Društvo
PAZITE KAKO VOZITE! Mogući odroni na brojnim dionicama

Putevi u Bosni i Hercegovini su prohodni i saobraća se suhim i mjestimično vlažnim kolovozom (u tunelima). Moguća je magla ili niska naoblaka na dionicama koje prolaze kroz usjeke, navode iz BIHAMK-a.
Zbog temperaturnih oscilacija mogući su odroni na dionicama: Bihać-Srbljani-Bosanska Krupa, Jajce-Banja Luka, Travnik-Karanovac, Novi Travnik-Bugojno-Kupres, Žitomislići-GP Doljani i Sarajevo-Foča.
Brojni radovi
Zbog izvođenja radova na autocesti A-1 na dionici Podlugovi-Visoko saobraća se preticajnom trakom.
Radovi su aktuelni i na magistralnim putevima: Hadžići-Sarajevo, Ćehaje-Srebrenik i Konjic-Jablanica-Mostar (kod tunela Crnaja i u Donjoj Jablanici), a na mjestima radova saobraća se usporeno, jednom trakom.
Na magistralnom putu Rogatica-Ustiprača, zbog oštećenja mosta, vozila do 30 tona saobraćaju jednom trakom, dok je za vozila preko 30 tona saobraćaj obustavljen.
Na magistralnom putu Jablanica-Blidinje zbog oštećenja kolovoza još uvijek je obustavljen saobraćaj.
Aktivno klizište
Zbog aktivnog klizišta, u prekidu je saobraćanje na regionalnom putu Ugljevik-Glavičice, u mjestu Ugljevik selo.
Na graničnim prijelazima putnička vozila, za sada, ne čekaju duže od 30 minuta.
Zbog oštećenja mosta granični prijelaz Brčko mogu koristiti samo pješaci, biciklisti i motociklisti.
Zabranjen je saobraćaj za vozila preko 5 tona najveće dozvoljene mase na graničnom prijelazu Karakaj (kod Zvornika). Teretna vozila preko 5 t preusmjeravaju se na granične prelaze Bratunac ili Rača, dok autobusi mogu koristiti GP Šepak. Teretna vozila mogu saobraćati na GP Šepak od 09 do 13 sati i od 22 do 06 sati.
Društvo
CIJENE GORIVA IDU “GORE” U SRPSKOJ: “Moguća nova poskupljenja zbog sukoba između Izraela i Irana”

Gorivo u Srpskoj poskupjeće u narednim danima i cijene će biti iznad 2,30 KM po litru, potvrdio je Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Republike Srpske.
On je dodao da ovo poskupljenje nije posljedica sukoba između Izraela i Irana, ali da postoji vjerovatnoća da će i to donijeti novo, dodatno, poskupljenje.
Podsjetimo, na londonskoj berzi došlo je do velikog skoka cijene nafte nakon napada Izraela na Iran.
“Vozače treba da zabrine ne samo ta vijest, nego, od početka mjeseca, bilježi se konstantan rast i bez obzira šta se danas dešava između Izraela i Irana, cijene svakako trebaju ići gore, i ići će, preko 2,30 KM, a to će se desiti u narednih dan, dva – tri”, rekao je Savić.
Ovo što se sad desilo, odnosno rast cijena na berzama usljed sukoba Izraela i Irana je, dodao je Savić, prvi udar, te on uvijek bude maksimalan i niveliše se tokom dana.
“Ali, bez obzira šta se tamo dešava, cijene idu ka gore. A ovo će sigurno u narednom periodu, za nekih pet – deset dana, prouzrokovati dodatni rast, ako nastavi rast cijena na berzi”, naglasio je Savić.
Društvo
PREVOZNICI ZAPRIJETILI: Uvešćemo francuski model blokade cijele BiH

Konzorcijum logistika Bosne i Hercegovine, kao najmasovnija interesna zajednica prevoznika u državi, poručila je nadležnim institucijama da će uvesti francuski model blokade na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine, ako do 1. septembra ne budu ispunjeni njihovi zahtjevi.
Između ostalog, u saopštenju navode da traže primjenu AETR sporazuma – 2.160 sati boravka u EU, slobodu kretanja, pravo na rad, reformu rada UINO-a, usklađivanje inspekcija i fiskalna rasterećenja.
“Ne tražimo privilegije, tražimo poštovanje međunarodnog sporazuma koji je BiH potpisala. Tahograf je dokaz, a vrijeme odmora mora se priznati kao boravak. Prestala su hapšenja, ali zabrane za vozače su i dalje na snazi”, poručili su, prenosi Fena.
Kao velike probleme s kojima su susreću, naveli su da je vrijeme zadržavanja na granicama povećano na 16 i po sati, da inspekcijske službe nisu sinhronizovane, da UINO ne odgovara na pozive sektora te da administrativni troškovi i barijere svakodnevno rastu.
Tvrde da protest nije protiv nikoga, već da je to borba za opstanak sektora koji zapošljava 47.000 ljudi, ulaže milijarde KM godišnje te može otvoriti još 15.000 radnih mjesta, saopštila su iz Konzorcijum.
Društvo
NOVI STUDENTSKI LIDER! Nikola Šobot izabran za predsjednika Unije studenata Srpske!

Student Mašinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Nikola Šobot predsjednik je Unije studenata Republike Srpske.
Saopštilo je to na svom X nalogu Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.
Kako su dodali, odluka je donesena na današnjoj Konstitutivnoj sjednici Unije kojoj je prisustvovao i ministar Željko Budimir.
-
Hronika3 dana ago
“NAŠA MEZIMICA, NAŠ PONOS!” Oglasio se ujak djevojčice iz BiH ubijene u masakru u Gracu
-
Banjaluka1 dan ago
“MUZIČKI SPEKTAKL” DOŽIVIO POTPUNI FIJASKO: Na svečanom otvaranju Plazma sportskih igara mladih u Banjaluci, Džinović pjevao POLUPRAZNOM PROSTORU
-
Politika1 dan ago
JOŠ JEDNA LAŽ ZA KOJU NIKO NEĆE ODGOVARATI: Kako se u SNSD “kuhinji” prave afere ni iz ničega?
-
Politika2 dana ago
OPET FALI PARA! Amidžić “Uvesti akcize i na električne cigare”
-
Hronika2 dana ago
PRONAĐENO TIJELO NESTALE DJEVOJKE IZ SRPCA! Obistinile se crne slutnje
-
Politika20 sati ago
Dodik u svom stilu: Neka donose presude kakve hoće, imam ozbiljnijeg posla u Srpskoj!
-
Politika2 dana ago
GrO PDP BANJALUKA “Stanivuković se nikome ne pravda, a posebno ne onima koji su ovu zemlju URUŠILI DO TEMELJA”
-
Politika2 dana ago
ZAROBLJEN PREMIJER, ZAROBLJENA PRIVREDA: Koliko nas košta Viškovićevo sjedenje u Banjaluci