Svijet
ORBAN U RAZGOVORU SA BIVŠIM LIDEROM SAD: “Tramp neće pružati finansijsku podršku Ukrajini”
Bivši predsjednik SAD Donald Tramp rekao je da neće pružati finansijsku pomoć Ukrajini ukoliko ove godine bude izabran za predsjednika, izjavio je premijer Mađarske Viktor Orban.
Mađarski premijer sastao se sa Trampom u Floridi u petak, 8. marta, a teme sastanka bila su razna pitanja od zajedničkog interesa za Mađarsku i SAD.
– Ukoliko Amerikanci ne daju oružje i novac, a Evropljani ih isprate u tome, onda će se rat završiti, jer ako Amerikanci ne obezbijede novac, onda ni Evropljani neće imati sredstva za finansiranje rata – rekao je Orban.
On je naglasio da Tramp nije sada predsjednik, ali da se njegova stranka umiješala kada su američke demokrate željele da pošalju novac za rat.
– Tramp je rekao da ukoliko se vrati, on to neće učiniti – neće izdvojiti ni peni. Onda će se rat završiti – naveo je Orban u intervjuu za mađarski medijski servis M1.
Orban i Tramp su dugogodišnji saveznici koji dijele konzervativne političke stavove i u više navrata su isticali obostrano poštovanje i podršku. Mađarski premijer podržao je Trampa kada se radi o kandidaturi za predsjedničke izbore u SAD ove godine, ali i u svjetlu pravnih izazova sa kojima se suočava bivši američki predsjednik.
Svijet
TRAMP TVRDI JEDNO, BROJKE DRUGO! Zelenski se zahvalio SAD 78 puta od početka rata!
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski do sada je Sjedinjenim Američkim Državama izrazio zahvalnost 78 puta, što je, kako prenose američki mediji, u suprotnosti sa navodom predsjednika SAD Donalda Trampa da je “ukrajinsko rukovodstvo izrazilo nultu zahvalnost za američke napore”.
Zelenski je, kako navodi Si-En-En, zahvalnost Vašingtonu izrazio 78 puta od početka rata sa Rusijom početkom 2022. godine.
Predsjednik Ukrajine više puta je i lično izrazio zahvalnost Trampu otkako je Tramp ponovo izabran prošle jeseni.
Kako je navedeno, Zelenski je zahvalnost izražavao na društvenim mrežama, ponekad označavajući i Trampov nalog.
Govorio je to licem u lice, kao i zvaničnicima koje je Tramp imenovao i članovima Kongresa.
Zelenski je to govorio u Ukrajini, u SAD i u drugim zemljama, prenosi Si-En-En.
– Veoma smo zahvalni predsjedniku Trampu, Sjedinjenim Državama, cijelom američkom narodu – rekao je Zelenski prošle nedjelje u Kijevu vojnom sekretaru Denu Driskolu, prema rezimeu sastanka koji je objavio kabinet Zelenskog.
Trampova tvrdnja uslijedila je nakon što se Zelenski usprotivio planu Trampove administracije od 28 tačaka za okončanje rata koji uključuje mnoge predložene ustupke Rusiji.
Svijet
Poljska diže vojsku bez obzira na mirovne pregovore: “MORAMO SE JOŠ BRŽE NAORUŽATI!”
Poljski ministar odbrane Vladislav Kosiniak-Kamiš izjavio je da Varšava mora nastaviti ubrzavati modernizaciju vojske “bez obzira na to šta se dogodi” u tekućim pregovorima usmjerenim na okončanje sukoba u Ukrajini.
Govoreći nakon vikend razgovora u Ženevi između ukrajinskih, američkih i evropskih zvaničnika o predloženom američkom mirovnom okviru, Kosiniak-Kamiš upozorio je da bilo kakav diplomatski zamah ne bi trebao usporiti poljske odbrambene pripreme, izvijestio je “TVP World” u utorak.
