Connect with us

Politika

“NEMA VISOKOG PREDSTAVNIKA, STRANIH SUDIJA” Dodik predlaže deklaraciju o suverenosti BiH

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da će predložiti deklaraciju o suverenosti BiH, a to znači da nema visokog predstavnika, da nema stranih sudija u Ustavnom sudu BiH.
“Predložiću da donesemo deklaraciju o suverenosti BiH, da se donese na parlamentu BiH.

Ako hoćete suverenu BiH, ako nećete, onda priznajte da ste poltroni, da ste podanici, da niste suvereni”, izjavio je Dodik novinarima u Mostaru i istakao da u Federaciji BiH stalno pričaju o teritorijalnom integritetu i suverenosti.

On je naveo da neki žele da BiH ostane samo bošnjačka i ničija više, ali da se svijet promijenio i da nema više one strahovite moći SAD koji telefonom rješavaju stvari.

Dodik je rekao da je situacija u BiH loša samo zato što ima takvih kao što je aktuelni američki ambasador u BiH Majkl Marfi, koji se miješaju u unutrašnja pitanja BiH.

“Američki ambasador je umišljen, prepotentan, misli da je on ovdje neki mesija, da on nama govori šta treba da radimo, ovdje usložnjava probleme u BiH. Najveći problem, usložnjavanja problema u BiH, napravio je Marfi, koji pokušava da prikaže crnom situaciju. Ona nije takva, ona je loša samo zato što ima takvih kao što je on, koji se miješaju u unutrašnja pitanja ovdje u BiH. Svijet više nije isti, moramo to da shvatimo, nema više one moći SAD, nije to više snaga te vrste, to nije bilo dobro”, naveo je Dodik.

On je dodao da sve ovo mora biti stavljeno na dnevni red političkih foruma, ako se nešto želi uraditi u BiH.

“A ne ovako, dođe Kristijan Šmit, pa namjesti zakon, pa nešto odgovara Hrvatima, pa Hrvati nešto prezadovoljni, dok nisu shvatili da sutra, ako se primijene ta pravila koja je Šmit nametnuo, a slučajno se muslimani udruže do mjere da nema između njih svađe, onda nema nijednog Hrvata u strukturama vlasti. Eto šta je on njima uradio”, ukazao je Dodik.

On je rekao da su Bošnjaci pokušali sa nekim nemirima dok nisu shvatili da ipak mogu da dohakaju Hrvatima na sljedećim izborima.

“Nažalost, tako nešto će se i desiti, ali onda BiH nema, naprosto je nema. Ja se zalažem za to da mi preduprijedimo. Hoćete BiH – ja sam spreman da je prihvatim onakvom kakva je u Dejtonskom mirovnom sporazumu. BiH sa lažnim Šmitom i sa Marfijem nema nikakve šanse. Da li će to Bošnjaci shvatiti, to je drugo pitanje. Mi smo shvatili”, naglasio je Dodik.

On je rekao da je poslije svih optužbi koje je mogao da čuje iz FBiH u vezi sa ikonom koju je poklonio ministru inostranih poslova Ruske Federacije Sergeju Lavrovu, obustavljena istraga u tom predmetu jer nema dokaza.

“Kakva je država koja na taj način može da funkcioniše? Naravno da ne može. Ako hoćete da pravimo državu, onda treba biti ozbiljan, a ozbiljnost je moguća ako se zasniva na Ustavu, a ne na takvim budalaštinama”, poručio je Dodik.

On je ukazao i da sada odjednom, ako se ne poštuje lik i djelo lažnog Kristijana Šmita, ako se ne smiješ kad ga vidiš, ako ne klekneš kad on nešto kaže, ideš u zatvor pet godina.

“Vidjećemo ko će otići. Prije će otići lažni Šmit iz BiH nego ja u zatvor”, poručio je Dodik.

On je naglasio da svi znaju da Šmit nije legitimno izabran visoki predstavnik zbog čega ga Republika Srpska od početka ne priznaje, te da se u posljednje vrijeme veoma jasno izvlači linija Šmitove podrške fašističkim strukturama iz Drugog svjetskog rata.

