Connect with us

Banjaluka

POSKUPLJUJU PRIVATNI VRTIĆI U BANJALUCI! Grad traži način da pomogne roditeljima

Vijest da će privatni vrtići poskupjeti, nedugo nakon povećanja minimalne plate u Republici Srpskoj, razljutila je brojne roditelje na području Banjaluke.
Nije novost da najveći grad Srpske godinama muku muči sa listom čekanja djece za upis u državne vrtiće, a prema posljednjim informacijama, na čekanju je oko dvije hiljade.

Dok vlasnici privatnih vrtića tvrde da nemaju drugog izbora, a roditelji da je to „kap koja je prelila čašu“, iz Gradske uprave kažu da čine sve što je u njihovoj moći kako bi pomogli roditeljima, te da su zbog toga i pokrenuli projekat „0 djece na listama čekanja za vrtić“.
Subvencije

Da situacija bude kompleksnija, subvencije koje Grad isplaćuje roditeljima čija djeca pohađaju privatne vrtiće kasne mjesecima zbog neusvajanja rebalansa budžeta.

Najavljeno poskupljenje iz privatnih vrtića donijelo je dodatno opterećenje roditeljima kada je u pitanju visina iznosa subvencija za naredni period.

Tim povodom iz Gradske uprave za AloOnline.ba kazali su da su „prilikom planiranja budžeta za ovu godinu uzeli u obzir poskupljenje privatnih vrtića, te se planira sprovesti niz aktivnosti i mjera kako bi u narednom periodu došlo do pozitivnog rješenja za roditelje čija djeca pohađaju privatne predškolske ustanove“.

– Povećanje subvencije značiće roditeljima, jer će im se umanjiti iznos koji plaćaju do pune cijene – izjavili su iz Gradske uprave.

Dodaju da iznos subvencije zavisi od iznosa koji roditelji plaćaju privatnoj predškolskoj ustanovi, a u smislu da cijena umanjena za iznos sredstava za sufinansiranje troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi ne može biti manja od cijene koju roditelji plaćaju za uslugu boravka djeteta u JU „Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje“ Banjaluka.

– Najviši iznos subvencije je 60,00 KM. Sredstva koja se izdvajaju na mjesečnom nivou su od oko 136.000,00 KM, a trenutni broj korisnika subvencije je 2.446 – zaključuju iz Gradske uprave.

Ekonomska cijena državnih vrtića dokaz da privatnici traže realnu sumu novca

Nakon što su roditelji burno reagovali na vijest o poskupljenju privatnih vrtića, vlasnici istih su se oglasili na društvenim mrežama opravdavajući svoj postupak.

Kako kažu, ekonomska cijena usluge državnog vrtića iznosi preko 500 KM i to je prava slika da je za svako dijete potrebno izdvajanje na datom nivou.

Ovu informaciju su potvrdili iz Gradske uprave, kazavši da ekonomska cijena usluge JU „Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje“ Banjaluka iznosi 502,56 KM.

– Iznos novčanog učešća roditelja je 165,00 KM. Kriterijumi kojima se utvrđuje ekonomska cijena usluge u predškolskoj ustanovi određeni su na osnovu strukture programa po vremenu trajanja, analitičke strukture troškova usluge u predškolskoj ustanovi i broja upisane djece“ -kazali su iz Gradske uprave.

Pojedini roditelji izdvajaju i do 600 KM kako bi platili boravak djece u privatnim vrtićima. Kažu kako su izdvajanja i do sada bila opterećenje za kućni budžet, a sa novim poskupljenjem više im se isplati ostati kući nego odlaziti na posao.

– Razočarana sam viješću da će od 1. februara ove godine privatni vrtić koje pohađa moje dijete poskupiti za 30 KM. To je još jedno u nizu poskupljenja koje ove ustanove donose u zadnjih nekoliko mjesci – izjavila je jedna Banjalučanka.

Međutim, postoje i oni koji opravdavaju višu cijenu jer, kako kažu, privatni imaju bolje usluge od državnih vrtića.

