Connect with us

Svijet

Otkriveno kako su članovi posade “Titana” proveli posljednje sate

Pet putnika na brodu podmornice “Titan” provelo je svoje posljednje trenutke slušajući muziku u potpunom mraku i posmatrajući stvorenja u dubini, otkrila je Kristin Davud, supruga Šahzade Davuda, koji je poginuo u implodiranju, i majka Sulejmana (19), koji je u podmornici bio sa ocem.

Posada je započela ronjenje do olupine “Titanika” u osam ujutro 18. juna. Sat i 45 minuta nakon zarona, u 9.45, kontakt je izgubljen.

Američka obalska straža registrovala je zvuk implozije, a pet dana kasnije ostaci podmornice pronađeni su na morskom dnu, na oko 500 metara udaljenosti od olupine “Titanika”.

U podmornici su bili Stokton Raš, direktor kompanije “OceanGate”, PolAnri Naržole, francuski stručnjak za “Titanik”, britanski milijarder Hamiš Harding i otac i sin Šahzada i Sulejman Davud. Stručnjaci su ocijenili da je posada poginula u katastrofalnoj imploziji, i to je, prema njihovim riječima, bilo momentalno, odnosno, “nisu ništa osjetili”.

Kristin Davud, supruga Šahzade i Sulejmanova majka, otkrila je za “New York Times” nove detalje ekspedicije.

Davudovi su na brod podmornice “Polar Prince” stigli su 5. juna i otplovili ka mjestu ronjenja.

Onima koji su se pripremali za zaron rečeno je da nose debele čarape i kapu zbog potencijalnog zahlađenja u dubini, kao i da se pridržavaju preporučene dijete dan prije ronjenja, bez kafe ujutru.

Posadi je rečeno da će roniti u mrklom mraku, jer se svjetla štede da bi imali kad se spuste do morskog dna. Rečeno im je da će vjerovatno vidjeti bioluminiscentna stvorenja.

Kristin je rekla da je Šahzada bio uzbuđen kao dijete, a da je “Titanikom” postao fasciniran nakon izložbe u Singapuru 2012. godine, na 100. godišnjicu potonuća broda.

Našla je oglas za “OceanGate” i prvobitno je namjeravala da putuje sa svojim mužem. Ali njihovo putovanje je odloženo zbog pandemije virusa korona. Sljedeći put svoju kartu je ustupila Sulejmanu.

Kristin je ispričala kako su Raš i njegova supruga Vendi došli u London, gdje je porodica Davud živjela, kako bi ih informisali o putovanju. Međutim, tehnički aspekt je ostao nejasan.

“Ta inženjerska strana, nismo imali pojma. To je valjda kao da sjediš u avionu. Motor radi, ali ti o tome ni ne razmišljaš. Bili smo zaneseni idejom o takvoj avanturi”, kazala je ona.

Prema njenim riječima, Šahzada je bio opčinjen PolAnrijem Naržoleom, koji je održao prezentaciju o svojih 37 odlazaka na “Titanik” i ispričao grupi kako je jednom prilikom bio “zaglavljen dolje tri dana, a podmornica je izgubila komunikaciju sa matičnim brodom”.

Dan odlaska na “Titanik” se približio. U utorak, 18. juna, posada je morala da bude na palubi u pet ujutro.

Kristin je rekla da je bila impresionirana profesionalnošću osoblja.

Sulejman i Šahzada su imali svoja odijela “OceanGate”, kao i vodootporne narandžaste pantalone i jaknu, čizme i prsluke za spasavanje i šljemove.

“Sin je sišao niz stepenice da bi ušao u čamac koji je prevozio putnike do plutajuće platforme za koju je bio vezan ‘Titan’. Kćerka Alina i ja smo se samo nadale da neće upasti u vodu”, rekla je Kristin.

Kada se cijela posada ukrcala, podmornica je zaronila.

Kasnije tog jutra Kristin je čula nekoga da je rekao da je komunikacija sa “Titanom” izgubljena.

Otišla je do palube i gledala u mjesto gdje je podmornica zaronila. Rečeno joj je da ne brine, jer ako postoji problem, misija će biti prekinuta i podmornica će isplivati na površinu.

“Gledala sam u okean, za slučaj da ih vidim kako izranjaju”, rekla je ona.

Pet dana kasnije stigle su loše vijesti: pronađeni su ostaci podmornice, a cijela posada je poginula u imploziji.

Nezavisne

Svijet

TORNADO U AMERICI ODNIO TRI ŽIVOTA! 24.000 potrošača u Sjevernoj Dakoti ostalo bez struje

Tornado koji je prošao kroz ruralni grad u Sjevernoj Dakoti ostavio je iza sebe troje mrtvih, a složen olujni sistem koji je zahvatio dijelove američkog srednjeg zapada izazvao je pustoš u dijelovima te američke savezne države, kao i Minesote i Viskonsina, prenosi AP.
Šerif okruga Kas Džesi Džaner rekao je na konferenciji za novinare da su u tornadu poginuli dva muškarca i žena, na dvije odvojene lokacije u okolini grada Enderlin u Sjevernoj Dakoti.

Zbog nevremena, oko 24.000 potrošača u Sjevernoj Dakoti je ostalo bez struje.

Jaki vjetrovi su zahvatili i lokalna područja Minesote, a prema saopštenju Nacionalne meteorološke službe udari vjetra do 171 kilometara na sat zabilježeni su na regionalnom aerodromu Bemidži u Minesoti.

