Connect with us

Politika

PLJAČKA KROZ KONCESIJE? Vlast prenosi imovinu Srpske na BiH, narod ispašta

Republika Srpska je u arbitražnom postupku sa “Viaduktom” svoju imovinu svjesno stavila u ruke Bosne i Hercegovine, rekao je bivši pravobranilac BiH i profesor ustavnog prava Mlađen Mandić u rubrici “Bez uvijanja” jutarnjeg programa BN TV.

Vlast Srpske je imala šansu da spasi ovaj spor, ali zbog svoje bahatosti i neznanja to nije uradila.

Slovenačka firma “Viadukt” će svoj novac naplatiti i tu dileme nema, kaže bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić. Račun je ispostavljen Bosni i Hercegovini, a ujedno Srpska tim postupkom svoja javna dobra daje u ruke BiH. Mandić navodi da je to jedna od posljedica po Srpsku koja će uslijediti preko regresne tužbe.

“U regresnoj tužbi vi tražite da vam vrate novac koji ste dali. Ukoliko on to neće ili nema odakle da plati, ja kao tužilac postavljam tužbeni zahtjev da se moje ime upiše kao vlasnik hidrocentrale Bočac. Dizali su galamu oko oduzimanja imovine od Republike Srpske, pričali su o otimanju, a ovdje nema otimanja kad oni sami predaju. Republika Srpska predaje svoju imovinu Bosni i Hercegovini. Čuli smo Dodika više puta da priča kako je BiH nedovršena i neozbiljna, a sada traži od BiH da plati dugove Republike Srpske. Nama ne treba ni spoljni, ni unutrašnji neprijatelj. Oni sada iz neznanja i bahatosti prepisuju centralu i imovinu na Bosnu i Hercegovinu”, rekao je Mandić.

On podsjeća da je od početka bilo jasno da će spor sa slovenačkim “Viaduktom” biti izgubljen, te da je o tome obavijestio Vladu Srpske, resornog ministra Petra Đokića, kao i Savjet ministara BiH. Iz “Viadukta” su čak htjeli i nagodbu, ali nije bilo koristi. Kao da je Vlada tada namjerno krenula u propast, podvlači
Mandić.

“Mislim da je ponuda za nagodbu bila milion evra. Međutim, Petar Đokić mi je rekao da on to ne može da odluči bez odluke Vlade. Vladom je predsjedavala Željka Cvijanović, ona je to iznijala na Vladu, a Vlada tu odluku nije usvojila. Slijedi odlaganje po njihovom starom običaju. Tužba je stupila na pravnu snagu. Kasnije sam imao ponovo sastanak sa ministrom Đokićem i direktorima hidroelektrane i hidrogradnje koji nisu ni bili upućeni u slučaj, da nisu ni pročitali tužbu iako su bili puni floskula o tome da će Srpska dobiti taj slučaj. Mislim da njih i nije bilo briga za to jer nisu učestvovali u djeljenju tog kolača.”

Slučaj po slučaj, Republika Srpska trenutno ima preko dvije milijarde maraka koje su u raznim arbitražnim sporovima. Mandić navodi da su to rezultati avantura vlasti, kao što je i ova posljednja politička avatura u BiH.

“Republiku Srpsku uništava nesposobna, bahata i površna politika. Oni ne biraju sredstva. Spremni su da zavade narod, da ga gurnu u rat, jer ništa drugo ne mogu da pruže”, jasan je profesor ustavnog prava.

Stavljanje na teret svih nerazvijenih opština Banjaluci i Bijeljini, je protivustavno i ludost, kaže on.

“Znate da je Kaligula tražio od senata da njegovog konja proglase senatorom i oni su to uradili. Jer su ga se bojali. To je ista stvar. Kaligula je bio lud, ali je bio pošten. Ovo se graniči sa ludošću, ali je nepošteno. Trebalo je da izađe i pošteno da kaže – sve opštine i gradovi u kojima na vlasti nije vladajuća klasa, treba
da plaćaju reket. Onda bi Petrović i Stanivuković znali da plaćaju reket mafijaškoj vlasti.”

Ovo su posljednji trzaji politike sukoba i djeljenja građana u BiH, kaže profesor ustavnog prava i bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić.

