Connect with us

Politika

PERFIDNE SMICALICE VLASTI SRPSKE ZA BANJALUKU! Republička inspekcija radi sve da BLOKIRA vitalne projekte Grada!

“Ako je zabrana radova na kružnoj raskrsnici u svrsi političke kampanje i ako je urađeno po nalogu, to je najveća sramota za ovaj grad i društvo”, rekao je ovo nekadašni dekan i profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjaluci Vitomir Popović povodom obustavljanja radova na raskrsnici kod Ekvatora.

Obustvaljanje radova na raskrsnici kod Ekvatora nije prvi slučaj u kojem je republička inspekcija intervenisala, jer od preuzimanja mandata administracije gradonačelnika Draška Stanivukovića inspekcija je u više navrata djelovala protiv odluka gradske administracije i protiv interesa građana Banjaluke.

U narednim redovima ćemo se podsjetiti kako je Republička inspekcija djelovala u gorućim problemima grada na Vrbasu.

Raskrsnica kod Ekvatora:

Posljednji slučaj svakako je vezan za obustavu radova na raskrsnici kod Ekvatora. Projekat olakšice saobraćaja u Banjaluci trebalo je da omogući jednosmjerni saobraćaj u užem jezgu grada, a kruna ovog projekta treba da bude kružna raskrsnica kod Ekvatora.

Izgradnja ove raskrsnice je uveliko započeta i radovi su se odvijali brže od predviđenog. Ipak pred kraj radova, stavljena je traka i zabrana jer po riječima nadležnih ovi radovi nisu imali građevinsku dozvolu.

Profesor Vitormir Popović je ranije istakao da to što je Republički inspektorat obustavio izgradnju kružne raskrsnice kod “Ekvatora” nije u skladu ni sa zdravim razumom, ni propisima.

“Ako je to u funkciji predizborne kampanje, oni koji zagovaraju takav pristup, prije svega mislim na ove nesrećne inspektore koji su to vjerovatno radili po nalogu, onda je to sramno i za ovaj grad i za ovo društvo u cjelini”, rekao je Popović.

Popović kaže da se tu radi o sanaciji ili reorganizaciji tog putnog djela i da za to sigurno nije potrebna građevinska dozvola.

“Druga stvar jeste da smo mi kao građani ogorčeni na činjenicu da kad je već stanje dovedeno do kraja, sada se nalaže da se nešto mora vratiti u prvobitno stanje. Kao da neko proizvodi novac, a to su pare poreskih obveznika. I treba da se radi na tome da se poboljša saobraćaj, ukoliko se može poboljšati. Tu su velike kolone, još ako ne radi semafor tu nije moguće ni ući ni izaći iz grada”, rekao je Popović.

Rad restorana “Agape” u pandemiji:

Tokom pandemije virusa korona ugostiteljski objekti su morali raditi u specifičnim uslovima, a u nekim slučajevima rad im je bio potpuno zabranjen. Razlog za donošenje ovakve odluke je prvenstveno bio u očuvanju zdravlja naših građana. Ipak pravila nisu važila isto za sve.

Slučaj restorana “Agape” u vlasništvu ćerke predsjednika SNSD Milorada Dodika koji je pokušala zatvoriti komunalna policija zbog prekršenih epidemioloških mjera dugo je bio tema i predmet prepucavanja u Banjaluci.

“Ugostiteljski objekat “Agape” usluživao je goste u bašti zatvorenog tipa, čime su prekršene mjere Republičkog štaba za vanredne situacije”, napisao je tada gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

Nakon što su tržišna inspekcija Grada i komunalna policija izdali prekršajni nalog, ali i mjeru zatvaranja na sedam dana, porodica Dodik je ekspresno poslala republičke inspektore kako bi opovrgnuli tvrdnje gradske inspekcije, i time kako je tada govorio Stanivuković još jednom građanima dokazali da su nedodirljivi.

“Ovo je šamar svim ugostiteljima, muzičarima, fitnes trenerima, ali i svim građanima Banje Luke i cijele Republike Srpske. Na isti način su tražili zaštitu i od nadležnog ministarstva povodom slučaja u vezi nelegalno izgrađenog objekta “Kajak”. Pokazaćemo da je Banja Luka snažnija od bilo kog pojedinca,” poručio je tada Stanivuković.

