Connect with us

Društvo

NEGDJE JE ZAPELO: Budžet ostao “kratak” za pare namijenjene borcima VRS

Isplata sredstava za renoviranje stambenih jedinica bivšim borcima Vojske Republike Srpske, koji ostvaruju to pravo, zapela je iz prostog razloga što u budžetu nema dovoljno novca za te namjene.

Ovo za Srpskainfo tvrdi predsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Risto Jeftić. Naime, nakon što je iz opštine Istočna Ilidža poslat poziv Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS da u roku od 60 dana isplate borcima davno obećana sredstva za renoviranje stambenih jedinica, iz navedenog ministarstva stigao je odgovor da se tu radi o “isključivoj namjeri da se naruši ugled i povjerenje u rad ministarstva”.

– Ovaj postupak još uvijek je u toku. Shodno Zakonu o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca, prava koja se ostvaruju po tom zakonu nisu nasljedna – saopšteno je iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.

Navodeći da je to pitanje potezao svaki put kada je imao sastanke s nadležnima iz Vlade Republike Srpske i resornog ministarstva, Jeftić za naš portal tvrdi da je navedeni problem trebalo da bude riješen još prije 15 godina.

– Vrlo dobro znamo da je Vlada donijela odluku, a mislim da postoji i skupštinska odluka da do 2009. godine to treba da bude riješeno. Važno je naglasiti da nije korektno šta se radi tim ljudima. Tu je i sama cifra od 8.000 KM problematična. Postavlja se pitanje šta je s tim novcem čovjek mogao kupiti, na primjer, 2012. godine, a šta može kupiti danas? Možda je za te pare prije deceniju i više mogao opremiti pola sprata, a danas s tim parama ne može ništa – ističe Jeftić.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Predsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS” dodaje i to da se nije promijenio stav njegove organizacije kad su u pitanju mogući protesti bivših boraca VRS.

– Kada sam ranije govorio o stavu ratnih veterana, a to sam pričao i na sastancima s nadležnima iz resornog ministarstva, uvijek sam isticao da protesti zavise od dvije stvari: prva je revizija boračkih statusa, a druga isplata novčanih naknada za adaptaciju stambenih objekata. Što se tiče revizije, dobili smo obećanje da se ulazi u taj proces – kaže Jeftić.

Tvrdi da Boračka organizacija Republike Srpske (BORS) u procesu revizije, koji je trajao od 2006. do 2009. godine, nije poništila nijedno svoje mišljenje.

Podsjećamo, potpredsjednik Skupštine opštine Istočna Ilidža, Nemanja Močević, nedavno je izjavio da prema informacijama kojima raspolaže, do sada su u 17 opština isplaćena sredstva obećana borcima za adaptaciju stambenih jedinica, a za preostale opštine, kako je istakao, potrebno je oko 50 miliona maraka.

– Smatram da to nije neka velika cifra, jer pojedini političari imaju budžet veći od toga – naveo je Močević.

Društvo

U VIŠE SELA U POTKOZARJU, dramatična klizišta ugrožavaju kuće!

U više sela u Potkozarju nakon poplave pojavila su se klizišta koja ugrožavaju kuće, pomoćne objekte i puteve.

Najteža situacija je u Grbavcima, Turjaku, Trnovcu i Šaškinovcima. Domaćinstva Zorana i Mire Ilisića iz Grbavaca zahvaćena su klizištem.

“Nisu nas ugrozile poplave zato što su naše kuće izvan područja ugroženog nabujalim rijekama i potocima. Međutim, pojavilo se klizište, zemlja je počela pucati i kliziti prema dolini. Smatrali smo da je ovo mjesto bezbjedno, da ne možemo imati takve probleme, ali se drugačije ispostavilo”, kazao nam je Miro Ilisić.

Dramatično je i u Srednjoj Jurkovici, u zaseoku Šaškinovci. Ugrožena je kuća Milana Jokića.

Pukotine su se pojavile na širokom području oko kuće. Domaćin je zabrinut.

“Ne znam šta da kažem i šta da radim. Zemlja je pukla u dvorištu, ugrožena je kuća. Pukotine su na sve strane. Zemlja klizi prema putu Turjak – Jurkovica. Očekujem stručnjake koji će mi, nadam se, objasniti ovu situaciju i preporučiti mjere”, kazao je Milan Jokić u panici i strahu za cijelu porodicu.

Milutin Grubešić iz Trnovca, gdje je klizište prekinulo seoski put, očajan je.

