Connect with us

Region

ODLUKE O PRESUDI NEMA! Evo šta će biti sa osuđenim za UBISTVO Jelene Marjanović

Odluka Apelacionog suda o presudi protiv Zorana Marjanovića, koji je osuđen za ubistvo Jelene Marjanović, još uvijek nije donijeta, a prema trenutnim dešavanjima ona nije ni na vidiku. Marjanović je pušten iz pritvora, dok sa slobode čeka odluku o svojoj sudbini – da li će narednih 40 godina provesti iza rešetaka. Istražujemo šta zapravo znači njegovo puštanje na slobodu i da li to utiče na odluku suda.

Odlukom Apelacionog suda 3. oktobra Zoranu Marjanoviću je ukinut pritvor i on je pušten na slobodu.

Zoran Marjanović je prvostepenom presudom osuđen 22. jula prošle godine na 40 godina robije odlukom Višeg suda u Beogradu. Od tada se nalazio u pritvoru, gdje je čekao odluku Apelacionog suda, koja ni poslije godinu i tri meseca od prvostepene presude nije donijeta.

Veće Apelacionog suda je održalo niz sjednice od 12. juna ove godine, nakon čega se povuklo u nejavni dio, gdje će razmotriti da li ima osnova za potvrđivanje ili ukidanje presude.

Nema roka za donošenje odluke o presudi
To što je Marjanović pušten na slobodu, ne znači da će odluka uskoro biti poznata, čak šta više, suprotno od toga – sada odluka ne podleže pod načelom hitnosti jer on više nije u pritvoru, objašnjava za Blic advokat Radomir Munižaba.

– Apelacioni sud nema rok u kom je obavezan da donese odluku po žalbi. Izuzetno, u pritvorskim predmetima sud mora voditi računa, s obzirom da se tada lice nalazi u pritvoru, i iz tih razloga bi taj postupak trebalo da bude hitniji u odnosu na postupak gdje se lice ne nalazi u pritvoru – objašnjava za Blic advokat Radomir Munižaba.

Takođe, kako dodaje Munižaba, odluka o ukidanju pritvora nužno ne nagoveštava odluku suda i insinuacije da li će presuda biti ukinuta.

Ako se presuda potvrdi, Marjanović ne mora odmah u pritvor

– Ako se potvrdi presuda, njemu se može odrediti pritvor koji bi trajao do upućivanja u kazneno-popravnu ustanovu, a takođe osuđeni može biti na slobodi do poziva da se javi na izdržavanje kazne – objašnjava advokat Munižaba.

Sa druge strane, Apelacioni sud ima još jednu mogućnost – da ukine presudu. To ne znači da bi Marjanović bio zauvijek oslobođen.

Kako objašnjava naš sagovornik, Apelacioni sud može da donese odluku da presudu preinači ili da ukine i naloži suđenje ispočetka.

– U ovoj situaciji uglavnom Apelacioni sud ukida presudu i vraća postupak na ponovno suđenje, te Apelacioni sud može sam da odluči nakon ponavljanja postupka. U skladu sa ZKP, Apelacioni sud može da donese odluku kojom se usvaja žalba i da presudu preinači. Preinačenje može da se ogleda u tome da sud smanji kaznu ili da donese oslobađajuću odluku. U praksi je retkost da u takvom predmetu sud donese odluku kojom se okrivljeni oslobađa od odgovornosti – objasnio je advokat Radomir Munižaba za Blic.

FOTO: FACEBOOK/JELENA KRSMANOVIĆ MARJANOVIĆ/DRUSTVENE MREZE
FOTO: FACEBOOK/JELENA KRSMANOVIĆ MARJANOVIĆ/DRUSTVENE MREZE

Drama koja traje 7 godina

Podsjetimo, saga oko slučaja Marjanović traje već godinama, od kako je Jelena Marjanović ubijena 2. aprila 2016. godine u kanalu pored nasipa u naselju Crvenka u Borči sa devet udaraca tupim predmetom u glavu.