Kajak terasa:

U martu 2021. godine postavljena je traka na restoran “Kajak” u Banjaluci. Razlog za zabranu rada ovog ugostiteljskog objekta bio je činjenica da je zahtjev za legalizaciju objekta odbijen jer se nalazi na gradskoj zemlji.

Brojni naslovi su tada opisivali da je zabrana rada rezultat ličnog sukoba gradonačelnika sa porodicom Radišić što je tada Stanivuković oštro demantovao.

Naveo je da ovo nije usmjereno protiv vlasnika, porodice Radišić, ili nečijih kumova i prijatelja, već protiv pojave nelegalne gradnje.

“Oni koji su do juče mislili da mogu sve, danas počinju da ruše svoju imovinu. Počinje razgrađivanje privatne države i to je danas ono što se tamo dešava. Ne likujem, samo želim da Grad bude iznad svakog pojedinačno”, rekao je on.

Za razliku od navedenih slučajeva kada je republička inspekcija reagovala užurbano, u slučaju “Kajak terase” Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju i ministar Srebrenka Golić poručili su tada da rade isključivo prema važećim zakonima i propisima, a da će žalba koju je tada podnio Stanivuković biti riješena kad dođe na red, u skladu sa dinamikom pristizanja svih drugih žalbi.

Rušenje “Kajak terase” je izvršeno u novembru 2021. godine i tada je Stanivuković poručio da je rušenje ispravljanje dugogodišnje nepravde koju su, prema njegovim rečima, pojedinci počinili gradu.

“Ovo nije upereno protiv bilo kojeg pojedinca; kada budu imali papir dobiće sve što žele. Sve pojedince smo stavili u istu ravan – nema potlačenih, nema povlaštenih, svi smo jednaki. Uzalud je braniti neodbranjivo. Znao sam ko je advokat i ko brani ovaj slučaj i odmah sam znao da će izgubiti” rekao je tada Stanivuković.

Rampa na fontanu:

Izgradnja nove fontane u parku Mladen Stojanović po uzoru na onu koja je nekada bila u parku Petar Kočić počela je u maju 2021. godine na radost brojnih nostalgičara u gradu na Vrbasu.

“Dugo smo razmišljali koji lokalitet je najadekvatniji. Zajedno smo došli na ideju da fontana bude upravo na ovom lokalitetu, pod krošnjama ovog prelijepog drveća, koje podsjeća na lokaciju gdje je bila prethodna fontana, kako bi dobila svoj stari sjaj”, kazao je tada Stanivuković.

Fontana je izgrađena, ipak pred gradskim vlastima je bio trnovit put do njene izgradnje.

“Grad Banjaluka izdao je građevinsku dozvolu za izgradnju fontane u parku Mladen Stojanović koju je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske poništilo 29. novembra 2021. godine, zbog nenadležnosti grada – istakli su tada iz resornog Ministarstva.

Govorili su da je zahtjev za građevinsku dozvolu za izgradnju fontane stigao u Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS i da se nalazi u fazi obrade.

“Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske poslalo je zahtev gradu Banjaluka za dopunu dokumentacije, a nakon kompletiranja zakonom propisanih dokumenata, Ministarstvo će izdati građevinsku dozvolu” govorili su iz Ministarstva.

Ipak, Grad je imao dozvolu za gradnju, pa je tako replika fontane u parku Mladen Stojanović ugledala svjetlost dana nakon 15 godina.

Uz prigodan kulturno-umjetnički program, fontanu su otvorili gradonačelnik Draško Stanivuković, savjetnica za društvene delatnosti Milada Šukalo uz veliki broj Banjalučana.

Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je tada da je ova fontana više od vode koja teče niz kamen kao što je više i od simbola grada.

“Ova fontana predstavlja brojne uspomene, sjećanja na onu Banjaluku koju su naši sugrađani zaista mnogo voljeli”,rekao je Stanivuković.

Dodao je da je fontana iz parka Petar Kočić nestala, ali da niko nije pitao Banjalučane šta misle o tome.

