Connect with us

Društvo

PRAVDU POTRAŽIO NA SUDU! Nešić tužio Ćubića zbog duga

Firma „N trade“ u vlasništvu Predraga Nešića, brata lidera DNS-a Nenada Nešića, tužila je „Niskogradnju“ Ljubomira Ćubića zbog duga od 25.000 KM.

Pred Okružnim privrednim sudom u Banjaluci danas je trebalo da bude održano ročište u sporu ove dvije firme, ali je zbog spriječenosti postupajućeg sudije ono opozvano i novo zakazano za 9. decembar.

Tužba je podnesena krajem maja ove godine rasi isplate duga od 25.172 KM.

„Tužilac zasniva na tužbu na ugovoru o prodaji motornih ulja, kao i zaključenog sporazuma o načinu izmirenja duga. Kako tuženi nije isplatio cjelokupan iznos duga, tužilac je podnio tužburekli su za CAPITAL u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci.

S druge strane, „Niskogradnja“ je u odgovoru navela da je tužba neuredna i neosnovana te je osporila i osnov i visinu postavljenog tužbenog zahtjeva.

„Tuženi smatra da je svoju obavezu u potpunosti ispunio, dodali su u sudu.

Iako je u prošloj godini prikazala dobit od skoro 850.000 KM, Ćubićeva firma se sve češće nalazi na sudu zbog duga, a kako bi riješila dio problema, u susret joj je izlazila i Investiciono – razvojna banka (IRB) RS.

Naime, IRB je prošle godine „Niskogradnji“ prvo odobrila pozajmicu kako bi platila dug firmi „Grand trade“ Mileta Radišića, a zatim je i kupila njene obveznice, nakon što niko drugi od investitora nije bio zainteresovan.

CAPITAL

Društvo

PROSJEČNA CIJENA NIKAD VIŠA: U Srpskoj u posljednja tri mjeseca prodata 742 stana

U Republici Srpskoj su u trećem tromjesečju ove godine završena i prodata 742 nova stana, ukupne korisne površine od 41.894 metara kvadratnih, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Broj završenih prodatih novih stanova u trećem tromjesečju ove godine veći je za 3,1 odsto nego u istom periodu prošle godine, dok je ukupna korisna površina veća za 4,2 odsto.

Od ukupnog broja završenih prodatih stanova u Srpskoj u trećem tromjesečju u Banjaluci ih je bilo 287, sa ukupnom korisnom površinom od 16.234 metara kvadratnih.

Prosječna cijena kvadrata stana u Srpskoj u trećem tromjesečju ove godine bila je 2.937 KM, dok je u Banjaluci prosječna cijena metra kvadratnog stana bila 3.618 KM.

Prosječna cijena kvadrata prodatog stana u Srpskoj u trećem tromjesečju veća je za 8,9 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.

Proizvođačke cijene u stanogradnji u Srpskoj u trećem tromjesečju ove godine u poređenju sa istim prošlogodišnjem periodom veće su za jedan odsto.

Nastavi čitati

Društvo

NEDAVNE POPLAVE u BiH napravile štetu od oko 180 MILIONA KM

Federalna uprava civilne zaštite dostavila je Vladi Federacije Bosne i Hercegovine preliminarnu informaciju o razornim poplavama koje su u noći s 3. na 4. oktobar pogodile dijelove Bosne i Hercegovine i u kojima je stradalo 27 osoba.

Izvještaj je Vlada FBiH proslijedila Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine.

U njemu se, između ostalog navodi da je, procijenjeno da je ukupno 1.148 domaćinstava pogođeno ovom prirodnom nepogodom i to prema podacima organizacija Crvenog krsta iz Jablanice, Konjica, Fojnice, Kiseljaka, Kreševa i Drvara.

Preliminarna procjena štete

SBK
Srednjobosanski kanton je na propisanim obrascima iskazao ukupan iznos preliminame procjene štete na području ovog kantona u ukupnom iznosu od 55.200.000,00 KM.