“Moramo se ionako naoružati… Vjerujem da će ubrzanje biti potrebno… čak i više, čak i prije”, rekao je.
Njegove su primjedbe uslijedile u trenutku kada Poljska ostaje jedna od zemalja s najvećim odbrambenim troškovima u NATO-u, ulažući velika sredstva u novu opremu i proširujući veličinu svojih oružanih snaga usred pojačanih regionalnih sigurnosnih zabrinutosti.
Nedavne komentare američkog državnog sekretara Marka Rubia, koji je u Ženevi razgovarao s Andrijem Jermakom, šefom kabineta ukrajinskog predsjednika, opisao je kao “mnogo pozitivniji signal od izvještaja o samom mirovnom planu.”
Rubio je svoj sastanak s Jermakom nazvao “najproduktivnijim i najznačajnijim” do sada, rekavši da su delegacije postigle “dobar napredak”.
Nakon razgovora, Kijev i Vašington objavili su da su izradili “profinjeni mirovni okvir”, naglašavajući da svako rješenje “mora u potpunosti podržati suverenitet Ukrajine i osigurati održiv i pravedan mir”.
Međutim, Kosiniak-Kamiš je naglasio da Poljska ne može pretpostaviti nikakav skori proboj.
“Bez obzira na ishod, moramo nastaviti jačati našu odbranu”, rekao je, prenosi “Anadolija”.
Svijet
SUSPENZIJA ZBOG PROVOKACIJE! Australijska senatorka ušla u Senat maskirana u burku!
Australijska senatorka Polin Hanson suspendovana je u utorak iz Senata nakon islamofobnog podviga za koji su čelnici rekli da je “ismijavao i ocrnjivao” cijelu vjeru.
Hansonova je kritikovana i suspendovana na sedam dana zasjedanja, prema “Australian Broadcasting Corporation”.
Ministarka vanjskih poslova i čelnica Senata, Peni Vong, rekla je da je ponašanje Hansonove “nepoštovanje” i prema muslimanskoj zajednici i prema Senatu kao instituciji.
Incident se dogodio u ponedjeljak, kada je Hansonova ušla u dvoranu noseći burku i odbila izaći. Rekla je da je taj čin dio napora da se uvede zakon kojim se zabranjuje ta odjeća.
Kažnjena je i zabranjen joj je ulazak u dvoranu do kraja dana.
Hansonova je već koristila slične taktike. 2017. godine nosila je masku za lice tokom prethodnog nastojanja svoje stranke Jedna nacija da se zabrani određena vjerska odjeća.
Nezavisna senatorka Fatima Pajman, prva žena koja je nosila hidžab u australijskom parlamentu, osudila je čin kao “odvratan i nepoštovan prema domu i javnosti”, prenosi “Anadolija”.
-
Politika1 dan agoKO JE IGOR ARSENIĆ – Čovjek koji je prijetio smrću Stanivukoviću? Mračni dosije, droga i veze sa Đajićem! (FOTO, VIDEO)
-
Politika1 dan agoDRIŠTVENE MREŽE GORE “Stanivuković oduvao Banjaluku – Blanuša pobijedio sa 14.000 glasova razlike” (FOTO)
-
Politika12 sati agoSTANIVUKOVIĆ “Zašto MUP ćuti? OTKRIĆU KO SU UMIJEŠANI POLICAJCI”
-
Politika14 sati agoOGLASIO SE I MUP “U toku kriminalistička obrada nad Arsenićem”
-
Politika2 dana agoHOĆE LI NAJVEĆI GRAD PRESUDITI? Blanuša ubjedljivo vodi u Banjaluci
-
Politika2 dana agoPrvi rezultati izbora za predsjednika Republike Srpske
-
Politika1 dan agoNovim zakonom u FBiH uvodi se DISKRIMINACIJA SVIH KOJI NISU MUSLIMANI?
-
Politika1 dan agoNAPAD NA STANIVUKOVIĆA! Radojičić traži hitnu reakciju nadležnih organa
