Politika
OGLASIO SE NAČELNIK BILEĆE “Dugovi nas dave, ALI NISMO BANKROTIRALI”

Bileća nije bankrotirala, niti će bankrotirati. Opština se duže vrijeme muči sa finansijama, nije nikakva tajna da su nam računi često blokirani, ali borimo se i vjerujem da ćemo isplivati iz krize.
Istakao je ovo u intervjuu za “Glas” načelnik Bileće Veselin Vujović sumirajući utiske koje je u javnosti izazvala posljednja blokada opštinskog računa nakon što je Centralni registar hartija od vrijednosti krajem prošle sedmice započeo prinudnu naplatu zbog kašnjenja u isplati duga po osnovu emisije obveznica iz 2022. godine.
– Mnogi govore da je Bileća bankrotirala, ali nije tačno. Istina je da opštinski računi iz mjeseca u mjesec budu blokirani, ali navikli smo funkcionisati s tim. U petak nam je račun blokiran, ali, evo, već je odblokiran. Obično budemo u blokadi nekoliko dana, onda bude manjih priliva novca pa nas odblokiraju. Tokom 2022. godine bili smo 57 dana u kontinuitetu blokirani, kad smo to preživjeli, sve ćemo – rekao je Vujović.
GLAS: Stanje u lokalnoj kasi je teško već duže vrijeme. Šta dalje?
VUJOVIĆ: Borićemo se isto kao i prethodne tri godine. Već duži period obaveze su veće od mjesečnih priliva. Republičke vlasti su prethodnoj opštinskoj administraciji dozvolile da ne plaćaju poreze i sve što ide uz to, pa su nagomilali dug prema Poreskoj upravi, dobavljačima, radnicima za plate u visini od 20 miliona KM i to je ono što nas davi. Za ove tri godine uspjeli smo smanjiti dugovanja za 2,5 miliona KM, te broj zaposlenih za 95. Jako je teško sve to popeglati. Planirani budžet za ovu godinu je 11,5 miliona KM, mada sumnjam da ćemo uspjeti toliko realizovati.
GLAS: Jeste li tražili pomoć Vlade Srpske?
VUJOVIĆ: Vlada nam je već pomagala, a vjerujem da će opet. Dobili smo dva miliona KM za stimulativne otpremnine, a pomogla nam je i sa jednom isplatom minimalca za sve zaposlene, te sa 150.000 KM da platimo račune za struju. Imamo obećanje da će nam Vlada Srbije pomoći sa 1,95 miliona evra, od čega bi milion trebalo da ide za sanaciju opštinskog budžeta.
GLAS: Koliko plata se duguje radnicima?
VUJOVIĆ: Posljednja primanja radnicima su isplaćena za oktobar prošle godine, dok su oni zaposleni koji nas tuže, a njih je oko 70 odsto, primili platu za januar ove godine.
GLAS: Da li i Vama kasni plata?
VUJOVIĆ: Kasni, naravno, ali neću odustati od borbe. Nemam pravo da odustanem, narod me je izabrao. Dao mi povjerenje da se pošteno borim za ovaj grad, što i radim sa svojim saradnicima.
GLAS: Vjerujete li da postoji mogućnost da opština počne redovno izmirivati svoje obaveze i kada bi to moglo da se desi?
VUJOVIĆ: Dugovanja su prevelika da bi se moglo očekivati brzo rješenje. Dug se kalemio najmanje desetak godina, ostalo se dužno svakome kome se moglo. Kada sam sjeo u fotelju načelnika, na platnom spisku bilo je 287 radnika. To je katastrofalan broj za jednu malu opštinu jer je više od 65 odsto budžeta išlo samo na plate. Sada je to daleko manje. Svjetlo na kraju tunela, smanjenjem duga i broja zaposlenih, polako se nazire.
GLAS: Kakav je odnos stanovništva prema opštini s obzirom na cjelokupnu situaciju? Da li odlaze, napuštaju ognjišta?