Fojnica
U Fojnici je prema podacima FUCZ je u potpunosti uništen jedan stambeni objekat dok je njih 500 oštećenih i ukupna šteta na području ove lokalne zajednice iznosi 20.000.000,00 KM.

Kiseljak
U Kiseljaku je procijenjena šteta u ukupnom iznosu od 12.000.000,00 KM, a najveći dio se odnosi na štete na stambenim objektima u iznosu od 4.286.800,00 KM.

Kreševo
Kada je riječ o opštini Kreševo ukupni iznos štete u ovoj lokalnoj zajednici iznosi 23.000.000,00 KM. Prema podacima FUCZ ukupno je uništeno 10 i oštečeno 150 stambenih objekta.

HNK
Ukupan iznos preliminame procjene štete na području Hercegovačko-neretvanskog kantona iznosi 123.281.000,00 KM.

Najveći dio navedenog iznosa odnosi se na Grad Konjic u iznosu od 71.200.000,00 KM.

Konjic
Od ukupnog iznosa štete u iznosu od 71.200.000,00 KM najveći dio odnosi se na štete na vodnoj infrastrukturi u iznosu od 33.400.000,00 KM. Ukupno je 20 uništenih i 200 oštećenih stambenih objekata.

Jablanica
Na području Jablanice gdje je stradao najveći broj osoba njih 19 ukupna procjena štete iznosi 46.920.000,00 KM. Uništeno je 49 a oštećeno 181 stambeni objekat. Također, oštećeno je 100 vozila.

Mostar
U Mostaru iznos štete je procijenjen na 5.161.000,00 KM. Uništen je jedan stambeni objekat a oštećeno je njih 30.

Prema neslužbenim podacima dobijenim od direktora Kantonalne uprave Zeničko-dobojskog kantona ukupan iznos preliminame štete je 1.100.000,00 KM (za opštinu Vareš), dok je u Kantonu 10 iznos preliminarne štete 400.000,00 KM (za opštinu Drvar).

Šteta na infrastrukturi
Trenutno je u prekidu željeznički saobraćaj prema luci Ploče i zbog oštećenja pruge čiji iznos prema podacima Federalnog ministarstva saobraćaja i veza procjenjena je u iznosu 3.750.000,00 KM. Šteta na magistralnim cestama M17, M16.2 i M17.5 procijenjena je u iznosu od 2’l .500.000,00 KM, prenosi N1.

Nastavi čitati

Društvo

ISTINA ILI MARKETINŠKI TRIK: Da li su na “crni petak” cijene zaista snižene?

Prividna ili ne, sniženja povodom “crnog petka” na kraju svakog novembra u tržne centre širom svijeta, pa tako i Republike Srpske, privuku veliki broj šopingholičara, koji na rafovima i policama radnji traže proizvod baš za sebe po nižim cijenama.

Tako će zasigurno biti i ove godine, tačnije 29. novembra, kada je u kalendaru mnogih građana u brojnim zemljama petak označen kao “crni”.

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača DON Prijedor, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da smo se i mi već nekoliko godina unazad pridružili zemljama i građanima u njima koji obraćaju pažnju šta da kupe na “crni petak”, međutim, mi nemamo još razvijenu svijest da ne podižemo cijene prije tog dana, a onda ih spuštamo.

“Važno je popratiti da su to neke cifre koje su bile drastično visoke, barem po trenutnoj ponudi na internetu, pa je onda ta cijena prekrižena i piše 20, 30 ili 50 odsto sniženje. U mnogo razvijenijim zemljama se teži da robu koju imaju na zalihama prodaju kako bi nabavili ono što je novo i u trendu. Kod nas, čak ni ono što držimo na zalihama ne rasprodajemo na ‘crni petak’, nego podižemo cijene i samo određenom broju građana to će biti pristupačno, dok većini neće, jer su to i dalje visoke cijene”, objašnjava Marićeva.

