Politika
PERFIDNE SMICALICE VLASTI SRPSKE ZA BANJALUKU! Republička inspekcija radi sve da BLOKIRA vitalne projekte Grada!

“Ako je zabrana radova na kružnoj raskrsnici u svrsi političke kampanje i ako je urađeno po nalogu, to je najveća sramota za ovaj grad i društvo”, rekao je ovo nekadašni dekan i profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjaluci Vitomir Popović povodom obustavljanja radova na raskrsnici kod Ekvatora.
Obustvaljanje radova na raskrsnici kod Ekvatora nije prvi slučaj u kojem je republička inspekcija intervenisala, jer od preuzimanja mandata administracije gradonačelnika Draška Stanivukovića inspekcija je u više navrata djelovala protiv odluka gradske administracije i protiv interesa građana Banjaluke.
U narednim redovima ćemo se podsjetiti kako je Republička inspekcija djelovala u gorućim problemima grada na Vrbasu.
Raskrsnica kod Ekvatora:
Posljednji slučaj svakako je vezan za obustavu radova na raskrsnici kod Ekvatora. Projekat olakšice saobraćaja u Banjaluci trebalo je da omogući jednosmjerni saobraćaj u užem jezgu grada, a kruna ovog projekta treba da bude kružna raskrsnica kod Ekvatora.
Izgradnja ove raskrsnice je uveliko započeta i radovi su se odvijali brže od predviđenog. Ipak pred kraj radova, stavljena je traka i zabrana jer po riječima nadležnih ovi radovi nisu imali građevinsku dozvolu.
Profesor Vitormir Popović je ranije istakao da to što je Republički inspektorat obustavio izgradnju kružne raskrsnice kod “Ekvatora” nije u skladu ni sa zdravim razumom, ni propisima.
“Ako je to u funkciji predizborne kampanje, oni koji zagovaraju takav pristup, prije svega mislim na ove nesrećne inspektore koji su to vjerovatno radili po nalogu, onda je to sramno i za ovaj grad i za ovo društvo u cjelini”, rekao je Popović.
Popović kaže da se tu radi o sanaciji ili reorganizaciji tog putnog djela i da za to sigurno nije potrebna građevinska dozvola.
“Druga stvar jeste da smo mi kao građani ogorčeni na činjenicu da kad je već stanje dovedeno do kraja, sada se nalaže da se nešto mora vratiti u prvobitno stanje. Kao da neko proizvodi novac, a to su pare poreskih obveznika. I treba da se radi na tome da se poboljša saobraćaj, ukoliko se može poboljšati. Tu su velike kolone, još ako ne radi semafor tu nije moguće ni ući ni izaći iz grada”, rekao je Popović.
Rad restorana “Agape” u pandemiji:
Tokom pandemije virusa korona ugostiteljski objekti su morali raditi u specifičnim uslovima, a u nekim slučajevima rad im je bio potpuno zabranjen. Razlog za donošenje ovakve odluke je prvenstveno bio u očuvanju zdravlja naših građana. Ipak pravila nisu važila isto za sve.
Slučaj restorana “Agape” u vlasništvu ćerke predsjednika SNSD Milorada Dodika koji je pokušala zatvoriti komunalna policija zbog prekršenih epidemioloških mjera dugo je bio tema i predmet prepucavanja u Banjaluci.
“Ugostiteljski objekat “Agape” usluživao je goste u bašti zatvorenog tipa, čime su prekršene mjere Republičkog štaba za vanredne situacije”, napisao je tada gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Nakon što su tržišna inspekcija Grada i komunalna policija izdali prekršajni nalog, ali i mjeru zatvaranja na sedam dana, porodica Dodik je ekspresno poslala republičke inspektore kako bi opovrgnuli tvrdnje gradske inspekcije, i time kako je tada govorio Stanivuković još jednom građanima dokazali da su nedodirljivi.
