Connect with us

Politika

POVEĆAVAJU CIJENE! CIK tjera lokalne zajednice u minus

Centralna izborna komisija BiH odlučila je da naknada predsjedniku biračkog odbora bude 400 KM, a njegovom zamjeniku 200 KM, što će dovesti u probleme brojne opštine i gradove u Bosni i Hercegovini s obzirom na to da su te naknade planirali u znatno nižem iznosu.

Naime, izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koji je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, prvi put predsjednika i zamjenika predsjednika biračkog odbora biraće Centralna izborna komisija BiH.

Ako uzmemo u obzir da je na lokalnim izborima 2020. godine bilo formirano 5.838 biračkih mjesta, od čega 5.394 redovnih, dolazimo do toga da će Centralna izborna komisija u kratkom periodu morati izabrati i imenovati više od 10.000 članova, odnosno predsjednika i zamjenika predsjednika.

U pojedinim lokalnim zajednicama rekli su nam da je pred CIK-om praktično nemoguć posao, te da je i lokalnim zajednicama bio izazov da imenuju 300 do 500 članova biračkih odbora.

“CIK je odluku o visini naknade donio kako bi motivisao ljude da se prijave, ali će nastati problemi jer će sada svi htjeti biti predsjednici i zamjenici predsjednika. Razlika između naknade predsjedniku i članu biračkog odbora bila je deset KM. Sada će svi konkurisati za predsjednika i niko se neće htjeti prijaviti za člana. CIK je to uradio kako bi sebi riješio problem, motivisao ljude da se prijave i izabrao predsjednike i zamjenike predsjednika, ali će napraviti problem drugima”, rekla je za “Nezavisne novine” Dijana Savić Božić, predsjednica Gradske izborne komisije Bijeljina.

Osim za predsjednika i zamjenika predsjednika za koje je naknada drastično povećanja, istom odlukom CIK je propisao da naknada za člana biračkog odbora bude 110 KM, a za zamjenika člana biračkog odbora 60 KM.

Ove naknade isplaćuju se jednokratno i iz budžeta lokalnih zajednica, koje bi se mogle naći u problemu s obzirom na to da su već planirali sredstva za te namjene, ali u daleko manjem iznosu, odnosno na istom nivou kao i za izbore 2020. godine.

“To je jedino moguće u zemlji koja se zove Bosna i Hercegovina da jedan organ raspiše izbore i ima pravo da nametne finansijsku obavezu za koju nije konsultovao lokalne zajednice. Nadam se da ćemo mi u lokalnim zajednicama biti dovoljno svjesni i da ćemo tražiti od CIK-a da nam obezbijedi razliku između onoga što smo mi planirali budžetima za te namjene i onoga što je CIK nametnuo kao obavezu. U suprotnom sve lokalne zajednice moraće u rebalans i opet ćemo biti u problemu. Iz godine u godinu rastu obaveze, a ne rastu prihodi, dakle opcija je da nam CIK namiri razliku ili da ponovo idemo u minus i rebalans”, rekao je Ljubiša Ćosić, predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske i gradonačelnik Istočnog Sarajeva, za “Nezavisne novine”.

Kada je riječ o visini naknade, ranijim Izbornim zakonom BiH prije nego što ga je nametnuo Šmit bilo je propisano da članovi biračkih odbora imaju pravo na naknadu za svoj rad, a odluku o visini te naknade za lokalne izbore donose opštinske izborne komisije. Za prošle lokalne izbore, zavisno od opštine do opštine, naknada se kretala uglavnom oko 100 KM. Sada, nametnutim članom 2.19, stav 19, propisano je da odluku o visini naknade donosi Centralna izborna komisija BiH, i kao što smo već naveli, predsjednik biračkog odbora će dobiti četiri puta više ili 400 KM.

I u samom CIK-u rekli su da je odluka o visini naknade presedan u odnosu na ranije te da se one znatno povećavaju jer će se sa predsjednicima i zamjenicima predsjednika raditi tri mjeseca nakon njihovog selektovanja.

“Smatrali smo da treba da budu stimulisani da se uopšte prijave i duže se educiraju nego što je bio ranije slučaj kada su predsjednik i članovi imenovani u septembru i pohađali trening od jednog dana”, rekla je Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a, na sjednici koja je održana u četvrtak.

Prema nezvaničnim informacijama, CIK bi konkurs za izbor predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora trebalo da raspiše u narednih nekoliko dana, najdalje do kraja maja, a tek nakon isteka roka za prijavu vidjeće se da li će uspjeti selektovati i izabrati više od 10.000 članova.

