Connect with us

Društvo

NE ODUSTAJU OD TRADICIJE! Sindikat za sutra sprema posni radnički pasulj

Savez sindikata Republike Srpske ne odustaje od tradicije: ni sindikalne, ni pravoslavne. Kao i ranijih godina i sutra će u Parku Mladen Stojanović spremiti kazan radničkog pasulja, i to posnog, je Međunarodni dan rada pada na Veliku srijedu.

Kako je saopšteno iz SS RS, protestno okupljanje zakazano je za 10 časova, kada će predstavnici 15 granskih sindikata, te najodgovornije sindikalke i sindikalci, u ime svojih kolega iznijeti radničke zahtjeve, sa jasnim porukama Vladi Republike Srpske i Uniji poslodavaca Republike Srpske.

Sindikalci će ponovo će upozoriti na radničko siromaštvo, na neprihvatljivo male plate i na opasnost da Srpska ostane bez radnika, jer se radno sposobno stanovništvo masovno seli na Zapad, u potrazi za boljim uslovima života i rada.
Kako je za Srpskainfo rekao Danko Ružičić, potpredsjednik SS RS za privredne grane, glavni zahtjev Sindikata jeste uvođenje novog sistema obračuna plata.

“Taj sistem plata bismo morali dogovoriti kroz socijalni dijalog sa poslodavcima i Vladom, kako bi se Opštim kolektivnim ugovorom utvrdili najniži koeficijenti za svako radno mjesto, naravno u zavisnosti od specifičnosti i složenosti radnog mjesta i potrebne stručne spreme. Taj bi se koeficijent množio sa najnižom platom, kao osnovicom”, objašnjava Ružičić.

On dodaje da bi takav sistem plata eliminisao ono što u Srpskoj imamao danas, nakon povećanja minimalca na 900 KM, a to je uravnilovka, pa tako nije rijedak slučaj da inženejri imaju istu platu kao NK radnici ili čistačice.
“Najniža plata nije dovoljna da bi se ostvarila socijalna pravda i zaštitio standard radnika, a ona, uostalom, nije u skladu ni sa evropskim standardima, jer se u EU sindikati zalažu za dostojanstvene plate. Šta je dostojanstvno u plati za koju ne možeš da kupiš ni hranu svojoj djeci”, poručuje Ružičić.

Da li će se radnici, nakon ovakvih poruka i porcije pasulja, konačno opasuljiti i početi da se upornije bore za svoja prava, ili će i dalje hrliti tamo gdje ima dostojanstvene plate?

Sindikalci poručuju da je krajnje vrijeme da se opasulje i poslodavci, jer će inače ostati bez radnika, koji ima donose lijepe profite.

Društvo

MIŠKOVIĆU SE “OSLADILA” BiH! U Sarajevu otvara novu firmu “Ananas DOO”

U Sarajevu je prije nekoliko dana osnovana kompanija Ananas d.o.o.

Riječ o kćeri firmi platforme Ananas e-commerce d.o.o. Beograd, iza koje stoji vlasnik Delta Holdinga Miroslav Mišković, prenosi Biznisinfo.

Direktor sarajevskog Ananasa je Erol Ferović a sjedište kompanije je u ulici Marka Marulića u Novom Sarajevu.
Ova informacija dolazi nakon što je objavljeno da kompanije namjerava uskoro započeti poslovanje u Bosni i Hercegovini, nakon što već neko vrijeme radi u Srbiji i još nekim zemljama regiona.

Ananas je zamišljen kao platforma za online trgovinu, odnosno balkanska inačica američkog Amazona koji je u vlaništvu Džefa Bezosa.

Mišković je, inače, jedan od najbogatijih ljudi na Balkanu. Između ostalog, vlasnik je Delta Planeta, najvećeg tržnog centra u Banjaluci i jednog od najvećih u BiH.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ponovo sunce pa kiša, GRMLJAVINA I NEVRIJEME

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje nestabilno vrijeme sa kišom, pljuskovima i grmljavinom.

Ujutro i prije podne očekuje se smjena sunčanih i oblačnih perioda, prolazna kiša moguća je ponegdje na istoku i u Hercegovini, dok će sunčanije biti na sjeveru, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U poslijepodnevnim časovima postepeno naoblačenje usloviliće kišu ili pljuskove koji će biti izraženije na istoku i u centralnim krajevima, dok su lokalno moguće nepogode sa jačim pljuskovima i obilnijim padavinama, uz pojavu grada.

Jutarnja temeperatura vazduha biće od devet do 16, u višim predjelima od sedam, dnevna od 21 do 27, u višim krajevima od 15 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

POLJOPRIVREDNICI OGORČENI: Sredstva za sjetvu nisu isplaćena na vrijeme

Poljoprivredni proizvođači u Unsko-sanskom kantonu nisu na vrijeme dobili obećana sredstva za proljetnu sjetvu, koja se privodi kraju, što im je značajno otežalo poslove oko sjetve.

“Zbog čega je to tako, nije nam poznato, jer kada god se obratimo nadležnom kantonalnom ili federalnom ministarstvu, oni prebacuju lopticu jedni na druge. Zašto sredstva nisu isplaćena na vrijeme, prije početka sjetve, nije nam poznato, a također moram istaći kako nismo još dobili poticajna sredstva za posljednji kvartal prošle i prvi kvartal ove godine”, kazao je Ermin Veladžić, predsjednik Udruženja proizvođača mesa i mlijeka USK.

Prema njegovim riječima, to je uticalo na kvantitet i kvalitet sjetve, jer su farmeri zasijali manje površina i pripremili ih na manje kvalitetan način.

“Sigurno je kako će biti smanjeni prinosi od sjetve, a nisu nam pogodovale niti vremenske prilike, i to će se zasigurno odraziti posebno na sjetvu i kvalitet kukuruza”, kazao je Veladžić.

Prema njegovim riječima, sjemenski kukuruz i herbicidi su značajno poskupjeli u ovoj godini, a poljoprivrednici smatraju kako za to nije bilo opravdanih razloga.

Veladžić ističe kako su poljoprivrednici zadovoljni programima podrške, ali ne i harmonizacijom isplata, zbog čega su farmeri u stalnoj neizvjesnosti. “Ista situacija se ponavlja iz godine u godinu, obećali su nam da će se to promijeniti, ali sve je ostalo na istom. Ipak, pozitivno je što su značajno olakšane administrativne prijave za poticajna sredstva, jer nam je to u prošlosti stvaralo velike probleme”, naveo je Veladžić.

Proljetnom sjetvom na području Unsko-sanskog kantona obuhvaćeno je oko 26.000 hektara zemljišta, što je značajno manje u odnosu na ranije godine. Prema zvaničnim podacima, Unsko-sanski kanton raspolaže sa 105.000 hektara obradivih površina, od čega je neiskorišteno oko 60 procenata zemljišta.

Zbog problema u poljoprivrednoj proizvodnji koji su prisutni godinama, sve više ovdašnjih poljoprivrednika se odlučuje na zatvaranje farmi i odlazak na rad u inostranstvo, pa je trenutno evidentan problem nedostatka radne snage.

“U ovom trenutku kako-tako opstaju porodična gospodarstva, ali mnogi poljoprivrednici stavljaju katance na svoje farme”, navodi Veladžić.

Nastavi čitati

Aktuelno