Connect with us

Društvo

RADNICI BHRT-a DOBILI SPOR, A SADA SU META: “Zbog vas kolege neće primati plate”

Tokom sudskog procesa na Sudu BiH, koji je trajao nešto više od godinu dana, uz utrošeno vrijeme izgubljeno za ulaganje žalbe, niko iz pravnog tima BHRT-a nije kontaktirao njihovog advokata

Menadžment BHRT-a na čelu sa direktorom Belminom Karamehmedovićem obavijestio je zaposlene ovog javnog servisa o kašnjenju isplate plata i toplog obrok za mjesec maj, te najavio mogućnost da i u narednim mjesecima ne dobiju ono što su zaradili, piše Stav.

Menadžment se ne osjeća odgovornim

Menadžment se, sudeći prema sadržaju dopisa, ne osjeća odgovornim zbog teške situacije u kojoj se nalazi Javni servis, kao ni za dugogodišnju agoniju koju prolaze zaposleni. Svu krivicu sada prebacuju na 13 zaposlenih BH Radija 1 koji su tužili BHRT i tražili da im se da samo ono što im pripada po zakonu, te dobili presudu u svoju korist čime je potvrđeno da su im godinama uskraćivana radnička prava.

Na temelju ove presude BHRT im je dužan isplatiti 313.274 KM. Uz dopis, upućena je i pravosnažna presuda koju je Sud Bosne i Hercegovine donio 24. aprila.

– Ovih dana na naplatu je došla presuda po tužbi 13 radnika BH Radija 1 na iznos od 313.274 KM.
Od pomenutih radnika, samo njih pet je prihvatilo da se presuđeni doprinosi isplate u ratama. Ostali su insistirali da se uplata doprinosa Poreznoj upravi izvrši odmah, a što iznosi 209.353,84KM te je Sud već naložio prinudno izvršenje na računu BHRT-a u iznosu od 81.964,10KM za tri radnika tako da je od 29.5.2025. godine račun BHRT-a blokiran do isplate navedenih doprinosa u iznosu od 81.964,10KM, a očekuje se i blokiranje računa BHRT-a i za ostalih pet radnika – tražitelja izvršenja.

Prema našem dosadašnjem iskustvu o prilivu sredstava na račun BHRT-a ta blokada može trajati i više od 10 dana. Do isplate pomenutih sredstava BHRT neće biti u mogućnosti da ispunjava nikakve finansijske obaveze, uključujući i isplatu toplog obroka, neto plaća zaposlenicima kao ni doprinose penzionerima koji zbog ovih tužbi od marta 2024. godine strpljivo čekaju uplatu doprinosa kako bi konačno mogli dobiti zasluženu penziju.
S obzirom na to da pored ovih presuda još jedan broj uposlenika putem suda potražuje sredstva za doprinose, cijela ova situacija može veoma brzo dovesti do potpune blokade računa BHRT-a, nemogućnosti isplate plaća a u konačnici i prestanka rada BHRT. Sredstva koja se dosude u korist zaposlenika koji podnose tužbe za neuplaćene doprinose, uplaćuju se Poreznoj upravi.
Također ukazujemo da zaposlenici podizanjem ovih tužbi dovode sebe i radne kolege u situaciju da neće primati plaću, topli obrok… – navodi se u dopisu menadžmenta BHRT-a te zaključuje:
– Nažalost, i pored svih napora menadžmenta da i u nemogućim uvjetima nalazi rješenja koja bi omogućila kakav-takav nastavak rada, jedan dio uposlenika nema razumijevanja i podizanjem tužbi za doprinose dovodi do blokada računa, ugrožava isplatu plaća svim zaposlenicima, onemogućava procese rada i u konačnici ozbiljno ugrožava opstanak BHRT-a. Zbog svega prethodno izrečenog menadžment ne može na sebe preuzeti odgovornost za potencijalno gašenje BHRT.

