Connect with us

Svijet

NOĆNA MORA ZELENSKOG: Sve o žilavom generalu ZALUŽNOM, da li će ovaj čovjek uskoro biti novi PREDSJEDNIK UKRAJINE

Za predsjednika Ukrajine u ratno vrijeme, jedina politička prijetnja veća od popularnog generala mogla bi biti popularni general koji je bez ceremonije otpušten.

Čini se da je to rizik koji je spreman da preuzme ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, pošto nije uspio da ubijedi generala Valerija Zalužnog da podnese ostavku na mjesto vrhovnog komandanta ukrajinskih oružanih snaga.

Dok su neki ukrajinski političari pozivali na pomirenje između njih dvojice i rekli da je to još moguće, glasine o skoroj smjeni generala nastavile su da kruže Kijevom, ali i u diplomatskim krugovima.

Dok je Zelenski neosporno lice Ukrajine u inostranstvu, Zalužni je konkurent popularnosti predsjednika kod kuće.

Valerij Zalužni
FOTO: OLEG PETRASYUK/EPA

Njegovo lice se nalazi na nebrojenim posterima i internet mimovima širom Ukrajine, uključujući i onaj koji ga prikazuje kako ponižava Vladimira Putina pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

Upravo ta rivalska popularnost je u srcu trenutne krize u Kijevu, rekao je opozicioni poslanik i saveznik Zalužnog Aleksij Gončarenko.

– Radi se o ličnim odnosima između njih. Mislim da nije u pitanju vođenje rata. Zelenski je bio, ne zaboravite, glumac, i kao da želi da bude jedina zvezda. Obojica su emocionalno iscrpljeni nakon protekle dvije godine – rekao je Gončarenko.

Zelenski je postavio Zalužnog na čelo ukrajinskih oružanih snaga u julu 2021, kada se zemlja već sedam godina borila za odbranu svojih istočnih provincija od ruskog napada, ali je Putin u međuvremenu počeo da okuplja daleko veće snage za invaziju preko granice.

Kada je došao na funkciju, Zalužni je imao sedam mjeseci da se pripremi za napad i iznenadio je svijet odbranom Kijeva, razbijajući najveći dio ruskih invazionih snaga na putu ka prestonici, a zatim uzvratio i povratio više od polovine izgubljene teritorije.

Dugo najavljivana kontraofanziva za vraćanje više teritorije prošlog ljeta nije uspjela da postigne napredak kojem su se Kijev i njegove pristalice nadali, a Zalužni je priznao za “Ekonomist” da je rat u ćorsokaku i da bez ogromnog tehnološkog skoka „najvjerovatnije ne došlo do velikog prodora”.

Intervju je iznervirao predsjednikov kabinet, ali izgleda da nije umanjio položaj Zalužnog među običnim Ukrajincima, prema anketama javnog mnjenja. Po tom pitanju, on je dosljedno jedina javna ličnost koja se takmiči sa Zelenskim.

Na 50-godišnjeg generala se gleda kao na oličenje ukrajinske vojne transformacije iz tvrde hijerarhije sovjetske ere do modernosti zapadnog stila, sistema u kojem se mlađim oficirima vjeruje da donose ispravne odluke u žaru bitke, a ne da čekaju naređenja odozgo.

Zalužni je rođen u starom sistemu, na svijet je stigao 1973. godine u sovjetskom vojnom garnizonu na severu Ukrajine gdje je služio njegov otac. Međutim, dok je odrastao, njegov instinkt je bio da se odrekne vojnog nasleđa, a jedna rana ambicija bila je da postane komičar, ista profesija iz koje je Zelenski izašao. Ali porodična tradicija je pobijedila i Zalužni je 1997. diplomirao sa na Odjeskom institutu kopnenih snaga.

Vojnici na snijegu
FOTO: SERGEY DOLZHENKO/EPA

Bio je suviše mlad da bi bio temeljno školovan u sovjetskoj kulturi komandovanja, koja se vrti oko bespogovorne poslušnosti u lancu. Za magistarski rad, Zalužni je napisao analizu vojne strukture SAD.

Dok je napredovao kroz činove, ubrzano nakon Putinovog zauzimanja Krima i ofanzive na istočne provincije 2014. godine, Zalužni je sačuvao osjećaj neformalnosti i druželjubivosti sa svojim trupama, u potpunoj suprotnosti sa starijim oficirima, često je fotografisanim u majicama i šortsu.

Pio je pivo na rođendanu svoje supruge kada je stigao poziv od Zelenskog u ljeto 2021. i tražio od njega da preuzme opštu komandu nad oružanim snagama. Njegov prvi odgovor, kako je kasnije rekao za časopis Tajm, bio je: „Kako to misliš?“

Rekao je da se osjećao kao da je udaren „ne samo ispod pojasa, već da je nokautiran”.

U javnosti, Zalužni je zadržao isti duh skromnosti i nedostatka ambicija, insistirajući na potpunom razdvajanju vojnih poslova i politike, ali kancelarija predsednika Zelenskog nije ubijeđena u to. Saradnici Zelenskog sumnjaju da bi generalova dobrotvorna fondacija na kraju mogla da postane politička platforma i na sve veći broj objava Zalužnog sa svojom suprugom na društvenim mrežama gledaju kao na projekciju potencijalne predsjedničke atmosfere.

Ako bi nešto gurnulo generala u redove opozicije to je onda smjena. On očigledno nije voljan da ode, odbijajući da podnese ostavku i čvrsto stoji suočen sa orkestriranom kampanjom glasina da se sprema na odlazak.

Zelenski traži žrtvenog jarca?