Banjalučanka koja je željela ostati anonimna, a kojoj djeca pohađaju privatni i državni vrtić, kaže da kvalitet koji se nudi nije uporediv i da privatnici vrijede „svaku marku“.

– Meni kao roditelju ne ide u prilog ovo što pišem, jer svako povećanje šteti našem kućnom budžetu, ali mnogo bitniji mi je kvalitet rada sa djecom nego bilo šta drugo. Što se tiče usluge u privatnom vrtiću jako sam zadovoljna. Naravno, uvijek može bolje i više, ali ako uporedim sa državnim daleko su ispred. U državnom nemaju „s čim“ da rade sa djecom, dok u privatnom imaju mnogo materijala i rekvizita – kazala je ona.

Takođe, u jednoj od grupa na društvenoj mreži Fejsbuk koja okuplja veliki broj roditelja sa područja Banjaluke pokrenuta je žustra rasprava na ovu temu. Iz mnogobrojnih komentara može se izvući zaključak da dok se vlasnici privatnih vrtića ravnaju po „svojoj računici“, a grad „vodi borbu“ oko budžeta i kasni sa isplatama subvencija, roditelji su oni koji ispaštaju.

Banjaluka

Predstavnici Grada obišli azil na Manjači “NETAČNE INFORMACIJE DA PSI GLADUJU”

Predstavnici Kabineta gradonačelnika, Odjeljenja za komunalne poslove te veterinarski inspektori obišli su danas azil za napuštene pse na Manjači.

Prilikom posjete, uvjerili su se u trenutno stanje, naglasivši kako Grad ima u planu da radi na poboljšanje uslova za sve pse koji privremeno borave u azilu.

– Obišli smo danas azil kako bi se uvjerili u stanje. Ono što sa sigurnošću možemo da kažemo jeste da hrane u azilu ima dovoljno, te da su netačne informacije da psi gladuju. Svakako da postoji prostora za napredak i cilj nam je da radimo na poboljšanju uslova za boravak pasa – poručeno je nakon posjete.

Istakli su kako detaljno razmatraju sve korake za daljnji napredak.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠEVO ODGOVORIO NINKOVIĆU: “Ono što vi uništite za dan, teško se popravlja godinama”

Ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za opštu upravu Grada Banjaluka, Miroslav Ševo, oštro je odgovorio na istupe odbornika Ljube Ninkovića, komentarišući njegove tvrdnje o stanju vodovodne mreže i pokušaje prebacivanja krivice na aktuelnu administraciju.

– Gospodine Ninkoviću, napokon ste rekli, doduše djelimičnu, istinu. Samo, iz Vaših istupa nikada ne znamo, a očigledno i Vas to muči – koji ste Vi to Ninković? “Velika nada” SDS-a, DNS-ova “alternativa”, ili SNSD-ov, kako to Vaša potpredsjednica partije kaže, “papak”? – izjavio je Ševo.

On je podsjetio da Vodovod a.d. Banjaluka nije imao ozbiljno investiciono održavanje skoro četiri decenije, ali da je većinu tog vremena – kako kaže – upravo SNSD imao ključne poluge vlasti.

– Tačno je da Vodovod 40 godina nije imao investiciono održavanje i da je mreža dotrajala. Ali, podsjetiću Vas da je 25 godina SNSD imao većinu u Skupštini grada, a 20 godina i gradonačelnike. Možda Vi imate amneziju o tome ko je donosio odluke i ko je kriv za stanje u prethodnih 25 godina, ali znajte – onaj ko donosi odluke, taj je i kriv i zaslužan – poručio je Ševo.

Posebno je reagovao na pokušaje Ninkovića da problematizuje rad Gradske uprave na području vodovodnog sistema “Banjica”, uz podsjećanje da su slične sabotaže već viđene.

– Na slici koju Vam šaljem – da biste lakše prepoznali, sve je zaokruženo – vidi se sistem ventila u šahtu koji pripada vodovodnom sistemu “Banjica” u selu Dobrnja, koji je zatvoren i u potpunosti odsječen. Nekoliko puta je zatvaran ventil i dio Donjih Kola je ostajao bez vode. Isti princip viđen je u proljeće u Bronzanom Majdanu, pa 2022. u Melini i prošle godine u potkozarskim selima. To je matrica – ističe Ševo.

