, često praćena ogromnim šumskim požarima. Sibirski pokrivač tokom oktobra mjeseca igra važnu ulogu u određivanju snage semipermanentne (tj. traje duže vremena, ali ne za stalno) sibirske anticiklone i njenog utjecaja zimi na istočnu i jugoistočnu Europu. Ove godine, zahvaljujući nizu faktora, površina je još uvijek niska te je za očekivati uskoro širenje snježnog pokrivača od Laptevskog mora prema jugu, duž evroazijske ploče. To je normalan proces koji se javlja svake godine u ovo doba godine, kada se polako oformljava i tzv. polarni vrtlog. Veća pokrivenost snijegom iznad Euroazije tokom oktobra mjeseca povećavala je vjerovatnoću hladnije zime nad Starim kontinentnom, budući da studije pokazuju kako ranije formiranje snježnog pokrivača povećava osjetni meridionalni tok, odnosno širenje hladne zračne mase od sjevera prema jugu zahvaljujući nakupljenoj i zarobljenoj jezgri hladnog zraka. Imajući pritom u vidu kako smo došli do dijela godine gdje je ugao Sunca i insolacija manja, Sunčeva iradijacija je znatno manja te je utrošak energije za zagrijavanje podloge nizak.

Samim tim, pri podlozi akumulirana hladnoća, fizikalno teža od toplijeg vazduha, se kompresuje, odnosno sabija i potom širi, uzrokujući vrlo snažan zračni pritisak blizu tla. Ako gledamo na tzv. utjicaj “leptirovih krila”, onda ćemo posegnuti i za obalama sjevernog Pacifika. Primijetićemo kako modeli oko januara 2024. godine žele obrnuti sjevernopacifičku oscilaciju (PNA) iz negativne u pozitivnu u septembarskim izračunima. PNA- faza ima posljedicu Aleutskog minimuma, što se odražava na mlaznu struju preko Sjedinjenih Američkih Država. Mlazna struja je ta koja diriguje premještanje vremenskih sistema od zapada prema istoku kontinenta. PNA- faza korelira gotovo sa svim telekonekcijama, ali je uočeno da ima korelaciju sa hladnom fazom ENSO cirkulacije, odnosno La Ninja (što bi po MEI broju odgovaralo trenutnom stanju).

Međutim, od 2013. godine sjeverni Pacifik ima tzv. marinski toplotni val (marine heatwave) koji se odrazio indirektno i na evropsko tlo. Smanjen salinitet kao i temperaturni gradijent gurao je mlaznu struju sjevernije, što je u konačnici smanjilo jače penetracije hladnog vazduha prema jugu. Zahvaljujući tome, polarni vrtlog se održavao jačim i kompaktnijim usljed snažnije mlazne struje. QBO, ili kvazibijenalna oscilacija – oscilacija koja se mijenja na svakih 25 do 28 mjeseci (zato i bienalle, od bi – dva, annual – godišnje). Istočna faza je imala tendenciju usporavanja zapadnog toka i povećan transport u smjeru sjever-jug, što bi remetilo kompaktnost polarnog vrtloga. Drugim riječima, ako zamislimo polarni vrtlog kao hobotnicu koja drži svoje pipke uvučene, ivični prsten oko nje je naša snažna mlazna struja, držeći hladan polarni zrak kao pod poklopcem. Međutim, pipke koje hobotnica u jednom trenutku će htjeti protegnuti će destabilizovati i našu mlaznu struju, povećavajući protok hladnijeg vazduha zahvaljujući slabljenju kompaktnosti vrtloga.

Faktori koje ne znamo: Erupcija vulkana Hunga Tonga 15. januara 2022. godine dovela je do ispuštanja ogromnih količina vodene pare u slobodnu atmosferu. Iako vulkanske erupcije, poput Pinatubo i Popokatepetla iz 1991. godine su imale za posljedicu promjenu energetskog fluksa (radiative forcing) koje su dovele do privremenog smanjenja temperature zraka na globalnom nivou, tzv. energetski ekvilibrijum (radiative equilibrium), sadašnje studije pokazuju da je Hunga Tonga uradila suprotno. Izbacivši veću količinu vodene pare sve do skoro 50 kilometara visine, sadržaj vode u atmosferskom stubu je nikad veći.