Politika

PANDUREVIĆ KOMENTARISALA POZIV SNSD-a “Donesite odluku gospodo, nemojte prebacivati na druge”

Član Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević govorila JE o političkim relacijama u BiH, te komentarisala navode nakon konferencije za medije SNSD-a na kojoj su kazali da će organizovati sastanak sa opozicijom na kojem će se odlučiti kako će se izaći na ovogodišnje izbore.

“Ja sam čula Dodikovu izjavu na putu ka vamo, SDS će donijeti odluku zajedno. Dodik kada je donosio Izborni zakon RS nije nas pitao, zakon koji je on predložio je vrlo diskutabilan i neustavan. Još nije stupio na snagu, jedino imamo zakone na nivou BiH. Otišli su korak dalje, tamo gdje su istekli mandati postojećim članovima gradskih izbornih komisija, od CIK-a su tražili da se verifikuju mandati novim članovima izbornih komisija. Znači da vrše pripreme da izađu na izbore po Schmidtovom zakonu“, kazala je Pandurević.
“Ministar finansija, Srđan Amidžić je postupio po Schmidtovom zakonu finansiranja institucija BiH i dao pare CIK-u za provođenje izbora. Nakon što su vidjeli da im spinovi ne uspjevaju, pretpostavljam da Dodik očekuje da ga opozicija odbije pa tako nađe izgovor“, ističe Pandurević.

Pandurević kaže da SNSD treba reći po kojem će se zakonu izaći na izbore.

“Oni su ti koji trebaju reći po kojem se zakonu ide. Donesite odluku gospodo, nemojte prebacivati na druge! Znači ako imamo izborni zakon RS, biramo nanovo i institucije RS. Hajde da napravimo kompromis, promijenimo UO javnog servisa, direktora, neka napravi ustupak opoziciji”.

Kada je riječ o sankcijama, Pandurević je istakla da se SDS-u mora omogućiti način da učestvuju na izborima.

“SDS nije zabranjena politička organizacija, nama se mora omogućiti način da izađemo na izbore. Onaj ko nam ne dozvoli da kao SDS izađemo na izbore krši Ustav ove zemlje i naravno dobit će tužbu. Nama su račun zamrznule domaće institucije iz RS koje treba da nam omoguće poštovanje naših prava“.

“Ukoliko dobijemo negativan odgovor, postoji žalba Sudu, uvjerena sam da će Sud odgovoriti u našu korist. Dovodi se u pitanje čitav legalitet izbora. To dovodi do izborne sheme da vladajuća partija u RS ima pobjedu svuda.

Da vidimo hoće li taj zakon potpisati Milorad Dodik. On treba da ga potpiše, očekujemo da on potpiše ovaj zakon”, kaže Pandurević za N1.
Slobodna Bosna

Nastavi čitati

Politika

SRPSKA IZGUBILA MILIJARDE! Višković tvrdi da je razlog samo JEDNA ODLUKA

Predsjednik Vlade Republika Srpske Radovan Višković izjavio je danas na Jahorini da je stopiranjem izgradnje gasovoda iz Srbije, za koji je prva koncesija dodijeljena prije 20 godina, Srpska izgubila milijarde KM.

Višković je na panelu “Razgovor sa premijerom” kojim je zvanično završen ovogodišnji “Jahorina ekonomski forum”, rekao da su partneri iz “Gasproma” na svakom sastanku prvo pitali da li je riješena gasna konekcija ispod Drine.

“Odgovor je uvijek da to još uvijek nismo sredili. Čini mi se da nećemo to ni realizovati dok Srpska ne bude nezavisna”, naveo je Višković.

Višković je podsjetio da je Republika Srpska imala namjeru da gasifikuje teritoriju od ulaska u Srpsku do Banjaluke, pa i dalje, da se na toj trasi izgrade i gasne elektrane od 500 ili 600 megavata.

“Sada Amerikanci guraju južnu interkonekciju iz Hrvatske i sada smo jedan na jedan. Mi tražimo istočnu i njome uslovljavamo južnu. Predložio sam i da na mjestu zvanične konekcije na Šepku, gdje gas ulazi u BiH iz Srbije, stavimo još jednu ili zamijenimo postojećz cijev većeg promjera i gas pumpamo do Banjaluke”, rekao Višković.

U tom slučaju, dodaje Višković, gas koji bi nedostajao bio bi uziman iz Slavonskog Broda, gdje će ulaziti iz Hrvatske.

