Politika
NEVIĐEN BEZOBRAZLUK MILJANA KOVAČA! Radnicima šalje upozorenja na KUĆNU ADRESU
U Drvnoj industriji Šipovo (DIŠ), firmi u vlasništvu načelnika ove opštine MIlana Kovača, nastavljen je štrajk zbog neisplaćenih zarada i doprinosa. Najhrabriji štrjakači nisu odustali, ni nakon što im je na kućne adrese stiglo upozorenje.
Dobili smo poštom dopis u kojem nas poslodavac upozorava da se u roku od 8 dana izjasnimo, da li ćemo raditi ili nećemo. Naš stav je jasan, radićemo, kad nam isplati ono što smo već zaradili – kaže jedan od nezadovoljnih radnika.
Ipak, neki su počeli sa radom iako im još nisu isplaćene ni oktobarske zarade. Na prekid štrajka su se odlučili, kako tvrde sagovornici Srpskainfo, “radnici čija djeca su zaposlena u opštini” ili na drugi način “zavise od Kovača”.
Kovač steže obruč oko “neposlušnih”, a pritisku se teško oduprijeti, kada je jedan čovjek i načelnik opštine i vlasnik nekoliko preduzeća, pa prema tome i poslodavac mnogim sugrađanima i uticajan po “partijskoj liniji”. Kovač je lider SNSD u Šipovu.
Zbog očigledne neravnoteže moći radnička prava se bezočno krše, čak i kada je zakon na strani radnika.
– Naši ugovori o rdu nisu kod nas, nego u firmi. Platne liste ne dobijamo, tako da ne znamo kako nam se uopšte obračunava plata. Neki od nas imaju primanja manja od minimalca. Ne znamo kad su nam posljednji put uplaćeni doprinosi – kaže jedan od nezadovoljnih radnika DIŠ.
Nekoliko najupornijih štrajkača odlučilo je da angažuju advokata, jer nikom drugom ne vjeruju.
Nisu sindikalno organizovani, jer tvrde da im “gazda” zabranjuje da osnuju sindikat, a pošto nisu članovi sindikata, ne mogu računati na sindikalnu podršku.
– Što se tiče radnika u DIŠ, nismo u mogućnosti voditi aktivnu sindikalnu zaštitu pošto nisu u sindikatu. To je veliki problem radnika koji ne žele da se sindikalno organizuju – poručio je kratko predsjednik granskog Sindikata šumarstva i prerade drveta RS, Vlado Pavlović.
FOTO: RAS SRBIJAFOTO: RAS SRBIJA
Dok radnici tvrde da njih niko ne pita šta “žele” i da moraju “raditi kako im se kaže”, pravnici specijalizovani za ovu oblast poručuju da radnici konačno moraju da se oslobode straha, jer je upravo taj strah najmoćnija poluga preko koje ih poslodavci eksploatišu.
Zakon je, kažu, jasan: poslodavac ne može da zabrani sindikalno organizovanje i nema nijedan instrument da to uradi. Takođe, prema Zakonu o radu, poslodavac mora da do kraja mjeseca isplati plate za prethodni mjesec, ako kolektivnim ugovornom nije propisano da to mora učiniti ranije.
Uz platu se po zakonu moraju uplatiti doprinosi.
Poslodavac mora radniku, čim se on zaposli, uručiti njegov primjerak ugovora o radu. Niko ne može imati platu manju od minimalca. Poslodavac je obavezan da radniku uruči platnu listu, čak i za platu koju mu ne može isplatiti.
Platna lista ima snagu izvršne isprave, što će reći da sud na osnovu platne liste može sa računa poslodavca prinudno isplatiti radniku dospjelu platu.
Sve ovo piše u Zakonu o radu RS.
U Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova RS kažu da se radnici, kada posumnjaju u kršenje zakona, mogu obratiti istovremeno i inspekciji i ovoj agenciji.
– Obrasci za prijavu se mogu naći u svakoj filijali Zavoda za zapošljavanje i Fonda PIO RS, bilo gdje u Republici Srpskoj. Postupak pred agencijom radnike neće ništa koštati, ako mi ne uspijemo da radni spor riješimo mirnim putem, radnici se uvijek se mogu obratiti sudu – kažu u ovoj agenciji.
