Svijet
PUTIN TVRDI DA JE ZA RUSIJU BOLJE DA BAJDEN BUDE PREDSJEDNIK! “On je iskusniji”
Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da predizborna kampanja u Sjedinjenim Američkim Državama uzima maha i poprima akutne oblike, kao i da je za Rusku Federaciju od mogućih kandidata za predsjednika SAD – Džozefa Bajdena i Donalda Tramp, bolje da predsjednik bude Bajden jer je “iskusniji i predvidljiviji”.
-Bajden. On je iskusnija osoba. On je predvidljiv. On je političar jake formacije – rekao je Putin, prenosi RIA Novosti.
Prema njegovim riječima, Evropljani bi željeli da SAD nastave da besplatno obavljaju funkcije koje su se razvile od formiranja NATO-a, dok je bivši predsjednik SAD pokušao da natjera evropske zemlje da povećaju izdatke za odbranu ili plate Sjedinjenim Američkim Državama za “atomski kišobran” NATO – a.
-Postoji samo jedna stvar, NATO je instrument američke spoljne politike. Ali ako SAD vjeruju da im ovaj instrument nije potreban, to je njihov odluka – rekao je Putin.
Putin je, zamoljen da prokomentariše Bajdenovo zdravstveno stanje rekao da nema pravo da komentariše zdravstveno stanje američkog predsjednika, pošto “nije ljekar”.
Povodom izjave američkog državnog sekretara Entonija Blinkena da je njegov pradjeda pobegao iz Rusije 1904. godine, Putin je rekao da Blinken uzaludno daje takve javne izjave, jer bi to moglo da ga dovede do neuspjeha.
-Ako pogledate šta je rekao današnji (američki) državni sekretar, mnogo toga postaje jasno. Na primjer, sve ovo imamo u našim arhivama. Pradjeda gospodina Blinkena je zapravo napustio Rusko carstvo, rođen je, negdje u Poltavskoj guberniji, a zatim je živio i otišao iz Kijeva. Postavlja se pitanje da li gospodin Blinken vjeruje da je ovo iskonska ruska teritorija? – rekao je Putin misleći na Kijev i susjedne teritorije.
On je dodao da Blinken u najmanju ruku, vjeruje da 1904. godine nije postojala Ukrajina.
-Američki državni sekretar tvrdi da je njegov prapradjeda otišao iz Kijeva u SAD, što znači da tamo nije bilo Ukrajine, jer tvrdi da je pobjegao iz Rusije. Očigledno je gospodin Blinken naš čovjek. Uzalud je davati takve javne izjave. To može da dovede do neuspjeha – istakao je ruski lider.
Svijet
Bankomati u Bugarskoj se gase za Novu godinu, EVO ŠTA JE RAZLOG
Bankomati u Bugarskoj biće privremeno van funkcije u noći između 31. decembra i 1. januara zbog prelaska zemlje na evro, saopštio je generalni sekretar Udruženja banaka, Džejms Jolovski.
Prekid rada bankomata trajaće oko dva do tri sata, a u tom periodu plaćanja karticama i podizanje gotovine neće biti moguće, piše portal “Novinite”.
Tokom tranzicije, bankomati će izdavati novčanice u evrima, dok će depoziti u levima biti prihvaćeni u posebnim kasetama – sistem osmišljen kako bi se izbJegli problemi koji su se javili u nekim drugim zemljama, poput Hrvatske.
Građani se pozivaju da ne paniče i da ne žure sa zamjenskim transakcijama, jer komercijalni objekti i dalje mogu prihvatati lijeve tokom januara 2026. Banke će besplatno zamjenjivati leve do kraja juna 2026. godine, po fiksnom kursu konverzije, piše “Kamatica”.
Svi bankovni računi u levima automatski će biti konvertovani u evre bez dodatnih troškova, a postojeće bankovne kartice ostaju važeće.
Jolovski je naglasio da tranzicija ne ugrožava stabilnost finansijskog sistema. Banke se za prelazak pripremaju još od 2020. godine i sprovedene su opsežne provjere kako bi promjena protekla bez problema.
Svijet
MERC NIJE ODUŠEVLJEN PREGOVORIMA “Mir u Ukrajini ne može preko noći”
Njemački kancelar Fridrih Merc rekao je da ove sedmice ne očekuje nikakav pomak u pregovorima o ukrajinskom rješenju.
“Ovo je težak proces”, rekao je Merc nakon neformalnog samita EU o Ukrajini u Angoli.
Prema njegovim riječima, mir u Ukrajini se ne može uspostaviti preko noći, a sljedeći korak bi trebao da bude uključivanje Rusije u pregovore, prenosi DPA.
“Početni mirovni plan SAD od 28 tačaka ozbiljno je modifikovan tokom pregovora u Ženevi i sada se dogovara novi dokument. Jedinstveni smo u želji da što prije postignemo mir u Ukrajini i želimo bezbjednost za Evropu”, istakao je Merc.
On je ukazao da mirovni plan za Ukrajinu ne može biti usvojen bez saglasnosti Evropljana o pitanjima koja ih zanimaju.
“EU vjeruje da Kijevu trebaju jake oružane snage i pouzdane bezbjednosne garancije”, rekao je Merc.
Svijet
PORUKA IZ KREMLJA “Nismo obaviješteni o pregovorima o Ukrajini”
Moskva nije dobila nikakve informacije o pregovorima sa učešćem SAD, Ukrajine i evropskih zemalja u Ženevi, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Dodao je da u Moskvi ne znaju koji tekst plana je napravljen tokom tih kontakata. – Јoš nismo vidjeli nikakav plan, pročitali smo saopštenja sa diskusija koje su vođene u Ženevi – rekao je on.
I naglasio je da Kremlj ne želi da razgovara o američkom planu za Ukrajinu preko medija, to smatra nemogućim i nekorektnim.
Po njegovim riječima, za ovu nedejlju nisu planirani razgovori sa delegacijom SAD o Ukrajini.
Pregovori predstavnika SAD, EU i Ukrajine održani su u Ženevi 23. novembra.
RTRS
-
Društvo2 dana agoHOROR NA UKC -u! Cijelu smjenu ostavljena GLADNA I ŽEDNA! Sin pacijentkinje ogorčen na osoblje! (VIDEO)
-
Politika2 dana agoJOŠ JEDNA LAŽ REŽIMA! Ništa od povećanja penzija
-
Politika2 dana agoGORICA DODIK OPTUŽILA OPOZICIJU I VLAST DA RADE PROTIV DODIKOVIH?! Ko su “ONI” i da li su u Srbiji?
-
Politika2 dana agoČOVIĆ TVRDI “BiH može napredovati samo uz TRI ENTITETA”
-
Hronika2 dana ago“TO JE BUDUĆI SILOVATELJ” Učiteljica prijavila policiji učenika prvog razreda ZBOG PIPKANJA
-
Politika23 sata agoHOĆE LI NAJVEĆI GRAD PRESUDITI? Blanuša ubjedljivo vodi u Banjaluci
-
Politika1 dan agoPrvi rezultati izbora za predsjednika Republike Srpske
-
Banjaluka2 dana agoEKIPE USPJELE DA PRESPOJE VEĆI DIO GRADA: Snijeg i dalje otežava situaciju