“Ovo je šamar svim ugostiteljima, muzičarima, fitnes trenerima, ali i svim građanima Banje Luke i cijele Republike Srpske. Na isti način su tražili zaštitu i od nadležnog ministarstva povodom slučaja u vezi nelegalno izgrađenog objekta “Kajak”. Pokazaćemo da je Banja Luka snažnija od bilo kog pojedinca,” poručio je tada Stanivuković.
Kajak terasa:
U martu 2021. godine postavljena je traka na restoran “Kajak” u Banjaluci. Razlog za zabranu rada ovog ugostiteljskog objekta bio je činjenica da je zahtjev za legalizaciju objekta odbijen jer se nalazi na gradskoj zemlji.
Brojni naslovi su tada opisivali da je zabrana rada rezultat ličnog sukoba gradonačelnika sa porodicom Radišić što je tada Stanivuković oštro demantovao.
Naveo je da ovo nije usmjereno protiv vlasnika, porodice Radišić, ili nečijih kumova i prijatelja, već protiv pojave nelegalne gradnje.
“Oni koji su do juče mislili da mogu sve, danas počinju da ruše svoju imovinu. Počinje razgrađivanje privatne države i to je danas ono što se tamo dešava. Ne likujem, samo želim da Grad bude iznad svakog pojedinačno”, rekao je on.
Za razliku od navedenih slučajeva kada je republička inspekcija reagovala užurbano, u slučaju “Kajak terase” Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju i ministar Srebrenka Golić poručili su tada da rade isključivo prema važećim zakonima i propisima, a da će žalba koju je tada podnio Stanivuković biti riješena kad dođe na red, u skladu sa dinamikom pristizanja svih drugih žalbi.
Rušenje “Kajak terase” je izvršeno u novembru 2021. godine i tada je Stanivuković poručio da je rušenje ispravljanje dugogodišnje nepravde koju su, prema njegovim rečima, pojedinci počinili gradu.
“Ovo nije upereno protiv bilo kojeg pojedinca; kada budu imali papir dobiće sve što žele. Sve pojedince smo stavili u istu ravan – nema potlačenih, nema povlaštenih, svi smo jednaki. Uzalud je braniti neodbranjivo. Znao sam ko je advokat i ko brani ovaj slučaj i odmah sam znao da će izgubiti” rekao je tada Stanivuković.
Rampa na fontanu:
Izgradnja nove fontane u parku Mladen Stojanović po uzoru na onu koja je nekada bila u parku Petar Kočić počela je u maju 2021. godine na radost brojnih nostalgičara u gradu na Vrbasu.
“Dugo smo razmišljali koji lokalitet je najadekvatniji. Zajedno smo došli na ideju da fontana bude upravo na ovom lokalitetu, pod krošnjama ovog prelijepog drveća, koje podsjeća na lokaciju gdje je bila prethodna fontana, kako bi dobila svoj stari sjaj”, kazao je tada Stanivuković.
Fontana je izgrađena, ipak pred gradskim vlastima je bio trnovit put do njene izgradnje.
“Grad Banjaluka izdao je građevinsku dozvolu za izgradnju fontane u parku Mladen Stojanović koju je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske poništilo 29. novembra 2021. godine, zbog nenadležnosti grada – istakli su tada iz resornog Ministarstva.
Govorili su da je zahtjev za građevinsku dozvolu za izgradnju fontane stigao u Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS i da se nalazi u fazi obrade.
“Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske poslalo je zahtev gradu Banjaluka za dopunu dokumentacije, a nakon kompletiranja zakonom propisanih dokumenata, Ministarstvo će izdati građevinsku dozvolu” govorili su iz Ministarstva.
Ipak, Grad je imao dozvolu za gradnju, pa je tako replika fontane u parku Mladen Stojanović ugledala svjetlost dana nakon 15 godina.
Uz prigodan kulturno-umjetnički program, fontanu su otvorili gradonačelnik Draško Stanivuković, savjetnica za društvene delatnosti Milada Šukalo uz veliki broj Banjalučana.
Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je tada da je ova fontana više od vode koja teče niz kamen kao što je više i od simbola grada.
“Ova fontana predstavlja brojne uspomene, sjećanja na onu Banjaluku koju su naši sugrađani zaista mnogo voljeli”,rekao je Stanivuković.
Dodao je da je fontana iz parka Petar Kočić nestala, ali da niko nije pitao Banjalučane šta misle o tome.
Politika
DODIK IMA NOVU IDEJU! ” U studentskom kampusu izgraditi vrtić i crkvu?!”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da će 3,5 miliona KM iz budžeta Kabineta predsjednika biti izdvojeno za izgradnju vrtića u okviru kampusa banjalučkog Univerziteta.
“To nije limit sredstava, jer ovaj vrtić mora biti vrtić budućnosti sa najsavremenijom opremom i neophodnom logistikom u smislu digitalizacije i ostalog”, rekao je Dodik novinarima na Fakultetu političkih nauka, gdje je prisustvovao predstavljanju ključnih informacija o aktuelnom upisu na prvu godinu prvog ciklusa srtudija i o investicijama.
On je naveo da insistira na tome da u okviru kampusa bude izgrađena i crkva kao spomenik poginulim studentima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
“Uredićemo i saobraćajnice ovdje, izgradićemo tehnološki centar. Uložićemo više od 150 miliona KM u novi Medicinski fakultet, Medicinsku školu, centar za istraživanja i to će biti savremeni kompleks na Paprikovcu koji će povezati srednje i visoko medicinsko obrazovanje sa Univerzitetskim-kliničkim centrom Srpske”, istakao je Dodik.
On je rekao da se pokazalo da u oblasti zdravstva privatni sektor pokriva samo ono što je profitabilno, ali da javni sektor mora imati sve pokriveno.
Dodik je ukazao da je ovogodišnji veći upis studenata na banjalučki Univerzitet rezultat ne samo aktuelnih trendova, već i besplatnog školovanja i boravka u studentskim domovima sa cijenom od tri KM za tri obroka.
“Studenti trebaju da redovno studiraju i da polažu godine redovno da bi koristili ove benefite”, poručio je Dodik.
On je dodao da je ranijih godina nedostajalo kadra na fakultetima, a da se danas Univerzitet u Banjaluci može ponositi kadrom koji može biti konkurentan i u regionu.
“Uradićemo sve da pojačamo standard naših profesora i studenata. Prije mjesec dana povećali smo plate profesorima i vjerujem da ćemo početkom iduće godine biti u prilici da povećamo plate prosvjetnim i radnicima u javnom sektoru”, istakao je Dodik i izrazio uvjerenje da će to omogućiti nastavak rasta domaćeg proizvoda.
On je ukazao da su univerziteti najisturenija institucija prema okruženju i da ga raduje svako pomjeranje rejtinga visokoškolskih ustanova u Srpskoj.
“Za studente koji u pauzi studiranja se opredijele da negdje rade po ugovoru o djelu na mjesec ili dva, odlučio sam da preuzmemo plaćanje 14 odsto poreza i 18 odsto za penzioni fond”, rekao je Dodik.
On je dodao da Srpska ima pad poljoprivredne proizvodnje koju su desetkovali vremenski uslovi, ali vjeruje da će imati dovoljne količine pšenice, dok je voćarska proizvodnja gotovo uništena.
“I dalje ćemo biti sa poljoprivrednicima i očuvaćemo stočarsku i svaku drugu proizvodnju koju možemo”, naveo je Dodik.
Provjereno.info
Politika
DRINIĆ U REKAVICAMA “Građani žele razvoj, ali skupštinska većina sve blokira”

Generalni sekretar Partije demokratskog progresa (PDP) Nebojša Drinić boravio je danas u popodnevnim časovima u mjesnoj zajednici Rekavice 2, gdje je sa mještanima razgovarao o svakodnevnim problemima, razvojnim potencijalima, ali i blokadama koje, kako tvrdi, sprovodi skupštinska većina u Banjaluci.
