Connect with us

Region

PREDSJEDNIK VLADE SRBIJE “Gabon NEĆE GLASATI za rezoluciju o Srebrenici”

Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekao je danas da ga je predsjednik Vlade Republike Gabon Rejmond Ndonga Sima obavijestio da Gabon neće glasati za rezoluciju o Srebrenici o kojoj će se raspravljati u Ujedinjenim nacijama i zahvalio se Gabonu zbog toga što u potpunosti, priznaje teritorijalnu cjelovitost i suverenitet Srbije po pitanju Kosova i Metohije.

-Premijer Sima, nas je obavijestio da njihova država neće glasati za predloženu rezoluciju u UN o takozvanom genocidu u Srebrenici, na čemu smo im neizmerno zahvalni. Mi smo naravno upoznali premijera i delegaciju iz Gabona o poziciji Srbije po pitanju te rezolucije, ne potcjenjujući u ne umanjujući ratni zločin koji se tamo dogodio i ne osporavajući individualnu odgovornost bilo koga ko je eventualno učestvovao u izvršenju tih krivičnih djela – rekao je Vučević na zajedničkoj konferenciji za medije u Palati Srbija nakon ceremonije potpisivanja sporazuma o saradnji između dvije zemlje u oblasti sporta i odbrane.

Vučević je dodao da je rezolucija pripremljena suprotno unutrašnjim procedurama BiH i bez konsultacija i da će dovesti do dodatnih eskalacija i pogoršanju i međuetničkih odnosa u samoj BiH.

Predsjednik srpske vlade je naglasio da Gabon podržava teritorijalni integritet, suverenitet i cjelovitost Republike Srbije.

-Gabon je jedna od država koja je u prethodnom periodu povukla priznanje tzv. Kosova, što je za nas od neprocenjivog značaja i potvrda naših dobrih i iskrenih odnosa, koji traju još iz pokreta nesvrstanih, a i dan danas imaju snažan potencijal – rekao je Vučević.

Region

BRNABIĆ “Beograd želi biti partner EU, a ne OČAJNIK”

Srbija teži da uđe u EU ne kao zemlja koja očajnički traži podršku, već kao pouzdan partner spreman da doprinese zajedničkoj budućnosti, rekla je predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić u Budimpešti na skupu predsjednika parlamenata EU.

Brnabićeva je na panelu “Približavanje glasačima – regionalizam u Evropi i očuvanje kulturnog identiteta Evrope” istakla da se budućnost Evrope mora oblikovati ne samo u centrima za donošenje odluka kao što su Brisel ili Strazbur, već i na mjestima gdje evropske vrijednosti žive u svakodnevnom životu građana.

Ona je ukazala na sve složenije izazove u oblasti bezbjednosti, migracija, klimatskih promjena i digitalne transformacije, te da se u vrijeme društvenih mreža napravi razlika između istine i lažnih vijesti, saopšteno je iz Skupštine Srbije.
Brnabićeva je istakla potrebu jačanja lokalne i regionalne uprave, navodeći da to ne slabi nacionalno jedinstvo, već ga jača povjerenjem i odgovornošću.

“Mnogo smo u Srbiji uložili u digitalne javne usluge da bismo povećali transparentnost i olakšali učešće građana na svakom nivou, od opštinskog do nacionalnog”, dodala je ona.

Brnabićeva je ukazala i na važnost očuvanja kulturnog identiteta, te napomenula da u Srbiji postiji etnička, vjerska ili regionalna različitost, kao i da se radi na očuvanju manjinskih jezika, posebno u Vojvodini.

“Takođe, prepoznajemo i značaj partnerstva sa našim susedima”, rekla je Brnabićeva, ukazavši na odličnu saradnju Srbije i Mađarske u regionalnim razvojnim inicijativama.

Ona je istakla da je Srbija u potpunosti posvećena vrijednostima i principima EU, kao i da je, kao zemlja kandidat, duboko angažovana u reformama koje su ne samo neophodne za pristupanje EU, već su i vitalne za stabilnost i napredak društva i naroda Srbije.

Brnabićeva je rekla da Srbija u bliskoj budućnosti očekuje otvaranje pregovaračkog Klastera tri o konkurentnosti i inkluzivnom rastu, koji se ne odnosi samo na ekonomiju, već i na to kako izgraditi društvo u kome vrijedi ostati.

Brnabićeva, koja u Budimpešti učestvuje na konferenciji predsjednika parlamenata EU, imala je danas više bilateralnih sastanaka, između ostalog sastala sa predsjednikom Parlamentane skupštine Savjeta Evrope Teodorosom Rusopolosom, kao i sa predsjedavajućim Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikolom Špirićem, pri čemu je ukazala na važnost saradnje parlamenata iz Srbije i BiH za jačanje stabilnosti regiona.

