Connect with us

Region

PRINC ALEKSANDAR: Budućnost otadžbine gradi se čuvanjem i unapređenjem nasljeđa predaka

Princ Aleksandar Karađorđević čestitao je građanima Srbije Dan državnosti, poručivši da se budućnost otadžbine gradi ponosom na zavještanje predaka i čuvanjem i unapređenjem nasljeđa koje su ostavili.

Čestitajući Sretenje, princ Aleksandar je istakao da je to dan kada su ojačani i obnovljeni korijeni srpskog naroda.

“Ponosni smo na sve što su naši preci postigli, ali imamo i ogromnu odgovornost prema njihovom zaveštanju. Njihova hrabrost i spremnost da čine naizgled nemoguće treba da budu naša inspiracija i vodilja”, poručio je Karađorđević.

On je istakao da na Sretenje Srbi slave svoju državnost, državotvornost, ustavotvornu tradiciju, slobodu i sve što je učinjeno da se ona sačuva, a slave i svoje postojanje.

“U ovih 220 godina od sudbonosnog Sretenja, kada su se narodni prvaci susreli u Marićevića jaruzi u Orašcu i podigli Prvi srpski ustanak pod vođstvom osnivača dinastije Karađorđević, vrhovnog vožda Karađorđa, ali i 189 godina od donošenja prvog Ustava moderne Srbije, mnogo puta smo čuli reč otadžbina”, naveo je princ u čestitki.

On je naglasio da je u riječi otadžbina sadržano sve ono što srpski narod jeste, sva ljubav prema srpskoj zemlji i narodu i prema svima onima koji su srpsku državu gradili i izgradili, ali i prema svim budućim pokoljenjima.

Srbija 15. februara obilježava Sretenje – Dan državnosti, u znak sjećanja na 15. februar 1804. godine, kada je podignut Prvi srpski ustanak pod vođstvom vožda Karađorđa i kada je 1835. godine donesen Sretenjski ustav, prvi moderni Ustav Srbije.

Region

SRBIJA DOBILA NOVU VLADU! Evo ko su ministri

Skupština Srbije izabrala je novu Vladu Srbije na čelu sa predsjednikom Milošem Vučevićem.

Za novu vladu glasalo je 152 od 213 prisutnih poslanika, 61 je bio protiv. Uzdržanih nije bilo, a odsutno je bilo 37 poslanika.

Nova Vlada Srbije imaće 31 člana, od čega pet ministara bez portfelja.

Nova vlada ima trećinu novih imena u odnosu na prethodnu Vladu Srbije koju je predvodila Ana Brnabić.

Prvi potpredsjednik Vlade i ministar finansija je Siniša Mali, potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ministar odbrane je Bratislav Gašić, a ministar spoljnih poslova Marko Đurić.

Potpredsjednik Vlade i ministar zaštite životne sredine i vodoprivrede je Irena Vujović, potpredsjednik Vlade bez resora je Aleksandar Vulin, piše RTS.

Goran Vesić je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Dubravka Đedović Handanović ministar rudarstva i energetike, Tomislav Momirović – ministar unutrašnje i spoljne trgovine.

Maja Popović je ministar pravde, Jelena Žarić Kovačević ministar državne uprave i lokalne samouprave, Tomislav Žigmanov ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Tanja Miščević je ministar za evropske integracije, Slavica Đukić Dejanović ministar prosvjete, Adrijana Mesarović ministar privrede, Aleksandar Martinović ministar poljoprivrede, Zlatibor Lončar ministar zdravlja.

Nemanja Starović je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Milica Đurđević Stamenkovski ministarka za brigu o porodici i demografiju, Zoran Gajić ministar sporta, Nikola Selaković ministar kulture, Milan Krkobabić ministar za brigu o selu.

Jelena Begović je ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Husein Memić ministar turizma i omladine, Dejan Ristić ministar informisanja i telekomunikacija, a Darko Glišić ministar za javna ulaganja.

Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura su ministri bez portfelja.

