Connect with us

Društvo

OZELENJIVANJE ENTERIJERA Mini-kaktus, dragulj među sukulentima

Prilikom dekoracije enterijera zanimljive i vizuelno atraktivne biljke jednostavan su “alat” za postizanje estetičnog izgleda doma.

Takve biljke su i kaktusi – pojavljuju se u mnogo oblika i u brojnim varijacijama zelene boje.

Ovi sukulenti uklapaju se u mnogo različitih stilova dekoracije doma, a novi trend na društvenim mrežama koji osvaja brojne simpatije jesu mini-kaktusi, kao najnovija varijanta kreiranja zelene oaze, a u prilog njihovoj posebnosti govori činjenica da su uzgojeni kako bi ostali u mini-veličini.

Treba imati na umu da su biljke više od statičnog dekora i nakon što postanu dio vašeg doma, treba im odgovarajuća njega – briga o kaktusima, koje ljubitelji biljaka nazivaju draguljima među sukulentima, nije pretjerano teška, ali je pomalo jedinstvena, baš kao i oni.

Gdje držati kaktuse?
Kaktusi uglavnom potiču iz pustinjske klime pa im je za opstanak potrebno mnogo sunca. Ali, oprez! Čak i kaktusi mogu da izgore, pogotovo ako su izloženi direktnoj sunčevoj svjetlosti kroz staklo prozora, koje povećava sunčev uticaj. Prozor prema jugu idealan je položaj, a ako vidite kako kaktus počinje poprimati žutu ili smeđu boju na strani okrenutoj suncu, tada ga treba premjestiti na drugo mjesto.

Zalivanje
Kada je riječ o zalivanju kaktusa, dolazi do nedoumica. Znamo da im je potrebna voda za opstanak i rast, jer su biljke, ali u isto vrijeme struka govori da ih ne treba previše zalivati, jer su biljke porijeklom iz pustinje. Istina je da je kaktusima potrebno manje, ali redovno zalivanje, jer imaju sposobnost preživljavanja suše.

Na sunčanom mjestu, koje im daje puno topline tokom dana, možete ih zalivati svake sedmice. Jedino pravilo je: pazite da je zemlja između zalivanja suva. Tako ćete spriječiti da korijenje i donji rubovi biljke postanu vodeni i istrunu. Tokom zimskih mjeseci možete smanjiti zalivanje, jer kaktusi u to vrijeme miruju zbog manjka sunca i hladnijih noćnih temperatura.

Presađivanje
Veoma su popularni skupovi kaktusa u kojima niz različitih vrsta kaktusa raste zajedno u jednoj posudi kako bi stvorili oazu prelijepih biljaka. Često je za to potrebno presaditi kaktuse, a morate uzeti u obzir i vrstu tla koju koristite u njihovom novom domu. Zemlja za kaktuse prodaje se u mnogim rasadnicima ili cvjećarama, a vidjećete da je pjeskovitija od uobičajene zemlje za cvijeće.

Koju saksiju koristiti za sadnju kaktusa?
Kod presađivana kaktusa važan je i odabir saksije. Svakako, saksija sa drenažnim otvorima je najbolje rješenje, jer ne morate brinuti zbog stajaće vode koja se sakuplja u tanjiriću ispod saksije. Kaktusi se mogu saditi i u saksije bez drenažnih rupa, ali to samo znači malo više brige. Tada ćete morati pratiti da je zemlja u saksiji suva prije svakog zalivanja, jer kako je već napomenuto, kaktusima višak vode šteti.

Društvo

Rod trešnje potpuno uništen! Cijene rekordne – kilogram i do 20 KM

Ovogodišnji rod trešnje na području Distrikta Brčko, zbog izuzetno loših vremenskih prilika tokom perioda cvjetanja i neadekvatnog oprašivanja, u potpunosti je uništen – kazao je Fadil Čandić, inžinjer poljoprivrede i uzgajivač trešanja iz brčanskog sela Šatorovići.

Po njegovim riječima, osim neblagovremenog oprašivanja cvata dodatni problem proizvođačima trešanja izazivaju smrdibube koje uništavaju preostali plod koji se formirao te sušenje listova stabla zbog bakterija koje napadaju list.
– Imali smo izuzetno kišovit period u vrijeme cvatnje i cvijet trešnje nije mogao da se sam oplodi jer su potrebne pčele, a one zbog kiše nisu mogle uraditi svoj posao – pojasnio je Čandić i dodao da su hladno vrijeme i mrazevi dodatno uticali na loš rod trešnje.