“On (Šmit) je kao ministar odbrane pokušao da rehabilituje jednog od ljudi u vazduhoplovstvu i zbog toga imao problema u NJemačkoj. A onda nama dođe ovdje da priča. U bilo kom svojstvu je neprihvatljivo da on priča. Bolje je da ćuti i da nestane, naprosto zato što nije relevantan, niti ima moralnog osnova da o bilo čemu priča”, rekao je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske je poručio da BiH može da ide dalje pod uslovom da ukida takve stvari.

“Muslimanima je najvažnije da vide Dodika u sudnici. Vidjećete me, ali ćete vidjeti i još nešto što nikada niste vidjeli”, poručio je Dodik.

(Srna)

Politika

“Petrović se malo umorio na ovom poslu!” Minić tvrdi da neće biti poskupljenja struje DO KRAJA GODINE – IDUĆU NE SPOMINJE!

Premijer Republike Srpske Savo Minić izjavio je da do kraja ove godine neće biti poskupljenja struje u Srpskoj.

“Nisam bio informisan o zahjtevu generalnog direktora `Elektroprivrede Republike Srpske` Luke Petrovića o poskupljenju struje koji je upućen regulatoru. Petrović se malo umorio na ovom poslu i radi na neki način stereotipno”, rekao je Minić novinarima u Banjaluci, prenosi SRNA.

On je istakao da nije sporno uputiti zahtjev za poskupljenje struje, ali da za tako nešto mora postojati saglasnost Vlade i razgovar sa socijalnim partnerima.

“Bićemo i dalje najpovoljniji kada je riječ o cijeni struje, a ako bude moralo doći do poskupljenja, ne smije biti ugrožena privreda, niti građani koji su socijalno ugroženi”, dodao je Minić.

Nastavi čitati

Politika

GOVOR MRŽNJE SKUPO KOŠTA! SNSD kažnjen 30.000 KM zbog Dodika, ovo je posljednje upozorenje!

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) kaznila je danas, 18. novembra, Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) sa 30.000 KM zbog govora koji je Milorad Dodik, predsjednik ove stranke imao na predizbornom skupu u Istočnom Sarajevu, održanom 10. novembra, a na kojem je vrijeđao pripadnike bošnjačkog naroda po nacionalnoj osnovi.

Ovaj postupak je pokrenut po službenoj dužnosti.

“Ovdje se radi o kršenju odredbi člana 7.3 stav 1, tačka 7, Izbornog zakona BiH od strane SNSD. CIK BiH je na osnovu saznanja o govoru Milorada Dodika, predsjednika SNSD, održanom 10. novembra 2025, provela postupak i donijela prijedlog da CIK donese odluku kojom se SNSD proglašava odgovornom što je Milorad Dodik, pristalica i predsjednik SNSD, koristio govor mržnje pa mu se s tim u vezi izriče novčana kazna u iznosu od 30.000 KM”, rečeno je na sjednici CIK BiH.

Arnautović tražio da se SNSD oduzme ovjera kandidature
Suad Arnautović, član CIK BiH, poručio je da se radi o skandaloznim izjavama Milorada Dodika, koje je strogo zabranjeno Izbornim zakonom BiH.

“Govor je koji izaziva ili potiče mržnju, dikstiminaciju ili nasilje protiv jedne etničke grupe. Ovaj govor sije strah i mržnju i sije netrpeljivost prema muslimanima”, rekao je, između ostalog, Arnautović.

On je zatražio i da se CIK BiH izjasni o poništenju ovjere kandidature SNSD na prijevremenim izborima za predsjednika Republike Srpske, ali to nije usvojeno.

Željko Bakalar, član CIK BiH, smatra da je kazna pravedna.

Kalaba: Posljednje upozorenje SNSD
Jovan Kalaba, predsjednik Centralne izborne komisije BiH, istakao je da on takođe nije bio za prijedlog da se SNSD oduzme ovjera za učešće na izborima za predsjednika Republike Srpske, jer bi na taj način bio kažnjen kandidat SNSD, Siniša Karan, a koji nije učestvovao u spornoj tribini u Istočnoj Sarajevu.