Prijetnje otkazom

Sagovornik Stava, jedan od 13 tužitelja pristao je da govori pod uvjetom anonimnosti (ime i prezime poznato redakciji), s obzirom da, prema Pravilniku BHTR-a, uposlenici ne smiju bez dozvole menadžmenta istupati u javnosti.
Uz to, navodi nam on, “pod stalnim su prijetnjama otkazom ukoliko iznose informacije koje ne odgovaraju menadžmentu, a razotkrivaju njihovo dugogodišnje nezakonito poslovanje koje je rezultiralo uvećanjem dugovanja BHRT-a prema radnicima”.
– Nas je 13 tužitelja. Svi smo dugogodišnji radnici BHRT-a. Mnogi od nas su pred penzijom. Sada nas je 12, jer je u međuvremenu jedan kolega preminuo, a da nije dočekao presudu. BHRT smo tužili zbog, najmanje, 10 godina neuplaćenih doprinosa za PIO.
To je inače dugogodišnja praksa BHRT-a čiji je opstanak, kako menadžment voli naglasiti, jedan od uvjeta ulaska Bosne i Hercegovine u EU. Već na prvom ročištu na Sudu BiH prošle godine presuđeno je u našu korist, naloženo da BHRT izmiri sva dugovanja po osnovu doprinosa za PIO.
Pravni zastupnici BHRT-a su na tom prvom ročištu priznali krivicu pravdajući se teškom finansijskom situacijom – pojašnjava.
Tokom sudskog procesa na Sudu BiH, koji je trajao nešto više od godinu dana, uz utrošeno vrijeme izgubljeno za ulaganje žalbe, niko iz pravnog tima BHRT-a nije kontaktirao njihovog advokata Ahmeda Ahmetovića sa bilo kakvom ponudom za mirno rješavanje spora – eventualnom nagodbom.
– Tek kad je početkom maja Sud BiH donio konačnu presudu, pravni zastupnici BHRT-a su se javili našem advokatu sa “ponudom” za nagodbu tako da uplate izvrše u ratama, narednih devet mjeseci.
Ovo je bilo vrlo indikativno, jer logika kaže, ako želiš da platiš dugovanja, ne bi čekao presudu, mogao si to uraditi i prije presude. Zbog sumnji u iskrenost, većina iz grupe koja je tužila nije željela pristati na to, jer nemamo nimalo povjerenja u BHRT.
Neki od kolega su pristali na nagodbu, ali su u međuvremenu izigrani. Nije im uplaćena niti jedna marka. Dakle, prevareni su – navodi.
U saopćenju BHRT-a, nastavlja dalje pojašnjavati, “menadžmet po diktatu generalnog direktora Belmina Karamehmedovića izvrće teze i krivicu za katrastrofalno stanje svaljuje na grupu radnika koja je tužila i dobila sudski spor.”
– Ovim je menadžment BHRT-a, po drugi put stavio mete na naša leđa, pa jedan dio kolega sad nas vidi kao krivce za to što će ostati bez plaća, toplog obroka i naknade za prijevoz, umjesto da za to krive one koji vode BHRT i one koji su u ovoj državi dozvolili da neka firma godinama izbjegava zakonsku obavezu uplate doprinosa za radnike.
Kao krivce za situaciju u BHRT-u nas, grupu koja je tužila, prvi je kao mete označio generalni direktor Belmin Karamnehmedović u emisiji BHT–a Odbrojavanje, 9. aprila 2025. Tada je kazao da ima “ogromne probleme” zbog tužbe grupe radnika “koja tako de facto sama sebi puca u nogu”.
Tada, kao ni danas, nije bilo nikakve reakcije na ovaj otvoreni poziv na linč od strane Samostalnog sindikata uposlenika u BHRT-u (dio radnika koji su tužili su članovi sindikata), kao ni Linije za pomoć novinarima, novinarskih udruženja – naglašava on.
Kaže dalje kako smatraju da je pismo menadžmenta direktno kršenje Zakona o zaštiti ličnih podataka, jer su uz pismo objavljena i imena radnika koji su tužili BHRT.
– A možda ima materijala i za krivičnu odgovornost. Osim toga, ovim se pokušavaju radnici koji su tužili označiti kao “krivci” za loše stanje u BHRT-u koje traje godinama, dok je sve to vrijeme na čelu firme i odgovorno lice za poslovanje Belmin Karamehmedović.
Zbog svega ovoga, i pokušaja blaćenja ugleda radnika koji su tražeći svoje osnovno pravo iz radnog osnova se obratili sudu, i dobili presudu u svoju korist, također ćemo tražiti satisfakciju pred zakonom.
Samo još da dodam, ljudi koji odu u penziju na BHRT-u, sad već po godinu dana čekaju “da dođu na red” za uplatu doprinosa, i preživljavaju bez ikakvih mjesečnih prihoda – zaključuje Stavov sagovornik.

Ogromna dugovanja

Menadžment BHRT-a okrivio je RTRS zbog, kako navode, duga od 96 miliona KM, a također vodi se i postupak protiv RTV FBiH u visini od 15 miliona KM.
Iako su im odlukom Vlade Federacije BiH odblokirani računi zbog neplaćenih doprinosa, menadžment je sada označio glavnim krivcima radnike koji su tužili BHRT zbog neuplaćenih doprinosa.
Belmin Karamehmedović na čelu BHRT-a nalazi se već deset godina – dva mandata.