Međutim, sa stanovišta energetskog budžeta dobili smo iduću konsekvencu – ispuštanjem velike količine vodene pare u atmosferi dio energije je emitovan u atmosferu gdje se hladi, širi i kondenzuje, dok je drugi dio ostao pohranjen u nižim dijelovima atmosfere koji je rezultirao zagrijavanjem zahvaljujući koncentracijama stakleničkih plinova, u prvom redu ugljen-dioksida (CO2), a sve kao posljedica smanjenja emitovanja dugovalnog zračenja koji teže “bježi” iz atmosfere, djelujući na neki način poput izolatora. Net rezultat je zagrijano prizemlje i ohlađena visina, što prema novim studijama implicira posljedicu snažnijeg polarnog vrtloga nego je to uobičajeno – tj. jaču mlaznu struju.

Površinske temperature mora širom svijeta su toplije nego inače. Ovakav obrazac je teško pronaći u analogijama unazad 20 godina, te i to ulijeva dozu nesigurnosti u samu prognozu. Ne znamo kako će se odraziti posljednja tropska oluja. Obično, relaksacija tropske sezone rezultira stabiliziranjem vremena nad sjeverozapadom Europe. No, ti detalji su sada na ovoj distanci upitni.

Djeluje ovo sve komplikovano. Zato, iako je razumljivo da planirate već sada energente na vrijeme, nije zgoreg znati da sezonska prognoza je sklona ogromnim promjenama i da nije prognoza koja je pouzdana kao ona za dan ili pet dana unaprijed. Jedan veći, neočekivni poremećaj, i stvari u idućem izračunu mijenjaju cjelokupni kurs.”

(Bosna info)

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano, očekuju se 32 stepena

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i toplo vrijeme, uz prolaznu dnevnu oblačnost sa temperaturom do 32 stepena Celzijusova.

Minimalna temperatura vazduha biće od 11 do 19, u višim predjelima od sedam stepeni, a maksimalna dnevna od 28 do 32 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernog i sjeveroistočnog smijera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

NAJDRAŽI GOSTI REPUBLIKE SRPSKE! Sutra doček za 46 učenika sa Kosova i Metohije

U Kozarsku Dubicu sutra će doputovati 46 učenika sa Kosova i Metohije u okviru projekta “Spojimo djecu Kosova i Metohije i Republike Srpske”.

Djeca sa Kosova i Metohije prvi put u okviru ovog projekta dolaze u Kozarsku Dubicu, a na dočeku će im dobrodošlicu poželjeti opštinski zvaničnici, zajedno sa domaćinima – učenicima osnovnih škola i njihovim roditeljima.

“Opština će, kao učesnik projekta, obezbijediti sve uslove da se djeca sa Kosova i Metohije tokom boravka osjećaju dobrodošlo i prijatno, te su im pripremljeni brojni sadržaji kako bi se upoznali sa ljepotama i istorijom Kozarske Dubice i potkozarskog kraja”, rekla je šef kabineta načelnika opštine Irena Knežević.
Ona je najavila da će za 300 učenika sa Kosova i Metohije u ponedjeljak, 16. juna, biti održan istorijski čas u Spomen-području Donja Gradina, a zatim će za njih narednih dana biti organizovan prijem kod načelnika Kozarske Dubice Igora Savkovića, te u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske.

Savković je rekao ranije da će Opštinska uprava snositi troškove putovanja djece sa Kosmeta do Kozarske Dubice i nazad, te zahvalio porodicama koje će biti domaćini djeci i parohu dubičkom koji će obezbijediti smještaj za prosvjetne radnike i vozače u pratnji mališana sa Kosmeta.