“On nije učetvovao u govoru mržnje. Ova kazna od 30.000 KM je najadekvatnija, pogađa političku stranku”, naveo je Kalaba.

Poručio je da je ovo posljednje upozorenje za SNSD.

“Ovo je posljednji slučaj koji možemo tolerisati prije poništavanja političkog subjekta za ove izbore”, kazao je Kalaba.

Hadžiabdićeva: CIK dobro procijenio kaznu
Irena Hadžiabdić, član CIK BiH takođe smatra da se radi o elementima govora mržnje.

“Ovo je bio manipulativan govor, očito zbog ličnih frustracija i okolnosti koje su prethodile raspisivanju prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske. Nisam za poništenje ovjere, jer za takvu vrstu sankcije moraju biti ispunjeni svi elementi govora mržnje, koji trebaju uključivati ne samo netrpeljivost i diskriminaciju, već pozivanje na linč, izazivanje straha koje može dovesti do nasilja. Zato govorim ovu vrstu manipulacije i nisu svi elementi ispunjeni da se takva mjera sprovede”, navela je Hadžiabićeva.

Dodala je da je kazna od 30.000 KM sasvim dovoljna u ovom slučaju.

Vanja Bjelica Prutina, član CIK BiH, sugerisala je da, iako je postupak pokrenut po službenoj dužnosti, treba navesti i sve inicijative i prigovore koji su po ovom pitanju takođe podneseni.

“Saglasna sam da ovo prelazi sve moguće okvire političke komunikacije u BiH. Ispunjeni su uslovi propisani IZ koji definišu govor mržnje. Mislim da je kazna adekvatno odmjerena jer je ovo prva sankcija za govor mržnje u ovom izbornom ciklusu”, naglasila je ona.

Rogić: Bila četiri prijedloga za kaznu SNSD-u
Vlado Rogić, član CIK BiH, dodao je da se ovdje radi o evidentnom primjeru koji treba da se kazni.

Otkrio je da su postojala četiri prijedloga o tome kako SNSD treba da se kazni, te da je lično on bio da se kazna od 30.000 KM smanji.

CIK odbio prigovor SDS-a
Takođe, CIK BiH je odbila je prigovor SDS-a na to što se Milorad Dodik, predsjednik SNSD pojavljuje u predizbornom spotu Siniše Karana, kandidata za predsjednika Republike Srpske.

Iz SDS su smatrali da se Dodik na spotu predstavlja lažno kao kandidat za predsjednika Republike Srpske, ali iz CIK je poručeno da nisu utvrdili kršenje odredbi Izbornog zakona BiH.

Nastavi čitati

Politika

NAROD U NEVJERICI! Dok Vlada govori o “neznatnom” poskupljenju, ERS traži drastičan rast cijena!

Ukoliko bi došlo do poskupljenje struje, to bi bilo neznatno, kazala je Zora Vidović, ministar finansija Republike Srpske i dodala da “Elektroprivreda Republike Srpske” nije podnijela Vladi Srpske zahtjev za poskupljenje struje.

– Prije nekoliko dana bio je tematski sastanak u Vladi Srpske sa predstavnicima “Elektroprivrede” na kome se vidjelo da ima značajnih probleme u energetskom sektoru – rekla je Vidovićeva.

Podsjećamo, preduzeće”Elektroprivreda Republike Srpske” traži od Regulatorne komisija za energetiku Republike Srpske povećanje cijene struje za 20 odsto.

– Navedenim zahtjevom se traži povećanje cijene energije u iznosu od 19,83 odsto i to povećanje cijene nabavke energije za javno snabdijevanje sa prethodno odobrenih 0,0770 KM/kWh na 0,0922 KM/kWh i povećanje cijene usluge javnog snabdijevanja sa 2,48 KM/mjesec na 3,25 KM/mjesec. U zahtjevu se takođe traži promjena postojećih opsega potrošnje za domaćinstva na način da se opseg potrošnje 0-500 kWh smanji na 0-350 kWh, a opseg potrošnje 501- 1500 kWh na 351-1000 kWh – navodi se u saopštenju.

Nastavi čitati

Aktuelno