Pravnici, međutim, upozoravaju da i radnici moraju da poštuju zakon kada organizuju štrajk.
– Mnogi radnici to, nažalost, ne znaju i onda se dešava da reaguju impulsivno, da nehotice prekrše zakon, a poslodavac ih dočeka “na zicer” – objašnjava za Srpskainfo pravnica specijalizovana za oblast rada i radnih odnosa.
Navodi da je tako, vjerovatno, bilo i u Drvnoj Industriji Šipovo.
– Radnici nisu organizovali štrajk po propisima, nisu unaprijed obavijestili poslodavca da će obustaviti rad, i sada će on tvrditi da oni, iako su dolazili na posao, nisu ispunjavali radne obaveze – kaže naša sagovornica.
Upozorenja koja su radnici dobili poštom, vjerovatno znače da poslodavac računa da su oni “tri dana neopravdano izostali s posla”, te da ima pravo da od njih traži izjašnjenje o tome.
Mogu li zbog štrajka radnici ostati bez posla
Kako objašnjava Goran Stanković, pravnik sa dugogodišnjim iskustvom u oblasti radnog prava i generalni sekretar Saveza sindikata RS, Zakon o štrajku RS je detaljno propisao kako se organizuje obustava rada.
– Radnici mogu organizovati štrajk i ako nemaju sindikalnu organizaciju, ukoliko se 50 odsto radnika usaglasi da će obustaviti rad. U tom slučaju, treba da izaberu štrajkački odbor, da donesu odluku o štrajku i da poslodavca obavijeste da će stupiti u štrajk 8 dana prije nego što obustave rad. Ako je sve urađeno po zakonu, u slučaju štrajka zbog neisplaćenih plata, poslodavac je dužan da radnicima isplati platu 12 radnih dana štrajka, kao da su radili – navodi Stanković.
Srpskainfo
Politika
DODIK U SVOM SVIJETU! “Cilj prosječna plata od 2.000 KM”
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je cilj da prosječna plata u Srpskoj iduće godine bude 2.000 KM.
Dodik je naveo da će Vlada Republike Srpske donijeti odluku o minimalnoj plati za ovu godinu koja će biti diferencirana, ali da će se voditi računa da budu uvažene sugestije socijalnih partnera.
“Naš cilj ostaje da sljedeće godine prosječna plata bude 2.000 KM i tražićemo način da ga ostvarimo. Ostajemo posvećeni politikama koje dovode do boljeg života naših ljudi“, naveo je Dodik na društvenoj mreži “Instagram” u retrospektivi protekle sedmice.
Dodik je napomenuo da je osim sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta, tokom sedmice imao sastanak i sa azerbejdžanskim ambasadorom Vilajatom Gulijevim sa kojim je razgovarao o nastavku saradnje Srpske i Azerbejdžana.
Politika
GrO PDP Banjaluka odgovorio SPS-u “Predlažemo Goranu Selaku da opravda milione koje godinama on i njegovi kadrovi UZIMAJU IZ BUDŽETA”
Selak i njegova partija su oličenje nepoštovanja zakona i propisa. Narod nije zaboravio rad SPS-ovih kadrova. Niz prijava za nezakonit rad pristizao je dok je Andrea Dorić bila direktorica Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje kao kadar SPS- a. Podsjećamo vas i na aferu Gradsko groblje i preprodaju grobnih mjesta. Kao povratnici u vladajuću koaliciju imate nalog da još glasnije ćutite na sav kriminal
republičke vlasti, od Šuma preko Rite “Ugljevik”, IRB-a. Žmirite na sve ove probleme, a jedini trn u oku vam je Stanivuković.
Gdje je Stanivuković trošio novac i kako je radio pokazalo je povjerenje građana koje je dobio natpolovičnom većinom glasiva u Banjaluci, a račun je položen svakoj porodici i domaćinstvu u Banjaluci kroz legalizaciju, građevinske dozvole, udžbenike, razne subvencije.