VUJOVIĆ: Rekao bih da stanovništvo odlazi jednako kao i svuda. Migracije su u trendu, to sada nije lako zaustaviti, pogotovo u malim opštinama gdje ne postoji veliki izbor radnih mjesta. Mladi odu da studiraju i po završetku fakulteta se ne vraćaju u Bileću.
Kanditatura
GLAS: Hoćete li se ponovo kandidovati za prvog čovjeka Bileće?
VUJOVIĆ: Ukoliko me predloži Srpska demokratska stranka – hoću. Ima nekih razgovora i ponuda, ali nije to još zvanično. Vidjećemo šta će biti, ali stojim na raspolaganju narodu Bileće.
GLAS
Politika
ČAMPARA PODNIO OSTAVKU! Više nije tužilac

Dugogodišnji tužilac Tužilaštva BiH Dubravko Čampara jutros je podnio ostavku Visokom sudskom i tužiteljskom savjetu BiH, a njegova ostavka bi već danas trebala biti prihvaćena.
Čamparina ostavka bi trebala stupiti na snagu od 1. maja.
On je u Tužilaštvu BiH radio posljednjih 16 godina, a između ostalog rukovodio je grupom za borbu protiv terorizma, ali i drugim predmetima. Bio je dio tužilačkog tima koji je nedavno formiran, a koji se bavi istragom protiv rukovodstva Srpske, Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića.
Odlukom glavnog tužioca Milanka Kajganića iz spomenutog tima je prebačen u odjeljenje za borbu protiv terorizma.
Čampara je rođen u Dubrovniku 1976. godine, a na Pravnom fakultetu u Sarajevu je diplomirao 1999, dok je pravosudni ispit položio 2001.
Ranije je radio kao tužilac u Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo od 2005. do 2009. a onda je imenovan za tužioca Tužilaštva BiH.
Čampara bi sada trebao preći u advokaturu.
Glas Srpske
Politika
ZAOKRET KOJI OSTAVLJA BEZ TEKSTA! Dodik spreman da zamrzne sporne zakone u NSRS?

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik oglasio se na društvenoj mreži “X” i istakao kako je spreman za dijalog i razgovor.
“Republika Srpska i ja kao njen predsjednik uvijek smo branili Ustav. Međutim, naivno je vjerovati da se na nepravdu samo treba pokazati da bi se riješila. Jedino rješenje je u poništavanju voluntarizma Kristijana Šmita i svih rješenja koja je nametnuo”, naveo je Dodik i dodao:
“U tom slučaju Republika Srpska je spremna da na određeno vrijeme zamrznemo zakone koje smo nedavno donijeli u Narodnoj skupštini.
Hoćemo da damo šansu dijalogu i dogovoru tri naroda. Na dogovor i sada pozivam. Kako se dogovorimo, tako će nama biti. Ne nekima drugima.”
Inače, ovo se dešava nakon diplomatske aktivnosti koja je pokrenuta u EU, ali i nakon razgovora predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika Francuske Emanuela Makrona, gdje je naglašeno da je nedopustivo rušenje ustavo pravno poretka BiH.
BN
Politika
NAJVEĆA POSTRATNA KRIZA DRMA BIH: Ima li izlaza iz političkog ambisa?

Političkoj krizi, koju mnogi nazivaju najvećom od Dejtona do danas, ne nazire se kraj, a sudeći po stavovima domaćih i međunarodnih aktera, status kvo mogao bi ostati do daljeg, s obzirom na to da u ovom trenutku nijedno potencijalno rješenje nije izvjesno.
Republika Srpska rješenje vidi u unutrašnjem razgovoru i dogovoru te odlasku OHR-a, međutim, sa druge strane Bošnjaci i sve bošnjačke političke partije od SDA do SDP-a to ne žele ni da čuju, odbijajući bilo kakav razgovor sa, kako kažu, onima koji “ruše ustavni poredak”.
Dakle, od razgovora, barem u skorijoj budućnosti, neće biti ništa.
Za razliku od Republike Srpske, Bošnjaci rješenje problema vide u hapšenju Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, i Radovana Viškovića, premijera Republike Srpske, ali ni od toga, barem za sada, nema ništa, i mali su šanse da njih trojica budu uhapšeni, a u slučaju da se to i desi, mnogi su mišljenja da će se politička situacija samo dodatno radikalizovati i zakomplikovati.
