Connect with us

Društvo

PROBLEMI SE GOMILAJU! Oko 46.000 radnika i dalje nema zdravstveno osiguranje

Oko 46.000 radnika u Srpskoj i dalje ne može da ostvari pravo na besplatno liječenje jer njihovi poslodavci nisu uplatili doprinose za zdravstveno osiguranje iako im je Vlada Srpske nakon ukidanja vanredne situacije dala prelazni period da izmire dugovanja.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja podsjećaju da je od marta 2020. do kraja maja 2023. godine bila na snazi vanredna situacija zbog pandemije i u tom periodu svi građani, i neosigurani, imali su pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu.

– Po okončanju vanredne situacije krajem maja ove godine je istovremeno prestala da važi i odluka da svi građani imaju osiguranje. S obzirom na veliki broj građana koji su ostali bez zdravstvenog osiguranja, Vlada RS je donijela odluku da bude dat i prelazni period, odnosno rok od dva mjeseca – do 31. jula, da svi građani ponovo imaju osiguranje, ali da u tom roku poslodavci izmire svoje obaveze po osnovu doprinosa, a građani regulišu svoj status osiguranja ukoliko to nisu učinili – istakli su u Fondu i naglasili da je očigledno da pojedini poslodavci nisu iskoristili ni dodatni period koji im je dat, pa su od avgusta radnici opet ostali bez zdravstvenog osiguranja.

Kako navode, i dalje za oko 46.000 radnika nisu uplaćeni doprinosi za zdravstveno osiguranje, odnosno za oko 48.000 osiguranika, ukoliko se pored radnika računaju i druge kategorije osiguranika.

– Važno je da se doprinosi redovno uplaćuju jer neplaćanjem se ne uskraćuju samo radnici za prava iz zdravstvenog osiguranja već se dovodi u pitanje kompletan zdravstveni sistem i funkcionisanje svih zdravstvenih ustanova – poručili su iz Fonda, čiji su gotovo jedini izvor prihoda doprinosi. Ukoliko se ti doprinosi ne uplaćuju, Fond ne samo da nije u mogućnosti da proširuje prava osiguranika kako bi dodatno unapređivali zdravstvenu zaštitu, već se, kako su istakli, u pitanje dovodi i očuvanje postojećih prava.

Predsjednik Unije poslodavaca RS Saša Trivić tvrdi da je većina radnika za koje doprinosi nisu uplaćeni na vrijeme iz javnog sektora.

– Zašto Vlada Srpske ne natjera, recimo, neku lokalnu zajednicu da izmiri obaveze za doprinose svojim radnicima ili zdravstvene ustanove. Poreska uprava RS treba da, bez obzira na to koji je sektor u pitanju, blokira račun poslodavca koji ne uplaćuje poreze i doprinose – kazao je Trivić i dodao da se na ovaj način stvara loša slika o ostalim poslodavcima, koji na vrijeme izmiruju svoje obaveze.

I predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić smatra da je sve koji ne uplaćuju obaveze za radnike potrebno kažnjavati istom mjerom, ali i krivično tjerati zbog, kako kaže, potkradanja državne kase i radnika.

Prema njenim riječima, bilo je besmisleno davati bilo kakve rokove poslodavcima, koji, očigledno, očekuju da im ta dugovanja budu otpisana.

– Jedino je rješenje u potpunosti primijeniti zakon, ne gledajući da li se radi o javnom ili privatnom preduzeću. Zakon mora da bude jednak za svakog – kazala je Mišićeva.

Prijavljeni

Podaci Fonda za šest mjeseci govore da su za 253.251 radnika doprinosi bili uplaćeni, dok je zaključno sa 31. julom broj radnika nešto veći i iznosi 253.855.

– Ako posmatramo sve kategorije osiguranika, ne samo zaposlene, za oko 2.600 je povećan broj osiguranika za koje je plaćen doprinos. Međutim, oko 2.000 osiguranika više je prijavljeno na osiguranje u julu u odnosu na jun. Prema tome, ovaj podatak ukazuje na to da je u proteklom mjesecu značajan broj građana regulisao svoj status, odnosno da su se po nekom osnovu prijavili na osiguranje – kazali su u Fondu.
Glad

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Čeka nas tmurna nedjelja

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se prije podne na sjeveru i zapadu očekuje oblačno vrijeme, povremeno sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, a u drugom dijelu dana će se razvedriti.

Pljuskovi će ponegdje biti jači uz jak vetar, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na jugu i istoku biće sunčano u prvom dijelu dana, ali se poslije podne očekuje premještanje padavina na istok.
Jutarnja temperatura vazduha od tri do 10, u višim predjelima od nula, a maksimalna dnevna od 18 do 24, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Duvaće umjeren zapadni i jugozapadni vjetar, pri pljuskovima povremeno jak.

Nastavi čitati

Društvo

POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi

Dječak Seudin Husić ima četiri tumora na mozgu i jedan na obrvi, sakuplja se pomoć za liječenje

Udruženje građana “Humanitas” provodi humanitarnu akciju za liječenje Seudina Husića (11) iz Kalesije, dječaka koji se suočava s teškom dijagnozom četiri tumora na mozgu i jednim na obrvi.

Seudinova majka Amira Mujdanović je zatražila pomoć jer je jedina nada za ozdravljenje liječenje u Turskoj.

Zahvaljujući saradnji UG Humanitas i turskih ljekara, utvrđeno je da je za prvu fazu liječenja potrebno prikupiti 126.457,75 KM. Taj iznos pokriva troškove liječenja, bolničkog smještaja, avionskih karata, putnih isprava i osnovnih potreba za dječaka i njegovu majku.

Svi koji žele pomoći, mogu to učiniti na sljedeće načine:

Pozivom na humanitarni broj 17150 donirate dvije KM (dostupno za korisnike Mtel, BH Telecom i HT Eronet), prenosi Klix.

Uplatom na račun UG Humanitas: 5551000062303262 “Nova Banka” a.d. Banja Luka

Putem PayPal aplikacije: paypal@humanitas.ba

Nastavi čitati

Društvo

Naftaši se “OPEKLI”, pa sad rade kako treba: Benzinske pumpe u Srpskoj POBOLJŠALE KVALITET GORIVA

Paprene kazne, koje su vlasnici benzinskih pumpi u Srpskoj proteklih godina plaćali zbog napravljenih propusta, osvijestile su naftaše, kod kojih ove godine, za razliku od lani, kada su platili ceh od 675.000 KM, nisu utvrđena odstupanja u kvalitetu goriva.

URepubličkoj upravi za inspekcijske poslove, koja je lani uradila 2.299 laboratorijskih analiza i u 27 slučajeva utvrdila nepravilnosti, rekli su da su za četiri mjeseca ove godine, kada je prvi put u Srpskoj na provjeri bio i tečni naftni gas, uzeta 564 uzorka, od kojih su svi bili uredni.

– Svih 27 neusaglašenih uzoraka goriva po BAS standardima lani se odnosilo na dizel goriva – istakli su u Inspektoratu Republike Srpske.

Podsjetili su da se u slučajevima kada je analizom dokazano odstupanje u kvalitetu goriva izriču novčane kazne koje iznose 20.000 KM za pravno lice i 5.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu.

– Lani su po tom osnovu izrečene kazne u iznosu od 675.000 KM. Broj neusaglašenih uzoraka u prošloj godini u skladu je sa višegodišnjim prosjekom – kazali su u Inspektoratu RS.

U praksi se pokazalo da se, kako su naveli, odstupanja najčešće odnose na sniženu tačku paljenja, do čega dolazi usljed miješanja malih količina benzina sa dizelom pri istakanju goriva na benzinskim pumpnim stanicama. Usljed nepažnje zaostali benzin u ispusnom cjevovodu cisterne i u seperatoru može da snizi tačku paljenja dizel goriva, piše Glas Srpske.

Kontrolu kvaliteta goriva koja se prometuju na benzinskim pumpnim stanicama vrši tehnička inspekcija u skladu sa Programom utvrđivanja usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva. Kontrola usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva vrši se za dva perioda, ljetni i zimski – objasnili su u Inspektoratu.

Kontinuiran rad tehničke inspekcije rezultirao je time da su broj neurednih uzoraka i utvrđena odstupanja od propisanih graničnih vrijednosti simbolični i da je gorivo na pumpama u Srpskoj, tvrde u Inspektoratu, u skladu sa važećim propisima.

Predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori RS Đorđe Savić kazao je da kvalitet na pumpama nikad nije ni bio sporan, te da su zbog sitnih odstupanja, koja ne mogu da nanesu štetu nijednom motoru, plaćali veliki ceh.

– Problem je u tome što su se ranije uglavnom u istoj cisterni prevozile velike količine kako benzina, tako i dizela. Ukoliko se desi da je prilikom prevoza veće količine dizela ostalo nekoliko litara benzina na stijenkama cisterne, koja je prethodno prevozila taj naftni derivat, doći će do narušavanja tačke paljenja – rekao je Savić.

Dodao je da je visina kazni, koje su trgovci naftom plaćali prethodnih godina, dovela do toga da budu oprezniji i od prevoznika traže da svaka cisterna vozi posebno gorivo.

Edukacija
S ciljem daljeg eliminisanja odstupanja na koja analize ukazuju, najveću ulogu, kako su istakli u Inspektoratu, imaju sami dobavljači.

– Edukacijom svojih radnika koji vrše prevoz i istakanje tečnih naftnih goriva, oni će i sebe zaštititi od potencijalnih kazni koje u ovim slučajevima nisu male – rekli su u Inspektoratu.

Nastavi čitati

Aktuelno