Connect with us

Politika

Novi koncept saobraćaja u Banjaluci: Cilj rasteretiti gužve i unaprijediti korištenje bicikala

Novo, kružno odvijanje saobraćaja u Banjaluci je projekat koji radi Gradska uprava na način da žele predstaviti jedan novi i potpuno drugačiji režim odvijanja saobraćaja u gradu na Vrbasu. 

Ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za saobraćaj i puteve Jelena Kos kaže da je ovim predviđeno da se dvosmjerni režim odvijanja saobraćaja kroz centralni dio grada pretvara u jednosmjerni.

Kako je pojasnila, nova jednosmjerna ulica sa tri trake i biciklističkim stazama trebalo bi da bude na potezu od zgrade Vlade Republike Srpske, ide dalje Ulicom kralja Petra I Karađorđevića, produžava pored Narodnog pozorišta Republike Srpske, ide dalje cijelom glavnom ulicom, pored Banskog dvora i Gradske uprave, Pošte i Trga Krajine sve do zgrade Ekvatora. Zatim se nastavlja Bulevarom cara Dušana, te Kninskom i Vidovdanskom ulicom, dalje Ulicom Prvog krajiškog korpusa, sve do Ulice Olimpijskih pobjednika, gdje se vraćamo na početnu tačku.

– Ovaj potpuno novi projekat, urađen detaljno, trebalo bi da dovede do novih modaliteta kako u odvijanju javnog gradskog prevoza, tako i biciklističkog saobraćaja, što je bio i jedan od ciljeva ovog zadatka – rekla je Kos.

Za realizaciju ovog projekta, kako je istakla, treba puno i hrabrosti i intervencija.

– Jedan od glavnih preduslova jeste da se obezbijede poprečne veze, gdje bi se na neki način protok saobraćaja preusmjerio. Biće potrebne i građevinske intervencije kako na samim raskrsnicama, tako i na poprečnim vezama. Cilj je da se postigne što manje zagušenje, da se poboljša odvijanje saobraćaja, jer se analizama ustanovilo da pojedine saobraćajnice nisu u dovoljnoj mjeri iskorištene, da se promijeni i način razmišljanja korisnika u saobraćaju, te da se omogući biciklistički saobraćaj – navela je Kos.

Osvrnuvši se na gradnju novih kružnih raskrsnica u gradu na Vrbasu, ona je napomenula da je regulacionim planom predviđena gradnja kružnih tokova na spoju Kninske ulice i Bulevara Cara Dušana, koji bi omogućio brži protok saobraćaja, tu je i novoizgrađeni kružni tok u naselju Obilićevo u Ulici Cara Lazara koji se pokazao kao veoma dobro rješenje, a u saradnji sa Putevima Republike Srpske moguće je ići u realizaciju još nekih projekata.

Govoreći o izgadnji mosta u naselju Česma i nastavku rekonstrukcije ulice koja vodi kroz centar ovog prigradskog naselja, Jelena Kos je naglasila, da je Gradska uprava zajedno sa Putevima Republike Srpske obezbijedila sve uslove za izgradnju mosta i da će okončanjem radova biti riješen glavni problem mještana ovog naselja.

– Most je jedna poveznica, on je sada praktično produžetak Ulice braće Pišteljića, povezuje naselje Kumsale sa Česmom, ali je u budućnosti on spoj, te istočne obilaznice, koja veže naselje Lazarevo sa naseljem Vrbanja, tako da ćemo tu, opet u saradnji sa Putevima Srpske,  stvoriti jednu buduću vezu, i rasterećenje saobraćaja sa mosta u naselju Novi Borik na taj novi, budući most – objasnila je ona.

Politika

BANJALUKA POSLALA JASNU PORUKU “Građani glasali za promjene i ODBACILI POLITIKU BLOKADA!”

Banjaluka je na prijevremenim izborima još jednom pokazala da je grad koji donosi promjene i određuje političke tokove u Republici Srpskoj. Ogromna razlika u korist Branka Blanuše u odnosu na Sinišu Karana u Banjaluci, poručuju iz Pokreta Sigurna Srpska, najbolji je dokaz da je građanima dosta politike blokada, pritisaka i podjela koju, kako ističu, godinama vodi SNSD.

Kako kaže Zoran Savanović, član Predsjedništva PSS, Banjaluka je dala nemjerljiv doprinos kampanji i jasno pokazala snagu jedinstva.

– Pokazali smo jedinstvo kakvo nismo imali godinama. Svi smo stali iza jednog cilja: da ponudimo alternativu i vratimo normalnost u politički sistem Republike Srpske – poručio je Savanović.

Rezultati u najvećim gradovima, dodaje on, predstavljaju nedvosmislenu poruku o pravom odnosu snaga u Srpskoj.
Banjaluka, Prijedor, Bijeljina, Istočno Sarajevo, Prnjavor i Teslić – svi su, ističe, izabrali promjene. To, kaže, nije slučajnost nego glasna poruka.

– Ovo je jasan signal da je građanima dosta stagnacije i blokada. Banjaluka je izglasala promjene i biće nosilac svakog pozitivnog političkog procesa koji dolazi. Naš zadatak je da to povjerenje opravdamo i da nastavimo da se borimo za sigurnu Republiku Srpsku koja će pripadati građanima – zaključio je Savanović.

Nastavi čitati

Politika

TENDER TEŽAK 7,5 MILIONA! Ko će održavati put Banjaluka–Prnjavor

„Autoputevi Republike Srpske“ raspisali su tender za izvođenje radova redovnog i zimskog održavanja dionice auto-puta Banjaluka–Prnjavor. Procijenjena vrijednost ugovora iznosi 7.500.000 KM bez PDV-a, a postupak obuhvata sve aktivnosti neophodne za sigurno, funkcionalno i kontinuirano korištenje ove dionice tokom cijele godine.

Rok za dostavljanje ponuda je 18. decembar 2025. godine do 12 sati, dok se tenderska dokumentacija može preuzeti najkasnije istog dana.

Nabavka se ne dijeli na lotove, a kao kriterijum za izbor najpovoljnijeg ponuđača primjenjivaće se najniža cijena. Predviđena je i e-aukcija. Sa izabranim ponuđačem okvirni sporazum će se sklopiti na četiri godine.

Podsjetimo, dionica Autoput Banjaluka – Prnjavor ima dužinu 35,3 kilometra.

(eKapija)

Nastavi čitati

Politika

TIBiH prijavio FRIZERKU – POSLANIKA Nikolinu Šljivić za SUKOB INTERESA

Transparency international (TIBiH) BiH uputio je prijavu Upravi za inspekcijske poslove, odnosno Upravnoj inspekciji Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS, radi provjere zakonitosti imenovanja Nikoline Šljivić, poslanice u Narodnoj skupštini Republike Srpske, na funkciju v.d. zamjenika direktora RUGIP-a nakon što je portal CAPITAL objavio ovu informaciju.

Iz TIBiH navode da prema Zakonu o državnim službenicima RS, funkcija zamjenika direktora republičke uprave ima status državnog službenika, a istim zakonom je zabranjeno istovremeno obavljanje poslaničkog mandata i rad u statusu državnog službenika, kao i obavljanje bilo koje druge dužnosti koja dovodi do sukoba interesa.

Skreću pažnju i da je Nikolina Šljivić vlasnik i osnivač Frizersko-kozmetičkog salona “Glamour Beauty House” koji je registrovan na njeno ime kao samostalnog preduzetnika što se može posmatrati kao obavljanje nespojivih funkcija, odnosno sukob interesa.

Zakon zabranjuje da se za državnog službenika postavljaju osobe koje se bave samostalnom djelatnošću, a posebno zabrinjava to što se Šljivić imenuje na rukovodeću poziciju, koja za sobom povlači viši stepen odgovornosti i etičkih principa.  Lice koje se bavi samostalnom djelatnošću nalazi se u sukobu interesa i ne može zasnovati radni odnos u status državnog službenika u republičkom organu uprave“, saopšteno je iz TIBiH.

TI BiH se istovremeno obratio i Centralnoj izbornoj komisiji BiH kako bi se izjasnila da li je ovim imenovanjem prekršen i Izborni zakon BiH.

Ističu i da je Nikolina Šljivić nedavno napustila Demokratski narodni savez kako bi nastupala kao nezavisni poslanik u sklopu vladajućeg bloka u Narodnoj skupštini RS, što otvara dodatna pitanja političkih imenovanja i trgovine funkcijama, te nezavisnosti zakonodavne vlasti u ovom entitetu.

Podsjećamo da ovakva praksa još jednom ukazuje na sistemski problem u primjeni propisa o nespojivosti funkcija u Republici Srpskoj, gdje se zakoni selektivno tumače i primjenjuju u zavisnosti od političkog konteksta, što dodatno urušava povjerenje građana u institucije i obesmišljava same zakonske mehanizme za sprečavanje sukoba interesa“, zaključuju oni.

Podsjećamo, CAPITAL je juče prvi objavio informaciju o imenovanju Šljivićke što je izazvalo veliku buru u javnosti kao i raspravu u Narodnoj skupštini Republike Srpske po pitanju njenih kvalifikacija.

Nastavi čitati

Aktuelno