Društvo

POGLEDAJTE VODU U BERKOVIĆIMA, za sve kriva havarija na gradilištu HE Dabar

Građani Berkovića danima se suočavaju sa ogromnim problemom, jer je veći dio teritorije ove opštine, smještene na jugu Hercegovine, bez pitke vode.

Koliko je situacija alarmantna najbolje ilustruju fotografije koje su nam ustupili zabrinuti građani, a na kojima se vidi da kada se voda natoči u času, više djeluje kao da je sok iz tetrapaka.

“Prvo je voda bila blatnjava, sada je nemamo nikako”, kaže za “Nezavisne novine” jedan od mještana Berkovića, koji tvrdi da je problem nastao jer su radnici na gradilištu za potrebe Hidroelektrane Dabar, probili jednu od cijevi.

“Navodno, imamo informacije da će otklanjanje kvara biti oko 1. avgusta, pa ko preživi do tada”, kaže nam drugi stanovnik ove hercegovačke opštine, te dodaje da imaju informaciju da će radovi na mjestu gdje je izbio incident biti prekinuti kako bi se problem riješio.

To Berkovićanima, osim neizvjesnosti, ne znači mnogo.

Za vodu se, tvrde, snalaze kako znaju i umiju.

“Ne može se ni veš prati, ne možemo se ni okupati, a kamoli da koristimo vodu za piće”, ističe sagovornica “Nezavisnih novina”.

Vlasnik jednog ugostiteljskog objekta u Berkovićima dodaje da po vodu ide na izvor.

“Nemamo nikakve informacije šta će se desiti. Ovako je već nekoliko dana, nije se ovo nikad ranije desilo”, dodaje on.

Najveći dio opštine Berkovići, uključujući centar, snabdijeva se vodom sa izvorišta Vrijeka, a upravo je to izvorište pogođeno, kaže za “Nezavisne” Bojan Samardžić, načelnik opštine.

Informacije kojima on raspolaže govore da je do problema došlo zbog zamućenja usljed radova na izgradnji hidroenergetskog sistema HE Dabar, ali nije mogao da potvrdi spekulacije da je to prouzrokovano probijanjem cijevi.

“Nemam zaista takvu informaciju. Ali zamućenje vode je ekstremno, izmjereno je čak 619 jedinica, a dozvoljeno je pet. Radi se o zamućenosti 120 puta većoj od dozvoljene”, navodi Samardžić.

On podvlači da opština Berkovići ni u kom slučaju nije protiv izgradnje HE Dabar, ali da je pitka voda crvena linija za građane.

“To je egzistencijalno pitanje. Mi smo uputili zahtjev za hitno postupanje svim nadležnim subjektima, prije svega energetskim preduzećima koja su nosioci ovog projekta, Republičkom inspektoratu. Zahtijevamo da se uzrok što prije otkloni kako bismo imali pitku vodu”, poručio je Samardžić u razgovoru za “Nezavisne novine”.

Povratne informacije od nadležnih za Samardžića nisu optimistične.

“Nezvanično, neće biti pitke vode najmanje još 15 dana. Stanovništvo se snalazi, po vodu se ide na izvore, kupuje se u prodavnici”, naveo je Samardžić.

Poziv Republičkom inspektoratu za vodu je otišao od strane nadležnih u opštini, a da li je stigao na njihovu adresu, te da li je inspekcija izlazila na teren kako bi utvrdila zašto su Berkovići bez pitke vode, nismo saznali, jer do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina” nismo dobili odgovor iz Inspektorata Republike Srpske.

Ali zato jesmo od rukovodstva Hidroelektrane Dabar.

Oni tvrde da nisu tačne informacije da je do zamućenja i nestanka pitke vode došlo jer je probijena cijev na jednom od gradilišta na hidroelektrani.

“Nije tačno da je probijena cijev. Problem je nastao jer se u iskopu otvorila kaverna sa tokom vode, gdje se meki materijal iz karstne zone obrušio i došlo je do njegovog ispiranja. Pumpno postrojenje je u blizini i vučni naponi su povukli suspendovani mulj, koji je otišao u vodovodni sistem”, pojašnjava Danilo Ilić, direktor HE Dabar.

Poručuje da su trenutno obustavljeni iskopi u zoni i oko zone koja predstavlja opasnost za ponovno obrušavanje zemlje, te da izvođač radi tehničko rješenje kako da prevaziđe problem.

“U naredna tri dana ćemo pratiti ponašanje podzemnih voda na pijezometarskim bušotinama, kao i zamućenost izvorišta i reagovati u skladu sa pravilima struke”, kaže Ilić za “Nezavisne novine” i dodaje da su sve ovo bile nepredviđene okolnosti.

Na pitanje koliko ovakva situacija može potrajati, te da li ima ikakvu informaciju kada bi voda u Berkovićima mogla da bude za piće, Ilić je rekao:

“Po dinamičkom planu potrebno je još 20 dana da se završi iskop na mašinskoj zgradi, nekih 6.000 kubika materijala da se iskopa.”

Na kraju je dodao da će više informacija imati nakon što se izvrše preduzete analize.

Nastavi čitati

Društvo

PREDIVNE VIJESTI! Srpska bogatija za 32 bebe

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođene su 32 bebe, 14 djevojčica i 18 dječaka, rečeno je Srni u porodilištima.

Najviše, 13 beba rođeno je u Banjaluci, pet u Zvorniku, četiri u Gradišci, tri u Doboju, po dvije u Bijeljini, Istočnom Sarajevu i Nevesinju, a jedna u Prijedoru.

U Banjaluci je rođeno osam dječaka i pet djevojčica, u Zvorniku četiri djevojčice i dječak, u Gradišci tri dječaka i djevojčica, u Doboju dva dječaka i djevojčica, u Bijeljini, Istočnom Sarajevu i Nevesinju po dječak i djevojčica, a u Prijedoru dječak.

Poroda nije bilo u Foči i Trebinju, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

CIJENE U BIH KONSTANTNO RASTU: Trgovci zarađuju ekstra, građani siromašniji, a političari šute

Potrošačka korpa u Bosni i Hercegovini bilježi rekordne iznose. Prema posljednjim podacima, u junu je iznosila čak 3.180 KM u Federaciji BiH, dok je u maju u Republici Srpskoj dostigla 2.738 KM — najviše u posljednjih deset godina u oba entiteta.

Rast cijena osnovnih životnih namirnica i usluga nastavlja da nadmašuje rast plata, zbog čega građani sve teže preživljavaju. Iako postoje kontrole tržišta, efekti su minimalni.

– Imamo najveći iznos potrošačke korpe otkako se rade analize. Rast cijena i troškova života više ne prati rast plata – navode iz sindikalnih organizacija oba entiteta.

Prema podacima sindikata, gotovo polovina mjesečnih troškova i dalje otpada na prehranu. Istovremeno, cijene u sektorima stanovanja, režija i brojnih usluga nastavljaju rasti širom zemlje.

Božana Radomir iz Saveza sindikata RS upozorava da je rast cijena konstantan i neopravdan.

– Od kraja 2021. imamo stalni rast cijena, uvezenu inflaciju, probleme s energentima. Svako povećanje plata bilo je samo usklađivanje, ali nije moglo pratiti rast troškova života. Danas dvije trećine radnika ne može platom pokriti ni 30 do 50 odsto potrošačke korpe – kaže Radomir.

Građani sve češće tragaju za popustima, kupuju manje količine i primjećuju nove “trikove” u trgovinama.

– Imam osjećaj da je to sve dogovor između trgovina. Cijene skaču, hrana je najgora. To kod nas nikad stagnirati neće – kazala je jedna sagovornica iz Mostara, piše N1.

– Pola kilograma kafe je 15 maraka, kilogram 30. Svaki dan dođeš – nova cijena – dodao je građanin iz Banjaluke.

Iako trgovci poskupljenja pravdaju povećanjem plata, poreza i cijena energije, analize pokazuju da stvarni rast ulaznih troškova ne opravdava toliki skok maloprodajnih cijena.

Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača „Zvono“ iz Bijeljine, smatra da je situacija alarmantna, dok nadležni u RS tvrde da marže nisu prekoračene.

Ministar trgovine i turizma RS Denis Šulić izjavio je: “Nastavljamo inspekcijske kontrole marži na osnovne životne namirnice i robu široke potrošnje. Prema izvještajima, marže trenutno ne prelaze visinu definisanu uredbom.”

Međutim, javnost ne vidi konkretne rezultate. Prethodne mjere, poput ograničavanja marži ili bojkotovanja trgovina, nisu dale dugoročne efekte. Cijene ne rastu više stihijski, već planski, i sve ih je teže ispratiti.

Građani ćute, političari ostaju nijemi, a inspekcija tek povremeno reaguje. U isto vrijeme, trgovci ostvaruju ekstra profite, a budžetski prihodi od PDV-a nikada nisu bili veći.

Zaključak je jasan – oni koji pune budžet i dalje su najslabija karika sistema.

Nastavi čitati

Aktuelno