U okviru projekta Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji “Spojimo djecu Kosova i Metohije i Republike Srpske” od 14. do 22. juna u 19 gradova i opština Republike Srpske boraviće oko 700 osnovaca i prosvjetnih radnika iz šezdesetak osnovnih škola sa Kosova i Metohije.

Nastavi čitati

Društvo

OD DANAS POČINJE PRIMJENA ZAKONA U FBiH: Zbog pušenja u zatvorenim prostorima velike kazne

Od danas, petka 13. juna, Zakon o ograničenoj upotrebi duvanskih proizvoda u zatvorenim prostorima Federacije BiH, počinje se primjenjivati u punom kapacitetu.

Izricanje novčanih kazni postaje realnost, a ono što je donedavno bila tema polemike, sada postaje praksa.

U pitanju je jedna od najznačajnijih regulativa u FBiH u oblasti javnog zdravlja u posljednjoj deceniji, kojom se jasno zabranjuje konzumacija duvanskih proizvoda u svim zatvorenim javnim prostorima – od restorana i kafića, preko radnih mjesta, do vozila javnog prijevoza.

Iako je zakon formalno stupio na snagu krajem 2024. godine, upravo 13. jun označava kraj prelaznog perioda, kada počinje i konkretna primjena kroz inspekcijske nadzore i novčane sankcije.

Ipak, važno je napomenuti da ova zabrana ne obuhvata sve nikotinske proizvode. Fokus je isključivo na tradicionalnim cigaretama koje proizvode dim kroz proces sagorijevanja. Bezdimne alternative, poput uređaja koje funkcionišu na principu zagrijavanja duvana nisu predmet zabrane, jer se zakonski tretiraju drugačije.

Promjena navika: Inspiracija iz Švedske

Uređaji koji zagrijavaju, a ne sagorijevaju duvan, postaju sve češći izbor punoljetnih korisnika koji traže alternativne načine konzumacije nikotina. Ove promjene u ponašanju korisnika već su prepoznate u brojnim evropskim zemljama koje razvijaju pristupe usmjerene na smanjenje posljedica povezanih s tradicionalnim pušenjem.

Posebno se ističe Švedska, koja je postala prva zemlja u Evropi s vrlo niskom stopom pušača, ostvarivši status tzv. “Smoke Free” društva čak 16 godina prije cilja postavljenog na nivou Evropske unije. Umjesto fokusiranja na potpuno ukidanje nikotina, njihov pristup usmjeren je na promjenu načina konzumacije i edukaciju korisnika. Iako Bosna i Hercegovina regulatorno još uvijek kaska za praksama razvijenijih zemalja, novi zakon otvara prostor za širu diskusiju, edukaciju i praćenje efekata različitih pristupa konzumaciji nikotina – kako na individualnom, tako i na društvenom nivou.

Reakcije tržišta: Ugostitelji prvi osjete promjenu

Kao i u svakom sektoru koji se oslanja na svakodnevnu praksu i direktan kontakt s korisnicima, upravo ugostiteljska industrija među prvima je osjetila promjene u regulativi. Novi zakon nazahtjevniji je tehnički – u dijelu koji se odnosi na omogućavanje posebnih prostorija za pušenje.

Ipak, pojedini su to prepoznali i okrenuli u svoju korist. Objekti koji su se opredijelili za “nepušačku” politiku, ali dozvoljavaju bezdimne uređaje, ne suočavaju se s istim izazovima kada je riječ o ventilaciji, čišćenju prostora i neugodnim mirisima – aspektima koji direktno utiču na zadovoljstvo gostiju i osoblja.

Informisanost i dosljedna primjena – dva ključna izazova

Jedan od najvećih izazova koji su došli sa zakonom jeste nedovoljna informisanost – kako samih korisnika, tako i inspekcijskih tijela.