Nastavi čitati

Region

Hrvatska počela graditi PRELAZ KOD GRADIŠKE

Izgradnja graničnog prelaza na brzoj cesti u završnoj fazi izgradnje kod mosta blizu Gradiške na hrvatskoj strani počeće krajem ove sedmice, potvrđeno je u Ministarstvu finansija Hrvatske za “Nezavisne novine”.

Naime, u ovom Ministarstvu su nam prethodno bili najavili da će 10. aprila izvođač biti uveden u radove, te da je rok izgradnje 12 mjeseci. Sada su nam rekli da je izvođač uveden na gradilište 10. aprila kao po planu, ali da bi radovi trebalo da počnu do kraja ove sedmice.

“U tijeku je doprema potrebnih gradilišnih kontejnera i ograde, a do kraja tjedna, potrebnih strojeva i opreme te građevinske armature. Dakle, po predaji gradilišta izvođaču, radovi teku prema planiranoj dinamici”, rekli su nam oni.

Napomene radi, Hrvatske ceste kao investitor su pri kraju izgradnje prvog dijela brze ceste od novoizgrađenog mosta na Savi kod Gradiške do postojeće ceste ka autoputu Zagreb – Beograd, ali završetak ovih poslova, koje izvodi banjaluči Integral inženjering, neće značiti mnogo ako ne bude izgrađen granični prelaz. Prošle godine su nam u Hrvatskim cesta potvrdili da bi Integral radove mogao zavšiti tokom ovog ljeta, ali, obzirom da se granični prelaz tek počinje graditi, čak i ako do toga dođe cesta neće moći biti otvorena. Prije nekoliko sedmica su nam u ovom hrvatskom preduzeću potvrdili da je došlo do manjih pomijeranja u rokovima, zbog vremenskih prilika.

Ako se ispoštuje rok izgradnje od 12 mjeseci, to znači da brza cesta neće biti otvorena do aprila naredne godine.

Nataša Miletić, portparolka Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske je za Nezavisne podsjetila da je most na Savi kod Gradiške plaćen 20 miliona evra, ali da nije pušten u saobraćaj upravo zato što Hrvatska nije izgradila granični prelaz.

“Takođe i hrvatska strana nije izgradila planiranu pristupnu saobraćajnicu, odnosno brzi put do petlje Okučani. Republika Srpska je ispoštovala svoj dio i završila neophodne aktivnosti, te očekujemo da hrvatska strana ispoštuje svoju obavezu”, rekla nam je ona. Posebno je naglasila da je granični prelaz kod Gradiške je jedan od najznačajnijih za BiH.

“Neupitno je da će nakon izgradnje novog graničnog prelaza kod Gradiške i dionice brzog puta na hrvatskoj strani do petlje Okučani, dionica autoputa Banjaluka – Gradiška postati daleko privlačnija i konkurentnija, pošto će se vezati sa evropskim Koridorom deset, što će implicirati drastično povećanje protoka na istoj i dovesti do mnogo većeg nivoa usluge, imajući u vidu da je dionica autoputa Banjaluka – Gradiška puštena u upotrebu davne 2011. godine”, rekla nam je ona.

Edin Forto, ministar komunikacija i transporta BiH, nam je nedavno rekao da je ovaj prelaz, kao i sličan kod Svilaja, u prioritetu njegovog ministarstva, odnosno dva mosta koja su izgrađena preko Save.

“Oba projekta su podržana grantovima EU. Funkcionalna upotreba oba mosta je, na žalost, još uvijek na čekanju. Trenutno, preko mosta kod Svilaja mogu saobraćati putnička vozila, ali je upotreba za teretni saobraćaj uslovljena stavljanjem u punu upotrebu mosta kod Gradiške. Novi most preko rijeke Save kod Gradiške u potpunosti je spreman za puštanje u promet, ali uslovi sa strane Republike Hrvatske još uvijek nisu ispunjeni. Osnovni problem danas predstavlja neizgrađen granični prelaz, a što je u nadležnosti Ministarstva finansija Republike Hrvatske. Dio pristupne saobraćajnice koji bi omogućio funkcionalan pristup autoputu prema Zagrebu je u poodmakloj fazi gradnje”, rekao je on.