Nije jasno zašto je Zelenski spreman da rizikuje da otuđi tako popularnog potencijalnog rivala. Ako postoje razlike oko taktike i strategije, one nisu objavljene u javnosti. Ali bez obzira na izvor podjela, njegova očigledna ozbiljnost i način na koji se njime postupalo osvijetlili su slabosti Kijeva.

– Kako se rat u Ukrajini bliži kraju svoje druge godine, od nekadašnjeg jedinstva ukrajinske elite ne ostaje ni traga – kaže Konstantin Skorkin, politički analitičar koji piše za Karnegijevu zadužbinu za međunarodni mir.

Vladimir Zelenski na ulici
FOTO: SERGEY DOLZHENKO/EPA

On u ovoj situaciju vidi moguću potragu za žrtvenim jarcem.

– Što borbe duže traju, to je primamljivije tražiti nekoga ko bi bio kriv, a prijetnja unutrašnje destabilizacije je realnija.

Gončarenko se boji da će, ako Zalužni bude smijenjen, to naštetiti moralu društva.

– Ne mislim da će to direktno uticati na bojno polje, ali mislim da je uticaj na moral u društvu pravi problem – kaže on, prenosi Blic.

Svijet

SIJARTO “Sijarto: Istorijska posjeta kineskog predsjednika”

Mađarski šef diplomatije Peter Sijarto ocijenio je da je posjeta kineskog predsjednika Si Đinpinga Mađarskoj ove sedmice od istorijskog značaja i da će doprinijeti jačanju zemlje, razvoju bilateralnih ekonomskih i trgovinskih odnosa i uspjehu mirovnih napora u Ukrajini.

– Jedna od glavnih tema razgovora biće dalji razvoj bilateralne ekonomske saradnje – rekao je Sijarto novinarima i dodao da je Kina donijela najviše stranih direktnih investicija u Mađarsku 2020. i 2023. godine.

On je istakao da je Mađarska, djelimično zahvaljujući tim investicijama, sada rangirana među globalnim liderima tehnološke revolucije automobilske industrije.

Sijarto je rekao da su u toku razgovori sa vodećim kineskim kompanijama o daljim ulaganjima i dodao da je “lažna vijest” da je na dnevnom redu posjeta gradu Pečuju.

On je naveo da će tokom posjete kineskog predsjednika biti potpisano 16 sporazuma, dok se oko dva vode konsultacije, prenosi MTI.

Prema njegovim riječima, planirano je postizanje sporazuma o potencijalnoj nadogradnji infrastrukture u vezi sa kineskom inicijativom “Pojas i put”.

Sijarto je istakao značaj bilateralnog partnerstva koje pokriva čitav spektar nuklearne energije, te izrazio nadu da će dalji napredak biti postignut i u bilateralnim trgovinskim odnosima proširenjem mogućnosti izvoza mađarskih poljoprivrednih proizvoda u Kinu.

– Na dnevnom redu će biti i jačanje veza u turističkom sektoru, čemu bi mogla pomoći činjenica da je Mađarska apsolutni rekorder u regionu sa 19 direktnih letova koji će saobraćati nedjeljno za Kinu od jula – rekao je Sijarto.

On je naveo da će se rat u Ukrajini i mirovni plan, koji je pripremila Kina, naći visoko na dnevnom redu razgovora, dodajući da Mađarska pozdravlja mirovni plan prije svega zato što postoji, ali i zato što je riječ o miru.

Kineski predsjednik će boraviti u posjeti Mađarskoj od 8. do 10. maja.

Nastavi čitati

Svijet

PRIHOD OD ZAMRZNUTIH SREDSTAVA RUSIJE, poslati Kijevu za uspostavljanje vojne proizvodnje u Ukrajini

EU treba da pošalje prihod od zamrznutih ruskih sredstava direktno u Ukrajinu, kako bi se uspostavila vojna proizvodnja na ukrajinskoj teritoriji, izjavio je visoki predstavnik Unije za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj.

“Kada se članice usaglase u vezi sa upotrebom prihoda od imobilizovanih ruskih sredstava, ti resursi će biti usmjereni ka Ukrajini, kako bi se ispunile goruće vojne potrebe, i direktno ukrajinskoj vojnoj industriji”, rekao je Borelj na otvaranju Foruma namjenske industrije EU i Ukrajine u Briselu.

On je dodao da bi ta sredstva trebalo poslati u Kijev kako bi Ukrajinci “mogli da na svojoj teritoriji proizvode ono što im je potrebno”.

Nastavi čitati

Svijet

IZRAELSKI VOJNI RADIO: Počela evakuacija civila iz Rafe uoči ofanzive

Izraelska vojska (IDF) počela je evakuaciju palestinskih civila iz Rafe na jugu Pojasa Gaze prije otpočinjanja ofanzive na taj grad, javio je danas izraelski vojni radio.

Izraelska vojska nije zvanično potvrdila tu informaciju, prenosi Rojters.

Radio je javio da je evakuacija trenutno fokusirana na nekoliko perifernih okruga Rafe iz kojih će Palestinci biti upućeni u naselja sa šatorima u obližnjem Kan Junisu i Al Muvasiju.

Istovremeno, Tajms of Izrael piše da IDF poziva Palestince da se evakuišu iz istočnih naselja Rafe pred planiranu ofanzivu.

Kako se navodi, civili se pozivaju da se evakuišu u proširenu humanitarnu zonu u oblastima Al Mavasija i Kan Junisa, prenosi Tanjug.

Više od milion Palestinaca našlo je utočište u Rafi, gdje su se sklonili od sukoba u ostalim dijelovima Pojasa Gaze, a zapadne zemlje i Egipat izrazile su ozbiljnu zabrinutost da bi izraelska ofanziva na taj grad dovela do velikog broja civilnih žrtava.

Nastavi čitati

Aktuelno