Connect with us

Politika

ODBIJENA hitna procedura izmjena IZBORNOG ZAKONA BIH

Delegati u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine oborili su prijedlog SDA o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koji se trebao razmatrati po hitnoj proceduri, a odnosio se na integritet izbornog procesa. Umjesto toga, razmatraće se u redovnoj proceduri.

Delegati SNSD-a i HDZ-a su prilikom rasprave obrazložili zašto smatraju da ovaj zakon mora ići u redovnu, a ne hitnu proceduru. Istakli su stav da rješenja SDA nisu dovoljno dobra i da će u redovnoj proceduri to biti ispravljeno.

Ono što je cilj jeste implementirati prijedloge iz Laktaša u izmjene Izbornog zakona, a Dragan Čović je kazao da je ovdje riječ o “pokušaju spašavanja izmjena zakona za koje mu je nezamislivo da su prošle Predstavnički dom”.

Inače, obaranje hitnog postupka i vraćanje na redovnu proceduru koja uključuje amandmane znači da će zakon morati na dodatno usaglašavanje te da vrlo vjerovatno neće biti moguće usvojiti ga do marta kada očekujemo otvaranje pristupnih pregovora.

Šta je prethodilo povlačenju izmjena Izbornog zakona
Koalicioni partneri na bh nivou su se na sastanku u Laktašima dogovorili da obore trenutni prijedlog tehničkih izmjena izbornog zakona, koji se u parlamentarnoj proceduri našao po hitnom postupku.

Oboreni prijedlog je krajem prošle godine predložila SDA nakon što je visoki predstavnik, kojeg ne priznaju vlasti u RS, Kristijan Šmit najavio da će nametnuti izmjene Izbornog zakona BiH s ciljem jačanja integriteta izbora ukoliko se domaći lideri ne dogovore.

Prijedlog je po hitnoj proceduri prošao Predstavnički dom, ali s obzirom na to da je oboren u Domu naroda, o ovim izmjenama će se razmatrati u redovnom postupku.

Prijedlozi koalicionih partnera na bh nivou s ciljem izmjene Izbornog zakona usaglašeni su u Laktašima, a Čović je prema dogovoru, nekoliko dana kasnije, stranačkim šefovima dostavio nacrt izmjena Izbornog zakona BiH, koji je sačinjen od ideja do kojih su došli na sastanku. Te prijedloge dalje planiraju uputiti u parlamentarnu proceduru umjesto prijedloga od SDA ili kao njegova dopuna.

Međunarodna zajednica u BiH je kritikovala planove koalicije kazavši da je u njihovim izmjenama Izbornog zakona ostavljen prostor za izbornu krađu te da se određenim prijedlozima jača politički interes u izbornom procesu, umjesto da bude smanjen.

Politika

NOVA RUNDA U BANJALUCI 11. APRILA! Šta donosi sastanak u Banjaluci?

U zgradi Parlamentarne skupštine BiH danas je održan sastanak predstavnika stranaka “trojke”, HDZ-a BiH i opozicije iz RS.

Oni su razgovarali o formiranju vlasti na državnom nivou.

– Svi smo iznijeli svoje stavove i prioritete. Imamo različite poglede oko nekih stvari. HDZ stavlja kao prioritet donošenje izmjena Izbornog zakona, mi smo imali svoje, ljudi iz RS svoje.

Dogovorili smo sljedeći četvrtak, 10. aprila, sastanak u istom formatu u Banjoj Luci gdje će domaćin biti PDP i gradonačelnik Stanivuković gdje bi ovo trebali da operacionalizujemo – rekao je Nermin Nikšić, predsjednik Socijaldemokratske partije BiH, prenosi “Avaz”.

Nakon njega, medijima se obratio Elmedin Konaković.

– Nikakvih ultimatuma nije bilo. Hoću da izrazim svoje zadovoljstvo jer sudionici sastanka imaju izraženu svijest o BiH i da je danas imperativ bio da iskažemo raspoloženje da sačuvamo mir i sigurnost BiH koji su narušeni potezima Milorada Dodika – rekao je Konaković.

On je, kako se navodi, naglasio važnost nastavka EU puta.

– Ne smijemo propustiti juni, ako ne usvojimo dva zakona, ako ne izaberemo glavnog pregovarača, bojim se da će sav naš trud pasti u vodu – kazao je on.

Dotakao se i Izbornog zakona.

– Spremni smo razgovarati o Izbornom zakonu. Uvažavamo zahtjeve HDZ-a, ali očekujemo da HDZ uvaži naše zahtjeve oko Izbornog zakonodavstva – kazao je Konaković.

Avaz

Nastavi čitati

Politika

DODIK O ODLUCI INTERPOLA! “Hvala Vučiću i Orbanu”

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, oglasio se nakon što je objavljeno da je Interpol odbio da raspiše potjernicu za njim i za Nenadom Stevandićem, predsjednikom NS RS.

– Upravo me pozvao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić da mi saopšti da je dobio obavještenje Direktorata Interpola da je uvažena žalba Srbije i da je Interpol odbio zahtjev Suda BiH za raspisivanje crvene potjernice za Nenadom Stevandićem, predsjednikom NS RS i za mnom – objavio je Dodik.

– Hvala predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću na podršci i jasnoj i principijelnoj komunikaciji s Interpolom. Hvala i predsjedniku Mađarske Viktoru Orbanu, kao i predsjednicima svih ostalih država koje su uputile žalbu razumijući političku pozadinu sudskog progona kojem sam izložen – naveo je Dodik.

Raspisivanje crvene potjernice tražio je Sud BiH.

Nastavi čitati

Politika

USTAVNI SUD BiH! Bukejlović nije poštovao odluku

Ustavni sud BiH je na današnjoj plenarnoj sjednici donio rješenje o neizvršavanju odluke Ustavnog suda koja se tiče stavljanja van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Srpske te je ovo rješenje dostavljeno Tužilaštvu BiH.

Iz Ustavnog suda su podsjetili da je privremena mjera o stavljanju van snage Zakona o VSTS RS stupila na snagu odmah i da akt koji je donesen bez pravnog osnova ili suprotno obavezujućoj sudskoj odluci smatra se ništavnim od samog početka, prenosi Klix.

– Posljedično tome, provedbeni akti doneseni na osnovu zakona koji trenutno nema pravno dejstvo ne mogu imati pravnu valjanost. S obzirom na to da je Odlukom broj U- 8/25 Ustavni sud privremeno stavio van snage Zakon o VSTSRS i zabranio preduzimanje bilo kakvih mjera zasnovanih na osporenom Zakonu o VSTVRS, osporeni Pravilnik o postupku kandidiranja i izbora prvih članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Republike Srpske je ništavan bez obzira na njegovo formalno objavljivanje u ‘Službenom glasniku Republike Srpske”.

Ustavni sud zaključio je da ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović svojim djelovanjem, tj. donošenjem osporenog pravilnika nije poštovao konačnu i obavezujuću Odluku Ustavnog suda broj U-8/25, čime je postupio suprotno zabrani iz tačke 5. dispozitiva navedene odluke.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno