Connect with us

Društvo

PČELARI UPOZORAVAJU! Lažni med potiskuje domaći

Uz lošu sezonu najveći neprijatelj pčelarima u Srpskoj je lažni med i krajnje vrijeme je da se ovom problemu stane u kraj, kao što je to slučaj u Srbiji.
Nova metoda provjere sa druge strane Drine pokazala je da od 25 uzoraka meda u 22 uzorka postoji dodatak neke vrste šećera. Pčelari u Srpskoj ističu da je taj podatak alarm da se i kod nas što prije sprovedu analize i na taj način razdvoji lažni i domaći med.

Predsjednik Udruženja pčelara “Leotar” iz Trebinja Obrad Ninković rekao je za “Glas Srpske” da je patvoreni med prisutan u cijeloj BiH, te da se pod hitno tome mora stati u kraj.

“Oni koji bi trebalo da se tim bave ne obavljaju svoj posao, a mi pčelari nemamo instrumente da spriječimo prodaju tog meda. Apelujem na nadležne da pooštre mjere kontrole i prodaje meda u smislu zaštite potrošača, ali i nas pčelara jer smo suočeni sa nelojalnom konkurencijom”, rekao je Ninković.

Kako kaže, lažni med puno je jeftiniji od domaćeg, uz kvalitet koji je i više nego sporan.

“Najbolji primjer je tezga pored Starog mosta u Mostaru gdje velikim natpisom piše da tri teglice meda koštaju 15 maraka. Nemoguće je ostvariti bilo kakvu zaradu od prodaje pravog meda po tim cijenama“, kazao je Ninković.

Ipak, kako kaže, kupci često kupuju onaj jeftiniji što nikako nije dobro.

“Često ljudi nisu toliko edukovani i idu za jeftinijom robom, a uvijek nekome ko želi da kupi med kažemo, kupujte med od provjerenog pčelara i nećete pogriješiti“, rekao je Ninković.

Predsjednik Udruženja pčelara “Bagrem” iz Zvornika Zoran Birčaković rekao je za “Glas” da je kod nas stanje i gore nego u Srbiji po pitanju lažnog meda.

“Uvezli smo med iz Turske i Kine bez ikakvih kontrola, a naši marketi krcati su falš medom koji je više otrov nego med. Zbog toga domaći pčelari imaju zalihe meda od prošle godine koje ne mogu da prodaju“, rekao je Birčaković.

Prema njegovim riječima, Savez udruženja pčelara Republike Srpske trebalo bi da preduzme korake kao što rade kolege u Srbiji.

“Što prije da se urade analize i pošalju u laboratorije. Prvi sam ja za to, ako je neophodno i da pčelari daju novac za analizu, ali da se taj otrov izmjesti iz marketa. Naš narod ide isključivo da prođe jeftinije, a ne razmišlja o posljedicama“, kazao je Birčaković.

Podsjetio je da je ovo jedna od najgorih godina za pčelare u Zvorniku i okolini.

“Malo ko je izvadio teglicu meda što se tiče bagrema, a i livadska paša je bila loša“, kazao je Birčaković.

Hercegovina je najbolje prošla od svih krajeva Srpske ove pčelarske sezone, a za kilogram meda potrebno je izdvojiti oko 25 maraka.

“Imamo još jesenje medobranje, to je paša vrijeska i brštana, ali svodimo račune i godina je bila poprilično dobra u odnosu na ostale. Ove godine možemo se pohvaliti da je svaki pčelar izvrcao od 20 do 30 kilograma po pčelinjem društvu, rekao je Ninković.

Glas Srpske

Loading...

Društvo

NE DOZVOLIMO DA JEDNO DIJETE IZGUBI MAMU! Pomozimo Aleksandri Ilić u njenoj borbi za život

Aleksandra Ilić, mlada majka desetogodišnje djevojčice, nalazi se u teškom zdravstvenom stanju. Bori se sa rijetkom i teškom bolešću – propadanjem nerva i mišića, što je dovelo do potpune nepokretnosti. Nažalost, zbog progresije difuzne atrofije mozga, njeno stanje je drastično pogoršano i trenutno je veoma ozbiljno i neizvjesno.