Djela Draška Stanivukovića i PDP-a su vidljiva građanima Banjaluke i Republike Srpske, za razliku od SPS-a koji je dugogodišnjim djelovanjem u okviru koalicije prepoznatljiv samo po otimanju fotelja i lošem radu. Niste ostavili nijedan pozitivni trag ni korisnu mjeru za bilo kojeg građanina Republike Srpske.
Politika
TUŽILAŠTVO BiH ekspresno procesuiralo ministra SRĐANA AMIDŽIĆA!
Predmet formiran protiv njega obradili relativno brzo, te su o svemu obavijestili Parlamentarnu skupštinu BiH
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je relativno brzo riješilo predmet formiran protiv državnog ministra finansija Srđana Amidžića (SNSD), saznaje Fokus.ba.
Naime, u aktu Tužilaštva BiH odaslanom Parlamentarnoj skupštini BiH naveli su da su u oktobru zaprimili krivičnu prijavu protiv Amidžića, te su formirali predmet pod brojem T20 0 KTK 0026097 24.
Već 20. januara Tužilaštvo BiH u aktu kojeg potpisuje glavni tužilac Milanko Kajganić obaviještava PSBiH da u navedenom predmetu nisu donijeli naredbu o sprovođenju istrage niti bilo koju drugu konačnu odluku. Daljih obrazloženja nije bilo.
Amidžić pozvao da se u FBiH što prije dogovore oko raspodjele 22 miliona KM poplavljenima
Krivičnu prijavu protiv Amidžića kao predsjednika Upravnog odbora UIO BiH podnio je zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH Šemsudin Mehmedović. Njegovom krivičnom prijavom obuhvaćeni su i drugi članovi UO, a među njima su i entitetski ministri finansija Toni Kraljević i Zora Vidović.
Prijavljeni su za krivično djelo “zloupotreba položaja ili ovlaštenja” iz člana 220. Krivičnog zakon BiH na način da su Federaciju BiH oštetili za oko 370 miliona KM u korist RS-a.
Raspodjela prihoda se, kako se navodi u prijavi, odvija prema odluci iz septembra 2023. godine, koja predviđa da RS dobija 34,4%, Brčko Distrikt 3,55%, a FBiH 62,05%. Ta raspodjela prema prijavi nije ažurirana, iako svi relevantni finansijski pokazatelji ukazuju na potrebu za izmjenom.
Obrazlaže se da banke u FBiH, naprimjer, ostvaruju 2,7 puta veću dobit u odnosu na RS, a da građani u FBiH posjeduju veći iznos štednih depozita.
Ističe de da je u periodu od januara 2023. do septembra 2024. godine FBiH oštećena za najmanje 300 miliona KM, dok ukupna šteta iznosi 370 miliona KM.
-
Banjaluka2 dana ago
“ODANA JE GRADU I IMA OGROMNO ISKUSTVO” Stanivuković: Savić-Banjac je najbolji mogući izbor za Banjaluku!
-
Hronika2 dana ago
SUD ODLUČIO! Nešić ostaje iza rešetaka JOŠ DVA MJESECA!
-
Banjaluka2 dana ago
ZBOG PRIJETEĆE PORUKE! Srednje škole u Banjaluci do kraja dana bez nastave!
-
Uncategorized2 dana ago
“SVI STE ISTI, SVIJET TREBA OČISTITI” Evo šta piše u prijetnji bombom koja je stigla na mejl adrese škola!
-
Svijet2 dana ago
“PAMETAN JE MOMAK” Tramp želi sastanak sa Kim Džong Unom!
-
Banjaluka2 dana ago
“KLJUČ USPJEHA U PRAVIM LJUDIMA” Mirna Savić-Banjac novi gradski menadžer
-
Društvo2 dana ago
KO PROFITIRA OD DOGOVORA? Gas RES za Comsar daje oko 100 miliona KM?
-
Politika2 dana ago
“NE RADITE TO OVOM NARODU!” Stanivuković se priprema za jednu od NAJVEĆIH POLITIČKIH BORBI!