Gradonačelnik Bemidžija Horhe Prins je u objavi na Facebooku naveo da je u nevremenu srušeno drveće i da je nekoliko kuća teško oštećeno, a da su u toku intervencije zbog srušenih dalekovoda, i zbog nekoliko slučajeva curenja gasovoda.

Uprava za hitne slučajeve okruga Beltrami je saopštila da je šteta na području Bemidžija “velika”, a mnoga preduzeća u toj oblasti objavila su na društvenim mrežama da nemaju struju.

Skoro 34.000 potrošača u Minesoti ostalo je bez struje nakon nevremena.

U isto vrijeme, skoro 59 miliona Amerikanaca je pod upozorenjem o ekstremnoj vrućini, a dijelovi Nebraske, Dakote, Minesote i Ajove mogli bi da se suoče sa temperaturama i višim od 37 stepena Celzijusa.

Centri za hlađenje otvoreni su u gradovima, uključujući Omahu u Nebraski i Mineapolis u Minesoti, zbog upozorenja na ekstremno visoke temperature vazduha, prenosi Euronews.

Nastavi čitati

Svijet

IRAN IMA JOŠ JEDAN NAČIN ZA ODGOVOR AMERICI! U dometu 40.000 američkih vojnika

Osim američkih baza na Bliskom istoku, flota SAD-a koja se nalazi u Perzijskom zaljevu – neposredno uz obalu Irana – mogla bi biti laka meta u slučaju iranskog odgovora, upozorio je Stiven Zuns, direktor Odsjeka za bliskoistočne studije na Univerzitetu u San Francisku.
Američke oružane snage izvele su rano jutros napade na tri iranska nuklearna postrojenja, a predsjednik Donald Tramp poručio je da je operacija bila “izuzetno uspješna” i da su mete “potpuno uništene”.

Udari na iranska postrojenja

Ovim napadima okončana je višesedmična dilema – da li će SAD direktno učestvovati u izraelskom nastojanju da uništi iranski nuklearni kapacitet, navodi “Al Jazeera”.

Dok su Izraelci gađali više nuklearnih lokacija, njihova najveća prepreka bilo je podzemno postrojenje Fordo, zakopano duboko ispod planine. Tu metu, za koju Izrael nije imao adekvatno oružje, pogodile su američke snage i proglasile je “uništenom”. Iranci, međutim, tvrde da je riječ o površinskoj šteti.

Iran je poručio da zadržava pravo da odgovori na napade, pozivajući se na Povelju Ujedinjenih naroda i pravo na legitimnu samoodbranu. Ministar vanjskih poslova Abas Aragči izjavio je: “Ovi napadi su nečuveni i imaće trajne posljedice.”

Predsjednik Tramp uzvratio je oštrom porukom Iranu: “Bilo kakvu osvetu Irana protiv Sjedinjenih Američkih Država dočekaćemo silom mnogo jačom od one kojoj smo svjedočili večeras.”

Iran ima više opcija

Stiven Zuns smatra da Teheran ima “niz mogućnosti” kako bi odgovorio na američke napade.

“Mogu direktno napasti američke snage. U dometu iranskih projektila, dronova i drugog naoružanja nalazi se i do 40.000 američkih vojnika” rekao je on.

Zuns upozorava da bi potencijalni napadi na američku flotu u Perzijskom zaljevu mogli ozbiljno poremetiti globalnu ekonomiju: “To bi moglo uticati na pomorski promet, cijene nafte i globalnu ekonomsku stabilnost.”

Dodaje i da bi posredničke milicije u Iraku, koje podržava Iran, mogle ciljati američke baze u toj zemlji: “Američke snage su ranjive na više lokacija i iznenadilo bi me ako Iranci ne iskoriste barem neke od tih opcija”, naveo je Zuns, prenosi “Avaz”.

Nastavi čitati

Svijet

VENS OTVORIO KARTE! “Nismo u ratu s Iranom. Mi smo u ratu s nuklearnim programom Irana”

Potpredsjednik Amerike, Džej Di Vens, poručio je da Sjedinjene Države nisu u ratu s Iranom, već s nuklearnim programom te zemlje, ali nije želio sa stopostotnom sigurnošću potvrditi da su sva nuklearna postrojenja potpuno uništena.
U intervjuu za emisiju “Meet the Press” na NBC-ju, voditeljica Kristen Velker upitala je potpredsjednika da li je SAD sada zvanično u ratu s Iranom, s obzirom na to da je predsjednik Tramp izjavio da su američke snage pogodile tri iranska nuklearna cilja.

Ovaj potez izazvao je bojazan da bi mogao uvlačiti SAD u širi sukob na Bliskom istoku. Nekoliko sati nakon napada, Iran je odgovorio raketnim udarima na Izrael, pri čemu je pričinjena šteta u Tel Avivu.

“Nismo u ratu s Iranom. Mi smo u ratu s nuklearnim programom Irana” rekao je Vens

Na pitanje da li može potvrditi da su iranska postrojenja potpuno uništena, Vens je rekao da ne može govoriti o osjetljivim obavještajnim podacima, ali je istakao: “Vjerujem da smo značajno odgodili sposobnost Irana da razvije nuklearno oružje, i to je bio cilj ovog napada.”

Dodao je:

“Uništili smo iranski nuklearni program. Mislim da smo ga značajno unazadili”, poručio je Vens, prenosi “Avaz”.

Nastavi čitati

Aktuelno