Connect with us

Region

ODLUKE O PRESUDI NEMA! Evo šta će biti sa osuđenim za UBISTVO Jelene Marjanović

Odluka Apelacionog suda o presudi protiv Zorana Marjanovića, koji je osuđen za ubistvo Jelene Marjanović, još uvijek nije donijeta, a prema trenutnim dešavanjima ona nije ni na vidiku. Marjanović je pušten iz pritvora, dok sa slobode čeka odluku o svojoj sudbini – da li će narednih 40 godina provesti iza rešetaka. Istražujemo šta zapravo znači njegovo puštanje na slobodu i da li to utiče na odluku suda.

Odlukom Apelacionog suda 3. oktobra Zoranu Marjanoviću je ukinut pritvor i on je pušten na slobodu.

Zoran Marjanović je prvostepenom presudom osuđen 22. jula prošle godine na 40 godina robije odlukom Višeg suda u Beogradu. Od tada se nalazio u pritvoru, gdje je čekao odluku Apelacionog suda, koja ni poslije godinu i tri meseca od prvostepene presude nije donijeta.

Veće Apelacionog suda je održalo niz sjednice od 12. juna ove godine, nakon čega se povuklo u nejavni dio, gdje će razmotriti da li ima osnova za potvrđivanje ili ukidanje presude.

Nema roka za donošenje odluke o presudi
To što je Marjanović pušten na slobodu, ne znači da će odluka uskoro biti poznata, čak šta više, suprotno od toga – sada odluka ne podleže pod načelom hitnosti jer on više nije u pritvoru, objašnjava za Blic advokat Radomir Munižaba.

– Apelacioni sud nema rok u kom je obavezan da donese odluku po žalbi. Izuzetno, u pritvorskim predmetima sud mora voditi računa, s obzirom da se tada lice nalazi u pritvoru, i iz tih razloga bi taj postupak trebalo da bude hitniji u odnosu na postupak gdje se lice ne nalazi u pritvoru – objašnjava za Blic advokat Radomir Munižaba.

Takođe, kako dodaje Munižaba, odluka o ukidanju pritvora nužno ne nagoveštava odluku suda i insinuacije da li će presuda biti ukinuta.

Ako se presuda potvrdi, Marjanović ne mora odmah u pritvor

– Ako se potvrdi presuda, njemu se može odrediti pritvor koji bi trajao do upućivanja u kazneno-popravnu ustanovu, a takođe osuđeni može biti na slobodi do poziva da se javi na izdržavanje kazne – objašnjava advokat Munižaba.

Sa druge strane, Apelacioni sud ima još jednu mogućnost – da ukine presudu. To ne znači da bi Marjanović bio zauvijek oslobođen.

Kako objašnjava naš sagovornik, Apelacioni sud može da donese odluku da presudu preinači ili da ukine i naloži suđenje ispočetka.

– U ovoj situaciji uglavnom Apelacioni sud ukida presudu i vraća postupak na ponovno suđenje, te Apelacioni sud može sam da odluči nakon ponavljanja postupka. U skladu sa ZKP, Apelacioni sud može da donese odluku kojom se usvaja žalba i da presudu preinači. Preinačenje može da se ogleda u tome da sud smanji kaznu ili da donese oslobađajuću odluku. U praksi je retkost da u takvom predmetu sud donese odluku kojom se okrivljeni oslobađa od odgovornosti – objasnio je advokat Radomir Munižaba za Blic.

FOTO: FACEBOOK/JELENA KRSMANOVIĆ MARJANOVIĆ/DRUSTVENE MREZE
FOTO: FACEBOOK/JELENA KRSMANOVIĆ MARJANOVIĆ/DRUSTVENE MREZE

Drama koja traje 7 godina

Podsjetimo, saga oko slučaja Marjanović traje već godinama, od kako je Jelena Marjanović ubijena 2. aprila 2016. godine u kanalu pored nasipa u naselju Crvenka u Borči sa devet udaraca tupim predmetom u glavu.

Njegova odbrana je odmah uložila žalbu u ovu prvostepenu presudu.

