Društvo
Pet sela u Rudom potpuno odsječeno, kod Gacka voda duboka i do 10 metara
U Rudom je nivo rijeke Lim u opadanju, ali je voda potkopala lijevu kulu mosta za naselje Mrsovo, koji je sada neupotrebljiv za saobraćaj, rekao je za RTRS Jovica Vidaković, zamjenik načelnika Opštinskog kriznog štaba.
Naveo je da je veće drvo udarilo u most i srušilo ga.
– Potpuno je odsječeno pet sela, oko 50 domaćinstava, saobraćaj je potpuno obustavljen i pričinjena je velika materijalna šteta – istakao je predsjenik MZ Mrsovo Nebojša Vuković za RTRS. SELO Zamjenik načelnika opštine Jovica Vidaković za Srnu je rekao da se šteta procjenjuje na oko 500.000 KM.
Dodao je da su nadležne službe na terenu i osposobljavaju alternativne puteve kako bi moglo da se dopre do stanovnika Polinja.
Vidaković je naglasio da su u stalnom kontaktu sa Republičkom upravom civilne zaštite, čije su ekipe na terenu i pokušavaju da nađu rješenje kako bi se postavio montažni most.
On kaže da most za naselje Mrsovo neće moći da bude popravljen dok ne opadne vodostaj Lima.
Vidaković napominje da je nivo rijeke Lim opao za oko 1,3 metra u odnosu na juče i da je i dalje u blagom opadanju.
Na području Gacka stanje je najkritičnije u selu Zagradci, gdje je voda duboka i do 10 metara, mada vodostaj stagnira, a do glavne magistrale moguće je stići dugim pješačenjem neprohodnim putem, saopšteno je iz Republičke uprave civilne zaštite.
Iz Uprave navode da se ne zna kada će doći do povlačenja vode, jer su tu ublovi izvori ponornica.
Zbog obilnih padavina voda u gradskom vodovodu je zamućena pa iz preduzeća “Vodovod” pozivaju da se voda za piće obavezno prokuva.
Na području mjesne zajednice Fojnica stanje je stabilno, a pripadnici Vatrogasno-spasilačke jedinice su u jutarnjim satima vratili namještaj u poplavljenim domaćinstvima.
Republička uprava civilne zaštite je poslala dva isušivača kako bi se isušile poplavljene prostorije.
U mjesnoj zajednici Avtovac nivo vode opada i stanje je stabilno, a najveće probleme predstavljaju presječene putne komunikacije.
U selu Lukovice voda je minimalno počela da se povlači, nivo vode stagnira, a oslobađanje puta, ako ne bude padavina, očekuje se za pet do šest dana, istakli su iz Republičke uprave Civilne zaštite.
U selu Danići nivo vode počeo je polako da opada, a alternativni put do sela je iz pravca Dulića, dok do sela Kazanci nema alternativnog puta, a postojeći će biti prohodan za dva, tri dana.
Iz Uprave civilne zaštite navode da u Gacku trenutno pada mokri snijeg koji se lijepi za tlo i dostigao je, zavisno od mjesta, i do 20 centimetara visine u seoskim područjima, a u gradu je oko 15 centimetara.
Sve putne komunikacije, kako lokalne koje čisti Javno preduzeće “Komus”, tako i regionalne koje održava preduzeće “Putevi”, za sada su prohodne i saobraćaj se odvija nesmetano.
Napajanje električnom energijom je uredno.
I Civilna zaštita i Vatrogasno-spasilačka jedinica i dalje su svoj režim rada uskladili sa trenutnom situacijom, uvedena su dežurstva 24 časa, a obilazak terena se vrši redovno, dodaju iz civilne zaštite.
Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite Milan Novitović rekao je danas da se rijeka Drina postepeno povlači sa zaplavljenih naselja i oraničnih površina u Zvorniku, te da je grad izuzetno odgovorno postupio prethodnih dana u pomaganju i spašavanju građana iz poplavljenih područja.
Novitović je, nakon obilaska poplavljenih područja sa zamjenikom gradonačelnika Zvornika Bojanom Ivanovićem, istakao da su preduzete sve preventivne mjere, angažovana Služba civilne zaštite, Profesionalna vatrogasno spasilačka jedinica, komunalna i druga preduzeća, a sve s ciljem da se smanji nagli prodor vode u ugrožena naselja.
On je dodao da je Ivanović sa odgovarajućim sužbama svakoga dana i noću bio na terenu, preduzimao i rukovodio sve mjere koje su predviđene Planom odbrane od poplava u ovoj lokalnoj zajednici, čime su znatno smanjene posljedice obilnih padavina.
Novitović je rekao da je neprestalno praćena situacija, dotok vode u akumulacije, kao i protoci u slivu Drine na poručju Bajine Bašte, Višegrada i Zvornika.
-Povezali smo u sistem zaštite i spasavanja i građane, lokalnu zajednicu, republičke organizacije i Vladu Republike Srpske – naveo je Novitović.
Dodao je da su se slušale i sugestije predsjednika Republike i Vlade Srpske, ali i građana za sve one specifičnosti lokalne zajednice ili mikroprostora kako bi se na najbolji način prošlo kroz ovu situaciju.
Ivanović je rekao da je danas situacija nešto bolja i da očekuje da u narednom periodu dođe do stagnacije vodostaja.
-Što se tiče Gradske uprave i naših službi, mi smo danonoćno na terenu, gdje pomažemo našem stanovništvu. Zahvaljujući pravovremenim informacijama, imali smo vremena da reagujemo, organizujemo i pomognemo iznošenje namještaja, dostavimo vreće sa pijeskom i preduzmemo druge mjere tako da bi šteta sigurno bila veća da se nije intervenisalo pravovremeno – rekao je Ivanović.
Zamjenik gradonačelnika najavio je da će, ukoliko rijeka Drina ne bude više rasla, biti preduzete mjere na sanaciji posljedica poplave.
-Dostavićemo pumpe da se izbaci voda iz podruma i garaža, organizovati sprovođenje dezinfekcije, čišćenje ulica i ostalih površina, a već u ponedjeljak, 23. januara, počeće da radi gradska Komisija za procjenu štete – rekao je Ivanović.
On je naglasio da će se u narednom morati iznaći sredstva da se uradi obaloutvrda na plavnom dijelu Drine, kako stanovnici u ovih 50 kuća ne bi morali da strahuju svaki put kada pada jača kiša i da se više ne dešavaju poplave.
Krizni štab za vanredne situacije grada Zvornika saopštio je danas da se voda povukla iz većine od 10 stambenih objekata u karakajskom naselju Terminal i vikend-naselju Srednji Šepak.
Voda se postepeno povlači i sa poljoprivrednog zemljišta u Roćeviću, Šepku i Tršiću.
Protok na Hidroelektrani Mali Zvornik iznosi 1.888 metara kubnih u sekundi, dok je dotok 1.830 metara kubnih u sekundi.
Maksimalni protok Drine zabilježen je u toku noći između 19. i 20. januara, kada je iznosio 2.390 metara kubnih u sekundi.
Rijeka Hoča se povukla u korito, a uobičajeni protok ima i rijeka Sapna.
Iz Gradske uprave Zvornik navode da će obezbijediti pumpe za izbacivanje vode iz podrumskih prostorija i garaža, isušivače, dezifekciju prostorija u koje je voda ušla, čišćenje ulica i dvorišta, a već od ponedjeljka Komisija za procjenu štete obilaziće teren radi utvrđivanja posljedica poplave.
U saopštenju se dodaje da će Grad Zvornik nastojati da u saradnji sa Vladom Republike Srpske pruži pomoć građanima u saniranju štete koju su pretrpili, a koja je, zahvaljujući pravovremenom reagovanju nadležnih ublažena i znatno manja nego da nije bilo preventivnih mjera.
Pripadnici Službe civilne zaštite sa rezervnim sastavom i Profesionalne vatrogasno spasilačke jedinice nastavljaju da dežuraju radi preventivnog djelovanja.
