Region
RAZNI INTERESI I UTICAJI: U ‘kosovski lonac’ uključeni su brojni akteri
Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane ocijenio je u najnovijoj analizi da kako se približava kraj 2023.godine, tako rastu napetosti u odnosima između Beograda i Prištine uz osvrt na dešavanja u Banjskoj 24. septembra, za koja se ističe da je neozbiljno i neprofesionalno svaliti krivicu na jednog aktera.
“U ‘kosovski lonac’ uključeni su brojni akteri sa svojim interesima i uticajem, i bez temeljne nezavisne istrage neprofesionalno i neozbiljno je svaliti odgovornost samo na jednog aktera, Srbiju, odnosno njenog predsjednika Aleksandra Vučića, dok Srbija više od 20 godina ne vrši efektivnu vlast na Kosovu. Kosovo je jednačina sa mnogo elemenata i nepoznanica, domaćih i stranih. Ukoliko međunarodna zajednice, koja sve više postaje dio problema na Kosovu ne promijeni svoj odnos u rješavanju ovog otvorenog pitanja ne treba isključiti mogućnost spontanog otpora srpskog stanovništva”, navodi se u analizi.
Dodaje se i da izolovani incident u mjestu Banjska 24. septembra unio nemir među lokalno stanovništvo i povećalo napetosti, tim prije što je poslije tog incidenta vlada u Prištini insistirala na uvođenju međunarodnih sankcija za Srbiju, koju su optužili da stoji iza napada na kosovsku policiju, a vojna misija NATO/KFOR u više navrata odbacila mogućnost “preuzimanje policijskih dužnosti” od tzv. kosovske policije.
U analizi se pominje i Rezolucija o dešavanjima na KiM koju je nedavno usvojio Evropski parlament za koju se ističe da je važno što se u njoj pominje ne samo šta treba da uradi srpska strana, već i da Priština pokaže ozbiljnu posvećenost dijalogu, pregovorima, pitanjima na koja se odnosi dijalog poput osnivanja ZSO, smanjivanja tenzija, provođenja pune istrage o svim nasilnim incidentima uključujući i napade na Srbe, kao što je onaj na Badnje veče ove godine.
Ocjenjuje se i da posjeta tzv. Velike petorke šalje poruku da postoji jedinstvo EU i SAD u stavu da se neće odustati od Sporazuma o normalizaciji odnosa, kojeg su strane postigle 27. februara u Briselu i aneksa primjene koji je usaglašen 18. marta u Ohridu.
Rasprava u Savetu bezbjednosti UN-a 23.oktobra, povodom šestomjesečnog izvještaja o stanju na Kosovu pokazala je svu nemoć UN-a zbog gomile problema u svijetu. UN nije u stanju preventivno da detektuje probleme u svijetu i odredi prioritete od Afrike, Kavkaza, Bliskog istoka.
“Misija UNMIK na Kosovu služi za pripremanje izvještaja SBUN-a, rezolucija broj 1244 postoji samo formalno, a UN je nevažan faktor na Kosovu iako bi ključni problemi u svijetu, prema povelji UN-a, trebali da se rješavaju u okviru sistema UN”, navodi Ifimes.
Takođe, naglašava se da Priština nije spremna za sprovođenje popisa stanovništva u skladu sa standardima EUROSTAT-a u periodu od 1. novembra do 15. decembra ove godine, iako je popis važan za KiM kako bi se prikupili vjerodostojni podaci i na osnovu kojih bi mogao da se planira budući razvoj.
“Iako po metodologiji UN-a prilikom popisa stanovništva nije obavezno izjašnjavanje o etničkoj i vjerskoj pripadnosti, na području Kosova ali i regiona je to izjašnjavanje od najvećeg (nacionalnog) interesa”, navodi se u analizi.
Ocjenjuje se i da Bugarska, dok su u porastu napetosti između Srba i Albanaca, koristi postojeću situaciju da “pronađe” što veći broj Bugara na KiM i dodijeli im državljanstva.
“Na udaru se posebno nalaze Bošnjaci i Goranci, čiji će se broj znatno smanjiti zbog agresivnosti Bugarske, koja upravo dodjelom državljanstava i bugarskih dokumenta od njih stvara ‘novopečene Bugare”. Bugarizacija Kosova je intenzivirana upravo zbog popisa stanovništva, jer Bugarska želi kroz popis stanovništva da legalizuje prisutnost Bugara u strukturi kosovskog stanovništva i naredni korak je uvrštavanje u ustav bugarske zajednice kao što to već zahtijevaju od Sjeverne Makedonije. Cilj je da Bugari zvanično postanu jedna od tzv. nevećinskih zajednica na Kosovu”, ocjenjuje se u analizi.
Naglašava se da je Srbija je dolaskom Aleksandra Vučića na vlast i Srpske napredne stranke (SNS) ponovno postala epicentar dešavanja u regionu i motor evropskih integracija i dodaje da Srbija doživljava ekonomski preporod i ubrzano radi na članstvu u EU.
“Uspjela je na godišnjem nivou da održi visok nivo stranih investicija, koji se kreće oko pet milijardi evra godišnje, daleko više nego sve ostale zemlje regiona zajedno. Pokazalo se da je 21. vek za Srbiju postao vijek šansi i ostvarenja. Uvijek kada je Srbija kroz istoriju ubrzano krenula napred dešavalo se da se taj put pokušao usporiti ili čak zaustaviti. To se pokazalo u nedavnoj prošlosti ubistvom premijera Zorana Đinđića”, piše Ifimes, prenosi Tanjug.
Kako se navodi, Srbija se uspješno repozicionirala i rebrendirala u regionalnim i međunarodnim odnosima što je najvidljivije kroz vođenje dijaloga između zvaničnog Beograda i Prištine gdje je Vučić uspio da nametne paradigmu “ne mogu oni dobiti sve, a mi ništa”.
“Tako su SAD zauzele stav, koji traži potpunu implementaciju Briselskog i Vašingtonskog sporazuma, sa naglaskom na formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO). Vučić je dokazao, da je državnik, jer se upustio u rješavanje najtežeg državnog i nacionalnog pitanja (Kosovo) uprkos svim izazovima i opasnostima, koje sa tim dolaze. Svaka dodatna destabilizacija i pogoršanje bezbjednosne situacije na Kosovu najviše košta Srbe, jer im prijeti fizički nestanak. Potrebno je postići opšti društveni i politički konsenzus i vlasti i opozicije kada se radi o najvažnijem državnom i nacionalnom pitanju, pri tome je važan i stav Srpske pravoslavne crkve”, navodi se u analizi.
Srpska opozicija ne razumije svoje istorijske uloge, jer umjesto da je opozicija Vučiću, ona je sve više opozicija državi Srbiji, navodi Ifimes i dodaje da je najveću štetu Srbiji naneo je “dvojac Boris Tadić – Vuk Jeremić”, koji su pokrenuli, ničim izazvani, pitanje legaliteta kosovske nezavisnosti pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Hagu, kada je Sud pravde presudio da je proglašenje nezavisnosti KiM “u skladu sa međunarodnim pravom”.
Analitičari smatraju, da je pogrešan pristup opozicije, koja svoje političko djelovanje gradi na izrazitom antagonizmu prema Vučiću, a ne na osnovu kvalitetnog političkog programa.
“Okupljanje opozicije je pogrešno, umjesto da se okupe oko najstarije političke stranke – Demokratske stranke (DS), oni se okupljaju oko pojedinaca koji su razbili Demokratsku stranku. Oni koji su uspjeli da razore najveću stranku ne mogu da grade budućnost Srbije i to građani sve više uviđaju”, navodi se u analizi.
Smatra se i da je Srbija na istorijskom maksimumu svog ekonomskog i društvenog razvoja i da se taj trend ne smije zaustaviti i/ili ugroziti, odnosno da EU ne sme da izgubi Srbiju i mora da vodi korektniju politiku prema Srbiji bez stalnih uslovljavanja.
“Jer poigravanje sa Srbijom može dovesti do ponavljanja istorije od prije 30-tak godina na ovim prostorima”, navodi se u analizi Ifimesa.
Region
BRNABIĆ UVIJEK UZ ŠEFA! “Njegova ostavka bi bila POGUBNA ZA SRBIJU”
Predsjednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da bi ostavka predsjednika Aleksandra Vučića bila pogubna za Srbiju, ali da može da razumije da Vučić razmišlja o tome s obzirom na napade na njega i njegovu porodicu.
Ona je ocijenila da je u istoriji svjetske politike nezabilježena mržnja prema jednom čovjeku kao prema Vučiću.
Brnabić je za TV Pink rekla da pokušaji destabilizacije i slabljenja Srbije traju od 2014. godine kada je Vučić postao predsjednik vlade, a da su intenzivirani od 2017. godine kada je postao predsjednik Republike.