Niz dokaza je naveden u obrazloženju presude, koja je napisana na 700 strana, a Blic je izdvojio neke od ključnih dokaza. U njoj je do detalja objašnjeno koji su to ključni dokazi koji Marjanovića zbog ubistva supruge šalju na 40 godina robije.

Ipak, ovom presudom agonija koja traje već sedam godina se ne završava.

Predmet protiv Zorana Marjanovića je u Apelacioni sud stigao 31. januara, međutim ročišta su zakazana za jun ove godine uoči godišnjice prvostepene presude. Suđenje je zakazano za čak 9 termina – sa početkom 12. juna, pa sve do 22. Prošlo je skoro četiri meseca, ali odluka suda još uvek nije poznata.

Marjanović je 3. oktobra izašao iz pritvora, a njega je dočekala djevojka Zorica Mitrović.

FOTO: MITAR MITROVIĆ/RINGIER

Region

VUČIĆ PONOVO KOMENTARISAO upotrebu zvučnog oružja

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da, za razliku od najvećeg broja drugih zemalja, protiv demonstranata u Srbiji nikada nikakva sila nije upotrijebljena, kao ni bilo kakvo akustično ili zvučno oružje.

Poslije razgovora sa ministrom spoljnih poslova Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske Dejvidom Lamijem u Vili Mir, Vučić je rekao da ne želi da komentariše proteste i demonstracije u Velikoj Britaniji poštujući suverenitet te zemlje i istakao da je Srbija pokazala kako se čuva demokratija.

– to se tiče naših protesta i političkih prilika u Srbiji, veoma sam srećan i sa ponosom mogu da kažem da, za razliku od najvećeg broja zemalja i Evropske unije i širom sveta, u Srbiji nikakva sila protiv demonstranata koji svakodnevno krše zakon nikada nije upotrebljena, da smo slušali brojne izmišljotine o upotrebi akustičnog oružja ili zvučnog oružja, a nikada nije upotrebljeno i mi smo sigurni da i vaša tajna služba i svi ostali imaju precizne podatke o tome – rekao je Vučić.

On je istakao da je ponosan na činjenicu da je „Srbija pokazala kako se demokratija čuva, kako se zrelošću i strpljenjem čuvaju mir i stabilnost u zemlji“ i rekao da će Srbija nastaviti tako da se ponaša.
– Sigurni smo da će i Velika Britanija i mnoge druge zemlje s ponosom moći da slede primer Srbije u budućnosti, da bez ikakvog nasilja, bez ikakve primene sile se tako odnose prema onima koji demonstriraju protiv njihovih vlada ili recimo, kada upadaju u BBC, da se na isti način odnose kao što se mi odnosimo prema demonstrantima koji upadaju ovde u javni servis, odnosno Radio-televiziju Srbije- naveo je Vučić.

Istakao je da je za Srbiju od izuzetnog značaja saradnja sa Velikom Britanijom i da je poseta Lamija od vanrednog značaja za Srbiju.

Tanjug

Nastavi čitati

Region

ISTRAGA TRAJE! Bivša ministarka saslušana u vezi sa padom nadstrešnice

Bivša ministarka Zorana Mihajlović saslušana je juče u prostorijama SBPOK, a po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal.

Kako Nova saznaje, Mihajlovićeva je saslušana u svojstvu građanina, povodom slučaja pada nadstrešnice na novosadskoj Željezničkoj stanici.

Nastavi čitati

Region

VLADA SRBIJE DONIJELA ODLUKU: Zajedničko obilježavanje Dana pobjede sa Rusijom

Vlada Srbije u tehničkom mandatu usvojila je danas Odluku o obrazovanju Radne grupe za obilježavanje 80. godišnjice pobjede u Drugom svjetskom ratu, čiji će zadatak biti da realizuje zajedničko obilježavanje Srbije i Rusije tog značajnog datuma.

Dan pobjede se slavi 9. maja, na dan kada je 1945. godine godine sovjetski maršal Georgij Žukov u ime saveznika ratifikovao sporazum o njemačkoj kapitulaciji, koji je dan ranije u ime nacističke Njemačke potpisao nemački feldmaršal Vilhelm Kajtel.

Nastavi čitati

Aktuelno