Njegova odbrana je odmah uložila žalbu u ovu prvostepenu presudu.

Niz dokaza je naveden u obrazloženju presude, koja je napisana na 700 strana, a Blic je izdvojio neke od ključnih dokaza. U njoj je do detalja objašnjeno koji su to ključni dokazi koji Marjanovića zbog ubistva supruge šalju na 40 godina robije.

Ipak, ovom presudom agonija koja traje već sedam godina se ne završava.

Predmet protiv Zorana Marjanovića je u Apelacioni sud stigao 31. januara, međutim ročišta su zakazana za jun ove godine uoči godišnjice prvostepene presude. Suđenje je zakazano za čak 9 termina – sa početkom 12. juna, pa sve do 22. Prošlo je skoro četiri meseca, ali odluka suda još uvek nije poznata.

Marjanović je 3. oktobra izašao iz pritvora, a njega je dočekala djevojka Zorica Mitrović.

FOTO: MITAR MITROVIĆ/RINGIER

Region

VUČIĆ “Izbori će biti kada nadležni donesu tu odluku”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je na centralnom skupu u okviru svenarodnog sabora u Nišu da je upravo u tom gradu okončana obojena revolucija 21. marta, jer su ljudi tada shvatili da, kada bi se oni koji su tada vršili nasilje dočepali vlasti, ne bi bilo demokratije, jer bi terorisali sve koji drugačije misle i suprotstavljaju im se.

„Nedaleko od ovog mjesta neki su pokušali da ukinu pravo na slobodu okupljanja, pravo na slobodu govora, pravo na slobodu drugačijeg mišljenja. Pokušali su da ukinu demokratiju i jednom zauvijek zavedu teror u našoj zemlji. Pokušavali su, obračunavajući se s ljudima koji su im bili krivi samo zato što se politički nisu saglasili s nekim od njihovih stavova, da se obračunavaju tako surovo kako to dugo nismo vidjeli. Ne samo da ih tuku, već mnogo gore od toga – da ih ponižavaju“, rekao je Vučić na Trgu kralja Milana u Nišu.

Naveo je da su neki od njih mogli da im budu i očevi, bake i djedovi, ali da ih nije bilo mnogo briga.

„Iživljavali su se misleći da je valjda nešto najbolje i nešto najljepše što može da postoji – a to je da terorišu druge ljude“, naveo je Vučić.

Istakao je da su se, ipak, prevarili, jer nisu razumjeli slobodarski duh našeg naroda.

„Oni nisu razumjeli da je te večeri konačno njihova obojena revolucija došla do kraja. Te večeri je narod u Srbiji shvatio sve. Te večeri je narod razumio da, kad bi se takvi dočepali vlasti, da demokratije ne bi bilo, da drugačijeg mišljenja ne bi bilo, da bi terorisali sve one koji im se suprotstavljaju“, poručio je Vučić.

Kazao je da je te večeri, kada je neko pokušao da baci ljagu i najveću sramotu na prelijepi, slobodni i slobodarski Niš, Srbija progledala i razumjela sve.

„I džabe im novci, ogromni novci spolja, a vidite kako to sada ide. I vidite kako ih primaju i ministri i gradonačelnici širom evropskih zemalja. Vidite kako je to sve bilo organizovano sa samo jednim ciljem – da Srbija bude srušena“, naveo je Vučić.

Dodao je da je puno novca uloženo spolja u rušenje Srbije.

„Kad god tražimo krivca u sebi – a ima krivaca i kod nas, i ja sam jedan od krivaca i mnogi od naših lokalnih funkcionera, i mnogo toga nismo na vrijeme ili nismo uvijek dobro uradili – ali nemojte da smetnete s uma jednu stvar, nemojte da zaboravite uticaj stranog faktora. Nemojte da zaboravite koliko je novca uloženo u rušenje Srbije“, rekao je Vučić.

Naveo je da su morali da ruše Srbiju zato što su vidjeli da je Srbija počela najbrže da raste, čak i u vrijeme kovida.

