Connect with us

Društvo

NI 85 NIJE DOVOLJNO! Najstariji učenik u zemlji ponovo pao maturu – “BAR JE UNUK PROŠAO”

Jozef Peruga (85) iz grada Kališa u Poljskoj doživio je veliko razočaranje nakon što je po drugi put zaredom pao završne srednjoškolske ispite, odnosno maturu. Iako je Peruga već prošle godine postao poznat u zemlji kao najstariji poljski maturant, njegova borba za diplomu i dalje traje – i čini se da još nije završena.

Peruga se ove godine ponovo suočio s izazovom pisanja ispita iz poljskog jezika i matematike, koje prošle godine nije uspio da položi zbog problema s vidom nakon operacije. Iako je tada bez problema položio njemački i geografiju i usmene ispite, upravo su mu pisani testovi predstavljali nepremostivu prepreku. Nade je položio u drugi pokušaj – ali rezultati objavljeni ove srijede donijeli su novu dozu razočaranja.

“Srećan sam zbog unuka”
“Pomiješana su mi osjećanja. Srećan sam, ali i tužan”, izjavio je Peruga za poljske medije.

Sreću mu je, kaže, donijela vijest da je njegov unuk položio maturu, dok je svoj neuspjeh teško primio.

“Šteta što nisam uspio”, rekao je.
Na pitanje hoće li pokušati i treći put, Peruga je dao protivrječne odgovore. Za Poljsku novinsku agenciju PAP rekao je: “Kažu da je treća sreća, ali ja odustajem – neću pokušati ponovo.” Međutim, u razgovoru za tabloid Super Еxpress ostavio je otvorenu mogućnost novog pokušaja, dodavši kako bi možda iduće godine ponovo pristupio ispitima, ali u drugom gradu.

Perugina životna priča svjedoči o neobičnoj istrajnosti. Rođen je 1939. u Tureku, neposredno nakon izbijanja Drugog svjetskog rata. Kao dijete proveo je neko vrijeme u njemačkom logoru. Nakon rata školovao se za tehničara u Kališu, a kasnije je radio kao bravarski majstor, vozač autobusa i radnik u fabrici tepiha. Prije 16 godina, podstaknut prijateljima, završio je školu za odrasle koja danas više ne postoji.

Inspiraciju za polaganje mature pronašao je u školskim prijateljima, naročito u prijatelju koji je u svojim šezdesetim uspješno položio ispite.

“Pomislio sam – ako može on, mogu i ja”, prisjetio se Peruga.

Društvo

NEVRIJEME ILI SUNCE? Objavljena prognoza za naredne dvije sedmice

Iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda objavljena je srednjoročna prognoza, za period do 26. jula ove godine.

Pod uticajem ogranka anticiklona atmosfera se postepeno stabilizuje što će usloviti dominantno sunčano i sve toplije vrijeme.

Sve do 23. jula biće bez padavina u BiH, a nakon toga postoje izgledi za povremene pljuskove u Bosni, posebno na zapadu i sjeveru zemlje.

U Hercegovini tokom cijelog prognoziranog perioda očekuje se stabilno, suvo i natprosječno toplo vrijeme.

Do 13. jula jutra u Bosni svježe sa temperaturama između 11 i 16 , a u Hercegovini između 16 i 21 stepen. Dnevne temperature u Bosni variraće od 28 do 33, dok će u Hercegovini dosezati do 35 stepeni.

Od 14. jula do kraja prognoziranog perioda, očekuju su natprosječno visoke temperature.

Jutra u Bosni sa vrijednostima od 19 do 24 stepeni u Hercegovini od 21 do 26 stepeni, a danju širom zemlje dnevni maksimumi od 36 do 41 stepen.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

MILIONSKE DOZNKE spašavaju BiH! Narod preživljava zahvaljujući dijaspori

Da bez novca iz inostranstva koji šalje dijaspora ne bi mogli preživjeti ni građani, ni ekonomija Bosne i Hercegovine, smatraju naši sagovornici, a da je tako govore i podaci o sve većoj količini novca koja stiže u BiH.
Prema podacima Centralne banke Bosne i Hercegovine, ukupni tekući transferi u Bosni i Hercegovini iznosili su 1.246 milijardi maraka, od čega se 931,39 miliona maraka odnosi na novčane doznake iz inostranstva.

Poredeći sa istim kvartalom lani, ove godine u BiH je stiglo više novca kroz doznake iz inostranstva i to 72,94 miliona maraka više.

Kada je riječ o ostalim tekućim transferima, oni u prvom kvartalu ove godine iznose 315,04 miliona maraka, od čega se na socijalna davanja odnosi 287,49 miliona maraka.

Poredeći sa prvim kvartalom prošle godine, kroz ostale tekuće transfere stiglo je manje novca, pa tako i kroz socijalna davanja.

“Centralna banka Bosne i Hercegovine ne raspolaže podacima iz kojih zemalja BiH prima najviše novčanih doznaka, jer još uvijek nema zvanične procjene istih po zemljama, ali se može reći da uglavnom dolaze iz zemalja zapadne Evrope, Skandinavije i Sjeverne Amerike, gdje je bh. dijaspora najprisutnija”, navode iz Centralne banke BiH za “Nezavisne novine”.

Da bez ovog novca mnogi građani BiH ne bi mogli preživjeti, kao ni ekonomija, smatra Igor Gavran, ekonomista.

“Najveći generator ovih doznaka su vlasti u BiH na svim nivoima, jer zahvaljujući njima građani se iseljavaju i onda se doznake povećavaju pa imamo situaciju da praktično oni koji su istjerani iz BiH sada održavaju u životu vlast koja ih je istjerala, jer ako bi ekonomija potpuno bankrotirala, onda ni vlast više ne bi imala izvore prihoda”, kaže Gavran za “Nezavisne novine” dodajući da neće ni rast doznaka vječno trajati, jer će broj članova porodica kojima se novac šalje biti manji, a povratnika će biti vrlo malo i uglavnom u penzionerskim godinama.

Kako ističe, jedino dugoročno rješenje za bh. ekonomiju je stvaranje uslova za povratak što većeg broja građana iz dijaspore koji bi uložili svoj novac u BiH i stvarali novu vrijednost.

Admir Čavalić, ekonomista, ističe da dijaspore kroz novac koji šalje zadržava socijalni mir i održava životni standard građana u BiH.

“Uopšteno, Bosna i Hercegovina spada u red zemalja koje značajno ovise o dijaspori. To vidimo po nivou doznaka. Ono što je bitno naglasiti jeste da, pored stare dijaspore, imamo novoformiranu dijasporu i ona se formira iz godine u godinu u kontekstu odlaska mlade radne snage na tržište Zapada, prije svega Njemačke”, kaže Čavalić za “Nezavisne novine”.

Kako kaže, upravo ti mladi koji odlaze vani vjerovatno svakog mjeseca šalju novac.

“Ako se posmatra visina dohotka, od minimalne plate, a posebno minimalnih penzija, i izuzetno velikog broja penzionera na minimalnim penzijama, teško je objasniti kako održavaju tekuću egzistenciju, odnosno kako obezbjeđuju dovoljno sredstava za prehranu, lijekove, komunalije i sve ono što je poskupjelo u posljednjim mjesecima. Realno objašnjenje je da se to pokriva doznakama iz inostranstva, odnosno tim sistemima neformalne solidarnosti od strane naših predstavnika dijaspore”, objašnjava on i dodaje da, pored formalnih transfera koji su evidentirani kroz račune Centralne banke BiH, postoji vjerovatno i toliki iznos neformalnih transfera.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

AKO PUTUJETE DOBRO JE DA ZNATE! Kolone na tri granična prelaza u BiH

Na graničnim prelazima Deleuša, Doljani i Aržano formirane su kolone vozila na izlazu iz BiH, saopštio je Auto-moto savez (AMS) Republike Srpske.
Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja trenutno nisu duža od 30 minuta.

Iz AMS-a navode da se stanje na graničnim prelazima konstantno mijenja, te savjetuju vozače da se prije polaska na put informišu na njihovoj internet stranici.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno