Connect with us

Društvo

PO BESPLATNU PRAVNU POMOĆ najčešće dolaze PENZIONERI

Za pružanje besplatne pravne pomoći za prvih sedam mjeseci ove godine obratila su se ukupno 3.104 lica, a u istom periodu evidentirano je 3.057 predmeta, od čega se 2.818 predmeta odnosi na besplatne pravne savjete, a 239 na zastupanje u postupku pred sudom, kazali su za “Nezavisne novine” iz Centra za pružanje besplatne pravne pomoći.

Kako su naglasili, u najvećem broju za pomoć im se obraćaju penzioneri, nezaposleni i zaposleni, ali i malodobna djeca po zakonskom zastupniku – majka/otac.

“Centru se obraćaju i druge kategorije građana, koje ostvaruju pravo na besplatnu pravnu pomoć shodno zakonu. U 2022. godini Centru se obratilo 1.998 penzionera, 1.879 nezaposlenih, 1.720 zaposlenih i drugih lica, a u prvih sedam mjeseci 2023. godine najčešći korisnici usluga besplatne pravne pomoći su penzioneri, kojih se do sada obratilo 1.015, zatim nezaposlena lica – 950”, navode iz ove ustanove.

Prema evidencijama koje vodi Centar, prošle godine se za pomoć obratilo i 53 lica sa statusom žrtve nasilja u porodici i od toga su u 20 predmeta navedenoj kategoriji pruženi pravni savjeti, a u 33 predmeta Centar je zastupao ta lica u postupcima pred nadležnim sudovima.

“U prvih sedam mjeseci ove godine od ukupno 17 predmeta pružanja pravne pomoći žrtvama nasilja u porodici Centar je u devet predmeta pružio pravni savjet, a osam predmeta se odnosilo na zastupanje pred nadležnim sudom”, navode iz Centra i napominju da kada se uporede podaci za prošlu i pretprošlu godinu, nesporno je da je broj zahtjeva u porastu.

“2021. godine obratilo nam se 5.680 građana za pružanje besplatne pravne pomoći, a prošle godine pomoć su tražile 6.232 osobe. Od navedenog broja lica Centar je u 2021. godini imao u radu 5.590 predmeta, od toga 5.071 predmet pružanje besplatnih pravnih savjeta i 519 predmeta zastupanja u postupku pred sudom i sačinjavanja podnesaka bez zastupanja, dok smo prošle godine imali 6.232 predmeta, od čega 5.706 pravnih savjeta te 526 predmeta zastupanja pred sudom”, navode iz Centra.

Napominju da sudeći po broju stranaka koje Centar ima na godišnjem nivou dolaze do zaključka da su građani u značajnoj mjeri informisani o radu Centra za pružanje besplatne pravne pomoći.

“Međutim, smatramo da po tom pitanju uvijek ima prostora za napredak, a jedan od načina je svakako da se putem različitih sredstava javnog informisanja građanima dodatno približi rad Centra i mogućnosti koje mogu da ostvare pred istim”, kazali su iz ove ustanove.

Dodaju da kada su u pitanju kriterijumi na osnovu kojih su navedena lica ostvarila pravo na besplatnu pravnu pomoć, većina zahtjeva odobrena je po osnovu finansijskog kriterijuma, ali i na osnovu kriterijuma ličnog svojstva ili statusa pred nadležnim organom.

“Broj predmeta i lica koja su se obratila Centru u većini slučajeva nije isti, a sve to iz razloga što se u nekim predmetima zastupanja u postupku pred sudom pojavljuje dva, tri, pa i više lica kao stranaka koje Centar zastupa. U prvih sedam mjeseci ove godine okončano je 316 predmeta od 998 ukupno u radu, a u korist stranke koju Centar zastupa okončana su 202 predmeta”, kazali su oni.

Napominju da je prvi korak da bi građanin/ fizičko lice ostvario pravo na besplatnu pravnu pomoć da se obrati Centru neposredno ili elektronski.