– Danas sam poslijepodne proveo u MZ Rekavice 2. Sa dobrim mještanima ovog banjalučkog naselja razgovarao sam o njihovoj viziji razvoja, ali i o izazovima i problemima sa kojim se susrećemo u gradu. Mnogo je projekata, većih i manjih, koji su zbog neodgovornih pojedinaca iz skupštinske većine na čekanju. Opstruišu razvoj, ulaganja i održavanje postojeće infrastrukture. Takođe, namjerno guraju gradska preduzeća u ambis. Za to nemaju utemeljenje, osim u bezobrazluku i neodgovornosti prema povjerenju naroda – poručio je Drinić.
Ipak, kako naglašava, PDP u saradnji sa mještanima nastavlja da djeluje odgovorno i predano:
– Zajedničkim snagama sa neformalnom grupom mještana Rekavica 2 obnovićemo krov na školi, kako bi se zaustavilo dalje propadanje objekta. Pokrenućemo inicijativu na lokalnom nivou za izgradnju mostića preko rječice Rekavice, kako bi djeca bezbjedno stizala do škole. Pokrenućemo i inicijativu prema „Putevima Republike Srpske“ za postavljanje zaštitne mreže na stijenama pored puta, zbog čestih odrona u zimskom periodu – naveo je Drinić.
Dodaje da dobrobit građana mora biti prioritet svih nivoa vlasti, te da PDP ostaje uz građane i njihove potrebe, uprkos političkim opstrukcijama koje dolaze od onih koji, kako kaže, „misle samo na svoje džepove“.
Politika
NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!

Svi aktuelni članovi Komisije za utvrđivanje sukoba interesa RS i članovi Komisije za žalbe RS žele da zadrže ta pristojno plaćena mjesta i ponovo su se prijavili na konkurs za te pozicije.
Pred Komisijom za izbor i imenovanje Narodne skupštine RS juče su održani intervjui sa kandidatima. Na konkurs za člana Komisije za utvrđivanje sukoba interesa RS prijavili su se i aktuelna predsjednica Obrenka Slijepčević, kao i svi njeni članovi Granedina Dragojević, Sandra Vuković, Vojislav Marković, Gordan Jovanović, Slaviša Mrkaja i Munib Karić.
Pored njih, novi kandidati su Igor Vidović, Jelena Toromanović i Marijana Nešković, pri čemu treba napomenuti da su se Slaviša Mrkaja i Munib Karić prijavili i na konkurs za članove Komisije za žalbe koja je drugostepeni organ za odlučivanje po rješenjima Komisije za utvrđivanje sukoba interesa. ored njih dvojice na oba konkursa su se prijavili i Jelena Milanović Milekić, Branko Mudrinić, Budimir Petković, Rade Gojković i Mladena Mutić, te aktuelni članovi Komisije za žalbe Oliver Blagojević i Biljana Vasić, piše Capital.
Pored Blagojevića i Vasićeve za člana Komisije za žalbe prijavili su se njen aktuelni predsjednik Ranko Karapetrović i član Goran Raković. Treba napomenuti da je u ovoj komisiji bilo izmjena u odnosu na petočlani sastav izabran u maju 2021. godine. Naime, Marina Kremenović je 2022. godine postala notarka i podnijela je ostavku na članstvo u Komisiji, pa je umjesto nje izabrana Armi Buro. Međutim, ona je u međuvremenu preminula i komisija od tada radi u nepotpunom sastavu sa četiri člana.
-
Hronika12 sati ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika2 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Društvo1 dan ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Politika2 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Svijet2 dana ago
JEZIVA PRIJETNJA IZ TEHERANA “Sljedeći sukob biće posljednji za jevrejsku državu”
-
Politika1 dan ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Presudu vrijednu 100 miliona KM okrenuo sudija POZNAT PO SLUČAJU “ĐOKO BANDIT!”