Politika

KABINET NENADA STEVANDIĆA “Stav građana i naroda se ne može zabraniti”

“Okupacioni zakon” koji je oktroisao nelegalno instalirani Kristijan Šmit nikada neće postati osnov prava, već će izazvati borbu protiv pravnog nasilja – naveli su iz Kabineta predsjednika NSRS u javnom odgovoru Delegaciji EU u BiH.

– Svjesni smo činjenice da je Sud BiH donio presudu po nalogu nelegalnog visokog predstavnika koji nema zakonodavnih ovlašćenja u predmetu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, isključujući nam mogućnost da je preinačimo. Ali, potpuno je nevjerovatno da bilo ko pokušava da nam zabrani iznošenje stava o prihvatanju ili neprihvatanju presude za koju čitava evropska i svjetska javnost zna da je donesena ne po pravu, već upravo zloupotrebom prava odnosno političkim nasiljem nad pravnim sistemom, saopštio je Kabinet predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske.

Naveli su da se stav građana i naroda o tome ne može zabraniti ili nametnuti.

Naglasili su da stav nije puko prihvatanje ili neprihvatanje nekoga ili nečega – on predstavlja moralni, etički i istorijski sud javnosti.

– U demokratskim društvima, glas građana je prirodno i neotuđivo pravo, i iako se njime ne mijenjaju sudske odluke, on predstavlja javni sud o pravednosti i legitimnosti. U tom smislu, sudske odluke ne mogu biti izuzete od javnog preispitivanja i demokratskog diskursa, naročito ako su donesene po volji jednog nenadležnog pojedinca, a ne na osnovu zakona, koji je usvojio nadležni parlament – istakli su iz Kabineta predsjednika NSRS.

Negirati pravo građanima i institucijama Republike Srpske da iskažu svoj stav – što je civilizacijsko i demokratsko pravo – jeste i uvijek će biti nepravda, nasilje i negacija slobode, naglasili su.

Podsjetili su da je svaki vid borbe za slobodu legitiman.

– A mi smo u svim vremenima znali i činili upravo to: branili smo i branićemo naša prava, civilizacijske i demokratske vrijednosti – istakli su.

Podsjetili su da Narodna skupština Republike Srpske dosljedno ukazuje da Kristijan Šmit nije imenovan u skladu sa relevantnim međunarodnim procedurama i da njegove odluke nemaju legitimitet.

– U demokratskim i civilizovanim društvima nije zabilježeno da jedna osoba bude zakonodavac, već isključivo koordinator i tumač ustavnih odredaba usvojenih u parlamentu ili regulisanih međunarodnim ugovorima, kao što je Dejtonski, kojeg su uz sve anekse potpisale Federacija BiH, BiH, Republika Srpska, Srbija i Hrvatska, a koje Kristijan Šmit nije ovlašćen da mijenja. Iz tog razloga, nijedna institucija u Republici Srpskoj ne može prihvatiti nametanja koja dolaze mimo međunarodnog prava i bez mandata Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija – naglasili su u saopštenju.

Poručili su da Narodna skupština Republike Srpske ostaje otvorena za dijalog u okviru Ustava i zakonitih institucija BiH, ali će istovremeno odlučno braniti pravo građana da izraze svoj stav i očuvati demokratske principe, mir i stabilnost u društvu.

– Očekujemo da Kancelarija Evropske unije bude branilac, a ne protivnik, prava na demokratsko izjašnjavanje i debatu o svim pitanjima, jer bi suprotno djelovanje predstavljalo postupanje svojstveno totalitarnim režimima, a i kršilo bi sve relevantne evropske konvencije koje regulišu ovu oblast, a naročito Konvenciju o ljudskim pravima i osnovnim slobodama – zaključili su u saopštenju.

Nastavi čitati

Politika

NEKIM MINISTRIMA SE IZMIČE FOTELJA! Ko će se pojaviti na konsultacijama sa Minićem

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić izjavio je danas da će se predstavnici ove stranke odazvati pozivu mandatara za sastav nove vlade Republike Srpske Save Minića na konsultacije o novoj vladi Republike Srpske.

“Mi ćemo participirati neke teme kao što su demografska politika, migrantska politika, te politika upravljanja u vezi sa boljim radom državnih preduzeća”, rekao je Stevandić, prenosi Srna.