“Pravo na besplatnu pravnu pomoć koja se odnosi na zastupanja pred nadležnim sudovima mogu ostvariti fizička lica po finansijskom kriterijumu, kriterijumu ličnog svojstva ili statusa pred nadležnim organom, kriterijumu očigledne osnovanosti i kriterijumu obaveznosti po posebnom zakonu i međunarodnim konvencijama koje obavezuju Bosnu i Hercegovinu”, navode iz Centra.

Napominju da se građani za besplatnu pravnu pomoć mogu obratiti u sjedištu Centra koji se nalazi u Banjaluci, kao i u kancelarijama sa sjedištem u Doboju, Istočnom Sarajevu, Trebinju i Bijeljini.

“U skladu s Odlukom o načinu ostvarivanja prava na besplatnu pravnu pomoć i u jedinicama lokalne samouprave, koju je donijela Vlada Republike, kancelarije Centra obavljaju pružanje besplatne pravne pomoći u redovne dane u 19 gradova i opština na području Republike Srpske kako je to propisano navedenom odlukom”, navode iz Centra i napominju da o pravu na besplatnu pravnu pomoć odlučuje direktor Centra rješenjem bez odgađanja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva.

“U praksi taj rok obično iznosi tri do pet dana, zavisno od činjenice koji oblik besplatne pravne pomoći građani zahtijevaju, budući da za određene vidove besplatne pravne pomoći treba da budu dostavljeni dokazi o ispunjavanju uslova propisanih zakonom”, kazali su iz Centra.
Nezavisne

Društvo

SUTRA BEZ STRUJE ostaje više ulica i naselja u Banjaluci

Električnu energiju sutra od osam do 10.30 časova neće imati dijelovi naselja: Debeljaci, Ponir i Bijeli Potok.

“Bez struje ostaju i dijelovi naselja: Obilićevo i Starčevica od 8.30 do 10 časova, te od devet do 11 časova dio naselja: Kola Milakovići”, istakli su oni.

Kako dodaju sutra od 10 do 12 časova struju neće imati dijelovi ulica: Kosovke djevojke i Save Ljuboje br.18, te od 11.30 do 13.30 dijelovi naselja: Bukvalek i Donja Kola.

“Električnu energiju neće imati od devet do 14 časova dijelovi ulica: Serdara Janka Vukotića i Dubička, te dijelovi naselja: Česma i Motike”, kazali su oni.

Nastavi čitati

Društvo

NOĆ MUZEJA OBILJEŽEN ŠIROM BiH: Evo kako je bilo u Banjaluci, Trebinju, Sarajevu, Brčkom

Muzeji širom BiH otvorili su svoja vrata za sve posjetioce u okviru manifestacije “Noć muzeja”.

I ove godine ova posebna noć za kulturu obilježena je u muzejima širom Bosne i Hercegovine, a ovogodišnja tema „Muzeji za obrazovanje i istraživanje” naglasila je ključnu ulogu kulturnih institucija u pružanju savremenog digitalnog obrazovnog iskustva.

Banjalučani su sinoć uživali na dvije lokacije – u Muzeju savremene umjetnosti, gdje je program počeo predavanjem Uroša Krčadinca o projektima generativne i algoritamske umjetnosti “Androidi ne sanjaju ništa”. Publika je uživala i u izložbi “Licem u lice”, grafičkog dizajnera Mirka Ilića. Na samom objektu Muzeja savremene umjetnosti publika je mogla da pogleda 3D video-maping autora Mladena Đukića, dok je DJ Marko Vuković priredio muzički spektakl.

Istovremeno, posjetioci Muzeja Republike Srpske uživali su u izložbi “Zlatno doba rokenrola” autorke Tamare Lukač Lazarević, a u ovom muzeju priređene su i radionice i kvizovi za publiku svih uzrasta. Publiku je na kraju večeri zabavljala grupa “Perfect strangers”.