Kako navodi, građani ne obraćaju pažnju na cijene koje su bile ranijih mjeseci, a koje su za “crni petak”, a nadležni organi nisu u mogućnosti sve da poprate.

“Ovdje je riječ o jednoj interesantnoj zabuni kod potrošača”, kaže ona za “Nezavisne novine”, apelujući da svi razmislimo da li nam je sve to što planiramo kupiti i potrebno.

Marićeva podsjeća da i Temu, koji je sada jako aktuelan, nudi razne popuste povodom “crnog petka”, pa očekuje da će ova popularna platforma uzeti dio kolača trgovcima.

Iako smatra da sniženja za “crni petak” nisu prava, već prividna, Banjalučanka Branka M. u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da ipak ode u tržni centar kako bi nešto pazarila po nižoj cijeni.

“Kupujem uglavnom odjeću koju ranije stavljam na svoju listu želja. Na izlozima radnji piše da je popust od 50 do 70 odsto, međutim, kada se uđe u radnje, to i nije neki popust koji se isplati pretjerano i koji se očekuje”, govori iskreno ona i dodaje da zbog malih plata, a visokih cijena, svi čekamo taj jedan dan u godini, kada bar prividno kupujemo jeftinije i trošimo manje novca na ono što želimo kupiti.

Prema njenim riječima, može se pronaći ponešto po prihvatljivim cijenama, a mnogi kupuju i zbog same euforije koja vlada tih dana.

I Branka smatra da se cijene povećavaju prije “crnog petka”, a da se pred sam taj dan snize na staro, odnosno na cijenu koja je bila i ranije.

S psihološke strane, Maja Savanović Zorić, psiholog i sistemski porodični psihoterapeut, ističe za “Nezavisne novine” da je “crni petak” postao prilika da sagledamo psihologiju mase i potrošačke navike građana.

“Ovaj fenomen nam pokazuje koliko smo kao društvo podložni masovnim sugestijama, koliko smo podložni reklamnim kampanjama i kako se odluke pojedinca lako stapaju s grupnim ponašanjem. Mladi su posebno ranjivi zbog sveprisutnog uticaja društvenih mreža, gdje slike prepunih tržnih centara i neponovljivih popusta stvaraju osjećaj da će nešto propustiti ako se ne uključe”, objašnjava ona za “Nezavisne novine”.

Kako ističe, kada grupa donosi odluku zajedno, kod pojedinca dolazi do smanjenja osjećaja lične odgovornosti i javlja se psihološki efekat zaraze.

“Iako se čini bezazlenim, ovo potrošačko ludilo moglo bi imati ozbiljne posljedice, od osjećaja praznine i krivice nakon impulsivne kupovine, do određenih finansijskih teškoća, pa i pogoršanja samog mentalnog stanja jer nismo ispunili neka svoja očekivanja”, navodi Savanović Zorićeva.

Ona poziva na svjesniji pristup kupovini i da procijenimo da li nam nešto stvarno treba.

“‘Crni petak’ kao poznati trend sa zapada, koji je već dugo prisutan kod nas, vrlo je prihvaćen, kako pokazuju istraživanja. Iako je zamišljen kao period povoljnih kupovina, često nije riječ o stvarnim popustima, već o psihologiji mase i načinu kako trgovci manipulišu našom percepcijom. U tim situacijama potrošači budu vođeni osjećajem hitnosti i neponovljivosti iz straha da će propustiti priliku, što je jedan od osnovnih trikova koje kompanije koriste”, ističe ona za “Nezavisne novine”.

Takođe, dodaje da su neki od trikova i stvaranje osjećaja sniženja, tu je ograničavanje trajanja popusta i naglašavanje malobrojnosti proizvoda kako bi se izazvao osjećaj hitnosti i ubrzala odluka o kupovini.

Nastavi čitati

Aktuelno