-Tada su ovi kojima se ne sviđa Srbija koja je samostalna, nezavisna, ekonomski prosperitetna, koja doživljava uspehe kakve nismo videli u našoj istoriji, shvatili nakon tih predsedničkih izbora 2017. godine kakvo poverenje Aleksandar Vučić uživa u narodu i tada kreću protesti i demonstracije svake godine’ – rekla je Brnabić. Ona je rekla da su napadima i mržnji izloženi svi članovi Vučićeve porodice, od najmlađeg sina Vukana do njegovih roditelja.
-Niko nije izostavljen. Jedno vreme je to bilo fokusirano na njegovog brata Andreja i na starijeg sina Danila, ali kako su videli da Aleksandar Vučić trpi sve to i da ima podršku porodice, da ljudi prepoznaju šta se dešava i da je sve veća podrška Vučiću koji trpi sve te napade i nastavlja da se bori za Srbiju, onda su širili te mete, da se u poslednjoj kampanji pred izbore došlo do toga da se priča da Vukan ne postoji, da je Vukan hologram. I to traje i traje… – rekla je Brnabić.
Navela je da Vučić nema odmor, nijedan praznik niti vikend i da danas, na dan svoje slave, nije sa porodicom, već je u Briselu ističući da je ponovo stavio Srbiju na prvo mjesto.
-On je u Briselu zbog Srbije, nije zbog sebe sigurno. Ne znam ko bi izabrao da svoju porodičnu slavu slavi van granica Srbije ili u nekom drugom gradu – rekla je Brnabić.
Ona je rekla da bi ostavka Vučića bila pogubna za Srbiju, jer do 2027. godine treba završiti četiri velike stvari, a „prva je da se pripremimo za EKSPO 2027 i da ugostimo svet u Srbiji“.
-Da pokažemo kako izgleda Srbija, šta smo sve postigli od 2012. godine. Nestvarno je šta se u zemlji dešava u smislu ekonomskog i infrastrukturnog napretka, da smo pobedili za EKSPO 2027, da predsedavamo Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju, a pre deset godina nije nas bilo na tehnološkoj mapi – rekla je Brnabić.
Kako kaže, država treba da ispuni ono što je obećala građanima pred izbore, a to je da prosječna plata u Srbiji 2027. godine bude 1.400 evra, prosječna penzija 650 evra, a minimalac 650 evra.
-To su za mene četiri ključne stvari i za to nam je potreban Aleksandar Vučić – rekla je Brnabić.
Dodala je da je važno imati ozbiljnu i odgovornu opoziciju koja kandiduje rješenja i tako primorava vlast da radi više i bolje, ali da u Srbiji nije takva situacija, jer opozicija nema nijedan prijedlog niti rješenje.
-U toj situaciji Aleksandar Vučić se svaki dan takmiči sam sa sobom, nalazi ideje kao što su stanovi za mlade, kao što je dodatna podrška da se vraćaju naši ljudi iz dijaspore, dodatna podrška da investiraju u Srbiji – rekla je Brnabić.
Region
VUČIĆ PORUČIO “Zahtjevi studenata ispunjeni, MOGU DA RADE ŠTA HOĆE”
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da je vlast ispunila sve zahtjeve studenata i da ne želi da komentariše događanja na univerzitetima i fakultetima, jer je to sada problem onih koji, kako je rekao, ne razmišljaju o tome kako će da polože ispite i odrade svoje obaveze.
Na pitanje novinara u Briselu, gdje učestvuje na samitu lidera EU i Zapadnog Balkana, da prokomentariše to što na sjednici Rektorata Beogradskog univerziteta nije postignut jedinstven dogovor o nastavku blokade, Vučić je rekao da mu ne pada mi na pamet da komentariše te događaje i da mogu da rade šta god hoće dok ne ugrožavaju bezbjednost ljudi.
-Njihova stvar. Mi poštujemo autonomiju univerziteta, nećemo za razliku od nekih zemalja da upadamo sa policijskim ili drugim snagama na univerzitete. Ako oni ne razmišljaju o tome kada će da polože ispite, kada će da urade svoj posao, svoje obaveze, svoju odgovornost što bi to mene zanimalo – rekao je Vučić.
Dodao je da su ispunjeni svi zahtjevi studenata.
-Tražili su nešto, mi smo ispunili sve zahtjeve koje su tražili, naknadne zahtjeve ne primamo i ne prihvatamo, tako da oni rade svoj posao, mi svoj posao i to je to – rekao je Vučić.
Na pitanje da prokomentariše to što su studenti niškog univerziteta gurali i vrijeđali ministarku prosvjete Slavicu Đukić Dejanović, Vučić je odgovorio da mu je žao ako joj se bilo šta dogodilo, ali da stvarno nije vidio, ni čuo, niti bilo šta pratio u vezi sa tim.
