Connect with us

Sport

Počinje Svjetsko prvenstvo za rukometaše Danska brani tron, region predstavlja pet selekcija

Najveće konkurente Danska će tradicionalno imati u Španiji, Francuskoj, Švedskoj i Norveškoj, dok su u drugom krugu favorita Njemačka, Hrvatska, Poljska i Slovenija.

U Poljskoj i Švedskoj od 11. do 29. januara održaće se 28. izdanje Svjetskog prvenstva za rukometaše na kojem će tron braniti reprezentacija Danske, dok će region predstavljati čak pet selekcija: Hrvatska, Srbija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Slovenija.

Uoči početka turnira jedno je jasno, a to je da je pred ljubiteljima rukometa veoma uzbudljivih petnaestak dana vrhunskog sporta.

Zanimljivo, Danska ne samo da će pokušati odbraniti tron, nego ima priliku i doći do treće uzastopne titule šampiona svijeta i uđe u istoriju kao prva koja je postigla taj podvig.

U pohod na novi naslov Dance će ponovo povesti selektor Nikolaj Jakobsen, koji osim dva svjetska zlata ima i olimpijsko srebro te evropsku bronzu. Na terenu glavne uzdanice su i dalje sjajni golman Niklas Landin i jedan od najboljih rukometaša današnjice sjajni 34-godišnji bek Mikel Hansen, koji je na posljednja dva svjetska prvenstva proglašen za najkorisnijeg igrača. Jakobsen je odlučio zadržati i ostatak iskusne garde te reprezentaciji priključiti nekoliko momaka koji bi trebalo da osvježe tim. U svakom slučaju Danska, uz podršku koju će imati u prvoj i drugoj fazi takmičenja u Malmeu i kvalitet koji posjeduje, spada u krug glavnih favorita i na ovom Svjetskom prvenstvu.

Najveće konkurente Danska će tradicionalno imati u Španiji, aktuelnom evropskom vicešampionu, Francuskoj, jednoj od najtrofejnijih svjetskih selekcija, Švedskoj, aktuelnom evropskom šampionu i Norveškoj, koja u posljednjih sedam godina ima četiri medalje sa velikih takmičenja (dva svjetska srebra i dvije evropske bronze). U drugom krugu favorita su Njemačka, Hrvatska, Poljska, kao jedan od domaćina, Slovenija, sve reprezentacije koje znaju kako je osvajati medalje na velikim takmičenjima.

Hrvatska je, bez obzira na brojne povrede i uvođenje mlađih igrača, selekcija iz regiona od koje se uvijek mogu očekivati velike stvari. Na ovo Svjetsko prvenstvo stiže za tri prekaljena asa u bekovskoj liniji Domagojem Duvnjakom, Lukom Cindrićem i Igorom Karačićem, dok će odbranu predvoditi iskusni Željko Musa i Jakov Gojun. Ostatak reprezentacije uglavnom čine mlade nadolazeće snage hrvatskog rukometa s kojima će selektor Hrvoj Horvat pokušati napraviti dobar rezultat.

Dosadašnji svjetski šampioni
1938. godina – svjetski šampion Njemačka, 1954. – Švedska, 1958. – Švedska, 1961. – Rumunija, 1964. – Rumunija, 1967. – Čehoslovačka, 1970. – Rumunija, 1974. – Rumunija, 1978. – Istočna Njemačka, 1982. – SSSR, 1986. – SFR Jugoslavija, 1990. – Švedska, 1993. – Rusija, 1995. – Francuska, 1997. – Rusija, 1999. – Švedska, 2001. – Francuska, 2003. – Hrvatska, 2005. Španija, 2007. – Njemačka, 2009. – Francuska, 2011. – Francuska, 2013. – Španija, 2015. – Francuska, 2017. – Francuska, 2019. – Danska, 2021. – Danska.

Srbija i ovoga puta dolazi kao jedna od najvećih nepoznanica. Riječ je o reprezentaciji koja može dobiti najjače svjetske selekcije, ali isto tako sklona je iznenađujućim porazima od ausajdera. No, uoči ovog Svjetskog prvenstva jasno je da selektor Španac Toni Đerona na raspolaganju ima sastav pun talenta i kvaliteta, prije svega na golmanskim pozicijama gdje su sjajni Vladimir Cupara iz Vesprema i Dejan Milosavljev iz Fikse Berlina, dok će im podrška biti mladi Milan Bomaštar iz Šartra. Srbi su sjajno pokriveni i na ostalim pozicijama, a izdvajaju se Petar Đorđić, Bogdan Radivojević, te pivoti Dragan Pešmalbek i Mijajlo Marsenić. Posljednju fazu priprema obavili su u Švedskoj, gdje su odigrali dvije kontrolne utakmice protiv evropskih šampiona i upisali tijesan poraz (34:35) i pobjedu (30:28), što im daje nadu da mogu mnogo na Svjetskom prvenstvu.

Slovenija na SP stiže predvođena s klupe legendarnim Urošem Zormanom, koji se u posljednje vrijeme posvetio podmlađivanju reprezentacije. Vlaž Janc i Domen Makuc, dvojac Barselone, uz Blaža Blagotinšeka (Gepingen) te Deana Bombača i Boruta Mačkovšeka (obojica Pik Seged) najveće su uzdanice Slovenije na ovom Svjetskom prvenstvu. U svakom slučaju riječ je o reprezentaciji koja ima kvalitet da stigne barem do četvrtfinala, s tim da joj na tom putu problem može predstavljati dosta teška grupa s Francuskom, domaćinom Poljskom i autsajderom Saudijskom Arabijom.

Crna Gora na Svjetsko prvenstvo stiže na krilima najboljeg rezultata na velikim takmičenjima, koji su postigli januara prošle godine na Evropskom prvenstvu osvojivši 11. mjesto. Osim plasmana u drugi krug EURO 2022 u pamćenju crnogorskim navijačima ostaje i blistava pobjeda protiv Hrvatske rezultatom 32:26 na početku borbe za plasman u polufinale. No, kasnije su izabranici Zorana Roganovića od Holandije, Francuske i Islanda, pa im je za utjehu ostalo istorijsko 11. mjesto. Hendikep na Svjetskom prvenstvu može im predstavljati izostanak jednog od važnijih igrača, povrijeđenog desnog beka Stefana Čavora, ali niko ne treba sumnjati da će njihov glavni adut i ovoga puta biti borbenost i jedinstvo. Crna Gora, kada ima svoj dan, definitivno može savladati bilo kojeg rivala, a posljednjih godina su pokazali veliki napredak, tako da je pred njima možda još jedno istorijsko veliko takmičenje.

Sa podjednakim ambicijama na Svjetsko prvenstvo stiže i Sjeverna Makedonija, predvođena s klupe legendarnim Kirilom Lazarovim, jednim od najboljih desnih bekova svijeta svih vremena, koji je prošlog ljeta u 42. godini okončao blistavu igračku karijeru. Prve vedete makedonske selekcije su Dejan Manaskom i Filip Kuzmanovski, a Lazarov je pred Svjetsko prvenstvo najavio borbeno i rasterećenu Sjevernu Makedoniju.

Svjetsko prvenstvo biće otvoreno 11. januara u 21 sat spektakularnim derbijem između Poljske i Francuske u dvorani Spodek u Katovicama, čiji je kapacitet 11.000 mjesta.

– Grupa A –

Španija, Crna Gora, Čile, Iran

– Grupa B –

Francuska, Poljska, Saudijska Arabija, Slovenija

– Grupa C –

Švedska, Brazil, Zelenortska Ostrva, Urugvaj

– Grupa D –

Island, Portugal, Mađarska, Južna Koreja

– Grupa E –

Njemačka, Katar, Srbija, Alžir

– Grupa F –

Norveška, Sjeverna Makedonija, Argentina, Holandija

– Grupa G –

Egipat, Hrvatska, Maroko, SAD

– Grupa H –

Danska, Belgija, Bahrein, Tunis

Sistem takmičenja
Po drugi put na Svjetskom prvenstvu za rukometaše nastupiće 32 reprezentacije podijeljene u osam grupa sa po četiri tima. Zanimljivo u drugu fazu takmičenja proći će po tri najbolje plasirane iz svake grupe i sa sobom ponijeti bodove osvojene u međusobnim duelima. Potom će biti formirane nove četiri grupe iz kojih će se po dvije prvoplasirane plasirati u četvrtfinale.

President kup će se i dalje igrati, a u njemu će se za plasman od 25. do 32. mjesta nadmetati četvrtoplasirane selekcije iz svake od osam grupa.

Četvrtfinale utakmice na rasporedu su 25. januara, a dva dana kasnije igraće se polufinalni dueli. Utakmica za treće mjesto zakazana je za 29. januar u 14.30 sati, a veliko finale isti dan u 17.30 u Stokholm areni, multifunkcionalnoj dvorani koja će za utakmice rukometa imati kapacitet oko 20.000 mjesta.

Gradovi domaćini
Utakmice Svjetskog prvenstva za rukometaše igraće se u poljskim gradovima Krakovu, Gdanjsku, Katovicama i Plocku te u švedskim Jonkopingu, Kristijanstadu, Malmeu, Geteborgu i Stokholmu.

Sport

MAREJ ĆE IPAK IGRATI NA Rolan Garosu! U zadnji čas promijenio odluku

Britanski teniser Endi Mari će ipak učestvovati na Rolan Garosu, koji počinje krajem sljedećeg mjeseca.