Na samom početku primjene Pravilnika, brojni korisnici nisu bili sigurni u razliku između klasičnih cigareta i uređaja koji zagrijavaju duhan. Isto je važilo i za mnoge vlasnike objekata, pa tako i organe koji trebaju provoditi pravila u praksi. Ta zona nejasnoća, mogla je biti rezultat i nepravilnih inspekcijskih postupaka.

Tarik Sadović, sommelier i ambassador italijanskih vina za BiH, koji je kroz angažmane na raznim manifestacijama iz prve ruke upoznat s izazovima i realnostima ugostiteljstva, smatra da je bilo dovoljno vremena da ugostiteljski objekti počnu primjenjivati Pravilnik.

– Smatram da su svi imali dovoljno vremena da se prilagode nastupajućem zakonu i ovim putem želim pohvaliti sve objekte koji su potpuno zabranili konzumiranje cigareta. Mislim da je BiH među zadnjim zemljama Evrope koja je uvela Pravilnik. Recimo, u Italiji su prve zabrane pušenja počele 1975. godine – u javnom prijevozu, institucijama i drugim prostorima. Godine 2005. proširili su je na sve zatvorene javne površine. Ovo govorim iz razloga što je Italija broj 1 u ugostiteljstvu u svijetu. Imaju najbolja vina, hranu i ako su se oni uspjeli izboriti sa zabranama – možemo i mi. Svi želimo evropske standarde i svi ih poštujemo kada smo u drugoj državi. Došlo je vrijeme da pokažemo malo ljubavi i patriotizma i prema našem gradu, državi i zakonima – kazao je Sadović, piše Klix.

Navodi i da će nova pravila sigurno pozitivno uticati i u segmentu prezentacije kulinarskog doživljaja.

– Osnova kod uparivanja hrane i vina je da u prostoru ne bude dozvoljeno konzumiranje cigareta. Prilikom prezentacije, trebaju se osjetiti samo okusi i mirisi prekrasnih nota vina i hrane i jedino tako oni mogu doći do izražaja. Stoga, naša publika je već navikla da na ovakvim događajima nema konzumiranja cigareta – zaključuje Sadović.

Manje dima, manje izloženosti – oni koji se ne pridržavaju mogu dobiti kaznu i do 15.000 KM
Kada je riječ o kaznama, za one koji se ne budu pridržavali Pravilnika, one iznose:od 3.000 KM do 15.000 KM, za pravna lica od 1.000 KM do 3.000 KM, za odgovorno lice u pravnom licu ,od 1.000 KM do 1.500 KM za fizičko lice – poslodavca

U slučaju nepridržavanja, sabiraju se kazne za pravno lice, odgovornu osobu i vlasnika ili korisnika prostora.

Ukoliko se u objektu dopušta pušenje na mjestima gdje je to zakonom zabranjeno, ako nedostaje adekvatno označavanje prostora ili ako se ne postupi prema osobama koje krše zabranu – svi odgovorni mogu biti sankcionisan.

Ono što ovaj zakon čini specifičnim u regionalnom kontekstu jeste njegova usmjerenost na efekat, a to je smanjenje izloženosti duvanskom dimu u zatvorenim prostorima, a ne potpuna zabrana svih oblika konzumacije nikotina.

To je posebno važno u kontekstu tržišta poput BiH, gdje pušenje i dalje ima visoku stopu prisutnosti u odrasloj populaciji. Prema posljednjim procjenama, više od 1,3 miliona građana BiH su pušači.

Sam pristup omogućava ugostiteljima i punoljetnim korisnicima da se prilagode bez radikalnih odricanja. S druge strane, otvara se prostor za inovacije, više slobode i promjene u navikama, za koje se ispostavilo da su u drugim zemljama pokazale pozitivne rezultate.

Uz odgovorno ponašanje odraslih korisnika i dosljednu primjenu u praksi, ova regulativa može postati važan korak ka zdravijem i savremenijem društvenom prostoru.

Nastavi čitati

Aktuelno