“Izbori će biti kada nadležni donesu odluku” poručio je Vučić sa skupa u Nišu.

Nastavi čitati

Region

OTVORENA BIRALIŠTA U HRVATSKOJ! U trci 31.082 kandidata

U Hrvatskoj se danas održavaju lokalni izbori na kojima će više od 3,5 miliona birača odlučivati o lokalnoj vlasti za naredne četiri godine.

Otvoreno je 6.600 birališta na kojima će birači odlučivati o vijećima i skupštinama opština, gradova i županija, načelnicima, gradonačelnicima i županima.

Glasa se u 576 lokalnih jedinica, 428 opština, 127 gradova i 20 županija, kao i Zagrebu koji ima status grada i županije.

U sedam gradova i 112 opšina izbori su već odlučeni, jer se u njima kandiovao samo po jedan kandidat.

Za opštinska i gradska vijeća, županijske skupštine i zagrebačku Gradsku skupštinu, načelnike, gradonačelnike i župane, kao i njihove zamjenike kandidovala su se 31.082 kandidata.

Pripadnici nacionalnih manjina na lokalnim izborima biraće iz svojih redova, između ostalih, deset zamjenika župana, 18 zamjenika gradonačelnika i 39 zamjenika opštinskih načelnika.

Zamjenike župana, pripadnici srpske manjine biraće u sedam županija – Karlovačkoj, Ličko-senjskoj, Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-sremskoj, Šibensko-kninskoj, Sisačko-moslovačkoj i Bjelovarsko-bilogorskoj.

Najviše zamjenika načelnika iz svojih redova, 18, biraće pripadnici srpske manjine, a u osam zamjenike gradonačelnika.

U 12 opština u kojima neka nacionalna manjina čini većini, pripadnici hrvatskog naroda iz svojih redova biraju zamjenike načelnika, među ostalim, u Dvoru, Gvozdu, Krnjaku, Donjem Lapcu, Erdutu, Civljanu i Kistanju.

Najuticajnija srpska stranka je SDS S koja ima i tri zagarantovana poslanička mjesta u Hrvatskom parlamentu.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”

Centralni skup u okviru “Svenarodnog sabora”, na kome se promoviše Pokret za narod i državu održava se u Nišu. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je sa centralne bine poručio da su milijarde evra uložene u rušenje Srbije, ali da je obojena revolucija propala.

“Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”, rekao je Vučić u obraćanju.

Poručuje da Srbija pripada svakom njenom građaninu i da će pružiti ruku svima, da je spreman da razgovara sa svojim protivnicima kako bi svi zajedno gradili zemlju.

“Gotovo je sa zahtevima!”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je večeras u Nišu da ga više ne zanimaju nikakvi zahtjevi, da je to “gotova priča” i da “od sada sluša samo narod”, ali i da je je spreman da svojim politčkim protivnicima “pruži ruku” i ponovo ih pozove na razgovor, kako bi se problemi i razlike rješavali u institucijama, a ne na ulici.

“Došli su kod mene, konačno sam postao nadležan, ali nema više zahteva, ne zanimaju me vaši zahtevi, gotova je priča”, rekao je Vučić na skupu Pokreta za narod i državu “Ne damo Srbiju”.

On je ocijenio da su studenti “zavedeni od društevnih mreža i svojih profesora”, prenosi RTS.

U Nišu je u 18.30 časova počeo i protest studenata u blokadi pod nazivom “Izbori(mo) se”, čiji je zahtijev raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.

Protest se održava na Trgu kralja Aleksandra Ujedinitelja, nedaleko od Trga kralja Milana, gdje je u toku centralni skup svenarodnog sabora na kome se predstavlja Pokret za narod i državu.

Učesnici protesta studenata u blokadi duvaju u pištaljke i vuvuzele i prave buku udaranjem u šerpe.

Oni nose transparente, među kojima su “Izborimo se” i ” Srbija u dve kolone” i uzvikuju “Pumpaj”.