On se oporavlja od povrede ligamenata članka i vjeruje da će biti spreman za nastup, ali u dublu.
Trebalo bi da zaigra u tandemu sa saigračem iz Dejvis kup reprezentacije Velike Britanije Denom Evansom.
Inače, Mari se povrijedio 24. marta na meču protiv Tomaša Mahača.

Britanac je 2016. godine igrao u finalu Rolan Garosa, kada je poražen od Novaka Đokovića.

Podsjećamo, turnir u Parizu na programu je od 26. maja do 9. juna.

Nastavi čitati

Sport

POJAVIO SE SNIMAK JOKIĆEVE KUĆE! Kažu da vrijedi milione (VIDEO)

Nikola Jokić iz dana u dan potvrđuje da je najbolji košarkaš u NBA ligi, te se sa porodicom skućio u Denveru gdje je već sada legenda. Na društvenim mrežama pojavio se i snimak doma porodice Jokić u ovom gradu koji prema pisanjima američkih medija vredi 5.000.000 dolara.
Na snimku koji je objavila Instagram stranica “Real Estates” posvećena upravo zanimljivim nekretninama poznatih ličnosti, može se vidjeti spoljašnjost Jokićeve kuće u Engelvudu. Na snimku se vidi prelijepa priroda jer se dom porodice Jokić nalazi između krošnji drveća, kao i bazen, te je jasno da centar Denvera uživa u pravom luksuzu.

Nastavi čitati

Sport

NOVAK SMIJENIO CIJELI TIM ZA GODINU DANA! “Varničilo” zbog Marka, zamijenio petoricu!

Novak Đoković je značajno promijenio tim u odnosu na početak 2023. godine. Pet saradnika više nije uz njega.

Novak Đoković je zbog neočekivanog lošeg starta nove sezone odlučio da napravi veliki zaokret. Moglo se naslutiti još prije nekoliiko nedjelja kada je bilo “varnica” u Monte Karlu, a od ponoći je i zvanično – Marko Paniki više nije kondicioni trener najboljeg igrača svijeta.

Italijan je inače bio Novakov “čovjek od povjerenja” sa kojim je sarađivao još od 2019. godine, međutim došlo je do zasićenja, dok takođe djeluje i da srpski as nije bio zadovoljan svojom fizičkom spremom u ovoj sezoni. Zato se rastao sa Panikijem i već smo vidjeli da je u svoj tim “vratio” Gebharda Fil-Griča (67) sa kojim je inače već sarađivao od 2009. sve do 2017. godine, međutim rastali su se zbog neslaganja oko pojedinih stvari.

Odlaskom Panikija iz stručnog štaba, Đoković je za nešto više od godinu dana promijenio kompletan tim. Počelo je pred 2023. godinu kada je Đoković raskinuo saradnju sa fizioterapeutom Ulisesom Badijuom. Umesto njega tada je u tim došao Klaudio Cimalja, dok je sada uz Đokovića na svakom turniru njegov dugogodišnji prijatelj Miljan Amanović.

Ubrzo poslije toga, već u Adelejdu, došlo je do svađe sa agentima – Eduardom Artaldijem i Elenom Kapeljaro, kada se u prvi mah činilo da je “problem” brat Marko. Nekoliko mjeseci kasnije, Đoković je i zvanično saopštio da ipak raskida saradnju sa italijanskim parom koji je uz njega bio praktično od početka karijere, a ulogu agenta preuzeo je Amerikanac Mark Maden. Već sada se može vidjeti njegov “pečat”, pošto je Đoković bio gost na “Zlatnoj lopti”, brojnim NBA utakmicama i drugim događajima na kojima ga sve do skoro nismo viđali.

Nakon slabih izdanja na turneji u Americi, gdje je Đoković zapravo odigrao samo dva meča na Indijan velsu, objavljeno je i da se rastaje sa Goranom Ivaniševićem, takođe zbog obostranog zasićenja. Na taj način, čitav tim sa fotografije na početku teksta više nije uz Đokovića, ali tu su nova imena.

Uz pomenutog Madena, Amanovića i Fil-Griča, vrijedi istaći i da je Đokovićev najvažniji saradnik sada Karlos Gomez Erera, poznat i kao “Čarli”. Angažovao ga je prvo kao sparing partnera početkom 2023. godine i uloga mu je postajala sve veća i veća. Danas je na funkciji praktično tim-menadžera, odnosno bio je pomoćnik Gorana Ivaniševića, a odlaskom Hrvata čini se da sve više pomaže Noletu da “spremi” mečeve. U pitanju je inače najbolji prijatelj Novakovog brata Marka koji ipak nije promovisan u “prvog trenera”, pošto je ta uloga – za sada – pripala Nenadu Zimonjiću. Ipak, zvanične potvrde o nastavku saradnje i dalje nema…

Nastavi čitati

Aktuelno