Politika

“BRAVO” ZA SNSD! Odvoz smeća u Trebinju poskupljuje za 20 odsto

Lokalna vlast u Trebinju na čelu sa gradonačelnikom Mirkom Ćurićem spremila je za građane i privrednike poskupljenje usluge odvoza smeća za 20 odsto i usput uvela dodatni namet u vidu paušala za održavanje komunalne opreme.

Inicijativa za poskupljenje usluga je potekla od preduzeća „Komunalno“, a o njoj će se raspravljati na narednom skupštinskom zasjedanju koje je zakazano za 28. maj.

S obzirom na to da SNSD ima većinu u gradskom parlamentu, a da je predlagač gradonačelnik, nema sumnje da će poskupljenje biti izglasano.

Kako se navodi u prijedlogu odluke, usluga odvoza smeća za domaćinstva trebalo bi da poskupi sa 0,13 na 0,16 KM po kvadratu, Republičke gradske ustanove sa 0,20 na 0,24 KM i za pravna lica sa 0,26 na 0,31 KM.

Odvoz smeća će poskupiti i za one koji plaćaju uslugu paušalno. To su mesnice, piljare i restorani koji će plaćati ovu uslugu 62,40 KM mjesečno, a prethodno je iznosila 59,80KM.

Ugostiteljski objekti, pekare, kladionice i apoteke umjesto 41,4 ubuduće će plaćati 43,2 KM, a butici, zlatare i advokati umjesto 20 plaćaće 24 KM bez PDV-a.

Ovom odlukom svima se uvodi i naknada za održavanje komunalne opreme, sortiranje i reciklažu otpada u paušalnom iznosu od 0,85 KM bez PDV-a, odnosno jednu marku sa porezom.

U obrazloženju odluke navodi se da je poskupljenje neophodno zbog inflacije.

„Davalac komunalne usluge „Komunalno“ Trebinje uputilo je zahtjev za povećavanje usluga sakupljanja i odvoza komunalnog otpada, obrazlažući istu porastom cijene svih pratećih aktivnosti koje su potrebne za pružanje ove usluge kao i inflacijom koja je nastupila u odnosu na period zadnjeg utvrđivanja cijene navedene usluge“, navodi se u odluci.

Nastavi čitati

Politika

DISCIPLINSKI POSTUPAK protiv glavnog tužioca u predmetu “RiTE Gacko”

Kancelarija disciplinskog tužioca pokrenula je, nakon prijave Transparency Internationala u BiH, disciplinski postupak protiv glavnog tužioca Okružnog javnog tužilaštva u Trebinju, kao postupajućeg u slučaju nabavki goriva za RITE Gacko.
TI BiH je krivičnu prijavu u ovom predmetu podnio još 2021. godine jer je uprava ovog javnog preduzeća bez ikakvog javnog nadmetanja dijelila milionske poslove Optima Grupi.

Okružno javno tužilaštvo u Trebinju odlučilo je još u novembru 2022. godine da neće provoditi istragu po ovoj prijavi, a ta informacija nije dostavljena TI BiH-u kao prijaviocu.

Tek prošle godine nakon upita o ishodu ovog slučaja dostavljena je naredba o nesprovođenju istrage. Na taj način TI BIH-u je uskraćena mogućnost izjavljivanja pritužbe na ovu tužilačku odluku, zbog čega je upućena prijavu Kancelariji disciplinskog tužioca (UDT).

Iz KDT-a su obavijestili TI BiH da je nakon “istrage i prikupljenih dokaza, zaključeno da su navodi pritužbe osnovani, te da je u konkretnom slučaju počinjen disciplinski prekršaj neopravdano kašnjenje u provođenju radnji u vezi s vršenjem funkcije tužioca”.

Odluku o odgovornosti tužioca koji je radio na ovom slučaju donijeće disciplinska komisija VSTS-a. Sa druge strane, slučaj nezakonitih nabavki goriva u RITE Gacko je zatvoren i niko neće odgovarati, iako je po mišljenju više institucija zakon grubo prekršen.

RITE Gacko godinama bez javnog nadmetanja nabavlja gorivo od istog ponuđača, a izgovor je svaki put bila „krajnja hitnost uzrokovana nepredvidivim događajima“ jer su tender obarale žalbe nezadovoljnih ponuđača.

Po mišljenju TI BiH, radi se o otvorenoj zloupotrebi zakonske mogućnosti čije korišćenje se ne može pravdati razlozima koji se mogu povezati sa organom koji sprovodi nabavku.