Društvo
SVJEDOK O NAPADU NA KOLONU JNA! “Pucali su mi u leđa”
Svjedok Tužilaštva BiH, Ratko Kapalina, ispričao je danas na suđenju Ejupu Ganiću i ostalima za zločine nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, da je bio u koloni koja je zaustavljena 3. maja 1992. godine i da mu je, dok je ležao na zemlji, pucano u leđa.
Kapalina je bio zamjenik načelnika bezbjednosti Druge vojne oblasti JNA, a na tu funkciju je imenovan 1. marta 1992. godine.
Na pitanje tužioca Mladena Vukojičića da opiše dešavanja u Sarajevu tog dana, svjedok je rekao da je tada “bilo neko veselje u vezi sa referendumom”.
– Desio se i onaj slučaj kada je pucano na srpske svatove, rekao je Kapalina.
On je svjedočio da su tada u Sarajevu bile postavljene barikade i punktovi „i s jedne i s druge strane“.
Kapalina je takođe naveo da je 2. maja napadnut Dom Armije u Sarajevu i drugi objekti JNA, te da je bilo stradanja s obe strane.
Svjedok je govorio i o dolasku Alije Izetbegovića na sarajevski aerodrom, gdje ga je zadržala JNA.
Svjedok je potvrdio da je kolona JNA krenula iz Sarajeva uz pratnju UNPROFOR-a, ali da je ubrzo nakon polaska napadnuta. “Nije prošlo 10 minuta, već su mi pucali u leđa,” rekao je Kapalina, dodajući da je ranjen nakon što mu je naređeno da legne na zemlju sa ostalim zarobljenicima.
Suđenje će biti nastavljeno 9. oktobra.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sutra ponovo pripremite kišobrane
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno oblačno vrijeme sa kišom uz temperaturu vazduha do 23 stepena Celzijusova.
Ujutro će biti oblačno, na jugu i jugozapadu kiša, u ostalim predjelima suvo, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Prije podne padavine će se postepeno širiti ka istoku i sjeveru. Najviše suvog vremena biće na krajnjem sjeveru, poslije podne kiša i u ovim predjelima.
Na jugu će biti i pljuskova sa grmljavinom uz nešto jače padavine, u ostalim predjelima slabija kiša.
Duvaće slab do umjeren vjetar istočnih smjerova, ponegdje uz jake udare.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 10 do 16, u višim predjelima od sedam, a dnevna od 14 na jugozapadu do 23 na sjeveroistoku, u višim predjelima od 10 stepeni Celzijusovih.
Društvo
MIJENJAJU PELENE I ČUVAJU BEBE: Tate u Srpskoj sve češće na porodiljskom
Osim majke, prve mjesece života uz svoje nasljednike odlučila su, od početka pa do kraja avgusta ove godine, provesti i 32 oca. Oni su svoja radna mjesta zamijenili porodiljskim odsustvom i brigom za dijete.
Pokazuju to podaci Javnog fonda za dječju zaštitu Republike Srpske, a poredeći ih sa istim periodom prošle godine, kada je ovu mogućnost iskoristilo 26 očeva, lako se zaključuje da raste broj tata kojima je briga za dijete preča od svega.
“Očevi najviše koriste porodiljsko odsustvo u gradu Banjaluka”, naveli su iz Fonda za dječju zaštitu Srpske za “Nezavisne novine”.
Da je broj ovih slučajeva u porastu, može se vidjeti i kada se pogledaju podaci iz 2017. godine, kada su tokom cijele godine korištenje porodiljskog odsustva koristila 22 oca.
Inače, u Srpskoj je propisano da se roditelji djeteta mogu sporazumjeti da odsustvo nakon isteka 60 dana od dana rođenja djeteta, umjesto majke nastavi da koristi zaposleni otac.
Maja Savanović Zorić, psiholog i sistemski porodični psihoterapeut, ističe da, iako predrasude još postoje, sve više muškaraca je spremno da stavi dobrobit svoje porodice ispred društvenih očekivanja, čime šalju jasnu poruku da je roditeljstvo zajednička odgovornost.