Istovremeno, Bošnjaci insistiraju i na tome da reaguje međunarodna zajednica, prije svih OHR, koji bi, kako kažu, trebalo da nametne određene odluke i razriješi političku krizu u BiH, dok sa druge strane, u Republici Srpskoj smatraju da je upravo međunarodna zajednica i OHR glavni krivac za krizu koju imamo danas.
Takođe, jedna od opcija za razrješenje krize mogla bi biti i eventualna međunarodna konferencija o BiH, ali i od toga u ovom trenutku neće biti ništa s obzirom na probleme sa kojima se suočavaju i EU i SAD.
Načelno, gotovo sve svjetske sile, barem do sada, podržale su BiH i njenu cjelovitost, ali osim deklarativne podrške, još niko nije preduzeo konkretne korake u smjeru rješavanja političke krize.
“SAD su se definitivno povukle ne samo iz naše države, već se povlače i iz ostalih dijelova svijeta i nemaju više interes da troše resurse na rješavanje naših problema. EU sa jedne strane ima mnogo većih svojih problema za čije rješenje im treba mnogo više vremena i resursa, dok sa druge strane, ni sami ne znaju kako bi mogli da riješe problem u jednoj nefunkcionalnoj državi kao što je BiH”, rekao je Velizar Antić, politički analitičar.
On kaže da ni opcija hapšenja nije realna ne samo iz realne snage i moći onoga ko bi to izvršio, već i sa pravne strane, jer kako kaže, upitno je po kom osnovu izvršiti to hapšenje.
Takođe, ističe i da je najizvjesnija opcija izlaska iz krize da se preko nje pređe kao da se ništa nije dogodilo, što ne bi bilo prvi put, i u tom slučaju “svi nastavljaju srećni i zadovoljni”.
“Veliku odgovornost za krizu snose bošnjačke političke elite koje nemaju hrabrosti da kao predstavnici najbrojnijeg naroda u BiH poslušaju drugu stranu i naprave određeni konsenzus. Oni su se ‘zakopali’ u svoje pozicije i boli kakav kompromis sa drugom stranom vide kao znak slabosti i uništavanje nacionalnih interesa. U tom stavu ih je do sada podržavala međunarodna zajednica kroz instituciju visokog predstavnika i stranih sudija u Ustavnom sudu. U ovom trenutku, kada međunarodna zajednica niti ima moć kao što je imala ranije, a niti ima interesa da se miješa u unutrašnja pitanja BiH, bošnjačka strana ne zna šta da radi i kako da se ponaša”, ističe Antić.
-
Politika3 dana ago
CRNADAK ODGOVORIO KOVAČEVIĆU “Naučite da ljudi nisu ginuli da biste vi pljačkali zamotani u zastave”
-
Hronika2 dana ago
JOŠ VEĆA TRAGEDIJA! Podlegao još jedan mladić povrijeđen u udesu u Laktašima
-
Banjaluka2 dana ago
BIZARNO! Đajić počasni građanin Banjaluke? SNSD ga predložio i podržao, Stanivuković poručuje – OVO JE PORAZ GRADA! (VIDEO)
-
Hronika2 dana ago
TUGA! Podlegao jedan od povrijeđenih mladića u SAOBRAĆAJNOJ NESREĆI kod Laktaša
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Svaki pucanj SIPA-e na teritoriji Srpske je i pucanj u dignitet NSRS”
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ “Dok Dodik traži povlačenje iz institucija BiH, SNSD TIHO ZAPOŠLJAVA NOVE KADROVE u mrsko im Sarajevo”
-
Hronika2 dana ago
TREĆI MLADIĆ PRIKLJUČEN NA APARATE! Poznat identitet stradalih kod Laktaša
-
Politika1 dan ago
DODIK TVRDI DA SRPSKA HOĆE SVE DA VRATI U NORMALU “Priča o rušenju ustavnog poretka je cinična”