“Moja i još dvije kuće su odvojene od ostatka sela. Nikuda ne možemo, osim pješke, preko njiva. Put je do sada bio stabilan, uređen, ali su se, neočekivano, pojavile pukotine i zemlja je počela da klizi. Uplašeni smo. Ne znamo šta će biti dalje, jer su ovdje mnoge kuće izgrađene na brdima i potencijalnim klizištima. Takvo je selo”, rekao je Grubešić za “Nezavisne novine”.

U Gradskoj upravi Gradiška sve službe su angažovane na terenu, gdje utvrđuju situaciju, traže hitna rješenja za ugrožena područja i pomažu stanovništvu da što lakše prebrodi posljedice ove elementarne nepogode. Prioritet su naselja gdje su se pojavila klizišta i gdje su porušeni mostovi.

“Odredili smo prioritete, a to su naselja koja su najteže pogođena poplavama. Nastala je velika šteta. Za sanaciju treba mnogo novca i truda. Organizovali smo se i svaka služba jasno zna svoje zadatke. Mjesne zajednice takođe su veoma aktivne”, kazao je Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške.

Iz ove uprave pozvano je stanovništvo da prijavi štetu od poplave.

Dezinfekcija na poplavljenim područjima
Na području Gradiške, u mjestima zahvaćenim poplavama, počela je dezinfekcija. To se odnosi na objekte iz kojih se voda potpuno povukla. Ovaj posao obavlja Dom zdravlja. Prema podacima Štaba za vanredne situacije, poplavljeno je 70 domaćinstava u Vrbaškoj, Krajčinovcu, Podgradcima, Lužanima, Drageljima, Grbavcima i još nekim mjestima.

“U saradnji sa Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske, od početka pratimo epidemiološku situaciju na poplavljenom području.

Preduzimamo opsežne mjere kako bismo izbjegli zarazne bolesti i njihovo širenje”, kaže Slađana Tepavac, direktorica Doma zdravlja Gradiška.

U Vrbaškoj poplavljeno 40 kuća
U mjesnoj zajednici Vrbaška poplavljeno je 40 domaćinstava i 150 hektara obradivog zemljišta.

“Štetu je teško procijeniti, ona je veoma velika i za mnoge mještane gotovo nenadoknadiva”, kazao je Ilija Grbić, predsjednik mjesne zajednice Vrbaška.

Domaćinstvo Mile Petrovića poplavljeno je četvrti put u posljednjih 20 godina.

“Pod vodom su bili stambeni i drugi prateći objekti, automobil, plastenik, poljoprivredna mehanizacija. Još sam u šoku”, rekao nam je Petrović.

Nastavi čitati

Društvo

FOND SOLIDARNOSTI: Tri miliona KM za SANACIJU ŠTETA nastalih usljed poplava u Srpskoj

Fond solidarnosti Republike Srpske donio je odluku o izdvajanju tri miliona maraka, koja će biti usmjerena na sanaciju šteta nastalih usljed poplava u Republici Srpskoj.

Sredstva će biti doznačena gradovima i opštinama koje su pretrpjele najveće štete, među kojima su Prijedor, Banjaluka, Laktaši, Srbac, Gradiška, Kozarska Dubica i Kostajnica.

Ova mjera ima za cilj pružanje pomoći onima koji su najviše pogođeni elementarnim nepogodama, kako bi se ubrzao oporavak i obnova pogođenih područja.

Lokalne komisije u ovim opštinama i gradovima zadužene su za izradu popisa i procjene nastale štete, kako bi se pomoć usmjerila onima kojima je najpotrebnija.

Nastavi čitati

Društvo

SPREMITE SE ZA NAGLU PROMJENU VREMENA! Stižu nam minusi i moguć SNIJEG?

U Republici Srpskoj nakratko će doći do stabilizacije vremena u subotu, 5. aprila, kada će biti sunčano sa temperaturom vazduha i do 20 stepeni Celzijusovih, ali će već u noći na nedjelju doći do naglog zahlađenja, rekla je Srni meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Milica Đorđević.

Ona je navela da će kiša u nedjelju ujutro u brdsko-planinskim predjelima preći u susnježicu i snijeg, koji je moguć i u nižim krajevima.

Prema njenim riječima, razvedravanje se očekuje u nedjelju uveče, a u ponedjeljak, 7. aprila, ujutro mraz.

Đorđevićeva je rekla da će početkom naredne sedmice biti hladno uz mraz, dok će porast temperature vazduha uslijediti u utorak i srijedu, 8. i 9. aprila.

– I naredne sedmice biće dosta promenljivo – istakla je Đorđevićeva.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Aktuelno