Brčko ove godine manifestaciju “Noć muzeja” obilježava bogatim programom koji će trajati do 29. maja. Manifestacija je otvorena sinoć izložbom “Muzej u Brčkom” nakon čega je održana serija predavanja “Brčanska baština”.

Noć muzeja obilježio je i Muzej Hercegovine u Trebinju muzejskim radionicama za predškolce i osnovce, a zatim je otvorena izložba radova Likovnog ateljea za odrasle ‘Cerovac’ iz Trebinja. Stručnim vođenjem kroz izložbu ‘Nikola Tesla – Čovek iz budućnosti’ Vladimira Perića, autora i kustosa Muzeja Nikole Tesle iz Beograda zaokruženo je dvomjesečno gostovanje ove izložbe. Obilježavanje ove manifestacije, kao i svake godine, upotpunili su učenici trebinjske Muzičke škole koji su priredili koncert.

Sarajevo se takođe pridružilo brojnim gradovima u BiH i Evrope u obilježavanju Noći muzeja. Program je priređen u Zemaljskom muzeju, Muzeju Sarajeva i Historijskom muzeju gdje je organizovan bogat program za sve posjetioce, a najmlađi su uživali u istraživanju muzeja.

Јedinstven umjetnički spektakl “Noć muzeja”, realizuje se u više od 3.000 muzeja i više od 30 evropskih zemalja, a prvi je održan 1997. godine u Berlinu pod nazivom “Duga noć muzeja”.

Osnovna ideja Noći muzeja je da se široj publici, a prije svega mladima, omogući da muzeje posjete van redovnog muzejskog radnog vremena, u vrijeme koje uobičajeno posvećuju zabavi. Da bi se muzejska djelatnost dodatno popularizovala u tim večerima se za publiku, pored otvaranja vrata stalnih postavki i povremenih tematskih izložbi, organizuju i raznovrsni edukativni, kulturni i zabavni animatorski programi. Nerijetko se omogućuje ili potpuno besplatan ulaz, ili se ulaznice naplaćuju po simboličnoj cijeni, s tim što važe za sve muzejske i galerijske institucije u gradu i njegovom okruženju.

Nastavi čitati

Društvo

U DOBOJU POLOŽEN VIJENAC najmlađem borcu SPOMENKU GOSTIĆU

Ministar porodice i demografije Srbije Milica Đurđević Stamenkovski i gradonačelnik Doboja Boris Jerinić danas su u Doboju položili vijenac kod spomen-biste Spomenka Gostića, najmlađeg odlikovanog borca Vojske Republike Srpske.

Stamenkovska je napomenula da je Gostić stradao kao dječak, ali da je uprkos tome imao uvjerenja i donio određene odluke i izbore.

– Ratni uslovi prinudili su ga da odraste preko noći i na nama kao predstavnicima rukovodstva Srbije i Republike Srpske je da budućim generacijama, našoj deci i omladini obezbedimo mir, jaku i stabilnu državu, čvrste institucije koji će omogućiti sigurnu budućnost – rekla je Stamenkovska.

Jerinić je rekao novinarima da je Gostićeva žrtva simbol kako se voli i brani svoje ognjište.

Gostića je posthumno Medaljom za hrabrost “Miloš Obilić” ove godine odlikovao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić

Spomen-bista najmlađem borcu nalazi se u porti Crkve Rođenja Presvete Bogorodice.

Stamenkovska danas u Doboju učestvuje u velikoj porodičnoj šetnji, manifestaciji koju povodom Svjetskog dana porodice organizuju Udruženje porodica sa četvoro i više djece “Četiri plus” Republike Srpske, dobojska udruženja višečlanih porodica “Četiri plus” i “Ponos”, te grad Doboj.

Predviđeno je da se učesnici manifestacije kreću od Sabornog spomen-hrama Rođenja Presvete Bogorodice do Parka narodnih heroja, gdje će biti organizovan odgovarajući kulturni program.

Nastavi čitati

Aktuelno