– Zamislite samo da svake noći vaše dijete zaspi u suzama, šapućući molitvu za vaše ozdravljenje – to je realnost desetogodišnje djevojčice koja se bori da spasi svoju mamu. Ona ne odustaje, jer vjeruje da njena mama može ozdraviti. Pozivamo vas da se pridružite ovoj borbi i pružite podršku Aleksandri kako bi nastavila svoje liječenje – navodi se u apelu za pomoć.

Ova hrabra majka nije izgubila vjeru u ljude, ali pomoć joj je hitno potrebna.
Svaka donacija može biti korak bliže njenom ozdravljenju. Molba da ne ostanemo nijemi na ovu priču.

➡️ Pozivom na broj ☎️ 1402 ☎️ možete donirati 1KM (M:TEL mreža, broj aktivan do 30.04.)

Takođe, moguće donirati uplatom na Aleksandrin žiro račun: 551 – 720 257 76936 26

Linker
Za uplate iz inostranstva:

IBAN: BA395517202867105348
SWIFT/BIC: BLBABA22

Nastavi čitati

Društvo

“ZLATNI LJEŠNIK?” Nevjerica u Zenici zbog cijene čokolade

Građani Zenice ovih dana s nevjericom prate rast cijena svojih omiljenih proizvoda, a najnoviji primjer koji je izazvao buru reakcija dolazi iz jedne lokalne prodavnice. Naime, cijena Milka čokolade od 270 grama u ovoj prodavnici dostigla je zapanjujućih 13,50 KM.

Fotografije ove astronomske cijene ubrzano su se proširile društvenim mrežama, izazivajući lavinu komentara ispunjenih nevjericom i ogorčenjem. Korisnici društvenih mreža ne kriju svoje čuđenje, pa su se tako mogle pročitati brojne ironične opaske poput: “Je li u njoj zlatni lješnjik?” i “Za te pare mogu ručati u restoranu”.

Ovaj drastičan skok cijene omiljene čokolade dolazi u vrijeme kada plate i penzije stagniraju, dok cijene osnovnih životnih namirnica i svakodnevnih potrepština nastavljaju nezaustavljivo rasti.

Milka, koja je godinama bila prepoznatljiva kao pristupačna i omiljena poslastica, sada sve više postaje luksuz koji će mnogi građani Zenice, ali i cijele zemlje, teško moći priuštiti. Ovaj primjer jasno ilustruje sve veći udar inflacije na džepove građana i postavlja pitanje o daljem rastu cijena i standardu života.

Nastavi čitati

Društvo

“RADNICI ODLAZE NA PRIMORJE, PLATE DVOSTRUKO VEĆE”: Poslodavci se žale kako je SVE MANJE radne snage u ugostiteljstvu

Ljetna sezona je na pragu i s njom dolazi paradoks kada imamo povećan broj turista, a sve manje radne snage u ugostiteljstvu. Gdje odlaze konobari i kuvari?

Rješenje vidimo u obučavanju radnika koji žele da rade u ovoj branši a koji nisu kvalifikovani, rekao je Goran Kurtinović, član UO Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeka”.

– Ugostiteljstvo je u velikom problemu. Mi sada u aprilu i maju sastavljamo osoblje koje će iznijeti ljetnu sezonu. Da bi zadržali profesionalnog radnika treba ga i adekvatno platiti što je trenutno nerealno. Zato mnogi radnici odlaze na primorje gdje su plate dvostruko veće – rekao je Kurtinović gostujući u našem Јutarnjem programu.

Kako je naveo, rješenje vidi u obučavanju radne snage i testiranju radnika kako bi se vidio njihov nivo znanja.

– Ti radnici bi dalje obučavali sve zainteresovane koji imaju želju da rade u ugostiteljstvu. Bitno je pokrenuti lanac ulaganja u radnu snagu da bismo za dvije tri godine stekli kvalitet – kaže Kurtinović.

Kurtinović je iznio podatak da je trenutno daleko manje pazara u kafićima i restoranima i da je 30 do 40 odsto manje prometa, te da se uzdaju u strane turiste.

U Srpskoj je sve više radne snage iz Nepala, Indije i dugih zemalja koji rade u građevinskom sektoru. Ipak, njih još ne viđamo u restoranima i kafićima, kaže Kurtinović, prenosi RTRS.

– Strani radnici su neminovnost, ali mi gledamo da budemo posljednja grana u kojoj će doći strana radna snaga. Nadamo se brzom izlasku iz krize kako bismo krenuli naprijed – istakao je Kurtinović.

Nastavi čitati

Aktuelno