Studenti u blokadi su se prije protesta okupili na nekoliko mjesta u gradu, blokirajući neke od važnih saobraćajnica.

MUP je ranije danas saopštio da je Policijskoj upravi u Nišu prijavljeno javno okupljanje u organizaciji GO SNS u Nišu, od 16. do 18. maja, i da u cilju obezbeđenja prijavljenog okupljanja preduzima sve mjere na ostvarivanju bezbjednosti građana i imovine.

U saopštenju je navedeno da će MUP, povodom svih drugih neprijavljenih javnih okupljanja za danas, preduzeti sve mjere u cilju sprečavanja ugrožavanja bezbjednosti ljudi i imovine, prenosi Tanjug.

Niš je slobodan i oslobodićemo svaki grad u Srbiji

“Niš je slobodan i oslobodićemo svaki grad u Srbiji”, poručio je predsjednik Srbije Aleksandra Vučić na centralnom skupu trodnevnog svenarodnog sabora koji se održava u Nišu.

Vučić je rekao da su milijarde evra uložene spolja kako bi se srušila Srbija, ali je iz Niša odlučno rečeno ne tom pokušaju.

Na svenarodnom saboru je promovisan i Pokret za narod i državu.

“Ne damo Srbiju” – jasno je poručeno sa svenarodnog skupa u Nišu koji je sabrao građane iz svih krajeva Srbije. Centralni događaj trodnevnog skupa bila je prilika da se kaže kakvu Srbiju želi većina građana. Srbiju koja je samostalna i koja teži ka napretku. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da je upravo u Nišu Srbija progledala i spriječila obojenu revoluciju.

– Zato im večeras poručujem jer su došli kod mene – ne zanimaju me vaši zahtjevi, završili smo sa vašim zahtjevima. Gotova je priča. Sad slušam narod, narod koji hoće budućnost, koji neće da mu nerad i neznanje vode državu – istakao je Vučić.

Svenarodni skup okupio je građane iz svih sfera interesovanja. Od učenika i studenata do penzionera. Svi sa jasnom porukom da žele slobodnu Srbiju, Srbiju bezu blokada i nasilja. Skupu su prisustvovali i brojni zvaničnici.

– Želim onakvu Srbiju kakvu mi svi znamo i volimo i kakva Srbija u biti jeste, a to je slobodarska, slobodna država u kojoj svako ima pravo da ima svoje mišljenje – istakla je predsjednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić.

Predsjednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević rekao je da ljudi hoće da razgovaraju o tome gdje je danas Niš, jug Srbije i cijela Srbija.

– Kako treba dalje. Kako da radimo i razbijamo projekte. Kako da se borimo za Kosovo i Metohiju kao dio Srbije. Kako da sačuvamo Republiku Srpsku – istakao je Vučević.

Јug Srbije je mjesto odakle se Srbija najjače branila, rekao je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kazavši da bez mira i stabilnosti nema ni razvoja Srbije.

– I politička i bezbjednosna stabilnost. To znači da mora da se osigura javni red i mir. Da se osigura normalan svakodnevni život, rad drćanih organa i institucija i da se vratimo onome što nam je glavni cilj, a to je društveni progres – naglasio je Dačić.

Doprinos razvoju Srbije svakako daje i grad Niš. Domaćin skupa, gradonačelnik Dragoslav Pavlović naglasio je da Niš želi da kroz borbu i pravdu gradi pristojnu i normalnu Srbiju.

– Mi želimo da kažemo ne nasilju, ne podjelama, da gradimo vjeru u bolju budućnost. Rješenje nije u blokadama, nego u marljivom učenju i radu. Svi to znamo i zato ćemo se boriti – rekao je Pavlović.

Pred početak skupa razvijena je najduža zastava Srbije, dugačka 200 i široka 10 metara. Istovremeno, na Trgu kralja Aleksandra u Nišu, miran skup održali su i studenti u blokadi i građani koji ih podržavaju.

Nastavi čitati

Aktuelno