Connect with us

Banjaluka

Pješacima iz Ade “glava u torbi” zbog lošeg puta i vozača

Skoro desetak novih zgrada, veliki broj useljenih stanova i doseljenih porodica, puno djece, a ulice bez trotoara i rasvjete. To je slika iz naselja Ada, gdje se uveliko pravi i gradi i gdje bi trebalo da bude i nova osnovna škola. A pješaci sada hodaju ivicom puta dok tik pored njih prolaze vozila, a oni pokušavaju da izbjegnu rupe i lokve.

Sagovornici iz ovog dijela Banjaluke, gdje je gradnja u nevjerovatnoj ekspanziji, kažu da su ulice u Adi veoma opasne za pješake i da niko ništa ne poduzima da to rješi. Prema njihovim riječima, u ovom naselju u protekle tri godine izgrađeno je ili samo što nije, skoro deset zgrada, ali da se ništa nije uradilo kada je u pitanju bezbjednost pješaka, ali i uopšte u saobraćaju.

– Ako krenete pješke iz naselja City block doslovno nigdje ne možete naći trotoar ili pješački prelaz, sve dok ne pređete most kod Novog Borika. Na tom putu ima svega pedesetak metara trotoara, ali tu su uvijek parkirana vozila onih koji, pretpostavljam, rade na bazenu ili od posjetilaca Gradskog olimpijskog bazena – kaže Matej S. iz ovog naselja. Ističe da su se više puta žalili i Gradskom olimpijskom bazenu i zvali pauk službu, ali da taj problem niko ne rješava.

U ovom novom naselju i zgradama živi dosta mladih bračnih parova sa malom djecom, pa kada sa kolicima krenu prema gradu, rizikuju život. Sa dječjim kolicima doslovno moramo ići po prometnoj Ulici Veljka Mlađenovića koja je i uska i nepregledna i stalno smo u strahu da će nas udariti auto. Osim toga, kada dođemo do nadvožnjaka kod bazena tu nastaje još veći problem. Bukvalno moramo zaustaviti saobraćaj, da bi bezbjedno prošli tih par metara – pojašnjava naš sagovornik iz Ade.

Stanarima novih zgrada smeta i što nemaju kontejnera, ni rasvjete u Ulici Ada. Informacije koje su do njih ranije došle iz Gradske uprave je da se trotoaru mogu nadati tek kada budu završene sve planirane zgrade. Da li je to istina, te kada će Ulici Ada i dijelu ulice Veljka Mlađenovića biti izgrađeni trotoari, odgovor iz Grada nismo dobili. Nema odgovora ni na pitanje da li će u Ulici Ada konačno biti postavljena ulična rasvjeta.

– Iskreno se nadamo da će nam nekada i rasvjetu staviti, jer je premračno dok se ide prema glavnom putu. Zamislite kako izgleda hodati po mraku, putem koji je uzak i gdje doslovno možete da dodirnete retrovizor automobila, koliko blizu prođe pored vas – žali se Tatjana K. iz ovog novog naselja u Banjaluci.

Kako nam pojašnjava, najteže je roditeljima koji djecu guraju u kolicima i oni doslovno ni sa jedne strane ne mogu da hodaju bezbjedno.

U ovom dijelu grada je veliko gradilište. Nekoliko zgrada se gradi, neke tek počinju, a još jedna je prije neki dan useljena.

Preusko je, puno prometno, a mi nemamo gdje, plus što je rupa na rupi. Svi mi koji idemo pješke smo u opasnosti, jer se ovom ulicom, koliko god da je loša i opasna, vozi brzo, a vozačima ne pada na pamet da se sklone ili uspori. A stariji koji se slabije kreću ili žene koje imaju bebe u kolicima nemaju kud – kaže naša sagovornica. Tu postoje i ležeći policajci koji su toliko uništeni i propali, da vozači ne moraju da koče ni malo, već samo prelaze preko.

Problem je posebno izražen kada počnu kiše. Osim što nemaju trotoara, pa hodaju po putu, pješaci iz ovog naselja moraju da izbjegavaju i velike lokve. Tada bukvalno hodaju po saobraćajnici.

– Kada se mimoilaze dva vozila, moram skroz da se pomjerim, jer nema mjesta. A mnogim vozačima ne pada na pamet da nas puste, da bar normalno zaobiđemo lokve koje su na svakih par metara – priča jedna od stanarki iz Ade.

TROTOAR KAO PARKING
O problemima stanara kojima imaju problema sa parkiranjem vozila na trotoarima kod Gradskog olimpijskog bazena “EuroBlic” je već pisao. Naš sagovornik nam je tada ispričao kako svaki dan strahuje za život svog djeteta, jer se sa kolicima mora kretati ulicom.
– Kada izađemo u šetnju, moram ići nekoliko metara ispred supruge i djeteta, kako bih upozorio vozila da se iza mene nalazi beba u kolicima. Znam da se u blizini nalazi veliki broj ustanova i institucija, ali trotoari su zarobljeni od sedam do 22 časa – ispričao nam je on. Prema njegovim riječima, u blizini se nalazi na desetine parking mjesta, ali vozači i pored toga stalno ostavljaju automobile na trotoaru.