On je na pitanje o pisanju Informera da bi mogao da podnese ostavku narednih mjeseci rekao da to ne želi da komentariše.
-U subotu ću da predstavljam ovaj program za mlade, za stambene kredite i verujem da je to od velikog značaja. Pripremamo novi plan i program posebno kako i na koji način da omogućimo sigurnije i bolje investiranje od strane naših ljudi iz dijaspore koji žele da se vrate, ali i kako da mogu da dobiju posao, kako da im pomognemo na različite načine ili primenimo određenu vrstu subvencije za njihov dolazak i povratak u Srbiju – rekao je Vučić.
Region
MASOVNO HAPŠENJE U BEOGRADU! Gradili bez građevinskih dozvola
Javni tužioci Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu su, nakon sprovedene proaktivne istrage u saradnji sa policijskim službenicima PS Surčin i građevinskim inspektorima Gradske uprave grada Beograda, naložili hapšenje 14 lica zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili više krivičnih djela Građenje bez građevinske dozvole.
Nakon preduzetih dokaznih radnji podnesen je optužni predlog protiv Lj.B. (47) zbog izvršenja dva krivična djela Građenje bez građevinske dozvole sa predlogom da se okrivljenom izrekne kazna zatvora u trajanju od 1 godine i 6 mjeseci i novčana kazna u iznosu od milion dinara i da mu se produži već određeni pritvor, protiv kineskog državljanina H.Dž. zbog krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole sa predlogom da mu se izrekne kazna zatvora u trajanju od 10 mjeseci i novčana kazna u iznosu od pesto hiljada dinara i protiv kineskog državljanina C.Y. (50) zbog krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole sa predlogom da mu se izrekne uslovna osuda sa utvrđenom kaznom zatvora u trajanju od 1 godine sa rokom provjeravanja od 4 godine i novčana kazna u iznosu od milion dinara.
Okrivljeni M.B. (41) se, po rješenju Trećeg osnovnog suda u Beogradu, nalazi u pritvoru zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio dva krivična djela Građenje bez građevinske dozvole i prema njemu se preduzimaju dokazne radnje.
Javni tužilac je takođe predložio sudu da se prema okrivljenima izrekne mjera bezbjednosti oduzimanja predmeta – nezakonito izgrađenih objekata koji su nastali izvršenjem krivičnog djela i velikih količina građevinskih mašina i građevinskog materijala.
Okrivljeni N.Ž. (42) je zaključio sa tužilaštvom sporazum o priznanju krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole na osnovu kojeg mu je izrečena uslovna osuda sa utvrđenom kaznom zatvora u trajanju od 1 godine sa rokom provjeravanja od 3 godine i novčana kazna u iznosu od milion dinara, dok je okrivljeni N.B. (24) zaključio sa tužilaštvom sporazum o priznanju krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole na osnovu kojeg mu je izrečena uslovna osuda sa utvrđenom kaznom zatvora u trajanju od 8 mjeseci sa rokom provjeravanja od 3 godine i novčana kazna u iznosu od osamsto hiljada dinara.
Po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu doneseno je rješenje o zadržavanju A.K. (44) zbog krivičnog djela Građenje bez građevinske dozvole koji će u zakonskom roku biti saslušan od strane javnog tužioca.
Javni tužioci Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu nastavljaju da preduzimaju dokazne radnje prema preostalim okrivljenim licima i da predlažu oštro kažnjavanje učinilaca krivičnih djela, kao i da se, u saradnji sa policijskim službenicima i građevinskim inspektorima, bore protiv nelegalne gradnjem, prenosi Telegraf.
-
Banjaluka3 dana ago
BANJALUCI SE SPREMA SCENARIO IZ PAKLA! SNSD najavljuje oduzimanje nadležnosti Skupštini i GRADONAČELNIKU!(VIDEO)
-
Politika2 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika2 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Banjaluka3 dana ago
SKUPŠTINA počela i ZAVRŠILA! LUKAČ i bivši GRADONAČELNIK među odbornicima
-
Banjaluka3 dana ago
DOKTOR SELAK BEZ BLAMA “Sve protiv Stanivukovića, A STRUJA MOŽE DA POSKUPI”
-
Politika2 dana ago
KAKVA FARSA! Košarac pita “ODKUD BANDIT KURTI U SARAJEVU”, a SNSD ambasador mu izdao vizu!
-
Politika2 dana ago
“NIJE KUM DUGME” ZA ZGRADU UIO IPAK 100 MILIONA! Odbijena deklaracija o zaustavljanju kupovine
-
Politika1 dan ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)