Ovdje je potpuno jasno da uprava godinama sama uzrokuje ove „nepredvidive događaje,“ a na kršenje zakona su više puta ukazali Kancelarija za razmatranje žalbi, Služba za reviziju Republike Srpske kao i Agencija za javne nabavke koja je takođe tužilaštvu dostavljala infomracije u ovom slučaju.

Ipak Tužilaštvo je zaključilo da nema ništa sporno u ovakvom postupanju, jer žaliocima koji nisu mogli učestvovati u nabavci nije nanesena “nikakva šteta”.

“Nabavkom robe na ovaj način u konkretnom slučaju nije nanesena šteta niti je teže povrijeđeno pravo drugog, jer da predmetnu robu ugovorni organ nije nabavio na tad navedeni i jedini mogući način isti bi došao u situaciju da RITE Gacko obustavi proces proizvodnje što bi imalo nesagledive posljedice za javni interes i štetu samog preduzeća”, navodi se u tužilačkoj odluci.

Tužilaštvo očigledno nije tražilo obrazloženje za činjenicu da je ova praksa trajala skoro deset godina, da su milionski poslovi dodijeljeni istom ponuđaču, a da su u isto vrijeme oštećeni ostali ponuđači koji nisu mogli učestvovati u procesu.

Posljednji takav slučaj zabilježen je u februaru ove godine kada je uprava RITE Gacko dodijelila istom ponuđaču 2,8 miliona KM pregovaračkim postupkom ponovo pod izgovorom krajnje hitnosti.

Po mišljenju TI BiH ovakvom odlukom tužilaštva poslata je loša poruka brojnim ugovornim organima u BiH da mogu otvoreno i nekažnjeno kršiti zakon o javnim nabavkama, bez ikakvih posljedica.

Treba podsjetiti da ovo nije jedini primjer gdje tužioci prave otvorene propuste u predmetima koji se tiču najvećih korupcijskih afera.

Gotovo u istom slučaju TI BiH nije obavješten ni o obustavi istrage u slučaju nezakonitih nabavki Rudnika Kreka Tuzla zbog čega je takođe podnesena disciplinska prijava protiv postupajućeg tužioca.

Zato TI BiH očekuje da se ovakvi propusti adekvatno sankcionišu, posebno zbog poraznih rezultata koje BH pravosuđe ima na polju borbe protiv korupcije.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

SMIJENJEN DRAGUTIN ŠKREBIĆ! Izabran novi predsjednik Skupštine grada Teslić

Novoformirana većina u Skupštini grada Teslića okupljena oko SDS-a smijenila je danas Dragutina Škrebića sa funkcije predsjednika gradskog parlamenta na koju je potom izabrala Slavena Jelića.

Jelić je po preuzimanju dužnosti rekao da je izborna procedura izvršena u skladu Statutom i Poslovnikom o radu.

Za novog potpredsjednika Skupštine grada Teslić izabran je Mehmed Dubravac iz Pokreta za Teslić, dok je sa ove funkcije razriješen Veljko Jotanović iz koalicije “Zajedno za bolji Teslić Demos-Ujedinjena Srpska”.

Nastavku sjednice, koja je počela jutros, prisustvuje 15 od ukupno 29 odbornika, odnosno ne prisustvuje osam odbornika SNSD-a, tri SPS-a, te po jedan koalicije Demos-Ujedinjena Srpska, BH Zeleni i SDA.

Do izbora predsjednika i potpredsjednika Skupštine grada sjednicom je kao najstariji odbornik predsjedavao Neđo Simić iz SDS-a.

Na dnevnom redu sjednice nalazi se 29 tačaka, među kojima izvještaji za 2024. godinu o izvršenju budžeta, o radu načelnika i odjeljenja, te o radu i poslovanju javnih preduzeća i ustanova.

Pred odbornicima se nalazi i izvještaji o planu rada javnih preduzeća i ustanova za tekuću godinu, te prijedlog o razrješenju direktora i članova Upravnog odbora Centra za socijalni rad.

Novu skupštinsku većinu čini 11 odbornika SDS-a, te po jedan iz Pokreta za Teslić, HDZ-a 1990, SDA i nezavisni odbornik Slaven Jelić.

Sjednica Skupštine grada prekinuta je jutros nakon što je formirana nova skupštinska većina okupljena oko SDS-a, kojoj se priključio odbornik SDA Meša Jašarević.

Nakon toga je uslijedila dojava o postavljenoj minsko-eksplozivnoj napravi, pa su evakuisani svi iz objekta. Naknadno je utvrđeno da je dojava bila lažna.

Nastavi čitati

Aktuelno