On je podsjetio i da je u toku gasifikacija Pala i Jahorine, tako da se polako povećava potrošnja gasa u Srpskoj.

Kada je riječ o poljoprivredi, Višković je rekao da je Vlada podigla subvenciju na 70 odsto za osiguranje od prirodnih nepogoda, a za protivgradne mreže podignute su na 50 odsto.

“Svake godine zapošljavamo sve inženjere poljoprivrede koji žele da rade na vlastitom imanju i dajemo im subvenciju od 40.000 KM za početak biznisa. Veliki broj ljudi se odazvao tom pozivu. Poljoprivrednici iz Srpske su kroz podsticaje kupili 870 traktora, što se nije desilo ni u Jugoslaviji”, rekao je Višković.

Prema Viškovićevim riječima, Vlada Srpske će nastojati da odobri povoljne subvencije za nabavku najsavremenijih mašina u prerađivačkoj industriji.

Predsjednik Vlade je najavio i da će siva zona biti riješena poslije nove fiskalizacije koja će zaživjeti nakon testne faze u junu, pozivajući privrednike da se odazovu na javni poziv Poreske uprave Srpske vezan za fiskalne kase.

Kada je riječ o mladim preduzetnicima, Višković je rekao da ima i loših iskustva, te da treba tražiti način kako zaštiti podsticajna sredstava.

Generalni direktor “SHP Celex” Banjaluka Mario Blažević rekao je da poslovne zone u lokalnim zajednicama moraju da budu pripremljene za investitore u smislu priključaka i prilazne infrastrukture.

On je naglasio da su granični prelazi najbitnije pitanje za privrednike koji izvoze svoje proizvode.

Blažević je istakao da će “SHP Celex” investirati u novi proizvodni pogon i skladište između 100 i 120 miliona evra zavisno od tehnologije, što će biti završeno za pet do sedam godina, te ocijenio da benefiti koje Vlada Republike Srpske daje investitorima nisu dovoljno ispromovisani.

“Mi proizvodimo trenutno na mazut, ali bi bilo mnogo efikasnije kada bi gas došao do Banjaluke”, ukazao je Blažević i pozvao strane investitore da investiraju u Srpsku.

Menadžer kompanije “Mercedes-Benz cars” Miroslav Vrcelj, govoreći o elektromobilnosti, naveo je da je broj običnih (sporih) auto-punjača u regionu zadovoljavajući, pa i u Srpskoj i BiH, ali da je uz pomoć vlada na auto-putevima potrebno postaviti brze punjače.

On je rekao i da je sa prestankom subvencija za električne automobile u nekim zemljama Evrope, potražnja za ovim vozilima opala, ali da će ipak trend rasta biti nastavljen, samo ne kako je ranije predviđeno.

U okviru ovogodišnjeg, sedmog “Jahorina ekonomskog foruma” održano je ukupno 16 panela na kojima je učestvovalo 100 govornika.

Nastavi čitati

Politika

VLADAJUĆA KOALICIJA POZVALA OPOZICU NA RAZGOVOR! Žele dogovor oko učešća na izborima

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić najavio je za ponedjeljak održavanje sastanka predsjednika svih političkih stranaka iz Republike Srpske kako bi odlučili o daljim koracima povodom predstojećih lokalnih izbora.

Pomenuta odluka donesena je na današnjem sastanku vladajuće koalicije u Republici Srpskoj.

– Odlučili smo da ja, kao predsjednik Narodne skupštine, pozovem sve predsjednike političkih stranaka iz Srpske, kao i predstavnike lokalnih partija koje nisu na republičkom nivou i nemaju poslanike, ali imaju odbornike, i da u ponedjeljak imamo razgovore na tu temu – rekao je Stevandić.

On je rekao da vladajuća koalicija nije donijela odluku po kojem će zakonu izaći na izbore, jer je riječ o pitanju od opšteg značaja o kojem je potreban usaglašen stav.

– U zavisnosti od stava opozicije možemo li se usaglasiti, ako ne, u utorak ćemo imati novi sastanak vladajuće koalicije na kojem ćemo donijeti odluku – rekao je Stevandić nakon sastanka.

On je rekao da je prijedlog da izbori budu odloženi i provedeni po Izbornom zakonu Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno