Connect with us

Svijet

Pad majke i njenog sedmogodišnjeg sina sa trajkta nije bila nesreća

Foto: Screenshot/tvn24.pl

– Smrt Poljakinje i njenog sedmogodišnjeg sina prošle sedmice nakon njihovog pada sa trajekta u Baltičkom moru, tokom plovidbe iz Švedske u Poljsku, nije bila nesreća, pokazala je preliminarna istraga, saopštile su danske vlasti.

Slučaj se istražuje kao moguće ubistvo, saopštili su ranije švedski tužioci.

Slučaj je predat policiji, javnom tužiocu i Danskim pomorskim vlastima radi dalje istrage.

Danske vlasti istražuju slučaj jer je trajekt “Stena spirit” plovio pod danskom zastavom.

“Naša istraga je sasvim jasno pokazala da to nije bila nesreća”, rekla je danas Rojtersu Osur Jarleivson Hilduberg, šef danskog odbora za istragu pomorskih nesreća.

Preliminarnom istragom prikupljeni su video snimci, slike i izjave svjedoka, rekla je Hildubergova.

Trajekt je bio na pola puta do Gdinje u Poljskoj u trenutku kada je dijete palo sa broda.

Majka je poginula nakon što je skočila sa palube u pokušaju spasavanja djeteta.

NEZAVISNE

Svijet

ZASTRAŠUJUĆE! Šumski požari u 2024. uništili područje VEĆE OD INDIJE!

​Između marta 2024. i februara 2025., globalni šumski požari zahvatili su područje veličine najmanje 3.7 miliona kvadratnih kilometara – područje veće od Indije – prema istraživanju tima međunarodnih naučnika.
Ta brojka označava smanjenje od deset odsto prosječne godišnje spaljene površine u posljednje dvije decenije. Međutim, zbog povećanja šumskih požara koji se javljaju u šumama bogatim ugljikom, emisije CO2 koje su rezultat tih požara bile su gotovo deset odsto iznad prosjeka.

Jedan autor studije objašnjava da takav trend ukazuje na scenario u kojem ćemo doživjeti “sve veći obim i jačinu požara u globalnim šumama, koje su bogate ugljikom”, u poređenju s požarima u biomima travnjaka manje bogatim ugljikom.

Najveći porast spaljene površine i emisija ugljika tokom sezone šumskih požara bio je u kanadskim borealnim šumama, vlažnim tropskim šumama u regiji Amazone, suhim šumama Čikuitano u Boliviji i Seradu – tropskoj savani u centralnom Brazilu, prenosi “Geographical”.

Nastavi čitati

Svijet

UŽAS U RUMUNIJI: Na kocki izgubio novac namijenjen liječenju supruge oboljele od raka, pa se ZAPALIO NA SRED ULICE

Stravične scene odigrale su se sinoć u Temišvaru, a svemu je prehodila svađa bračnih partnera.

Mladić od 26 godina zapalio se nasred ulice, a zatim, dok je bio zahvaćen plamenom, ušao u dvorište Onkološke klinike, gdje je bila hospitalizovana njegova supruga, javlja Antena Observator.

Svađa s partnerkom navodno je bila stvarni razlog zbog kojeg je mladić pribjegao ovom očajničkom činu.

Nakon što je saznala da je suprug prokockao novac pozajmljen za njeno liječenje, žena je odlučila da ga napusti.

Na kocki izgubio novac namijenjen liječenju supruge oboljele od raka, pa se zapalio nasred ulice.

Obuzet sramotom i očajem, muškarac se bez razmišljanja zapalio.

Nakon što je to uradio, ušao je u dvorište bolnice u kojoj se liječi njegova supruga, gde je nastao opšti haos, prenosi Telegraf.

– Ušao je čovjek u plamenu s ulice. Čuli smo vrisku u dvorištu. Odmah smo sišli u bolničko dvorište. Vidjeli smo ga kako gori. Odmah smo preduzeli mjere gašenja pomoću aparata za gašenje požara. Pokušali smo da smirimo njegovu suprugu i njega – izjavila je doktorka Tatijana Hagau, ljekarka koja ga je spasila.

Sa opekotinama koje zahvataju 20 odsto površine tijela, mladić je hitno prebačen u bolnicu.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP O SLANJU “TOMAHAVKA” UKRAJINI: Imamo ih mnogo, ali su nam potrebni

Američki predsjednik Donald Tramp, povodom mogućnosti isporuke Ukrajini raketa dugog dometa “tomahavk”, izjavio da su one potrebne i SAD.

Tramp dodao da će se s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom vjerovatno sastati u naredne dvije nedjelje.

U razgovoru s novinarima u “Bijeloj kući”, američki predsjednik je potvrdio da će se prije toga ministri spoljnih poslova dvije zemlje Marko Rubio i Sergej Lavrov dogovoriti da se sastanu malo prije toga, prenosi “Sky news”.

Tramp je povodom mogućnosti isporuke Ukrajini raketa dugog dometa “tomahavk” rekao da su one potrebne i SAD.

“Rakete ‘tomahavk’ su nam potrebni i za Sjedinjene Američke Države. Imamo ih mnogo, ali su nam potrebne. Ne možemo da iscrpljujemo našu zemlju. Ne znam šta možemo da uradimo povodom toga”, rekao je Tramp.

Naveo je i da će u petak, na sastanku u “Bijeloj kući”, obavijestiti ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog o razgovoru sa Putinom.

“Imamo problem, njih dvoje se ne slažu baš najbolje”, dodao je Tramp, navodeći da to zahtijeva odvojene sastanke.

Priznao je da je vjerovao da će se sa ratom u Ukrajini “lakše nositi zbog svog odnosa sa predsjednikom Putinom”, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Aktuelno