Nastavi čitati

Region

HRVATI ZABRANILI SRPSKIM STUDENTIMA ULAZAK U JASENOVAC! Zurof “To je apsurdno”

Hrvatske vlasti zabranile su ulazak u Memorijalni centar Jasenovac studentskoj delegaciji iz Srbije koja je namjeravala da položi cvijeće žrtvama ustaškog režima, prenose beogradski mediji.

Riječ je o grupi od 50 studenata sa univerziteta u Novom Sadu i Beogradu koji su zamolili hrvatske vlasti da im dozvole da polože cvijeće i prisluže svijeće kod spomenika posvećenog žrtvama u Jasenovcu.
Fondacija “Za srpski narod i državu” objavila je na “Instagramu” da studentskoj delegaciji, koja je prije sedam namjeravala da posjeti Jasenovac, vlasti u Hrvatskoj nisu oprostile to što je iz Srbije i što ne želi da zaboravi nevine žrtve iz svog naroda.
Zbog izostanka reakcije međunarodne zajednice, ova fondacija je kontaktirala izraelskog istoričara, direktora Centra “Simon Vizental” u Jerusalimu Efraima Zurofa, koji je rekao da je takva reakcija hrvatskih vlasti ludost.

“Nisu vam dozvolili da odnesete cveće? To je apsurdno. Kako ste im se predstavili? Kao grupa ljudi koja želi da snimi film ili kao potomci žrtava iz Jasenovca? Da li imate rođake koji su stradali u Jasenovcu i zamolili ste ih da dođete u Jasenovac da im odate počast? To je apsolutna ludost”, rekao je Zurof.

On je podsjetio da ni predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću nije bilo dozvoljeno da ide u Jasenovac.

“To je veliki apsurd, nešto zlobno i odvratno. Veoma sam emotivan kada je riječ o Srbiji. I to ne zato što sam rođen tamo i ne zato što sam odatle, već zato što volim ljude odande i poistovećujem se sa Srbima”, istakao je Zurof.

Nastavi čitati

Region

PAMETNO SELO NA SRPSKI NAČIN Inovacije iz Mrčajevaca osvajaju zemlju, jedan od glavnih inovatora je Milun (90)!

U Mrčajevcima se održava prvi Sajam seoskih inovacija, manifestacija koja okuplja inovatore i zanatlije iz svih krajeva Srbije.

Ovde se predstavljaju tradicionalni stari-novi zanati, noviteti i sve što je bitno za selo, ali i za održivost kako seoskog, tako i gradskog područja.

Jedan od glavnih inovatora u Mrčajevcima je devedestogodišnji Milun Tošić koji je svojim umijećem i vještinama predstavio brojne inovacije.

“Mi ovde u Mrčajevcima predstavljamo najveći lonac za kuvanje kupusa, sač za 500 sarmi, lampek, takozvanu ‘Veselu mašinu’ i kombajn za kupljenje šljiva. Važno je da očuvamo tradiciju, a da idemo uvek korak napred”, rekao je za “Rinu” Milun Tošić, inovator iz Mrčajevaca.

“Danas u Mrčajevcima tradicija susreće inovaciju i ova varošica je sabirni centar svih krajeva Srbije. Ideja se rodila onda kada je veliki naš čika Milun Tošić predložio da čovek gradi kuću tri godine, a on je gradio 30 godina sve ovo što je danas izneo da pokaže i ovo je za nas od velike važnosti i nadamo se da će ovaj sajam zaživeti svake godine u maju koji je mesec porodice, te da se svi iz naše zemlje okupimo”, rekla je Mira Minović, ispred Centra za njegovanje tradicije.

Sajam seoskih inovacija posjetio je i Dejan Savić, savjetnik predsjednika Republike za kulturu koji je istakao važnost ove prve manifestacije u Mrčajevcima.

“Mrčajevci su mnogo više od sela, posebno danas kada su predstavljene inovacije i zanati kako sa teritorije Čačka, tako i iz ostalih krajeva zemlje. Inovativne ideje i sve što se danas ovde može videti i pametno selo su u stvari jaka država i ovaj Sajam je od izuzetne važnosti i odličan primer”, rekao je Savić.

Manifestacija Sajam seoskih inovacija u najopjevanijem i napoznatijem selu Mrčajevci, pokazuje da selo nije samo čuvar tradicije, već i izvor savremenih ideja. Mrčajevci danas šalju poruku: Budućnost Srbije niče upravo iz korjena sela, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Aktuelno