Trenutno imaju problem i sa bolestima lista koju izaziva gljivica “blumerija japi” koja napada list te postaje pjegav, dobija bakrenu boju i koji će na kraju i opast.
On smatra da ove godine na tržištu vlada previsoka cijena trešanja jer je ponuda izuzetno mala, a, kako dodaje, rijetki su građani koji mogu izdvojiti i do 20 KM za jedan kilogram a i nisu najboljeg kvaliteta.

Na 400 stabala trešnje koliko ima u svom voćnjaku, Fadil Čandić je tvrdi ubrao ne više od pet kilograma ukupno, a očekivao je najmanje do 40 kg po jednom stablu.

Čandić kaže da je podsticajna politika u Distriktu od 600 KM za jedan hektar, kada je riječ o proizvođačima trešanja, izuzetno mala i da se to mora promijeniti kako bi se u budućnosti ovo voće sačuvalo.

Fena

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčani periodi uz mogućnost pljuskova i grmljavine

U Bosni i Hercegovini preovladavaće promjenljivo oblačno vrijeme sa sunčanim intervalima. Tokom dana dolazi do postepenog povećanja oblačnosti, uz nestabilne vremenske prilike. U drugom dijelu dana lokalno su mogući pljuskovi i grmljavina širom zemlje, a jači pljuskovi očekuju se na području Bosne.

Vjetar je slab do umjerene jačine, uglavnom zapadnog i jugozapadnog smjera. Jutarnje temperature vazduha kreću se većinom između 5 i 10 stepeni, na jugu do 14, dok se najviše dnevne temperature očekuju između 20 i 26 stepeni Celzijusa.

Nastavi čitati

Društvo

HOĆE LI SE PONOVITI SITUACIJA IZ ŠPANIJE? Balkanu ovog ljeta prijeti novi veliki nestanak struje

Institut za energiju jugoistočne Еvrope (IЕNЕ) sa sjedištem u Atini upozorio je da, tokom ljeta i povećane potrošnje električne energije na Balkanu, postoji prijetnja od novog zamračenja, sličnog onom koje su u junu prošle godine doživjele Albanija, Crna Gora, BiH i dio Hrvatske.

Obnovljivi izvori
– Jugoistočna Еvropa mogla bi da bude ranjiva na nestanak struje zavisno od uslova. Pažljivim planiranjem, regionalnom koordinacijom i pravovremenim ulaganjem, region može da ublaži te rizike i nastavi da gradi čistiju i sigurniju energetsku budućnost – ocijenio je IЕNЕ u analizi „Koliko je jugoistočna Еvropa ranjiva na nestanak struje?“, koja je inicirana i nedavnim nestankom struje u Španiji i Portugaliji.

Ranjivost sistema u ovom dijelu Еvrope, kako se navodi u analizi, posljedica je nepovoljnog energetskog miksa Grčke, koja 45 posto svojih godišnjih potreba za strujom osigurava iz elektrana na obnovljive izvore energije, pa u određenim danima velike solarne ili vjetroelektrane mogu osigurati i do 80 posto potrošnje.

Univerzitetski profesor Nedim Suljić kaže za Avaz da se elektroenergetski sistem na Balkanu s razlogom može nazvati sistemom spojenih posuda.

Visoka potrošnja
– Veliki kvar u ljeto prošle godine dogodio se zbog ogromnog preopterećenja energetskog sistema, jer su bile visoke temperature vazduha, potrošnja električne energije je bila izuzetno visoka radi hlađenja stambenih i poslovnih prostora i došlo je do „ispadanja“ pojedinih dalekovoda. Ako jedan dalekovod, koji je vezan na isporuku električne energije ka susjednoj državi, „ispadne“ iz sistema radi preopterećenja, onda imamo domino efekat i „ispadanje“ i drugih dalekovoda koji imaju svoje sistema zaštite u slučaju preopterećenja – pojašnjava Suljić.

Sličan pad sistema, dodaje, možemo očekivati i ovog ljeta, jer se očekuju visoke temperature, značajno povećana potrošnja struje, a u prenosnu mrežu dalekovoda nije bilo ulaganja.

Ističe potrebu jedinstvene strategije za uključivanje elektroenergetskih sistema zemalja bivše Jugoslavije u elektroenergetski sistem zemalja ЕU, što je jedan od zahtjeva i Еnergetske zajednice.

Avaz

Nastavi čitati

Aktuelno