Dodao je da je propuštena prilika što Hrvatska nije pristala da se već izgrađeni granični prelaz s bh. strane koristi kao zajednički, jer se Hrvatska opredijelila ua izgradnju novog vlastitog prelaza.

“Kao resorno ministarstvo, zahtjevamo da se, što je moguće prije, započne i završi izgradnja ovog veoma važnog graničnog prelaza kako bi i most mogao da ispunjava svoju osnovnu funkciju”, rekao nam je on i dodao da je opredjeljenje ministarstva da oba prelaza budu u funkciji tokom ove godine.

Nastavi čitati

Region

OVO SE SIGURNO NEĆE DESITI! Domovinski pokret predlaže „Srbina“ za ministra branitelja?

Nema pomaka u pregovorima predstavnika HDZ-a i Domovinskog pokreta za formiranje nove parlamentarne većine i vlade, a neimenovani izvori tvrde da “Domovinci” predlažu da ministar branitelja bude Predrag Mišić, „hrvatski branitelj srpske nacionalnosti“, koji se izjašnjava kao pravoslavac.

Mišić se na listi Domovinskog pokreta u 9. izbornoj jedinici našao na visokom trećem mjestu na parlamentarnim izborima.

Neimenovani izvor iz Domovinskog pokreta kaže za hrvatski RTL da na taj način iz ovog pokreta žele da poruče da nisu protiv srpskog naroda u Hrvatskoj.

Mediji pišu da Mišić za sebe kaže da je “po nacionalnosti Hrvat, po narodnosti Srbin, pravoslavne vjeroispovijesti”, koji je kao „dobrovoljac bio branitelj Domovinskog rata u Vukovaru i kasnije logoraš srpskih koncentracionih logora“. Ove godine je, kažu, organizovao prigodni svečani ručak povodom pravoslavnog Badnjaka i Božića u Dicmu.

Odazvali su mu se izaslanik predsjednika Republike, ministra branitelja, HDZ-ov potpredsjednik sabora Ante Sanader, gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, komandant 9. bojne HOS-a Marko Skejo i mnogi drugi.

O Mišiću se zna i da sa zalaže za formiranje Hrvatske pravoslavne crkve. Takođe, Mišić je 2019. provocirao SDSS reagujući na njihovu kampanju “Kako je biti Srbin u Hrvatskoj?”, pa je kraj svog imena i slike napisao – časno, a kraj imena i slike Milorada Pupovca – unosno.

Sagovornik RTL-ovog Dnevnika kaže da su ideju o Mišiću kao ministru branitelja iznijeli lideru HDZ Andreju Plenkoviću i da je on na to ćutao.

Dnevnik je kontaktirao i Mišića, a na njihovo pitanje hoće li biti ministar branitelja odgovorio je: “Počašćen sam tako nečim. Ali više od toga u ovom trenutku ne mogu da komentarišem. Traju pregovori i sve drugo bilo bi neozbiljno”.

Pregovarači Domovinskog pokreta i HDZ-a su do sada održali više rundi pregovora o formiranju buduće vlasti, ali su sve završene bez uspjeha.

Jučerašnji sastanak je bio posvećen pronalasku rješenja za učešće u vlasti manjinskih poslanika u Vladi, rekli su sagovornici RTL-a.

-Mi smo rekli 76 poslanika bez SDSS-a, i da tražimo još dva, ali Plenkoviću nije stalo do manjina nego do (Milorada) Pupovca) – rekao je nezvanično neimenovani sagovornik iz Domovinskog pokreta.

Kazao je i da Plenković želi da razgovara o ministarskim pozicijama, ali da Domovinski pokret na to ne pristaje dok se ne reši pitanje SDSS-a.

Nastavi čitati

Aktuelno