“Porast broja očeva na porodiljskom odsustvu pokazuje da smo na putu ka pozitivnoj promjeni. Neprocjenjiv značaj ima aktivno učešće očeva u ranom razvoju djeteta i kada su očevi prisutni i uključeni u brigu o djetetu, dijete stiče osjećaj sigurnosti, stabilnosti i ljubavi iz različitih izvora”, objašnjava ona za “Nezavisne novine”.
Prema njenim riječima, psihološki gledano, ovaj proces oslobađa od tradicionalnih uloga, donosi mnogo pozitivnog, jer se stvara okruženje u kojem oba roditelja imaju mogućnost ravnopravno da budu prisutna u životu djeteta.
“Jedan od mojih savjeta bio bi da roditelji prihvate ovaj period kao dragocjeno vrijeme za povezivanje sa svojim djetetom, da postave realna očekivanja od sebe, da razgovaraju sa svojim partnerom o podjeli zadataka i ne zaborave da brinu i o svom mentalnom zdravlju”, ističe Savanović Zorićeva za “Nezavisne novine” i dodaje da je veoma bitno da su usklađeni stilovi roditeljstva oca i majke koji doprinose emocionalnoj i socijalnoj ravnoteži djeteta.
Ivan Šijaković, sociolog, ističe da ovi brojevi predstavljaju napredak u odnosu na tradicionalno shvatanja uloge oca u odgoju djece dok su u stadijumu beba.
“Pre 30-40 godina to je smatrano neprijatnim predlogom, pa čak i nekom vrstom sramote za muškarce. Svakako da će se očevi na ovaj način ranije uključiti u odgoj deteta, iako možda ne i sasvim rado”, kaže Šijaković za “Nezavisne novine”.
Dodaje da je ova pojava došla iz skandinavskih zemalja, a prema njegovom mišljenju, bolje bi bilo da parovi nađu način da majka boravi više uz bebu do navršene prve godine.
Vladimir Vasić, sociolog, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da je pravo korištenja porodiljskog odsustva podjednako za oca i majku odlična stvar za jednakost u moru devijantnih nasrtaja, a pogotovo kada se na sva zvona zagovara ravnopravnost između muškarca i žene.
“Otac i majka treba, svako u svom domenu, da doprinose vaspitanju i podizanju djece i tu ne treba da bude bilo šta sporno. Ako uzmemo u obzir devetomjesečnu trudnoću, sam porođaj i postporođajni period, smatram da muškarac treba da bude uz ženu i da što više vremena provodi zajedno s njom da joj olakša poslove i izazove koji su pred njom”, kaže Vasić za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, otac i majka su najvažnije figure u oblikovanju svijesti i odrastanju djeteta, te je i sa te socijalne strane njihova podjednaka uloga izuzetno važna.
-
Politika3 dana ago
UBJEDLJIVO VODSTVO! Nedostižna prednost Stanivukovića u trci za gradonačelnika
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD NAZVAO ŽIVIM BLATOM! STANIVUKOVIĆ PORUČIO DODIKU: ” U kuću Milanovića uselite Agenciju za lijekove RS”
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ umjesto predsjednika i Vlade PLATIO RADOVE na izgradnji Centralnog spomen obilježja
-
Politika2 dana ago
KAKVA JE ULOGA DOKTORA ĐAJIĆA u predmetu „Korona ugovori“?
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ “CRVENI RUŽ POLAKO BLIJEDI. Ali LAŽI i STRAH su sve jači, jer Jeca PERECA zna da 6. oktobra završava svoju političku karijeru”
-
Politika2 dana ago
DODIK U PANICI! Psovke i PRIJETNJE GRAĐANIMA BANJALUKE zbog Stanivukovićeve neporecive prednosti!
-
Politika3 dana ago
ZAŠTO ŠOBOT ĆUTI NA DODIKOVE PRIJETNJE? Građani šokirani, ako niste u SNSD-u VAŠ ŽIVOT NE VRIJEDI!
-
Banjaluka2 dana ago
ČAK SE I CVIJANOVIĆ OGLASILA?! Stanivuković poručio: Čekamo ĐAJIĆEVOG LUTKA nakon što se svi iz SNSD izredaju