Connect with us

Hronika

NIKADA NISU PRONAĐENI! U BiH se godinama traga za sedmoro nestale djece

Nestanak djevojčice Danke Ilić (2) u Srbiji ponovo je podsjetio na sedmoro maloljetnika u BiH koji, ni nakon više godina, nikada nisu pronađeni.

Za devetogodišnjim Milošem Todorovićem, koji je nestao 7. novembra 2007. godine, dugo se tragalo.

Dječak je tog dana u 9.30 sati izašao iz kuće u višegradskom naselju Jondža i otišao da se igra u obližnjem Sportskom centru “Ušće“.

Otišao iz škole
Pretpostavljalo se da je Miloš, trčeći za loptom, pao u rijeku, gdje je lopta i pronađena. Ali ronioci nikada nisu pronašli tijelo dječaka u rijeci Drini. U potrazi za Milošem, njegova fotografija postavljana je i na bilborde.

Gimnazijalac Dragoljub Misimović (16) iz Gradiške otišao je 2015. godine sa šestog časa bez ruksaka i jakne. Do porodice su stizale različite informacije, ali gimnazijalac nikad nije pronađen.

Njegovi drugovi kazali su da su ga mučile loše ocjene iz dva predmeta, koje je namjeravao popraviti. Njegovi roditelji ponudili su prije nekoliko godina i kuću za informaciju o njihovom sinu, ali do sada nije bilo rezultata.

Troipogodišnji Alen Bukva nestao je 2012. u Međeđi kod Višegrada.

Dječak se igrao ispred kuće bez odjeće i obuće i od tada mu se gubi svaki trag. Majka Emina Bukva vjeruje da je njenog sina neko oteo i da je još živ.

Dvogodišnji Damjan Oroz stajao je u decembru 2010. godine sa svojim ocem na obali rijeke Vrbanje u Čelincu.

Pretpostavljalo se da je Damjan pao u Vrbanju, ali nikad nije pronađen.

Crveni tricikl
Nestanak Inge Perković iz Mostara prijavljen je u oktobru 2006. godine.

Tada 16-godišnja Inga Perković iz sela Potok kod Livna krenula je u školu po knjižicu i nikad se nije vratila kući.

Provjeravana su sva mjesta gdje se sumnjalo da bi Inga mogla biti, kao i dojave da je oteta, koje su stigle do policije. No, nikad nije nađena.

Federalna uprava policije obnovila je potragu za dječakom Darkom Stančevićem (1980.), rođenim u Mostaru, koji je u decembru 1982. nestao u ovom gradu, kad je imao samo dvije godine.

Vozio se triciklom nedaleko od kuće na Rudniku. Baka, koja je čuvala dječaka, ušla je na trenutak u kuću i, kad se vratila, njega nije bilo. U Neretvi je pronađen samo njegov crveni tricikl.

Prije nekoliko godina, pojavila se informacija da je dječak živ i da sada, kao odrastao čovjek, živi u Italiji, gdje ga je, navodno, usvojila italijanska porodica. Te informacije do danas nisu potvrđene.

Za Ingom Perković i Darkom Stančevićem raspisana je Interpolova žuta potjernica.

Izašla s drugaricama
Iako za njom nije raspisana zvanična potraga, godinama nema nikakvog traga ni Armini Kovač (15) iz Donjeg Vakufa, koja je u martu 2015. nestala nakon izlaska u grad s drugaricama.

Pripadnici Policijske stanice Donji Vakuf pretraživali su korito i obalu Vrbasa, jer su u blizini rijeke pronađene i stvari nestale djevojčice.

I pored opsežne potrage i dojava da je viđena u nekim gradovima, o njenoj sudbini ništa se ne zna.

Za nestalim Milošem Todorovićem, Alenom Bukvom i Dragoljubom Misimovićem raspisana je i međunarodna objava o nestalim osobama, prenosi “Avaz”.

Hronika

NAJEZDA ZMIJA U SRPSKOJ! Devet ljudi već ugrizle otrovnice!

Na području grada Zvornika u proteklih šest mjeseci evidentirano je devet ujeda zmija, što je znatno više u odnosu na prethodne godine, saopšteno je danas iz Gradske uprave.

Nabavka seruma protiv zmijskog otrova otežana je i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske ulaže maksimalne napore kako bi obezbijedio dodatne količine seruma protiv zmijskog otrova usljed povećanih potreba na terenu, navodi se u saopštenju.

Povodom povećanja broja zmijskih ujeda u odnosu na protekle godine, Gradska uprava, Bolnica i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske apeluju da stanovništvo Zvornika i okoline bude dodatno oprezno pri boravku na otvorenom.

Nastavi čitati

Hronika

VELIKI SLUČAJ KORUPCIJE: Sud BiH zaprimio optužnicu protiv bivših funkcionera Suda i OBA-e

Sud BiH je saopštio da je juče, 1. jula, zaprimio optužnicu Tužilaštva BiH protiv Ranka Debevca, bivšeg predsjednika Suda BiH, Osmana Mehmedagića, bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosno agencije (OBA), i Milisava Pijuka.

Ranko Debevec se sumnjiči za višestruke prekršaje, uključujući zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, krivotvorenje službene isprave, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, te za krivično djelo iz člana 29. Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.

Osman Mehmedagić je optužen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja i krivotvorenje službene isprave.

Milisav Pijuk se sumnjiči za neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, kao i za krivično djelo iz Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.

Iz Suda BiH poručuju da će odluka o zaprimljenoj optužnici biti donesena u zakonom propisanom roku, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena.

Nastavi čitati

Hronika

I TO KOD NAS MOŽE! Poreskom inspektoru umanjena kazna za primanje mita

Vrhovni sud Republike Srpske djelimično je uvažio žalbu bivšeg poreskog inspektora Nemanje Barovića te mu za pola godine umanjio ranije izrečenu kaznu za primanje mita, dok je njegovom kolegi Mihajlu Ristiću potvrđena prvostepena presuda.

Tako je Barović pravosnažno osuđen na tri godine zatvora i 6.000 maraka novčane kazne, a Ristić na dvije godine i 3.000 KM kazne zbog primanja mita. Barović je prvostepenom presudom banjalučkog Okružnog suda bio osuđen na tri i po godine zatvora.

Sekretar Vrhovnog suda RS Jelena Despotović potvrdila je da je djelimično uvažena žalba Barovića, a kao neosnovana odbijena žalba Ristića.

Pojasnila je da je Baroviću izmijenjena kazna koja se odnosi na drugu tačku optužnice te mu je potom izrečena jedinstvena kazna od tri godine. Kazala je da je u ostalom dijelu presuda potvrđena.

Barović i Ristić krivična djela su počinili kao inspektori Područne jedinice Poreske uprave u Prijedoru.

Barović je osuđen za dvije od četiri tačke optužnice, a Ristić za jedno uzimanje mita.

Prema presudi Barović je osuđen jer je uzeo 5.000 KM mita od Momira Lajšića da bi mu sredio da ne dobije krivičnu prijavu i da plati 30.000 umjesto 120.000 maraka za poreske obaveze.

Osuđen je i da je zajedno sa Ristićem uzeo mito od vlasnika prodavnice “Nina” Marinka Bilbije za “sređivanje” uočenih nepravilnosti. Navodi se da su oni za te usluge dobili po 100 KM.

Bilbija je ranije, na osnovu priznanja krivice, za davanje mita osuđen na novčanu kaznu od 500 KM.

Barović je usljed nedostatka dokaza oslobođen optužbi da je od vlasnika i poslovođe u firmi “ND Pile prom” Nemanje Šarengaće uzeo 5.000 evra i 250 KM kako bi izbjegao da obavi svoj posao i izvrši provjere te da mu je zatim tražio još 500 KM za ubrzavanje procedure preregistracije računa.

Presudom je od Barovića oduzeto 5.000 KM nelegalno stečene imovinske koristi kao i 100 KM. Od Ristića je oduzeto 100 KM, a oba su obavezani da plate sudske troškove.

Optuženi inspektori uhapšeni su u akciji “Svodna”, kada je u Barovićevoj garaži pronađeno 21.400 evra skrivenih u knjizi “Etički kodeks za profesionalne računovođe”.

Nastavi čitati

Aktuelno