Banjaluka

NAKON TRAGIČNOG DOGAĐAJA! Oglasili se iz restorana “Stara Ada”

Tragični događaj koji se sinoć dogodio na parkingu našeg restorana duboko nas je pogodio i potresao, saopštili su iz restorana “Stara Ada” na društvenim mrežama.

Oni se nadaju da se ovakve situacije više neće događati u gradu pored Vrbasa, te se izvinjavaju svim gostima koji su doživjeli neprijatnost.

– Mi zaposleni u restoranu “Stara Ada” ni na koji način nismo povezani sa ovim nemilim događajem – ističu oni, te dodaju da restoran neće raditi u nedjelju i ponedjeljak, a otkazan je i doček Pravoslavne nove godine.

Pogledajte kompletnu objavu:

Nastavi čitati

Banjaluka

SLIJEDI NAM JOŠ JEDAN SPEKTAKULARAN DOČEK! Obilježavanja Pravoslavne nove godine u Banjaluci

Nakon spektakularnog dočeka Nove godine u najvećem gradu u Srpskoj, Banjalučani i brojni posjetioci će i za dane obilježavanja Pravoslavne (srpske) nove godine uživati u bogatom sadržaju.

Sve će početi u ponedjeljak na šetalištu kod hrama Hrista Spasitelja, gdje će biti organizovan kulturno-umjetnički program.

Šlag na tortu uslijediće od 21 čas, kada će početi glavni program, preciznije rečeno pravi etno spektakl.

Čast da nastupe u Banjaluci, dobili su članovi tri etno-grupe, a to su “Trag”, “Teodulija” i “Iva”.

To bi trebalo da se završi oko ponoći, nakon čega će biti služen moleban povodom Pravoslavne nove godine, odnosno Nove godine po julijanskom kalendaru.

Iz Gradske uprave Banjaluka najavili su da će povodom dočeka biti izmijenjen režim saobraćaja u centru grada.

Iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve saopštili su da će u ponedjeljak 13. Januara od 20 časova, pa do 1 čas iza ponoći 14. januara, biti obustavljen saobraćaj u Ulici Trg srpskih vladara, na dijelu od Ulice kralja Petra I Karađorđevića do Srpske ulice (dio ulice ispred Gradske uprave i šetališta) i u Srpskoj ulici do raskrsnice sa Ulicom Ivana Franje Jukića.

Za vrijeme trajanja obustave, regulisanje i preusmjeravanje saobraćaja vršiće se na propisan način od strane pripadnika službenih lica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Iz Gradske uprave su pozvali građane na razumijevanje i oprez zbog otežanog odvijanja saobraćaja.

Prethodno, Banja Luka je u 2025. godinu ušla hitovima Senide, Đorđa Davida i Ivane Peters, a ovi koncerti priređeni su na platou ispred spotske dvorane u parku “Mladen Stojanović”.

Sjajno je bilo i za reprizu dočeka.

Brojni Banjalučani i turisti mogli su uživati u muzici na tri otvorene lokacije u gradu, a zabavljali su ih “One tri”, “Rok simfonija”, kao i di – džejevi i alternativni bendovi koji su na bini kod kuće Milanovića napravili sjajnu atmosferu.

Nastavi čitati

Banjaluka

“BANJALUKA JE PORODICA”! Podršku pri rođenju djeteta do sada ostvarilo 6.660 porodilja

Podršku pri rođenju djeteta od uvođenja ove mjere ostvarilo je 6.660 porodilja sa područja grada.

Iz Odjeljenja za društvene djelatnosti ističu da je tokom 2024. godine ovaj vid podrške dobilo preko 1.660 porodilja, te da će ova pronatalitetna mjera biti nastavljena i u narednom periodu.

Dodaju da se obrada pristiglih zahtjeva odvija u kontinuitetu, te se tako svi zaprimljeni zahtjevi koji su sa kompletnom dokumentacijom i isplaćuju u skladu sa ustaljenim procedurama.

Važno je podsjetiti da je rok za podnošenje zahtjeva za jednokratnu novčanu pomoć prilikom rođenja djeteta šest mjeseci od rođenja djeteta.

Iz Odjeljenja podjsećaju da zahtjev za isplatu novčane podrške u iznosu od 500 KM do 2.000 KM, porodilje koje ispunjavaju uslove mogu predati u Gradskoj upravi, u Prijemnoj kancelariji (soba 16) šalter 1 ili 2.

Potrebna dokumentacija

Uz popunjen zahtjev, potrebno je priložiti sljedeću dokumentaciju:

uvjerenje o prebivalištu na teritoriji grada Banja Luka u neprekidnom trajanju dvije godine i duže za majku, odnosno oca djeteta ukoliko majka nema prijavljeno prebivalište na teritoriji grada Banja Luka u neprekidnom trajanju dvije godine i duže, odnosno hranitelja ili staratelja;
kopiju kartice tekućeg računa;
kućnu listu;
uvjerenje o prebivalištu na teritoriji grada Banja Luka za dijete. Za sve dodatne informacije, zainteresovani se mogu obratiti Odjeljenju za društvene djelatnosti, putem telefona broj: 051/244-444, lokal 494 ili lično u kancelariju broj 24.

Nastavi čitati

Aktuelno