Lidar NPS-a Darko Banjac je istakao da očekuje poziv mandatara za sastav nove Vlade Republike Srpske Save Minića na konsultacije, te da NPS i DNS očekuju ostvarivanje određenih politika koje su iznijeli mandatar i predsjednik Republike Milorad Dodik u obraćanju medijima.

“I mi ćemo iznijeti teme iz oblasti saobraćaja i veza, poljoprivrede, obrazovanja i još nekih oblasti radi usklađivanja određenih vrsta politika”, dodao je Banjac.

Predsjednik DEMOS-a Nedeljko Čubrilović izjavio je danas Srni da će se ova stranka odazvati pozivu mandatara na konsultacije za sastav nove vlade Republike Srpske Save Minića.

“Mandatar je u poziciji da predlaže teme, očekuje odgovore i predlaže rješenja. Znači zavisno od toga šta će mandatar iznijeti na sto, mi ćemo se opredijeliti prema tome”, rekao je Čubrilović.

Mandatar Savo Minić najavio je da sutra počinje konsultacije za parlamentarnim političkim partijama o sastavu nove vlade.

Minić je rekao da će određeni broj aktuelnih ministara biti i u novom sazivu, imajući u vidu da su već uključeni u realizaciju važnih projekata koje je neophodno završiti.

Nastavi čitati

Politika

NOVI MANIFETLUK LUKE PETRIVIĆA! Građanima veći računi, on daje skoro MILION ZA REKLAMU

Uprava Elektroprivrede Republike Srpske na čelu sa Lukom Petrovićem nema rezultate koje bi javnost prepoznala, pa je odlučila da svoj rejting pokuša popraviti kroz plaćeno medijsko oglašavanje.

Preduzeće je ove godine zaduženo za više od 170 miliona maraka, ali Petrovića to nije spriječilo da raspiše 819.000 maraka vrijedan tender za medijsko oglašavanje, odnosno reklamiranje monopolskog položaja, otkriva portal CAPITAL.

Ekipa koja upravlja elektroenergetskim sektorom postavila je stroge uslove za one preko kojih će se oglašavati u narednih 12 mjeseci.

TV stanice na kojima je planirano emitovanje moraju da imaju kvalitetno zemaljsko digitalno pokrivanje regije Hercegovina, a moraju biti uvrštene i u osnovni paket barem jednog regionalnog kablovskog operatera koji pokriva teritoriju Republike Srpske i BiH.

„S obzirom na to da je sjedište ERS-a u Trebinju gdje se nalazi kompletna uprava preduzeća postoji realna potreba za česta gostovanja njenih predstavnika u televizijskim emisijama, pa je nužno da izvršilac usluge obezbjedi promociju i predstavljanje kompanije uživo putem TV stanica u Trebinju sa najmanje dvije lokacije uživo“, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

Međutim, to je samo dio zahtjeva. Od ponuđača se traži i da ima osam televizijskih kamera, četiri snimateljske ekipe, fotoaparate, mobilnu režiju, rasvjetna tijela, dronove pa čak i kamere za podvodno snimanje.

Oglašavaće se i u dnevnim novinama koje moraju sadržaje dostavljene do 22 časa, objaviti u sutrašnjem štampanom izdanju.

Internet portali i društvene mreže dostavljeni sadržaj moraju objaviti u roku od dva sata od prijema.

Da podsjetimo, Luka Petrović je početkom godine obećao da će se novac iz ovog preduzeća trošiti racionalno. Međutim, ovom nabavkom je demantovao sam sebe.

Takođe, nije ozbiljno shvaćen ni od direktora zavisnih preduzeća koji su nastavili da troše na stotine hiljada maraka po ovoj osnovi.

Tako je, primjera radi, direktor „HE na Drini“ Nedeljko Perišić firmi „Megavision“ koja se povezuje sa banjalučkom „Alternativnom televizijom“ u maju dao 750.000 KM vrijedan ugovor za uslugu reklame i propagande.

Istoj firmi je i „Elektrobijeljina“ nedavno dodijelila 200.000 KM vrijedan ugovor za medijsko oglašavanje.

Podsjećamo i da je ERS prije dvije godine nepoznatoj firmi “Grudis” iz Doboja koja se inače bavi prodajom rasvjete dao 7,6 miliona maraka za reklamiranje na sportskim, kulturnim, humanitarnim i drugim manifestacijama.

Nastavi čitati

Aktuelno