Connect with us

Društvo

Pogledajte šta bi radnici još mogli da kupe kad bi MINIMALAC BIO POVEĆAN za 150 KM

Iznos najniže plate u Srpskoj za sledeću godinu i dalje nije ni na vidiku, s obzirom na to da socijalni partneri imaju krajnje suprotno mišljenje o tome koliko bi minimalac trebalo da bude povećan.

Prošle sedmice je održana sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta, nakon koje se oglasio samo resorni ministar Danijel Egić, poručivši da do dogovora nije došlo. Poslodavci i sindikalci se nisu oglašavali, ali su ranije poslali jasne poruke šta misle o ovom pitanju.

Stav Saveza sindikata Srpske je da bi najniža plata u Srpskoj za iduću godinu trebalo da iznosi 1.050 KM, na što su iz Unije udruženja poslodavaca RS poručili da ne postoje nikakvi uslovi, niti finansijski pokazatelji da bi trebalo povećati najnižu platu.

Trenutno, minimalac u Srpskoj iznosi 900 KM. Na ovaj iznos plate, od ukupno 290.000 zaposlenih, prijavljeno je 91.000 radnika.

Pod pretpostavkom da sindikat izgura svoj zahtijev, ljudi koji rade za minimalnu platu na raspolaganju bi mjesečno imali još 150 KM.

Riječ je o iznosu kojim bi, na primjer, mogli da kupe kilogram junećeg vrata i kilogram pilećeg filea.

U pomenutom povećanju mnimalca, mogla bi da se nađe i vreća brašna od 25 kilograma, kilogram tjestenine i 20 komada jaja. Radnici kojima bi mjesečno na račun lijegalo još 150 KM, mogli bi, resto, da kupe i kilogram tvrdog sira, kilogram šunke, te po 5 litara mlijeka i jogurta.

Ono što ostane, bilo bi dovoljno za 5 litara ulja, 2 kilograma krompira, te dva kilograma mladog kupusa.

Riječ je o iznosu koji bi popravio kućne budžete radnika koji zarađuju minimalac, ali još je krajnje neizvjesno u kojem iznosu će on biti povećan.

Podsjetimo, prosječna plata u Srpskoj u septembru je iznosila 1.412 KM, dok je potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu ukupno koštala 2.625 KM, od čega se na trošak prehrane odnosi 1.190 KM.

Društvo

ZABRINJAVAJUĆI PODACI Svaki deseti građanin BiH bez validnih dokumenata!

Ličnu kartu Bosne i Hercegovine trenutno nema 264.875 građana, a ni zahtjev za izdavanje nove vozačke dozvole nije podnio veliki broj njih, pa je tako bez ovog dokumenta 290.747 vozača, podaci su Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) BiH.

Kako ističu iz ove agencije za “Nezavisne novine”, sve je jasno definisano Zakonom o ličnim kartama.

“Na osnovu Zakona o ličnim kartama državljana Bosne i Hercegovine svaki državljanin koji navrši 18 godina dužan je da podnese zahtjev za izdavanje lične karte u roku od 60 dana nakon što navrši 18 godina”, objašnjavaju oni.

Dodaju da isti zakon definiše i kada treba da se zamijeni lična karta koja je pred istekom.

“Imalac lične karte je dužan da podnese zahtjev za zamjenu lične karte najkasnije u roku od 15 dana prije datuma isteka važnosti sadašnje lične karte”, ističu oni za “Nezavisne”.

Iz Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH napominju da je za kršenje ove zakonske obaveze propisana novčana kazna od 30 do 300 KM ako državljanin ne podnese zahtjev za izdavanje lične karte kada je obavezan.

Podsjećamo, Pravilnikom o cijeni ličnih dokumenata propisana je visina naknade koja se plaća prilikom izdavanja ličnih dokumenata, lične karte i vozačke dozvole za građane Bosne i Hercegovine, kao i način uplate, raspodjela i namjena sredstava ostvarenih izdavanjem ovih dokumenata. Pomenutim pravilnikom propisana je visina naknade ličnih dokumenata i to za ličnu kartu 18 KM, dok je za vozačku dozvolu potrebno izdvojiti 60 KM.

Da se broj građana bez važnih dokumenata povećava može se zaključiti i kada se trenutni podaci uporede sa ranijim.

Tako su početkom godine, odnosno u januaru, “Nezavisne novine” pisale da ličnu kartu Bosne i Hercegovine tada nije imalo 248.206 građana, dok je nešto veći broj osoba bio bez vozačke dozvole, čak 258.523.

Nastavi čitati

Društvo

Danas pretežno oblačno, MOGUĆI KIŠA I SNIJEG

Danas će u Bosni i Hercegovini preovladati pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini prijepodne lokalno slaba kiša. U Bosni u nižim područjima kiša ili susnježica, a u višim slab snijeg.

Prema kraju dana padavine uglavnom slabe i postepeno prestaju. U Hercegovini i na jugozapadu Bosne slaba do umjerena bura, a u ostatku zemlje slab sjeverni i sjeveroistočni vjetar. Jutarnja temperatura zraka od 2 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 0 do 6, na jugu zemlje od 8 do 12 stepeni.

U Sarajevu će biti pretežno oblačno vrijeme sa slabim padavinama. U nižim dijelovima grada se očekuje kiša ili susnježica, a u višim snijeg.

Temperatura zraka između 0 i 4 stepena, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, piše N1.

Nastavi čitati

Društvo

Ako se Božićna pšenica POSADI NA OVAJ DAN kuća će biti blagoslovena cijele godine

Po starom narodnom vjerovanju, trebalo bi svako da sadi svoje žito. Pšenica se sadi na praznik Svete Varvare koji se slavi 17. decembra ili Svetog Nikole, 19. decembra.
ako bi vam Božićna pšenica bila što ljepša, bogatija i gušća i tako vam osigurala dobru 2025. godinu, dajemo vam pet savjeta koji će vam pomoći u tome.

Prije sijanja pšenicu je potrebno dobro namočiti u mlakoj vodi pa je ostaviti preko noći da odstoji. Nakon toga osušite je na papirnom ubrusu pa posijte jer će tako bolje proklijati.

Pšenicu je najbolje sijati na tanjiriću ili u manjoj saksiji. Nemojte štedjeti na sjemenu i prekrijte njime dno posude tako da ne ostane praznog mjesta – čak je poželjno da se sjeme mjestimično preklapa. Zatim je prekrijte još jednim slojem zemlje.

Umjesto zemlje možete upotrebiti i sloj pamučne vate natopljene vodom i po njoj poslagati zrna pšenice. Vata je praktična jer upija višak tečnosti, piše Žena Blic.
Pšenicu nemojte držati na mjestu koje je previše blizu grijanja jer bi se mogla osušiti. Najbolje ju je staviti pored prozora, na umjereno toplo i svjetlo mjesto.
Prvih nekoliko dana, prije nego što pšenica počne nicati, prekrijte je aluminijskom folijom koja čuva vlagu. Čim počne puštati zelene izdanke, uklonite foliju i zalivajte pšenicu umjereno svaki dan. Za zalivanje tanjirića pšenice potrebna vam je otprilike jedna kašika vode, a da bi se tečnost ravnomjerno rasporedila, dobro je upotrebiti plastičnu bocu s raspršivačem, piše Krstarica.

Kada pšenica naraste, odsijecite vrhove tako da budu podjednake visine. Običaj je i vezanje ukrasne trobojne vrpce oko pšenice. Pazite da vrpcu ne stegnete prečvrsto nego tek toliko da ostane na mjestu.

Nastavi čitati

Aktuelno