On dodaje da su upravo Ninković i njegovi partijski partneri odgovorni i za probleme sa sistemom “Tunjice”.

– Gospodine Ninkoviću, prošle godine niste digli ruku, tačnije niste čak ni zakazali sjednicu Skupštine grada da se sanira šteta koju ste napravili Vi i Vaši partijski drugovi na sistemu “Tunjice”, ugradnjom cjevovoda manjeg promjera. Isto to ste odbili i na prošloj sjednici Skupštine, ili ste i to zaboravili? – pita Ševo.

Na kraju, poručio je da građani Banjaluke više ne nasjedaju na manipulacije.

– Ono što Vi i Vaši partijski drugovi uništite za dan, teško da se može popraviti za godinu. Ali, mi nećemo odustati od toga da popravljamo ono što ste Vi svjesno urušavali decenijama – zaključio je Miroslav Ševo.

Nastavi čitati

Banjaluka

MIROSLAV ŠEVO “Građani su prepoznali važnost naših apela”

Bez obzira na rekordnu sušu u junu, Banjaluka je uspjela obezbijediti stabilno vodosnabdijevanje na svim područjima, uključujući i zone poput platoa Manjače i potkozarskih sela.

Kazao je ovo Miroslav Ševo u ime Stručno-operativnog tima, te Štaba za vanredne situacije Grada, naglasivši kako su sugrađani poštovali mjere koje su donesene.

– Građani su maksimalno ispoštovali mjere i zahvaljujem im se na saradnji. Ekipe komunalne policije su stalno bile na terenu, izdavali su preporuke, govorili o neracionalnoj potrošnji vode, što se pokazalo kao dobra stvar i nešto što smo uradili na najbolji mogući način. Na kraju jednog sušnog perioda, mi vidimo rezultate – rekao je Ševo. Poručio je kako je stanje na izvorištu „Banjica“ izuzetno dobro.
– Urađena je sanacija, uložili smo 1,5 miliona KM. Urađen je novi vodozahvat i nove pumpe. Kao što smo rekli, do 15. jula je testni period. Jutros smo dobili izvještaj da svi sistemi koji se snabdijevaju sa rezervoara „Banjica“ su preko 80 odsto puni, tako da kompletan plato „Manjače“ ima uredno vodosnabdijevanje. Svakako, imamo te visinske zone koje u toku dana znaju imati prekide u vodosnabdijevanju. Moram da kažem to da imamo veliku količinu kamenca koji se nagomilao u cijevima i zbog toga dolazi do zapušavanja cijevi – rekao je on.

Podsjetio je i na to da se ponovo dešavaju određene sabotaže na terenu, te zamolio građane da ukoliko nešto primjete, to i prijave.
– To se dešavalo prije tri godine u Bronzanom Majdanu, prošle godine na Manjači a to je zavrtanje ventila od strane NN lica. Suočili smo se i ove godine sa tom nepopularnom pojavom, a to je da je neko zavrnuo ventil na vodovodnom sistemu i u potpunosti ga odsjekao. Ti su neke sabotaže koje se dešavaju iz nama nepoznatih razloga. Molim sve građane da koji primjete nešto prijave „Vodovodu“ kako bi mogli da otklonimo kvarove – rekao je on.

Naglasio je kako se i dalje nalazimo u sušnom periodu, ali da izvorišta imaju dovoljno vode.

– Ono što je problem jeste sistem i vodovodna mreža, koja je stara više od 50 godina. Takođe, znamo da smo još prošle godine mogli da riješimo problem potkozarskih sela da je bilo sluha od strane skupštinske većine. Ove godine su odbili da riješimo taj problem, koji su njihovi prethodnici i sami prouzrokovali. Vode ima, dakle, ali je problem sistem. Još jedom apelujem na građane da štede vodu, kako bi sačuvali system – rekao je Ševo.

Nastavi čitati

Aktuelno